Анотація до відкритого уроку «Наша мова калинова»
Завданням вчителя української мови в НУШ є пробудження в учнів бажання розмовляти державною мовою, розвивати мовлення учнів, розширювати знання про багатство української мови, виховувати любов до рідної мови, показати її красу , навчати дітей розуміти і збагачувати рідну мову, пробудити почуття національної гідності.
Відкритий урок «Наша мова калинова» проводився в другому класі. На уроці було використано багато цікавих ігор, звучали українські пісні, діти розповідали вірші на пам’ять, звучали українські приказки та прислів’я.
На дошці висіли вислови українських поетів та письменників про рідну мову.
На уроці панувала святкова атмосфера, учні були одягнені в український національний одяг.
Тесляр Жанна Олександрівна
Стаж -22 роки, вчитель початкових класів
Христинівський ліцей №1 Уманської міської ради Черкаської області
0679267245
Відкритий урок «Наша мова калинова» (2 клас)
Тема: Наша мова калинова
Мета: розширити і поглибити знання учнів про українську мову;
розвивати культуру мовлення;виховувати шанобливе ставлення до рідної мови,до Батьківщини;
пробуджувати інтерес до національних традицій.
Завдання: розвивати критичне і креативне мислення,що співпадає з цілями нової української школи.
Обладнання: запис пісні «Чорнобривці» (муз.В.Верменича,сл.М.Сингаївського);
запис пісні «Колискова»; запис вірша Ю.Рибчинського «Наша мова»;запис вірша Д.Білоусова
«Коли забув ти рідну мову»; запис «Гімну Українській мові» (сл. та муз. Лариси Петрів) .
Хід уроку
I. Організація класу
II. Повідомлення теми і мети уроку.
– Послухайте вірш Ю. Рибчинського «Наша мова».
III. Вивчення нового матеріалу
«Мова народу – це найбільший національний скарб» (О.Гончар)
1
Українською мовою говорить душа нашого народу,рідною
мовою говорить серце. Рідна мова – це мова предків,це мова матері,мова,яка пов’язує людину з її народом,з його духовністю. Українська мова визнана всім світом однією з трьох наймелодійніших мов світу: українська,грузинська та італійськ. Вірші цих мов вважаються надзвичайно милозвучними.
Конкурс « Чи знаєте ви твори Т.Г.Шевченка?»
1.Неначе сонце засіяло,
Неначе все на світі стало.
Моє… (лани,гаї,сади!...)
І ми,жартуючи,погнали
Чужі ягнята до…(води)
2.Дивлюся,аж світає,
Край неба палає,
Соловейко в темнім гаї
Сонце…(зустрічає)
3.Тече вода з-під явора
Яром на долину.
Пишається над водою
Червона…(калина)
4.Садок вишневий коло хати,
Хрущі над вишнями гудуть,
Плугатарі з плугами йдуть,
Співають,ідучи…(дівчата).
Звучить пісня «Чорнобривці»
( муз. В.Верменича, сл.М.Сингаївського)
Звучить пісня «Колискова»
Гра «Доповніть речення»:
1.Праця людину годує,а лінь…(марнує)
2.Слово – не горобець,вилетить -…(не впіймаєш)
3.Гостре словечко колить…(сердечко)
4.Гострим словом мур проб’єш,а лихим у двері…(не ввійдеш)
Гра «Шифрувальник»
До нього нам лягає путь
У ньому літери живуть.
Живуть там літери в словах,
А кожне слово – звір чи птах.
Травиця чи барвистий цвіт
Отож,в похід за мною вслід.
За номерами букв алфавіту розшифруйте прислів’я,запищіть його на аркуші і поясніть значення.
22,16,19,3,19 6,9 22,16,19,31 23,1 14 10,16,19,9,11,23,31,22,33 17,19,3,1
(«Слово до слова,та й зложиться мова»)
Конкурс «Мовне асорті» Дайте відповіді на запитання:
1.Перша приголосна буква в алфавіті (Б)
2.Державна мова в Україні (українська)
3.Як називаються літери, що записані у певному порядку? (алфавіт)
4.Скільки букв в українському алфавіті? (33)
5.Скільки голосних звуків в українській мові?(6)
6.Як називається збірник віршів Т.Г.Шевченка?(»Кобзар»)
7.Яка буква немає відповідного звука в українській мові?(ь)
Казковий дивосвіт »Спробуй карту відгадай»
3
1. Хто бігав наввипередки з їжаком?(заєць)
2. Хто з казкових героїв народився з горошинки?(Котигорошко)
3. Яка тварина прикинулася неживою серед дороги?(Лисичка)
Конкурс «Чарівна торбинка» Учитель виймає із мішка предмети,а діти відгадають з яких вони казок
1.Солома(«Солом’яний бичок»)
2.Пір’я(«Кривенька качечка»)
3.Колосок(«Півник і троє мишенят»)
4.Рукавиця(«Рукавичка»)
5.Глечик(«Лисичка та Журавель»)
6.Ріпа(«Ріпка»)
7.Булава(«Котигорошко»)
8.Червоні чоботи(«Коза дереза»)
Закріплення нового матеріалу
Послухаймо вірш Д.Білоусова «Коли забув ти рідну мову»
- Поміркуймо над змістом вірша.
- Над якими словами вірша варто задуматись?
IV . Підсумок уроку.
- Про що ми говорили на нашому уроці?
- Чому потрібно знати і любити свою мову?
- Найріднішим в житті людини є рідна мати,рідна земля,рідна мова. Тож бережімо нашу мову,бо без мови немає країни,а без країни немає народу. Пам’ятаймо про це! Плекаймо,збагачуймо,примножуймо красу рідної мови. Адже,людина,яка забула свою мову,не живе,а існує.
4