Настільні видавничі системи.
Настільні видавничі системи
ВИДАВНИЧА СИСТЕМА (настільні видавничі системи, КОМП'ЮТЕРНА ВИДАВНИЧА СИСТЕМА) -
комплекс, що складається з персональних комп'ютерів, скануючи, вивідних і фото вивідних пристроїв, програмного та мережевого забезпечення, що використовується для набору і редагування тексту, створення та обробки зображень, верстки та виготовлення оригінал-макетів, коректурних аркушів, фотоформ, друкованих форм та ін, тобто для підготовки видання до друку на рівні до друкарських процесів.
Рівні настільної видавничої системи.
Ø Апаратний рівень (hardware level) являє собою сукупність матеріальних елементів - пристроїв, за допомогою яких відбуваються введення, обробка, зберігання, передача і виведення інформації.
Ø
Ø Рівень користувача ("brainware" level) являє собою сукупність творчих індивідуумів, висококласних фахівців і звичайних користувачів, які інтегрують свій творчий потенціал, а також апаратний і програмний рівні для створення творчих творів.
Апаратний рівень, у свою чергу, складається з наступних компонентів:
ØПристрої введення інформації (input devices), які забезпечують перетворення будь-яких видів інформації на самих різноманітних носіях у цифрову форму, що створює умови для її подальшої комп'ютерної обробки; ØПристрої обробки, зберігання та передачі інформації (process, storage and transfer devices), які є ядром апаратного рівня;
ØПристрої виведення інформації (output devices), які забезпечують "повернення" цифрової інформації у форму, зрозумілу і доступну людині.
Програмний рівень.
Програмний рівень (software) настільних видавничих систем характеризується ще більш бурхливим розвитком, ніж це зазначалося в апаратній частині, хоча деякі програмні додатки
(application) існують вже добрий десяток років.
Для дизайнерів і фахівців, що займаються образотворчими видами інформації, можна виділити наступні основні класи програмного забезпечення :
Ø програми піксельної графіки;
Ø програми векторної графіки;
Ø програми верстки;
Ø програми тривимірної графіки.
Рівень користувача.
Рівень користувача - це ми з вами, оскільки розробники апаратних пристроїв і програмних засобів іменують нас "користувачами". На цьому рівні немає ніяких технічних умов і параметрів, а є лише вимоги професії і того справи, заради якого людина набирається рішучості і сідає до комп'ютера.
Компоненти настільної видавничої системи .
q Набірна машина.
Моделі комп'ютера і програмне забезпечення, яке використовується для набору тексту, не настільки важливі, це справа смаку і корпоративних переваг.
q Графічна станція.
Апаратна частина графічної станції, крім самого комп'ютера, повинна включати в себе професійний кольоровий монітор, універсальний сканер, пристрій для збільшення від сканованих оригіналів і набір пристроїв для читання зовнішніх носіїв.
q Станція верстки.
Апаратне рішення станції верстки має бути орієнтоване на платформу графічної станції. Необхідна кількість станцій набору, графічних станцій і станцій верстки об'єднують в загальну мережу. До цієї мережі підключаються периферійні пристрої: чорно-білі та кольорові принтери, лазерні експонують вивідні пристрої.
q Друкуючі пристрої.
У видавничій справі домінують лазерні принтери, які використовуються як для друку коректури, так і для роздруківки чорно-білих оригінал-макетів. Кольорові лазерні принтери використовують, як правило, для узгодження з замовником кольорового макету і рідше як пристрій для виготовлення, умовно виконує цю роль.
Комп'ютерні видавничі системи своєю появою, бурхливим розвитком і швидким захопленням всіх до друкарських процесів в поліграфії зобов'язані трьом основним факторам:
1. Персональний комп'ютер (PC). Поява PC дало можливість проводити на них не тільки набір, але і верстку, підготовку графічного оформлення і обробку чорнобілих і кольорових ілюстрацій. Таким чином, з'явилася передумова створення відкритих комп'ютерних видавничих систем на базі персональних комп'ютерів.
2. Графічний інтерфейс - дав можливість відображати на екрані шрифти і графіку в реальному вигляді, яким вона буде надрукована у виданні. Це послужило поштовхом до створення програм верстки, що працюють в режимі «що бачиш на екрані, те й отримаєш на фотоформі (друкованій формі, відбитку)».
3. Мова PostScript - універсальна мова програмування, що використовується для опису окремих сторінок друкованого аркуша і самого друкованого аркуша видання як цілого. Він дав можливість використовувати єдину програмну базу для різних вивідних пристроїв - принтерів, лазерних експонують вивідних пристроїв, пристроїв для запису слайдів.
Завдання, які вирішуються НІС і приклади їх пакетів.
Настільні видавничі системи застосовуються для професійної видавничої діяльності. Дозволяють здійснювати електронну верстку широкого спектру основних типів документів типу інформаційного бюлетеня, кольоровий брошури, каталогу, довідника. Дозволяють вирішувати задачі:
1. компонувати (верстати) текст;
2. використовувати всілякі шрифти і виконувати поліграфічні зображення;
3. здійснювати редагування тексту на рівні кращих текстових процесорів;
4. обробляти графічні зображення;
5. виводити документи поліграфічної якості;
6. працювати в мережах на різних платформах.
Висновок.
Настільні видавничі системи - це досить складний комплекс апаратних пристроїв, програмного забезпечення і "людського фактору".
Для надійного і результативного функціонування настільної видавничої системи необхідна взаємна відповідність всіх рівнів один одному.