Спецкурс «Microsoft Excel у профільному навчанні»
Практична робота 4. Побудова діаграм
Мета практичної роботи: закріпити навички створення діаграм.
Завдання 1
У здорової людини потреба в білках, жирах і вуглеводах становить відповідно 12, 60 та 28% від маси спожитих продуктів. Визначте, наскільки узгоджується з цією потребою сніданок, який складається з сирників зі сметаною, білого хліба з бутербродним маслом та кави, а також зобразіть наочно калорійність складових сніданку.
Хід виконання
Рис. 2. Готова гістограма
Завдання 2
Проаналізуйте зміни температури атмосфери Землі внаслідок збільшення концентрації газів СО2, СН4, N2O та фреонів. Для цього подайте відповідні дані у вигляді діаграми.
Хід виконання
Рис. 3. Таблиця середньої температури атмосфери Землі
а) Виділіть клітинки В2: B12;D2: D12, утримуючи клавішу Ctrl.
б) Перейдіть на стрічку Вставка, виберіть тип діаграми - Графік, а також вид діаграми графік з маркерами
в) Ви побачите, що замість одного ряду даних відображаються два (роки та значення температури). Видаліть зайвий ряд даних. Натомість зробіть діапазон значень років підписами осі X
д) задайте назви осі X та осі У, відмовтеся від додавання легенди.
6. Відформатуйте отриманий графік, зокрема оберіть інший вид маркера та змініть товщину, тип і колір лінії графіка.
а) Виділіть лінію графіка та перейдіть у Конструктор Робота з діаграмами. У групі команд Дані виберіть команду Вибрати дані. У діалоговому вікні Вибір джерела даних кликнути кнопку Змінити в полі Підписи горизонтальної осі, виділити у таблиці діапазон років та натиснути ОК.
б) Яким має бути остаточний вигляд графіка, показано на рис 4. Збережіть документ.
рис. 4.
Завдання 3
Розв'яжіть графічно рівняння .
Математична складова роботи
Метод графічного розв’язання цього рівняння полягає в побудові на одній координатній площині графіків функцій та у = і у визначенні координат точок перегину цих графіків. Наближеними коренями рівняння будуть абсциси точок перетину.
Хід виконання
1. У електронній книзі ТП Розділ 4 додайте новий аркуш із іменем Практична 4_3.
На цьому аркуші створіть таблицю за формою, яка подана на рис. 5
Рис. 5. Таблиця для побудови графіків функцій та у =
а) У клітинку A3 введіть число -2.
б) У клітинку А4 введіть наступне значення аргументу функції — число -1,8. У результаті клітинки A3 та А4 міститимуть перші два члени арифметичної прогресії.
в) Виділіть клітинки А3:А4 та, перетягнувши маркер автозаповнення, заповніть решту клітинок значеннями членів арифметичної прогресії з першим членом -2 та різницею 0,2 (рис. 6).
4. Обчисліть значення функцій.
а) У клітинки В3 та С3 уведіть формули для обчислення значень функцій та у = відповідно. Значення х міститься у клітинці A3. Для обчислення значення функції у = ех скористайтеся функцією ЕХР з категорії математичних функцій Microsoft Excel.
б) Скопіюйте ці формули у діапазони В4:В18 та С4:С18 (рис. 7).
Рис. 6. Заповнення діапазону А3:А18
Рис. 7. Таблиця значень функцій
5. Побудуйте графіки функцій та у = на відрізку [-2; 1].
а) Виділіть клітинки В2:С18.
б) Виберіть тип діаграми — Графік та вид діаграми — графік
без маркерів.
6. Розгляньте отримані графіки функцій та у = . Визначте координати точок їх перетину. Для цього підведіть курсор до точки перетину графіків так, щоб були відображені
координати. Зробіть висновки про корені рівняння. Рис. 7
Рис. 8. Визначення координат точок перетину графіків функцій
Завдання 4
Побудувати графік руху снаряда, що вилетів із гармати під кутом 60° до горизонту з початковою швидкістю 40 м/с. Відомо, що час польоту становить приблизно 7 с. Графік має відображати залежність висоти польоту снаряда над горизонтом від часу.
Фізична складова роботи
Систему відліку пов'язано з Землею (рис. 9). Вісь ОХ спрямуємо горизонтально, вісь OY — вертикально вгору. Початок системи координат розташуємо в кінці ствола гармати, вважаючи, що його розміщено на поверхні Землі. За початок відліку часу оберемо момент вильоту снаряда зі ствола (t0 = 0). Кут, під яким випущено снаряд, позначимо літерою . За умовою = 60°.
Для визначення координат тіла скористаємося рівняннями: х= vOxt; y== vOyt + 0,5gyt2. Оскільки
vOx = v0cos, vOy = vosin, gy = -g, то x = v0tcos, у = votsin - 0,5gt2.
Рис. 9. Траєкторія руху снаряду
Таким чином, для побудови графіка руху снаряда, випущеного під кутом до горизонту, треба побудувати графік функції y(t) = votsin - 0,5gt2, де v0 — початкова швидкість снаряда, м/с; t — час руху снаряда, с; — кут, під яким випущено снаряд; g — прискорення вільного падіння, м/с2.
Хід виконання
а) У клітинку В1 введіть наближене значення прискорення вільного падіння 9,8.
б) У клітинку В2 введіть число 40 — значення початкової швидкості руху снаряда.
в) У клітинку ВЗ введіть число 60 — значення кута, під яким вилетів снаряд (в градусах).
г) У формулі (1) є математична функція sinx, аргумент якої —це значення кута, задане в радіанах. Тому треба виконати перетворення значення кута, заданого у градусах, у значення кута в радіанах (рис. 10). Для цього можна скористатися вбудованою в Excel математичною функцією RADIANS:
введіть у клітинку В4 формулу =РАДИАНЫ(B3).
Рис. 10. Таблиця-заготовка Рис. 11. Клітинка В4 містить результат функції RADIANS
а) У клітинку D2 введіть число 0 — початок відліку часу t0 = 0.
б) У клітинку D3 введіть наступне значення t — число 0,5. Тепер клітинки D2 та D3 міститимуть перші два члени арифметичної прогресії, різниця якої становить 0,5.
в) Виділіть клітинки D2:D3 та, перетягнувши маркер автозаповнення, заповніть решту клітинок діапазону D2:D16 значеннями членів арифметичної прогресії з першим членом 0 та різницею 0,5.
а) У клітинку E2 самостійно введіть формулу функції, яка описує рух тіла, випущеного під кутом до горизонту. Не забудьте створити відносні та абсолютні посилання на клітинки: посилання на клітинку D2, де міститься значення t має бути відносним, а на клітинки, де записано значення g, vo та ,- абсолютними ($В$1, $В$2 та $В$4).
Рис. 12. Заповнена таблиця
б) Скопіюйте цю формулу у діапазон ЕЗ:Е16. Ви маєте отримати таблицю, зображену на рис. 12.
5. Побудуйте графік руху снаряда, випущеного під кутом до горизонту.
а) Виділіть діапазон Е2:Е16 і побудуйте для нього діаграму — графік без маркерів, задавши діапазон підписів осі X, а саме D2:D16
6. Задайте назву діаграми та її осей — X та У.
Рис. 13. Графік руху снаряда побудовано
6. Підвівши курсор до найвищої точки графіка, визначте максимальну висоту підняття снаряда та час від початку польоту, коли снаряд буде на максимальній висоті. Збережіть електронну книгу.
Завдання 5
Подайте у графічному вигляді динаміку відвантаження зі складу продукції трьох фірм-виробників, побудувавши діаграму за таблицею, наведеною на рис. 14. Відобразіть також частки товарів кожної фірми у загальному обсязі відвантаженої продукції.
Хід виконання
Рис. 14. Таблиця з вихідними даними
2. Для того щоб порівняти динаміку відвантаження продукції зі складу, треба побудувати об'ємну гістограму за всіма чотирма кварталами для всіх трьох фірм. Таку гістограму будують тоді, коли потрібно зобразити залежність однієї величини від двох інших. За умовою завдання ми маємо кількість відвантаженої продукції, яка залежить від фірми-виробника та від номера кварталу.
а) Виділіть діапазон А2:Е5. Оберіть вид діаграми —об'ємна гістограма. Відформатуйте її як на рис. 15.
Рис. 15
Рис. 16