Навчальний проект на тему "Як зимують тварини" з ЯДС 2 клас

Про матеріал
Навчальний проект на тему "Як зимують тварини" з ЯДС 2 клас Навчальний проект для узагальнення знань. До цього проекту створена презентація.
Перегляд файлу

       Навчальний проєкт учнів 2 класу

                         «Як зимують тварини»

Дидактична характеристика проекту:

тип проекту:

за предметною галуззю: монопредметний(природознавство);

за тривалістю виконання: короткотривалий;

за характером контактів: вчитель, учні 2 класу, їх родини;

за основною діяльністю: дослідницько-пошуковий;

за кількістю учасників: груповий;

за формою проведення: самостійна робота дітей з наступною

презентацією матеріалів проєкту під час уроку природознавства.

Проблема. Дослідити, як тварини зимують.

Спосіб вирішення проблеми:самостійна пошукова та аналітична робота  дітей з учителем.

Освітній продукт: виставка малюнків,інформаційні повідомлення дітей,

мультимедійна презентація.

Обладнання:

План виконання проєкту

1. Мотивація значущої проектної діяльності з даної теми.

2. Обговорення ідей, щодо вирішення проблеми та її представлення.

3. Формулювання завдань, які вирішуватимуться.

4. Об’єднання у творчі групи. Розподіл обов’язків між учасниками.

5. Вивчення джерел потрібної інформації.

6. Вивчення та аналіз зібраної інформації.

7. Оформлення групової роботи.

8. Презентація матеріалів під час уроку.

Тема. Як зимують тварини

Мета: Формування ключових компетентностей:

вміння вчитися - організовувати своє робоче місце; орієнтуватися у часі та

берегти його; доводити роботу до кінця;

соціальної – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та

потреб інших, продуктивно співпрацювати з різними партнерами в групі

та команді, проявляти ініціативу, почуватися часткою колективу;

здоров’язбережувальнавзаємозв’язок організму людини з природним і

соціальним оточенням;

інформаційно-комунікативна - вміння добувати, осмислювати, опрацьовувати

та використовувати інформацію з різних джерел, користуватися

різноманітною довідковою літературою; продовжувати формувати

практичні навички роботи із підручником, зошитом;

предметної компетентності - продовжувати ознайомлювати учнів з осінніми

змінами в житті тварин (комах, птахів, ссавців) та їх різноманітним світом ;

досліджувати, як тварини пристосовуються до умов середовища з настанням

холодів; поглибити знання учнів про причинно-наслідкові зв'язки між змінами в

живій і неживій природі; розвивати спостережливість, уміння аналізувати,

порівнювати, узагальнювати; виховувати інтерес та бережливе ставлення до

тварин.

5

Тип уроку. Урок з використанням інноваційних технологій, навчальний проект

Обладнання: мультимедійна презентація, таблиці, ілюстрації, роздатковий

матеріал для групової роботи та роботи в парах. ”, запис голосів птахів,

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Дзвоник всім нам дав наказ —

До роботи швидше, клас.

Попрацюєм всі старанно,

Щоб пройшов урок немарно.

Девіз уроку:

Не просто слухати,а чути

Не просто дивитися,а бачити

Не просто відповідати,а міркувати,

Дружно і плідно працювати.

В ефірі природнича  телепередача «У світі тварин». Я рада вітати всіх присутніх на нашому каналі.

- Подаруємо щиру усмішку гостям ! Один одному! Друзі, настрій як у вас?

- Отже, до праці !

 ІІІ. Підсумок фенологічних спостережень.

- Запрошую вас до І студії.

     -Яка зараз пора року?

Назвіть зимові місяці.

Який зараз місяць?

Яке число? Стан неба.

А яка сьогодні температура повітря?

Які зміни ми помічаємо у живій природі?

ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку

Учитель

.Так,як ви сказали,що тепер пора року зима,то давайте складемо асоціативний кущ до слова зима.

                        Сніг             холод

Мороз                                                сніжинки

                              ЗИМА

 

Санчата              ковзани             гарний настрій

А ще в народі кажуть: « Лиха тому зима – в кого кожуха нема».

До зими готуються не тільки люди, а й тварини. І сьогодні на уроці ми

помандруємо у царство тварин, поглибимо знання про те, як вони зимують

 

 Сьогодні у нас незвичайний урок , а навчальний проєкт. Проєкт – це комплекс пошукової діяльності учнів,направленої на виконання певних завдань. Перед вами стояло завдання,як найбільше з різних джерел дізнатися, як зимують тварини, а саме комахи, птахи та звірі.

1). Методика «Очікування»

- Що ви очікуєте від уроку? Які ваші сподівання?А моє очікування, що ви

будете слухати уважно, відповідати чітко, працювати злагоджено. Я знаю, ви

сумлінно готувалися до цього уроку. То ж давайте разом будемо

насолоджуватися вашими відповідями.

IV. Робота над новим матеріалом

 «За істотними ознаками тварини поділяються на групи». Наш клас також був поділений на групи. І першим ми надаємо слово групі, яка назвала себе «комашки – мурашки». Вони підготували вам інформацію про те, які зміни відбуваються в житті комах з настанням холодів.

 А поки вони готуються,давайте пригадаємо, яка істотна ознака комах, чим комахи відрізняються від інших тварин.(У комах 6 лап)

1) Звіт груп про проектну діяльність з використанням презентації

1 група «Комашки - мурашки»

1.Комахи – найчисленніша група тварин у природі. Влітку вони живуть всюди. А з настанням осені життя комах змінюється. З кожним днем їх меншає, аж поки не зникнуть зовсім.Спочатку зникають ті комахи, щоживляться пилком і нектаром квітів. З першим похолоданням більшість комах відкладають яйця і гинуть. Інші – ховаються в опалому листі чи під корою трухлявих пенькі

2.З настанням холодів майже всі гинуть оси та джмелі.Залишаються лише молоді самки, які перезимувавши в якійсь схованці, навесні збудують нове гніздо.А зимують вони під корою дерев,в гниючій деревині,в купі опалого листя.

3.Комарі зимують, ховаючись у різні щілини та старі дупла. Багато з них

переховуються від холоду у підвалах, погребах. Можуть причепитися ніжками

до стелі, стін і спати спокійно всю зиму. Деякі мухи з настанням зими гинуть,

інші ж зимують, сховавшись в затишних місцях. У теплому приміщенні

кімнатні мухи живуть і розмножуються протягом всього року.

4.Мурашки зимують в підземних коморах своїх мурашників, збившись у

великий клубок. Вони не замерзають навіть у великі морози завдяки гліцерину,

який накопичують у своєму тілі .Багато комах ховаються від морозів глибоко в ґрунті.

 

-------------

5.Комахи запилюють рослини, що сприяє розмноженню рослин і підвищує

їх урожайність. Комахи – їжа для багатьох тварин. Комахи – невід’ ємна

частина природи. Комах треба берегти!

У читель. Давайте зробимо підсумок сказаного.

- Як комахи пристосовуються, щоб пережити зиму? (одні комахи

відкладають яйця і гинуть. Інші – ховаються в опалому листі чи під

корою трухлявих пеньків, або глибоко в ґрунті).

У читель. Діти, а давайте пофантазуємо, уявимо хоч на одну хвилину, що всі комахи зникли. Що могло б трапитися на нашій планеті?

Висновок. В природі всі живі організми пов’язані між собою. Чим?

(Ланцюжками живлення). Комах треба берегти!

У читель. Ви зібрали про комах багато цікавої інформації, загадки, народні прикмети. Розкажіть декілька народних прикмет,які ми зможемо перевірити.

У чень.

Якщо восени довго не зникають комахи – зима буде теплою і сніг

ляже пізно.

Невисокі мурашині купи восени – також говорять про теплу зиму.

  • Мурашки ховаються до мурашника – на грозу.
  • Бджоли сидять вдома – на дощ; рано вилітають – на ясний день.

Коники в полі голосно стрекочуть – на посуху.

  • Цвіркун кричить – на погоду, мовчить – на дощ.
  •  

Учитель. Надаємо слово нашій другій групі. Яка назвала себе

«Журавликами». У ефірі  студія «Планета птахів»

Назвіть істотні ознаки птахів.(Тіло птахів покрите пір’ям)

2 група «Журавлики»

      Розповідь учителя.

З настанням зими змінюється життя птахів. Зникають комахи, в'януть

трав'янисті рослини, все менше і менше корму залишається для птахів. Тому

восени багато птахів відлітає в теплі краї, де для них достатньо їжі. Такі птахи називаються перелітними.

А як називають тих птахів які зимують у нас?

. Часто взимку птахи гинуть від голоду.Вам потрібно знати,що взимку птахам не так страшний холод , як голод.Тому ми з вами ще на початку зими виготовили та повісили наші годівнички  і постійно підгодовували осілих птахів.

Учитель. Годівнички будували не лише група «Журавлики». До цієї

роботи долучився весь клас.

-А яким кормом можна підгодовувати птахів?

Найкращим кормом для птахів є звичайне соняшникове насіння,дуже полюбляють горобці та синиці.Але запамятайте,воно має бути не смаженим.Дрібним птахам які мають маленькі дзьобики важко добувати ядро зі шкаралупи,тому потрібно подрібнювати насіння.Годівнички можна наповнюватипросом,кукурудзянимзерном,гарбузовимнасінням,плодамигоробини,калини.

Не варто годувати птахів гречаними,пшеничними,ячміннимикрупами,а також рисом та пшоном.Два останні види круп  набухатимуть у шлунках птахів і завдаватимуть їм неприємностей.Не варто також годувати птахів хлібом та солоним салом.

Назвіть які ви знаєте осілі птахи (голуб,ворона,дятел,горобець,синичка)

І саме вони сьогодні до нас прилетіли у ваших малюнках.

(Малюнки на дошці)

Рухлива гра.Якщо я називаю перелітній птах,то ви плескаєте у долоні,якщо називаю осілого птаха,то тупаєте ногами.

(Зозуля, горобець, журавель, соловей, снігур, жайворонок, шпак, сорока,

синиця, ластівка дятел,лебідь)

Робота в групах «Посади пташку»

На годівничку діти чіпляють тільки зимуючих птахів.

V. Фізкультхвилинка

 А на нас чекає улюблена студія «Крок до зірок».

Учитель. А наша театральна група підготовила вам повідомлення про

звірів. Давайте пригадаємо, яка істотна ознака звірів.(Вигодовують своїх малят молоком)

3 група «Звірята»

 

На нас чекає театральна студія.Учні нашого класу отримали випереджувальне завдання підготувати інформацію.

До вашої уваги «Хто як зиму зимує?»

 

ЗАЙЧИК.У холодну пору заєць не вкладається в сплячку, а продовжує жити - виживати, як і в інші пори року. Хоча цей звичайний звірок і готується до зими, запасаючись в харчуванні корисними речовинами, набираючи вагу і змінюючи хутро, при цьому, взимку йому звичайно складно,їсть засохлу траву, замерзлі ягоди,тоненькі гілочки.

 

Лисичка.Лисиця - хороший мисливець. Крім спостережливості та кмітливості, у неї чудова зорова пам'ять, гарний нюх і гострий слух.Щоб вижити в зимовий час, хижакам доводиться бути більш активними.Взимку любить поласувати знайденими під снігом овочами або ягодами,а також полює на гризунів, тому голод взимку лисиці не страшний.

Вовк.До приходу зими вовки починають збиратися в зграї. Так набагато легше вижити взимку, добуваючи собі їжу.Влітку їсть траву, а взимку, коли сніг глибокий, їсть гілки кущів, кору дерев. Дуже швидко бігає і стрибає. У нього дуже багато ворогів. Це і лисиці, і собаки, і хитрі птахи, і мисливці.

Ведмідь.Ведмеді заздалегідь облаштовують свій будинок. Вони шукають печери, риють яму, куди зносять листя, гілки, зверху роблять собі м’який матрац з гілочок ялини. Коли випадає сніг, він маскує свою схованку, щоб зберегти в ній тепло.Ведмеді не роблять запасів їжі, але восени вони дуже активно харчуються горіхами, рибою, щоб накопичити якомога більше жиру.

Їжачок.Їжачки лягають у сплячку закидаючи вхід до своєї нірки, сухим опалим листям. Сплять вони згорнувшись у клубочок. Найкраща зима для їжачків – це та, коли багато снігу, бо він дуже добре зберігає тепло у нірці, а малосніжна зима підвищує ризик не перезимувати.Вони також накопичують жир з осені.

 

Але нажаль є звірі,які не можуть самостійно взимку знайти собі їжу їм потрібна допомога людей.Мій дідусь працює лісником і я часто ходжу з ним у ліс щоб погодувати козуль,лосів,диких кабанів.Козулям ми кладемо сіно у спеціальні кормушки.Ну а диким кабанам,зайчикам,лисичкам сипемо по трохи зерна.Мені приємно приносити користь природі.

 

Крім диких звірів існують ще і свійські тварини.У мене вдома живе корова

Ми її називаємо годувальницею,адже вона нам дає молочко.Вона у нас зимує у гарних умовах.Я часто годую її сіном,приношу подрібнені ябл ука або кормові буряки,а також двічі на день даю пити чисту водичку.

VІ. Узагальнення і систематизація знань.

Учитель. Ось ми дізналися, як звірі зимують і перечікують холод.

 

2) Гра Відгадай тваринку.

  У нашої бабусі сидить дід у кожусі, проти печі гріється, без води умиється. (Кіт)

  Не баранчик і не кіт, носить шубу цілий рік. Шуба сіра – це для літа, а зимою – інша свита. (Заєць)

  Нам потрібні голки для шиття, а кому потрібні голки для життя? (Їжак)

  Хто на своїй голові ліс носить? (Олень)

  Взимку спить, влітку – вулики ворушить. (Ведмідь)

  Сірий, ікластий, хоче вівцю вкрасти. (Вовк)

  В лісі вогник рудуватий, шишки лускає завзято. (Білка)

  Куди повзе – за собою хату везе. (Черепаха)

  По горах, по долинах, ходить шуба і свитина. (Вівця)

VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.

Що нового дізналися на уроці? Чим поповнили свій багаж знань?

Які види робіт вам найбільш сподобалися?

Чи справдились ваші очікування?

Мої очікування також справдились, ви відповідально поставились до

дорученої справи. Ви самі маленькі, але найяскравіші зірочки на нашому

шкільному небосхилі. Ви допитливі, кмітливі. Я пишаюся вами.

2. Оцінювання (за допомогою смайликів).

- А зараз оцініть свою роботу на уроці. Виберіть той смайлик, який

відповідає вашій роботі. Якщо ви були уважними, активними на уроці, тобто

«Я сьогодні розумник або розумниця», то підніміть розовий смайлик.

-Якщо ви працювали добре, але можете або хочете бути більш активними

і працювати ще краще, то підніміть синій смайлик.

- І якщо сьогодні на уроці ви були мало активними. Може були

сором’язливі або невпевнені у ваших знаннях, то підніміть білий смайлик.

- А тепер подивіться на свої смайлики. Всі вони до вас посміхаються.

Білий смайлик заспокоює вас і говорить, що все у ваших руках. Тільки потрібно

більше працювати і старатися.

У читель. У природі все взаємозалежне. Природа – наш дім, а ми з вами –

господарі в нім. Тож зростайте гарними господарями на рідній українській

землі.

 

docx
Додав(-ла)
Ротар Тетяна
Пов’язані теми
Я досліджую світ, 2 клас, Сценарії
НУШ
Додано
15 березня 2023
Переглядів
1768
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку