Не роби іншому того, чого сам не любиш. Українська народна казка «Лисичка і Журавель»

Про матеріал
Урок розроблено відповіднодо вимог НУШ із застосуванням різних видів роботи над текстом, творчими завданнями , інтерактивними вправами тощо.
Перегляд файлу

 

Тема: Не роби іншому того, чого сам не любиш. Українська народна казка «Лисичка і Журавель»

 

Мета:

                познайомити дітей з українською народною казкою «Лисичка та                 Журавель»; вчити аналізувати зміст твору, давати характеристику героям;

                розвивати техніку читання, зв’язне мовлення учнів, критичне мислення, пізнавальний інтерес, збагачувати словниковий запас;

                виховувати гостинність, почуття дружби, доброзичливого ставлення до людей, інтерес до читання казок, оцінне ставлення до вчинків та поведінки інших людей.

Обладнання: презентація до уроку, м/ф «Лисичка і Журавель», цеглинки лего, картки для вправи «Дешифрувальник», картки із завданнями для роботи в групах.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

                     Продзвенів дзвінок.

                     Починається урок.

                     З чого ж нам його почати?

    Діти:       Скоромовку розказати.

    Вчитель:  Повправляєм язички, щоб не плутались значки.

                     І про мишок діалог, щоб цікавим був урок.

                     Перший ряд вже починає – скоромовку промовляє.

    Діти:       Мама вчить мене читати, вчить мене читати тато.

                      Вчить дідусь і вчить бабуся, скоро-скоро я навчуся.

    Вчитель:  Другий ряд теж не дрімає і швиденько промовляє.

    Діти:       Начитався букварика та й малюю косарика.

                     Коси сіно, косарику, на своєму гектарику.

    Вчитель: А тепер у класі тиша, щоб почуть розмову мишок.

    Діти:      Мишка мишку запитала: «Що сьогодні поробляла?»

                    Відказала мишка мишці: «Букву А шукала в книжці.

                    Буду азбуку вивчати, щоб самій казки читати».

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Актуалізація опорних знань

-  До чого нас закликають всі ці скоромовки?

-  Так, ці скоромовки нас закликають читати. Читати казки, вірші, оповідання

- Де саме ми можемо знайти і прочитати ці твори? ( в книжках) . І сьогодні  на уроці читання ми будемо з вами читати, читати за особами, вибірково, вчитися точно і правильно відповідати на поставлені питання, робити висновки.

Спробуємо скласти прислів’я. Як ви його розумієте?

Книга вчить, як на світі жить.

-  Казок чимало є на світі – і веселих, і сумних. А чи зможемо прожити ми без них?

- Із перших днів дитинства нас супроводжують казкові герої. Казки нам читали бабусі та мами, із задоволенням ви  дивитеся їх по телевізору.

- Діти, чи любите ви читати казки? Назвіть свої улюблені казки.

- А від якого слова утворилося слово казка? (від слова казати).

- Хто такий казкар? (людина, яка складає казки).

- А що таке казка? (це оповідання про незвичайні, часом фантастичні події).

- Чим казка відрізняється від оповідання? (в казці відбуваються події, яких не може бути в житті).

2.     Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»

                                                  

 

 

 

3. Гра «Впізнай героя»

 - На наш урок я запросила гостей – казкових героїв, але на жаль, вони не змогли приїхати до нас, а лише надіслали телеграми –загадки. Щоправда, на телеграмах немає підписів. Я зачитаю вам їх, а ви повинні здогадатися, від кого вони.

 (презентація з цеглинками лего)

        Влітку медом ласував, досхочу малини мав.

А як випав перший сніг, позіхнув і спати ліг.

Бачив чи не бачив сни, а проспав аж до весни. (Ведмідь)

        Сірий, ікластий, хоче вівцю вкрасти. (Вовк)

        Котиться клубочок зовсім без ниточок.

Замість ниточок – триста колючок. (Їжак)

        Я руда, низького зросту, хитра я і довгохвоста.

На курей я вельми ласа – в них таке смачненьке м’ясо.

Вовку-брату я сестриця, а зовуть мене … (Лисиця)

        Довгі вуха, куций хвіст, невеличкий сам на зріст.

На городі побував – всю капусту попсував. (Заєць)

        Довгі ноги, довгий ніс, прилетів – обід приніс:

Смачних жабенят для своїх пташенят.

Восени з рідних земель відлітає … (Журавель)

        Хто ж із цих тварин стане героями сьогоднішньої казки? Про це ви дізнаєтесь трішки згодом.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»

        Діти, зверніть увагу на дошку. Як ви розумієте ці слова?

«Не роби іншому того, чого сам не любиш»

        А як ви гадаєте, чому цей вираз написано на дошці? Так, це тема нашого уроку.

-  А щоб цікавіше було працювати на уроці, пропоную переглянути сторінки казкового журналу «Як посолиш, так і їстимеш».

2.     Інтерактивна вправа «Очікування»

-         Що ви очікуєте побачити в цьому журналі? Як ви розумієте його назву?

Можливі очікування:

Я думаю, що цей журнал про якісь страви. І як їх приготуєш, такі вони будуть й на смак.

Я вважаю, що в журналі записані рецепти певних страв. А назва застерігає, щоб дотримуватись рецептури у приготуванні їжі.

Я очікую, що в журналі  ми дізнаємось щось корисне і важливе у приготуванні  страв. А назва звертає нашу увагу на правильність використання інгредієнтів для кожної страви.

- Діти, мені було цікаво дізнатися про ваші очікування. Ви перевірите їх в ході нашої роботи і спробуйте позначити, чи впорались ви із завданням на цих сторінках. А зараз зверніть увагу на зміст журналу «Як посолиш, так і їстимеш»:

1 сторінка «Лисиччин медок»;

2 сторінка  «Секрет нашого меню»;

3 сторінка «Читацький вінегрет»;

4 сторінка «Словникова закуска»;

5 сторінка «Рецепти страв»;

6 сторінка «Корисні поради».

ІV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

1 сторінка «Лисиччин медок».

-         Пригадайте казки в яких головним персонажем є лисичка.

-         З якої казки цей уривок :

 «… як вискочу, як вистрибну – боки тобі намну..» ( «Зайчикова хатинка»)

-         Хто допоміг Зайчикові звільнити хатку? (Півник)

2 сторінка «Секрет нашого меню».

-         Щоб дізнатися «секрет нашого меню», тобто казку, яку будемо читати, розгадайте шифрограму.

На дошці запис:

«16  11  22  11  28  15  1        12        9  24  21  1  3  7  16  31»

1

2

3

4

5

6

А

Б

В

Г

Ґ

Д

7

8

9

10

11

12

Е

Є

Ж

З

И

І

13

14

15

16

17

18

Ї

Й

К

Л

М

Н

19

20

21

22

23

24

О

П

Р

С

Т

У

25

26

27

28

29

30

Ф

Х

Ц

Ч

Ш

Щ

31

32

33

34

 

 

Ь

Ю

Я

'

 

 

 

(«Лисичка та Журавель»)

-         Яку казку ми  сьогодні будемо читати? ( «Лисичка та Журавель»)

- Чудово! Це і є «секрет нашого меню».

- Отже, відкриваємо 3 сторінку «Читацький вінегрет».

1. Гра «Знайди зайве»

Знайдіть «зайве» слово у кожному стовпчику. Чому воно «зайве»?

дятел                                  корова

сорока                                коза  

журавель                           кролик

синиця                               лисиця

горобець                            курка 

ворона                               гуска 

(«Зайве» слово журавель, тому, що це перелітний птах, лисиця, бо вона дика тварина).

-  Як ви гадаєте, чому саме ці слова були зайвими? (Бо вони герої нашої сьогоднішньої казки?)

2. Читання скоромовки.

- Один з наших героїв пропонує скоромовку про себе ( читання з цеглинками лего)

                             На болоті журавель цілий день збирав щавель.

                             Назбирав собі на борщ, та якраз вперіщив дощ.

- Діти, спочатку прочитайте скоромовку в мене на «буксирі» повільно, а потім швидко і дуже швидко. А потім прочитайте здивовано, сумно, радісно.

- Молодці! Я сподіваюся, що вам сподобався «Читацький вінегрет».

4 сторінка «Словникова закуска».

У «Словниковій закусці» ми повинні попрацювати зі словами, що зустрічатимуться в казці «Лисичка та Журавель».

- Перед тим, як читати казку ми з вами проведемо словникову роботу. 

     Читання луною слів, записаних на дошці:

ЗапрОсини

ПрипрОшує

ПригощАйся

РозійшлИся

ПрИятелька

ПриятелЮє

РозгнІвалася

РозсЕрдилася

Знайти пояснення до кожного слова і показати цеглинками відповідність


1) призволяйся

2) приятелі

3) страва

4) нюшити

5) запросини

6) розгнівалася                                                           

нюхати

розсердилася

пригощайся

друзі 

їжа

гостини      


-         Дуже добре ви попрацювали на сторінці «Словникова закуска».

5 сторінка «Рецепти страв».

V. Читання казки вчителем.

 (с.51–52, О.Вашуленко «Українська мова та читання», 2 частина)

        Скільки головних героїв у цій казці?

        Назвіть їх.

Читання казки дітьми

– А зараз прочитаємо казку вголос. Починає …., а всі уважно слідкують.

VІ. Аналіз тексту з елементами вибіркового читання.

-         Зачитайте, як лисичка запрошувала журавля до себе в гості?

  Чим Лисичка пригощала Журавля?

– Який посуд вона вибрала для частування гостя? Як ви думаєте, чому?

– Уявіть себе на місці Журавля, як він почувався в гостях у Лисички?

– Чи сподобалося Лисичці частування Журавля? Чому?

-  Прочитайте, яку посудину обрав журавлик?  Чому?

-  Як відреагувала лисичка на журавлине частування? Прочитайте.

-  Чому вона не змогла приховати свого обурення?

-  Чи приятелюють від того часу лисичка з журавлем? Чому?

-  Від чого застерігає народ у цій казці?

 

VІ. Поділ тексту на частини. Вибіркове читання.

– На скільки частин можна поділити казку? Як називаються ці частини?

        Прочитайте зачин казки.

        Прочитайте кінцівку казки.

        Прочитайте, як Лисичка запрошувала Журавля в гості.

        З якою інтонацією будемо читати слова Лисички?

VІІ. Узагальнення та систематизація знань.

Робота в групах.

Учні об’єднуються у  групи. Кожна отримує картку з завданням.

1 група. Характеризує Лисичку.

Які із поданих рис характеру притаманні Лисичці?


  • винахідливість
  • ввічливість
  • гостинність
  • ображеність
  • довірливість
  • врівноваженість
  • стриманість
  • жадібність
  • хитрість
  • нещирість

2 група. Характеризує Журавля.

Які із поданих рис характеру притаманні Журавлю?


  • винахідливість
  • ввічливість
  • гостинність
  • ображеність
  • довірливість
  • врівноваженість
  • стриманість
  • жадібність
  • хитрість
  • нещирість

 

3 група. Складає поради Лисичці.

Із слів скласти речення.

  1. До, бути, гостя, уважним.
  2. Ввічливо, гостя, зустрічати.
  3. Пригостити, чемним, частуванням, бути.

4 група. Складає частини прислів’їв.

Як посолиш,                  

● таке і дякування.

Не роби іншому того,   

● так і їстимеш.

Яке частування,             

● чого сам не любиш.

 5 група. Співвідносить  малюнки на дошці  речення з тексту, які відповідають малюнкам.

 

 

VІІІ. Підсумок уроку.

Остання сторінка « Корисні поради»

-         Діти, які б поради ви дали своїм друзям, щоб вони не потрапили у такі неприємні ситуації, як  герої казки «Лисичка та Журавель»?

                                Коли гарно другові, то гарно й тобі.

                                Як почастуєш друга, так він і подякує.

                                На добро відповідати добром, а зло вміти прощати.

                                Пам’ятати народний вислів: «Як посолиш,так і їстимеш»

- А зараз скажіть, на якій сторінці казкового журналу вам найбільше сподобалось працювати? Де виникали труднощі? Чому? Що потрібно зробити, щоб вони не виникали?

Рефлексія.

        Яку казку ми читали на уроці?

        Вона народна. Чому?

        Чого навчає нас ця казка?

 

ІХ. Домашнє завдання.

Читати казку «Лисиця і Журавель» в особах (с.51–52)

1

 

docx
Додано
24 березня
Переглядів
190
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку