Урок історії України в 10 класі.
Тема. Неп і особливості його впровадження в Україні.
Мета:
- закріпити знання учнів про період непу в Україні;
- розкрити умови, в яких відбувався перехід до нової економічної політики , з’ясувати причини виникнення цього процесу;
- довести, що прийняття непу було вимушеним кроком радянського керівництва, відступом від політики «воєнного комунізму», зумовленим політичною кризою та наростанням антибільшовицького опору;
- розвивати уміння давати оцінку історичним подіям, знаходячи аналогічні явища в минулому й сучасному житті країни, порівнювати їх і робити логічні висновки;
- закріпити навички роботи з історичною картою та документами;
- продовжити роботу з історичними термінами і поняттями;
- виховувати господарів, небайдужих до економічних негараздів країни.
Обладнання. Підручник, хрестоматія з історії України, настінна карта, дидактичний матеріал, мікрофон.
Проблемне завдання уроку. Чи існувала для більшовиків альтернатива новій
економічній політиці?
План уроку.
а) в сільському господарстві;
б) у промисловості;
в) у галузі торгівлі і фінансів.
3. Обмеженість непу.
4.Голод 1921-1923р.р. в Україні:причини і масштаби.
5. Наслідки і значення непу.
Основні поняття та терміни:
Неп (нова економічна політика)- економічний курс,що передбачав забезпечення виходу з економічної і політичної кризи влади шляхом повернення до підконт-рольної і регульованої державою приватної власності в промисловості. заміну продрозкладки продовольчим податком.
Неп - політика, заснована на ринкових відносинах, різних формах власності й економічних методів керування народним господарством.
Березень 1921р.- Х з’їзд РКП(б) прийняв в Постанову «Про заміну продроз-верстки продовольчим податком».
1922 р.- початок запровадження непу в Україні.
1929 р.- згортання непу.
Хід уроку.
І. Організація класу.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми і завдань уроку.
ІІІ. Підготовчий етап уроку, повторення.
ІV. Розгляд основних питань уроку (плану).
Групова робота учнів.
Встановлення дипломатичних відносин з іноземними державами. (Робота з картою)
14 лютого 1921р. – договір з Литвою, перший мирний договір радянської України.
18 березня 1921р.- Ризький мирний договір з Польщею.
Квітень 1921р.- угода між Україною та Німеччиною про обмін військовопо-лоненими та інтернованими громадянами.
Грудень 1921р.- тимчасова угода між урядами Росії, України і Австрії.
2 січня 1922р.- договір про дружбу і братерство з Туреччиною.
Листопад 1922р.- в Берліні поширено дії російсько - німецького договору на Україну.
Власні торгівельні угоди з Австрією, Німеччиною, Чехословаччиною.
Внутрішнє становище країни.
Криза в економіці:
Політична криза:
Висновок: неминучість реформ.
Підведення підсумків по першому питанню за результатами роботи в групах.
У сільському господарстві:
- продрозкладка була замінена продовольчим податком, розмір якого,вдвічі менший за продрозкладку, був заздалегідь відомий селянину,що посилювало його зацікавленість у підвищенні продуктивності свого господарства;
- селяни здобули можливість продавати лишки своєї продукції через кооперативні організації чи на ринках;
- було ліквідовано кругову поруку - кожен селянин платив за себе;
- встановлювався прогресивний податок (максимум для багатих сімей);
- дозволено організовувати кооперативи, застосовувати найману працю;
- збільшено виробіток зерна;
- криза збуту, «ножиці цін»;
Податки з селян.
1921-1922р.р.- натуральний податок з 18 видів продукції.
1922-1923р.р.- єдиний натуральний податок у хлібних одиницях.
1923-1924р.р.- податок продуктами і грошима.
1924-1925р.р.- перехід до грошового податку.
Неп у промисловості:
Неп у галузі торгівлі та фінансів:
Підведення підсумків по другому питанню.
Обмежені реформи – це реформи,які не проведені до кінця, здійснювані так, щоб не були ущемлені інтереси того, хто їх проводить.
В період непу в Україні:
Підведення підсумків по питанню.
4.Голод 1921-1923р.р. в Україні: причини і масштаби.
Червоний Хрест України називає близько 9 млн. голодуючих на Україні.
Робота з документом.
Міжнародні організації допомоги - стор.225 Хрестоматії з історії України. Пропонується учням самостійно розглянути дане питання і визначити справжні причини голоду.
5.Наслідки і значення непу.
Під час проведення нової економічної політики було досягнуто високих темпів розвитку країни. У найкоротший термін відновлено господарство, зростає життєвий рівень населення.
V. Узагальнення та систематизація знань
Розгляд проблемного завдання .
Загальне обговорення проблемного питання методом «Мікрофон».
V. Підведення підсумків уроку, оцінювання роботи учнів на уроці.