Контроль знань , умінь і навичок виконання усного і письмового додавання і віднімання десяткових дробів . Ознайомлення батьків учнів з рівнем знань їх дітей .Умови проведення уроку :Під час уроку роботи учнів перевіряє комісія , яка складена для кожного ряду окремо із одного учителя математики та одного з батьків учнів класу . За кожну вправу оцінки виставляються у відомість .
ТЕМА . Додавання і віднімання десяткових дробів.
МЕТА . Контроль знань , умінь і навичок виконання усного і письмового додавання і віднімання десяткових дробів . Ознайомлення батьків учнів з рівнем знань їх дітей .
ТИП УРОКУ . Узагальнення та систематизація знань .
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент .Умови проведення уроку :Під час уроку роботи учнів перевіряє комісія , яка складена для кожного ряду окремо із одного учителя математики та одного з батьків учнів класу . За кожну вправу оцінки виставляються у відомість .
ІІ. Виконання завдань.
1). Збільшити 0,1 на 3,55;
2). Зменшити 3,55 на 0,1 ;
3). Додати 0,02 до 2,333 ;
4). Відняти 0,2 від 2,333 ;
5). На скільки 0,1 більше від 0,09;
6). Розв’язати рівняння : а) х + 2,3=5,7; б) х-0,2 = 0,13;
7). Закінчити речення : “ Якщо до десяткового дробу
справа приписати один чи кілька нулів , то значення
дробу ....”
8). Округлити до одиниць : 13,87; 38,5; 5000,31; 0,19; 0,529.
Верхній листок учні здають до комісії свого ряду , а нижній перевіряють за допомогою учителя , який заздалегідь приготував на скритій дошці відповіді до запитань диктанту .Перевірені (з оцінками) роботи комісія передає для огляду батькам учнів.
ПЕРЕВІРКА НА СКРИТІЙ ДОШЦІ :
1). 0,1 + 3,55 = 3,65;
2). 3,55 – 0,1 = 3,45 ;
3). 2,333 + 0,02 = 2,352 ;
4). 2,333– 0,2 = 2,133 ;
5). 0,1 – 0,09 = 0,01 ;
6). а) х =3,4 ; б) х = 0,33;
7). “не зміниться “;
8). 13,8714; 38,539 ; 5000,31 5000 ;
0,190 ; 0,539 1.
1.Обчислити:
1).4,41+5,36=....(9,77) 1). 2,31 + 3,45 =....(5,76)
2). 2,145+3,01=....(5,155) 2). 2,125+3,01=....(5,135)
3) 17,25+101,5=....(118,75) 3). 18,35+ 101,6=...(119,95)
4). 36,45 – 1,25=....(35,2) 4). 37,45 – 2,25 = ...(35,2)
5). 105,11 – 4,5 =...(100,61) 5). 106,12 – 4,5 =....(101,62)
6). 5,24 – 1,2 =....(4,04) 6). 5,34 – 1,3 =....(4,04)
2. Розв’язати рівняння :
а) х – 11,3 = 1,56 а) х – 12,5 = 1,37
х =........(12,86) х =..........(13,87)
б) х + 14,3 = 15,65 б) х + 13,3 = 15,85
х =........(1,35) х =..........(2,55)
в) 1 –х =0,89 в) 1 - х = 0,73
х =.........(0,11) х =........(0,27)
Роботи здаються в комісії. Учні , які значно випередили однокласників , можуть відповісти на запитання членів комісії.
1). Незнайко придумав 4 рівності із звичайними і десятковими дробами. Ліві і праві частини цих рівностей записав на різних картках. Але поки йшов до школи , забув які з дробів рівні . Допоможіть Незнайкові знайти картки з рівними дробами.
0,24 3,76 3,076 3 0,024 3
2). Незнайко придумав кілька прикладів на додавання і віднімання десяткових дробів. Але поки йшов на урок ,його сумка впала у сніг і коми зникли. Допоможіть йому виправити ці кумедні рівності :
5 2 + 1 8 = 7 4 2 + 17 = 21,2 63 – 27 = 60,3
3 + 108 = 4,08 736 – 336 =4 57 – 4 = 1,7
3) Як Незнайко повинен відповісти на запитання , які йому поставив Знайко ?
а).Навести приклади трьох звичайних правильних дробів із знаменниками 100 , 1000 , 10 000 і записати їх у вигляді десяткових дробів ;
б).Навести приклади двох неправильних звичайних дробів із знаменниками 10 , 100 , 1000 і записати їх у вигляді десяткових дробів;
в).Навести приклад десяткового дробу і описати спосіб зображення його на числового промені ;
г).Назвати чотири перших розряди десяткового дробу ;
д).Як порівнюються десяткові дроби ?
е).Як округлити десятковий дріб ?
є).Описати спосіб додавання і віднімання десяткових дробів ;
ж).Сформулюй переставний , сполучний закони додавання ;
з).Розкажи , як знайти периметр прямокутника , квадрата , трикутника .
і).Поясни , як в рівнянні можна знайти невідомий доданок , зменшуване , від’ємник , множник , ділене чи дільник,
Список запитань учні одержали за тиждень до уроку.
За усну відповідь учень одержує окрему оцінку .
4). Діти , Незнайко прислав кожному з вас листа і просить негайно йому відповісти .
Кожен учень одержує листа , одного з трьох варіантів .
ЛИСТИ:
1варіант Дорогий друже п’ятикласник!
Ніяк не збагну , що означають ці таємничі записи :
а) х – 0,07 = 1,5 ; б) 9 – у = 1,5.
Незнайко.
2 варіант Дорогий друже п’ятикласник !
Я заплутався в розрахунках . Допоможи мені їх виконати :
а) 16,52 – (4,9 + 10,95 )= .......
б) 4,2 – (0,98 + 1,78 ) =.......
Незнайко.
3 варіант Мудрий п’ятикласнику !
Я вимірював дві сторони свого прямокутного паркана .
Вони дорівнюють 18,7м і 13,6м . А третю сторону
виміряти не можу , так як паркан перетинає невеликий
рівчак , який мені з вимірювальним шнуром ніяк не
перескочити . Знайко сказав ,що весь паркан має 42,9м.
Сказав і пішов. А я так і не зрозумів , скільки метрів має
Третя сторона і до чого тут це дивне слово “периметр” ?
Допоможи мені розібратись .
Незнайко.
Учні , які справились із завданням раніше , але ще не відповідали усно, можуть відповісти комісії на теоретичні запитання.