Нестандартний урок-подорож в 9 класі:
«Відсотки навколо нас».
Відкриття — це 10% натхнення і 90% праці.
Т.Едісон
Мета уроку:
- поглибити та систематизувати знання учнів про відсотки;
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань, формування вмінь.
Обладнання: опорний конспект.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Перевірка готовності учнів до уроку.
Перевірка домашнього завдання.
ІІ. Формулювання мети і завдань уроку.
Сьогодні ми проведемо не звичайний урок, а урок - подорож . Чому подорож? Тому що ми будемо подорожувати по місцях, де ми зустрічаємось з відсотками. Таких місць в нашому житті багато, але ми , подорожуючи, зупинимось на найцікавіших місцях. Дізнаємось багато цікавого про різні сфери діяльності людини, де застосовуються відсотки.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
З латинської мови слово “процент” перекладається як “сота доля”. У 1685 році в Парижі було видано книгу “Керівництво з комерційної арифметики” Мат’єде ла Порта. В одному місці йшла мова про відсотки, які тоді позначали “cto” (скорочено від cento). Але складач вирішив, що “cto” це дріб і надрукував “%”. Так із-за друкарської помилки цей знак увійшов у наше життя.
Нас завжди цікавить використання відсотків в повсякденному житті. Ми увесь час помічаєм, що слово "відсоток" вимовляється людьми постійно.У магазині деякі люди читають на упаковці, скільки міститься відсотків солі або цукру в тому або іншому продукті. У банку ми бачимо скільки відсотків прибутку можна отримати на вкладені гроші або під який відсоток можна взяти кредит. Часті акційні скидки у магазинах пропонують знижки на 5%, 10%, 25% тощо. Відсотки в повсякденному житті використовуються практично постійно: у медицині, на виборах, у магазині, у розчинах, у банках, у статистиці, у податках, у кулінарії. Такий список можна
продовжувати довго. Перераховувати де і як використовується відсоток можна нескінченно.
Тому на деяких прикладах ми хочемо розповісти, який важливий у нашому повсякденному житті відсоток.
Наша задача: Розібратися як відсоток використовують, як його застосовують в магазині, в банку і як від відсотків залежить наше життя. То ж тема нашої подорожі– «Відсотки навколо нас».
ІV. Починаємо подорож.
1. Зупинка «Акційні знижки у магазинах»
Часто у магазинах можна зустріти напис «Знижки на товари на 5%, 10%, 25%, 50%» тощо. Що ж це означає? Для полегшення міркувань , нагадайте мені, будь ласка, що означає 5 %, 10%, 25%, 50% ? (5% це 20 частина, 10% це десята частина, 25% - четверта, а 50% це половина числа.
Завдання: Напередодні Нового року у дитячому магазині іграшок акція: «Купи одного Діда Мороза та обери другого у подарунок.» І далі: «Якщо ви купите два Діда Мороза, то кожний із них буде коштувати 50% від роздрібної ціни».
Запитання до класу: Як це зрозуміти?
( Нехай роздрібна ціна 26 грн. Тоді два таких Діда Мороза за цією ціною коштували б 52 грн. Але, в наслідок акції, ціна одного Діда Мороза зменшується на 50%, тобто на половину. І він вже коштує 13 грн, а два - 26 грн. Дійсно, купивши два Діда Мороза за акційною ціною, ви заплатили 26 грн - ціну одного без знижки, ну, а другого отримали у подарунок.)
2. Зупинка «Відсотковий вміст речовини у продукті»
Всі люблять газовану солодку воду,особливо вважають її корисною, якщо вона містить сік. А давайте порахуємо, скільки ж того соку насправді є у тій воді. Досліджуючи склад води, читаємо на етикетці півторалітрової пляшки: містить 5 % соку.
Обчисліть, скільки соку містить 1,5 л газованої води за данних умов.
(1,5л : 100 · 5 = 0,075л = 75мл соку. Це приблизно трішки більше ніж 50 грам, як ми кажемо у народі. Отже, випивши півтора літри води, ви вжили таку мізерну кількість соку. )
Після обчислення, з класом робимо висновок: краще вживайте соки, а не газовану воду!
3. Зупинка «Шкільні будні у відсотках».
Задача 1: У класі 20 учнів. 35% з них закінчили I семестр на відмінно. Скільки відмінників в класі?
Розв’язання
1 спосіб: 35%=0,35
20· 0,35=7
2 спосіб: 20 – 100%
X – 35%
Відповідь: в класі 7 відмінників
Задача 2: У нашому класі 18 учнів, з них 4 хлопчики. Знайти відсоткове відношення хлопців до класу.
Роз’язання
1 спосіб:
2 спосіб: 18 учнів – 100%
4 учнів – х %
Відповідь:
4. Зупинка «Депозити».
Якщо людина зібрала певну суму коштів, які вона не планує використовувати у даний час, вона може покласти їх у банк на зберігання, під відсотки річних, які пропонує банк. У кінці кожного року, протягом якого зберігатимуться вклади, банк буде нараховувати вкладнику визначені відсотки від суми, яка лежатиме на рахунку. Отримані значення відсотків і буде прибутком для клієнта.
Ось пропозиція одного банку: Депозити (вклади)під 16% річних у гривнах .
Які ж дивіденди, тобто який прибуток отримає людина, поклавши у цей банк на рахунок свої гроші?
Уявимо, що вкладник поклав на рахунок 5000грн під 16% річних
на 2 роки .
Розв’язання
Оскільки
, де
- нарощений капітал,
- початковий вклад, p % річних, n - числа років, то через два роки владник забере із банку 6728 грн, а різниця 1 728 грн це і є дивіденди за два роки, тобто прибуток із 5000 грн за два роки. Зрозуміло, що він залежить від суми, яка вкладається у банк і від відсотка річних, які пропонує банк. Ми рахували прибуток від вкладів у гривнах, аналогічно рахувався прибуток у інших валютах, але із своїми відсотками річних.
5 . Зупинка «У відсотках про все на світі».
*На Україні проживає 77,8% українців;17,3%- росіян;4,9%- людей інших національностей.
*Мобільним телефоном постійно користуються 45%опитаних чоловіків і 42% жінок,80%-школярів.
*Організм дорослої людини на 65% складається з води,а дитини на 80%.
*Знання засвоюються учнями по-різному,в залежності від методів роботи; найбільш ефективне практичне навчання інших-90%. Найменш ефективне-лекція-6%.
V. Підведення підсумків уроку.
Ми дізналися багато цікавого про різні сфери діяльності людини, де застосовуються відсотки.
Побажання пана Відсотка учням :
Я вам бажаю 100% здоров’я, радості, удачі.
Над математикою жоден з вас в житті ніколи хай не плаче.
Прибутків щиро зичу вам у друзях, у родині, в грошах.
Знання міцні ви здобувайте, бо це завжди найлегша ноша.
VІ. Домашнє завдання: підготувати цікаву задачу на відсотки.
Підготувала: вчитель математики КЗ «Благовіщенська ЗОШ І-ІІІ ступенів»
Ястребова Ірина Олександрівна.