ЛИСТОПАДОВА РЕВОЛЮЦІЯПерша світова війна катастрофічно позначилась на економічному становищі Німеччини і вкрай загострила суспільно-політичну ситуацію в державі.вулична сцена в Берліні після закінчення. Першої світової війни. Фото 1919 р. Війна дорого коштувала німецькому народу: близько 2 млн німців загинули в ході бойових дій, понад 4,5 млн були поранені, понад 900 тис. померли в тилу від голоду й епідемій, 1,5 млн осіб залишилися інвалідами. Війна підірвала фінанси й спричинила розруху впромисловості й сільськомугосподарстві.
Озброєна демонстрація повсталих матросів і робітників Кіля04 листопада 1918 р. Кіль. Революційний загін09 листопада 1918 р.0 З листопада 1918 р. повстання моряків у Кілі, які відмовилися виконувати наказ командування вийти в море і вступити в бій з переважаючими силами британців. Так почалася демократична революція в країні, яка проходила під гаслами:відміна військового стану в країні;відновлення демократичних свобод;8-годинний робочий день тощо.
Вільгельм ІІ з онуками,1914р.9 листопада 1818р. – повстання в Берліні. Імператор Вільгельм ІІ утік до Нідерландів. Таким чином, через 47 років після створення, припинила своє існування Німецька імперія новий уряд – Раду народних уповноважених на чолі з Ебертом.1919р. Ф. Еберта обрали президентом країни. Ф. Еберт Рада Народних уповноважених – утворена з представників СДНП та НСДПН
18 федеральних земель. Веймарська республіка 1 липня 1919р. – 1933р. Форма правління. Форма територіального устрою. Форма політичного режиму31 липня 1919р. - Веймарська Конституція. Ф. Еберт – І президент. Гінденбург- останнійпрезидент. За Конституцією 1919р. визначте державний лад Німеччини
ВЕЙМАРСЬКА КОНСТИТУЦІЯ31 липня 1919 р. на засіданні Національних зборів Веймарі було прийнято нову Конституцію Німеччини. ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ВЕЙМАРСЬКОЇ КОНСТИТУЦІЇпроголошувались свобода слова, преси, зібрань, союзів, загальне і рівне виборче право (для громадян, чоловіків і жінок, від 20 років);гарантувалась недоторканність приватної власності (що поклало край спробам«соціалізації» промисловості);зафіксовано низку соціальних завоювань періоду революції (визнавалися профспілки, право на колективний договір, право робітників створювати ради на підприємствах);закріплено ліквідацію монархії та встановлення республіки;зберігався поділ Німеччини на «землі» (території), кожна з яких мала свійпарламент (ландтаг) і свій уряд;законодавча влада належала загальнонімецькому парламенту – рейхстагу;президент, який обирався на сім років загальним голосуванням, одержав широкі права. Президент призначав уряд, відповідальний перед рейхстагом. Глава держави був головнокомандувачем збройних сил.
ШОВІНІЗМ(фр. chauvinisme, в англ. версії – джингоїзм) – ідеологія, суть якої полягає в пропагуванні переваги одного народу (нації) над іншими народами (націями) з метоюобґрунтування свого «права» на їхню дискримінацію або пригнічення. Вілл Дайсон «Мир і майбутнє гарматне м’ясо». Карикатура на Версальський договір опублікована в. British Daily Herald 17 травня 1919 р. ВИСНОВОКТаким чином, Німеччина за умов. Несправедливого Версальського договору опинилась у складних економічних умовах. Цей чинник, а також національне приниження сприяли піднесенню реваншистських і шовіністичних настроїв у суспільстві. РЕВАНШИЗМ(фр. revanchisme, від фр. revanche, реванш –«помста») –політика «помсти у відповідь» за уявлену або реальну несправедливість чи поразку.
Порівняно швидко лідером цієї партії став Адольф Гітлер. січень1919 р. - створено Німецьку робітничу партію (ДАП). В квітні 1920р. ДАП перейменували у Націонал – соціалістичну робітничу партію Німеччини (НСДАП). Виступ А. Гітлера на одних з перших зборів нацистів. У націонал – соціалістичну партію вливався широкий потік найрізноманітніших людей, які переслідували при вступі часом протилежні цілі. .. Не стану заперечувати, що … такі речі, як життєві блага і, скажімо, блиск красивої форми, зіграли в моєму виборі не останню роль”. В. Шелленберг. Яким був соціальний склад НСДАП?
ВЕЙМАРСЬКА РЕСПУБЛІКА В 1920-х РОКАХВеликі людськівтратиІнфляція. Падіння довіри до національної валюти та держави. Виплата репарацій. Відмова від підвищення податків. Окупація Францією Рурської області10 січня 1923 р. уряди Франції та Бельгії заявили, що направляють до Руру«місію інженерів» для забезпечення репараційних виплат, а з ними –«війська для їх захисту». Фактично це означало франко-бельгійську окупацію Руру.
З 1924 р. розпочалася стабілізація економіки Німеччини. Вирішальну роль у цьому відіграли мільярдні позики, надані США і Великою Британією в межах реалізації плану Дауеса (згодом, план Юнга). РЕПАРАЦІЇблизько 9 млрд. марок. Чарльз Гейтс Дауес. Вихід промисловості з кризи супроводжувався посиленням процесівмонополізації. У 1928 р. на 8 % був перевищений довоєнний обсяг промислового виробництва. Пришвидшеними темпами розвивалася важка промисловість, відбувалася модернізація виробництва. За загальним обсягом промислового виробництва Німеччина вийшла надруге місце у світі після США.
серпень 1934 р.після смерті Гінденбурга Гітлер проголосив себе«фюрером» Третього Рейху березень 1933 р.на виборах до Рейхстагу нацисти отримали 288 голосів23 березня 1933 р.рейхстаг прийняв рішення про надання Гітлерунадзвичайних повноважень30 січня 1933 р. Гітлер призначений головою урядулипень 1932 р.на виборах до Рейхстагу нацисти отримали 37,4 %«Один народ, один Рейх, один фюрер!»