Новаторські ідеї М.Туган-Барановського

Про матеріал
Як зазначав М.І. Туган-Барановський: «…паперові гроші повністю втрачають свою купівельну спроможність тільки-но їхній зв'язок з державою, яка їх випустила, втрачається: будучи витвором акта державної влади, цінність їхня обмежується межами влади держави»
Зміст слайдів
Номер слайду 1

НОВАТОРСЬКІ ІДЕЇ М.І. ТУГАН-БАРАНОВСЬКОГОУ РОЗВИТКУ ТЕОРІЇ ГРОШЕЙ

Номер слайду 2

1865, 20 січня – в селі Солонім на Харківщині народився князь Михайло Туган-Барановський, економіст світового рівня, автор першого підручника з політекономії, генеральний секретар фінансів Центральної Ради, один із фундаторів Української Академії наук.

Номер слайду 3

Батько Михайла Туган-Барановського був мурзою, із нащадків Чингізхана. Навчання Михайло розпочав у Московській гімназії, продовжив у Київській і завершив у Харківській гімназії, 1884-го поступив на фізико-математичний факультет Харківського університету, але був звільнений за політичну неблагонадійність, тож вищу освіту отримав екстерном, закінчивши один за одним два факультети: фізико-математичний та юридично-економічний. В Англії він вивчає фабричне законодавство та матеріали парламентських комісій.

Номер слайду 4

Влітку 1917 повернувся в Україну і недовгий час (серпень-листопад 1917) був генеральним секретарем фінансів, але найбільше уваги присвятив кооперативним справам. Туган-Барановський відстоював створення власної української валюти та очолював Українське Товариство Економістів. Брав участь у створенні УАН і в заснуванні Українського державного університету в Києві. Очолює створений за його ініціативою 5 грудня 1918 року Інститут з вивчення економічної кон'юнктури та народного господарства; інститут пропрацював до 1922 року. Стає фундатором Демографічного інституту, який з 1 січня 1919 очолив М. Птуха. 28 (15) листопада 1918 року наказом гетьмана Павла Скоропадського Туган-Барановського затверджено на посаді голови відділу соціальних наук. Дійсний член ВУАН (1918), голова соціально-економічного відділення (1919).

Номер слайду 5

НОВАТОРСЬКІ ІДЕЇ М.І. ТУГАН-БАРАНОВСЬКОГОУ РОЗВИТКУ ТЕОРІЇ ГРОШЕЙВивчати проблеми грошей і грошового обігу М.І. Туган-Барановський вважав за надважливе завдання. Цього перш за все потребувала реальна практика господарювання у роки після Першої світової війни – заміна металевих грошей паперовими, що стало абсолютно новим явищем для економічних систем європейських країн

Номер слайду 6

Для того, щоб вирішити нагальні проблеми господарського розвитку, М.І. Туган-Барановськийнаголошує на необхідності розроблення такої теорії грошей, яка б допомогла розв’язати ціпроблеми. З іншого боку, вчений висуває ідею запровадження державного регулюваннягрошово-кредитного обігу з метою стабілізації господарської системи. Проблеми, які розглядав М.І. Туган-Барановський у свій час, залишаються актуальними і у сучасних реаліяхфункціонування вітчизняної економіки, що й зумовлює необхідність та важливість розглядуйого наукових ідей у світлі сучасних реалій суспільного розвитку.

Номер слайду 7

Досліджуючи цінність паперових грошей, вчений спершу довів, що паперові гроші не є товаром, а виступають у господарській системі суспільства «не просто сурогатом металу, а є самостійними грошима, самостійним мірилом цінності». Він визначав їх як «символічне зображення, яке повинне замінити металеві гроші в обігу і виконувати всі їх функції» . Вчений досліджує цінність паперових грошей, спираючись на постулати існуючих на той час теорій цінності – трудової теорії цінності і теорії граничної корисності та загальновизнаної на той час кількісної теорії грошей, але приходить до висновку, що згадані теорії є неприйнятними для вирішення проблеми цінності паперових грошей.

Номер слайду 8

Відповідно до грошової теорії М.І. Туган-Барановського цінність грошей залежить від загального стану ринкової кон’юнктури, зміни в якій відповідно викликають і коливання цінності грошей. коливання цінностей грошей коливання загального рівня товарних цін зміна ринкової кон'юнктури Механізм коливання цінності грошей залежно від зміни господарської кон’юнктури

Номер слайду 9

Проблема цінності паперових грошей розглядалася вченим як на рівні окремої країни, так і на рівні її участі в міжнародних економічних відносинах. Якщо в середині країни цінність паперових грошей пов’язується зі станом загального рівня товарних цін і вирішується головним чином через регулювання державою грошової системи господарства, то зовсім в іншому аспекті ця проблема проявляється в умовах розвитку міжнародних відносин, зокрема міжнародної торгівлі. Як зазначав М.І. Туган-Барановський:«…паперові гроші повністю втрачають свою купівельну спроможність тільки-но їхній зв'язок з державою, яка їх випустила, втрачається: будучи витвором акта державної влади, цінність їхня обмежується межами влади держави»

Номер слайду 10

Висновки. Усього через 40 років після публікації праці «Паперові гроші і метал» ідея М.І. Туган-Барановського про винятковий вплив паперових грошей на розвиток господарства не просто реалізувалася на практиці: передбачення вченого щодо переходу до паперовогрошової системи мало вирішальне значення для розвитку сучасних господарських систем і державної грошово-кредитної політики. Гроші стали предметом широких наукових досліджень, що справили визначальний вплив на формування різних напрямів сучасноїекономічної думки.

Номер слайду 11

Список використаних джерел1. Базулин Ю. В. Концепция денег М. И. Туган-Барановского [Електронний ресурс] /Ю. В. Базулин // Проблемы современной экономики. – 2009. – № 1 (29). – Режим доступу : http://www.m-economy.ru/art.php?n. Art. Id=24852. Гальчинський А. Основи кейнсіанської моделі регулювання економічного циклу. Питаннятеорії / А. Гальчинський // Вісн. НБУ. – 2009. – № 1. – С. 3–8.3. Злупко С. М. Теорія грошей М.І. Туган-Барановського та її вплив на монетаризм ХХ ст. /С. М. Злупко // Фінанси України. – 1998. – № 8. – С. 99–114.4. Кучин С. П. Теорія грошового обігу у спадщині М.І. Туган-Барановського : автореф. дис...канд. екон. наук : 08.01.04 / С. П. Кучин. – К., 2006. – 19 с.5. Туган-Барановский М. И. Избранные сочинения : в 2 т. / науч. ред. и автор вступ. ст. Л. И. Дмитриченко. – Т. 2. Основы политической экономии. – Донецк : Дон. ГУЭТ, 2004. –686 с.6. Туган-Барановський М.І. Паперові гроші та метал / М.І. Туган-Барановський. – К. : КНЕУ,2004. – 200 с.

pptx
Пов’язані теми
Географія, Презентації
Додано
13 лютого
Переглядів
94
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку