02.09.20 МАТЕМАТИКА 3 клас
Тема : Нумерація чисел першої сотні. Числовий промінь. Порівняння чисел.
Мета: повторити склад натурального ряду чисел у межах 100; розглянути випадки додавання і віднімання, пов'язані з нумерацією чисел; навчати учнів розв'язувати задачі на знаходження суми, на різницеве порівняння і збільшення на кілька одиниць; вдосконалювати обчислювальні навички; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Вступне слово вчителя
— У третьому класі ми продовжимо вивчати математику, науку складну, але цікаву і дуже потрібну. Ви ознайомитеся з трицифровими числами; навчитеся їх додавати і віднімати, множити і ділити у межах 1000. На вас очікує зустріч з новою одиницею маси — тонною та одиницею довжини — кілометром. А ще ви будете розв’язувати цікаві задачі, які мають практичне значення.
2. Ознайомлення з новим підручником
— У першому і другому класах вам допомагав вивчати математику мовчазний друг. {Демонстрування підручників з математики для 1-го і 2-го класу.)
— Це підручник з математики. У третьому класі вам буде допомагати їх
старший брат — підручник з математики для 3-го класу.
— Розгляньте обкладинку підручника. Хто його автор?
— Розгорніть підручник. Які умовні позначення допоможуть вам орієнтуватися в книзі?
— Які розділи ми будемо вивчати?
3. Усна лічба
1) Гра «Хто швидше?».
81 – 9
87 – 50 96 – 50
59 – 14 67 – 13
35 + 24 26 + 34
- Подивіться на надруковані групи чисел.
2) Назвіть групи чисел одним словом:
а) 2, 4, 7, 9, 6; (одноцифрові)
б) 12, 18, 25, 33, 48, 57; (двоцифрові)
Назвіть групи чисел одним словом:
а) 2, 4, 8, 12, 44, 56; (парні)
б) 1, 13, 77, 83, 95. (непарні)
3) Гра «Ланцюжок».
- Обчисліть приклади «ланцюжком».
60-34+45+29-52-24+37-13-30 = 18
60-34=26, 26+45=71, 71+29=100, 100-52=48,
48-24=24, 24+37=61, 61-13= 48, 48-30=18
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми повторимо нумерацію чисел першої сотні , будем
читати, записувати і порівнювати числа в межах 100. Розв’язувати задачі,
вчитися швидко і правильно рахувати .
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Фронтальне опитування
Запис на дошці
1 дес.— це ... одиниць
7 дес.— це ... одиниць
10 дес.— це ... одиниць
1 сотня — ... дес. ... одиниць
-Відкрийте зошити і запишіть
2 вересня
Класна робота
2. Каліграфічна хвилинка.
- Запишемо каліграфічно числа 21, 22, 23, 24, 82
- Яка цифра повторюється?
- Уважно подивіться на числа і назвіть «зайве» (82)
-Чому? Обґрунтуйте свій вибір.
(тому що у числах 21-24 цифра 2 позначає кількість десятків, а в числі 82 цифра 2 позначає кількість одиниць )
1. Робота з підручником (№ 4 - 7)
2. Робота в парах
— Назвіть всі числа від 3О до 42; від 48 до 57; від 86 до 93.
3. Коментоване розв'язування прикладів (№ 9)
4. . Розв`язування нерівностей.
-Гляньте на перші дві нерівності.
-Скажіть що з ними зробили? (визначили на скільки права чи ліва сторона більша чи менша одна від одної)
11˃6 на 5 8˂15 на 7
-За цим зразком виконаємо наступні чотири нерівності.
-Хто вийде до дошки і запише першу?
-Як дізнатися на скільки 9˂13 ? (потрібно від більшого числа відняти менше)
-Отже запиши на дошці 9˂13 на 4.
- Хто наступний попрацює біля дошки?
- Як дізнатися на скільки 17˃9?
-Отже запиши на дошці 17˃9 на 8.
-Хто вийде до дошки і запише третю нерівність?
-Як дізнатися на скільки 14 ˃7?
-Отже запиши на дошці 14 ˃7 на 7.
-Хто вийде до дошки і запише останню нерівність?
-Як дізнатися на скільки 4˂12?
-Отже запиши на дошці 4˂12 на 8.
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Вправа «Незакінчене речення»
— Для того, щоб правильно розв’язати задачі, повторимо деякі правила.
• Щоб порівняти два числа, треба виконати дію. ..
• Щоб дізнатися скільки всього, треба виконати дію...
• Щоб дізнатися на скільки одне число більше або менше від другого, виконуємо дію...
• Щоб дізнатися у скільки одне число більше або менше від другого, виконуємо дію...
2. Розв'язування заадачі (№ 8)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Над якою темою працювали? Назвіть числа третього десятка.
— Що означає кожна цифра у числі 35? Як утворити число, якщо відоме
попереднє до нього?
- Отже, яка тема нашого уроку?
- Як називається запис де використовуються знаки «˃ і ˂»?
- Яку задачу розв’язували не уроці ? (потрібно від більшого числа відняти менше)
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ