Образи фантастичних істот у казці "Мавка Вербинка" Василя Короля-Старого.

Про матеріал
Тема уроку: Образи фантастичних істот у казці "Мавка Вербинка" Василя Короля-Старого. Мета уроку пізнавальна: - розглянути зміст казки «Мавка Вербинка»; - обговорити питання гендерних стереотипів; - вчити учнів вмотивовувати свою думку, робити висновки, узагальнення; практична: - розвивати навички виразного читання, творчу уяву; - розвивати вміння аналізувати прочитане, розрізняти добро і зло, фантастичне і реальне; виховна: - розвивати любов до природи, краси українського рослинництва, виховувати коректне ставлення до гендерної рівності у суспільстві.
Перегляд файлу

Тема уроку: Образи фантастичних істот у казці "Мавка Вербинка" Василя Короля-Старого.

Мета уроку

пізнавальна:

-       розглянути зміст казки «Мавка Вербинка»;

-       обговорити питання гендерних стереотипів;

-       вчити учнів вмотивовувати свою думку, робити висновки, узагальнення;

практична:

-       розвивати навички виразного читання, творчу уяву;

-       розвивати вміння аналізувати прочитане, розрізняти добро і зло, фантастичне і реальне;

виховна:

-       розвивати любов до природи, краси українського рослинництва, виховувати коректне ставлення до гендерної рівності у суспільстві.

Обладнання: інтерактивна дошка,  комп’ютер, презентація, телефони з інтернетом, проєкти  доповідачей, картки з квітами, картки з qr-кодами.

Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь, навичок.

Форми роботи на уроці: індивідуальна, фронтальна, групова.

Інформаційно-комунікаційні технології: сервіси Padlet, Ребус 1, Jigsawplanet, LearningApps, WordWall,  Plickers; генератор qr-кодів Me-Qr; соціальна мережа YouTube

Медіафайли: презентація, онлайн-сервіси, відеоматеріали.

Використані джерела:

1. Онлайн-дошка Padlet [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://padlet.com/mariakasimova2/padlet-7kqrj3s37anx5247

2. Створення qr-кодів [Електронний ресурс] – Режим доступу:  https://me-qr.com/uk/qr-code-generator

3. Створення ребусів [Електронний ресурс] – Режим доступу:   http://rebus1.com/

4. Пазли [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://www.jigsawplanet.com

5. Гра «Міфічні істоти» [Електронний ресурс] – Режим доступу:  https://learningapps.org/display?v=p9vjco83t23

6. Поняття гендерних стереотипів [Електронний ресурс] – Режим доступу:  https://www.youtube.com/watch?v=faOaa-sgElE

7.  Гра «Правда чи брехня» [Електронний ресурс] – Режим доступу:  https://wordwall.net/uk/resource/64022747

8. Тестування [Електронний ресурс] – Режим доступу:  https://www.plickers.com

 

Перебіг уроку

І. Організаційний початок уроку

1. Привітання 

2. Актуалізація опорних знань

  •   Кластер «Диво казки»

Діти повинні перейти за посиланням та в коментарях зазначити, які народні та літературні казки вони вже вивчили (сервіс Padlet) СЛАЙД 1

https://padlet.com/mariakasimova2/padlet-7kqrj3s37anx5247

3. Мотивація навчальної діяльності учнів (робота в групах) СЛАЙД 2

Група 1 повинна розгадати ребус і сказати, з яким твором сьогодні ми працюватимемо.

  •   Прийом «Розгадай ребус» (з використанням qr-кодів та сервісу Ребус 1)

D:\WindoW\Downloads\qrcode_82763820_999445ae9eb6111cd0035ca4784fcaba.png

Група 2 повинна скласти пазл і назвати головного персонажа, про якого сьогодні буде йтися.

  •   Прийом «Склади пазл»  (з використанням сервісу Jigsawplanet )

          https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=3e5590fdf09a

Отже, зробіть висновок, про що піде сьогоднішня розмова, розгадавши ребус, а також склавши пазл. 

4. Оголошення теми та мети уроку СЛАЙД 3

  •   Слово вчителя

Тож на уроці ми повинні:

- розглянути зміст цієї казки;

- давати чітко і конкретно відповіді на запитання;

- вміти робити висновки;

-характеризувати казкових героїв.

Учні записують тему уроку в зошити.

ІІ. Вивчення основного матеріалу

1. Сприйняття нового матеріалу

  • Короткі біографічні відомості про митця СЛАЙД 4

Діти, зверніть увагу на дошку. Ознайомтеся із цікавими біографічними фактами митця. Що для вас здається незвичним із біографії В. Короля-Старого?

  •   Слово вчителя з елементами бесіди СЛАЙД 5

Вдома ви прочитали казку  «Мавка Вербинка», а також підготувати невеличні повідомлення про міфічних істот на вибір. Перед цим дайте, будь ласка, відповіді на декілька запитань. Казка, яку ви прочитали, належить до фантастичних казок. Що ви знаєте про фантастичні казки? Яка їх особливість?  (діти роблять висновок, що найголовніша ознака фантастичних казок – це наявність міфічних образів. Учні виступають з доповідями).

1) Водяник — злий дух (зображуваний у фольклорі як дід із сивою бородою), що живе в озерах, річках тощо і приносить людям нещастя.

2) Лісовик — той, що живе в лісі.

3) Мавка — казкова лісова істота в образі чарівної голої дівчини з довгим розпущеним волоссям.

4) Хухи –  лісові духи в слов'янській міфології.

  •   Робота з інтерактивною дошкою (сервіс LearningApps) СЛАЙД 6

Після прослуховування інформації про міфічних істот, учні виконують інтерактивну вправу – поєднують зображення істоти з її назвою.

https://learningapps.org/display?v=p9vjco83t23

2. Осмислення опрацьованого матеріалу

  •   Бесіда СЛАЙД 7

1) Про яких Мавок ще згадує у казці письменник?

2) Про яких казкових персонажів йдеться у казці?

3) Що зробила Мавка, побачивши мисливців?

4) Прочитати цитати до характеристики Лісовика.

5) Що трапилося із Зайчиком?

6) Чим допомогла Зайчикові Мавка?

7) Як врятувала кізоньку Вербинка?

  •   Робота в парах. Пошук реального та фантастичного у казці.

Складіть у парі порівняльну табличку реальних та фантастичних образів.

Реальні

Фантастичні

Мисливці, лісник, панич.

Мавка Вербинка, Хуха, Лісовик, Водяник, Русалки, сестри Мавки.

  •   Евристична бесіда (робота над питанням гендеру)

   Подумайте, чому жіночих позитивних образів  у творі більше, ніж чоловічих?

   Чому зазвичай у усе, що пов’язано із жінкою, має позитивний відтінок?

   Чи є позитивний чоловічий образ у тексті? Прокоментуйте.

   Чи не помітили ви, як у повсякденному житті проявляється нерівність між чоловіком та жінкою?

   Як ви гадаєте, чому так трапляється?

  •   Перегляд відео про гендерні стереотипи СЛАЙД 8

Перегляньте відео та зробіть висновки про те, що ви розумієте під поняттям «гендерний стереотип».

https://www.youtube.com/watch?v=faOaa-sgElE

  •   Робота з гендерними стереотипами (сервіс WordWall) СЛАЙД 9

Ви переглянули відео про гендерні стереотипи. Тепер пограймо з вами у гру «Правда чи Брехня?»  (діти аналізують запропоновані твердження, визначають правду та брехню).

https://wordwall.net/uk/resource/64022747

  •   Прийом «Квіткове поле» (інтеграція у природознавство) СЛАЙД 10

Перед вами розкладені різноманітні квіти. Чи знаєте ви їх види? Оберіть ті, які вам відомі, вклейте їх у свої зошити та напишіть на них свої ідеї урегулювання рівності прав у нашому суспільстві.

 

Як правильно називаються квіти українською (ФОТО) — Радіо ТРЕК

ІІІ. Підсумковий етап уроку

 1. Узагальнення і систематизація учнями отриманої інформації

  •   Тестування (Проходження тестування за допомогою сервісу Plickers)

2. Рефлексія

  •   Інтерактивний «Кошик ідей» СЛАЙД 11

Діти, відкрийте посилання на нашу інтерактивну дошку Padlet та прокоментуйте наш урок у коментарях під фото кошика.

3. Оцінювання.

4. Домашнє завдання. СЛАЙД 12

Для всіх: написати твір-мініатюру на тему: «Якби у моєму домі жила Хуха...»

За бажанням: написати вірш про одного із міфічних персонажів казки.

docx
Додано
14 грудня 2023
Переглядів
182
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку