Оцінка токсичності атмосферного повітря за
тестом «Стерильність пилку рослин»
Мета роботи: опанувати методику визначення токсичності атмосферного повітря за допомогою рослин-індикаторів за тестом «Стерильність пилку рослин». Хід роботи
1. З моніторингової точки у суху погоду збирають готові до розкриття бутони квітів. Рослини повинні бути добре розвинуті і не мати ознак пригнічення.
2. Зрілі бутони квіток мішаної проби після фіксації у 70%-муетанолі препарують на предметному склі. Тичинки відокремлюють від усіх елементів квітки за допомогою пінцету і препарувальної голки та переносять у краплю йодного розчину.
3.Пильовики дрібних квітів розкривають препарувальною голкою на предметному склі в краплі йодного розчину, видаляють зайві тканини і накривають покривним склом. При необхідності додають ще 1−2 краплі йодного розчину.
1- тичинкова нитка, пиляк каштану; 2-тичинкова нитка,відкритий пиляк каштану; 3-відібраний пилок каштану.
4. Через 2−3 хвилини готовий препарат аналізують під мікроскопом. У кожному препараті під мікроскопом зі збільшенням 7х20 чи 7х40 переглядають від 1000 до 3000 пилкових зерен. Серед них підраховують стерильні і фертильні клітини із застосуванням лічильника.
При дослідженні мікропрепарату було
підраховано: 1533 - стерильних та 485 фертильних клітин пилку.
Пилкові клітини каштану під мікроскопом
де G – кількість стерильних пилкових зерен; N – кількість досліджених пилкових зерен.
Потім знаходять похибку розрахунку за виразом:
При цьому повинна виконуватись умова 3m < M.
Для оцінки стану атмосферного повітря за рівнем стерильності пилку рослин використовують умовний показник ушкодженості:
де Пкомф. і Пкрит. – значення стерильності пилку рослин в комфортних та критичних умовах, відповідно;
Преал. – значення стерильності пилку рослин на досліджуваній території (М, %); і – номер проби (варіанту).
Для оцінки рівня ушкодженості біоіндикаторів, стану біоіндикаторів та екологічної ситуації використовують єдину уніфіковану шкала
Шкала оцінки екологічної ситуації та рівнів ушкодженості біоіндикаторів
Згідно проведеної лаболаторної роботи та розрахункам, досліджувані зразки пилку каштану із скверу "60-річчя перемоги": рівень ушкодженості біоіндикаторів - максимальний, стан біоіндикаторів небезпечний, а екологічна ситуація - катастрофічна.
Негативний вплив техногенного навантаження на формування та розвиток репродуктивних органів відомий для багатьох деревних порід. Хронічна дія на рослини емісій металургійного виробництва викликає зменшення інтенсивності цвітіння , насіннєвої продуктивності, розмірів плодів, насіння та насіннєвих гнізд, маси 1 000 насінин низки деревних порід. Викиди автотранспорту спричинюють зниження розмірів і деформацію шишок голонасінних рослин.