Тема: Однорідні члени речення. Сполучниковий, безсполучниковий і змішаний зв’язок.
Мета: поглибити знання здобувачів освіти про однорідні члени речення; типи зв’язку між ними, формувати уміння знаходити речення однорідними членами, визначати їх вид, аналізувати смисловий зв’язок між ними; правильно вживати розділові знаки та інтонувати речення з однорідними членами речення; сприяти розвитку вміння складати речення з однорідними членами, використовувати їх у мовленні,
правильно інтонувати речення з однорідними членами; плекати інтерес до вивчення української мови.
Обладнання: підручник, картки, таблиця
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
ІІ. Актуалізація знань.
1. Робота з картками.
2. Твір – роздум «На крилах радості», уживаючи односкладні речення.
3. Пояснювальний диктант.
Тополя нечутно прийшла під вікно, заглянула в шибку, постукала гілкою стиха О, О,О. (Просте, двоскладне, поширене, повне, ускладнене однорідними присудками
4. Метод «Мозкова атака»
ІІІ. Сприйняття й усвідомлення учнями навчального матеріалу.
1.Оголошення теми, мети.
2.Опрацювання теоретичного матеріалу
а) робота з підручником ( в парах)
б) евристична бесіда
- Які члени речення називаються однорідними?
- Які члени речення можуть бути однорідними?
- Якими можуть бути однорідні члени речення за будовою?
- Який зв’язок існує між однорідними членами?
3. Дослідження мовного явища. Коментований диктант.
Мене все життя ваблять і хвилюють зорі.
Вітер в гаї нагинає лозу і тополю.
Збирають світлі, золоті меди веселокрилі та прозорі бджоли.
Нас зустрічали тепло й привітно
Зацвіли усі діброви, і долини, і луги. О, і О, і О.
Наука й труд, знання і школа дбайливо кличуть до мети. О й О, О і О.
5.Проблемне питання
Чому в поданому реченні 1-й і 2-й виділені
члени речення неоднорідні, а 3-й і 4-й – однорідні.
1 2 3 4
Моя рука ніколи і нікому ні кривди ні біди не принесе
ІV. Активізація знань і вмінь.
І. Спишіть, підкресліть однорідні члени речення відповідно до їхньої синтаксичної ролі.
1. Ми маємо право на сум і любов, на щастя, на сонце і трави.
О, О, на О, на О і О – змішаний.
2. Я дуже хочу, щоб в провулках дощ не йшов, а ,як у Львові кажуть, падав. О, а О. – сполучниковий
3.Земля зляглася, перепріла, перемліла, спарилася, прагнула роботи. О,О,О,О,О. – безсполучниковий
4.Годилося б думати не тільки про роботу, а й про себе.
Не тільки О, а й О – сполучниковий.
5.Шалені мрії мої летять за обрій Землі і будять в серці твоїм гарячі хвилі. О і О.
6.Хай буде сад, і дерево крислате, і кіт – воркіт, і ще багато див.
О, і О, і О,і О - сполучниковий
А. Виписати речення, ускладнені однорідними членами речення
1.Істинне призначення людини жити, а не існувати. 5.Наша дума, наша пісня не вмре, не загине. 6.Буде після цього простір лиману, і вітер попутній, і біла заметіль. 7.Вона сиділа, міцно стиснувши зуби і обхопивши коліна руками.
Б. Доповнити речення однорідними членами.
Дерева від вітру шумлять…., …, …. .
Самостійні частини мови – це … і …, … й … .
Службові частини мови – це … , …, … і … .
Другорядні члени речення …
…, … і … - це типи мовлення.
… й …, …і …, … та … - це стилі мовлення.
В. Скласти речення з однорідними членами за схемами.
1. О, О, О 2. О, проте О
3. чи О, … чи О 4. не стільки О, скільки О
5. О і О, О і О 6. О— О
3. Виконати тестові завдання.
1. Пунктуаційну помилку допущено в реченні
А. Пропонуємо мандрівки на байдарках по Десні, Сейму, Пслу та Ворсклі.
Б. Купуючи трюковий самокат, ураховуйте свій зріст, стиль катання, а також довжину деки, та розмір коліс.
В. У нас ви можете покататися не лише на роликах, а й на гіроскутері.
Г. Випробуйте свої сили у квест-кімнаті, будьте уважні та сконцентровані.
2. Кому перед виділеним сполучником треба поставити в реченні
А. Найяскравіший і найбільш видовищний трюк на самокаті має назву «трюк-540».
Б. Тинейджерів нині цікавлять інновації та прогрес.
В. Життя прекрасне і сповнене яскравих барв і звуків.
Г . У походах можна відпочити, вийти за межі звичного і знайти друзів, і дізнатися про щось нове.
3. Прочитайте речення.
У фестивалі райдер-культур узяли участь скейтери(1) ролери(2) bmx-райдери(3) і самокатери з різних областей України — як професіонали(4) так і аматори.
Кома НЕ потрібна на місці цифри
А 1 Б 2 В 3 Г 4
V. Рефлексія
1.Гра «Мікрофон»
Вивчити § 22, виконати вправу 227 або 233