Охорона рослинного світу. Червона книга України.

Про матеріал
Розробка уроку для учнів 3 класу стане у нагоді при підготовці до уроку молодим та досвідченим учителям, які бажають зробити навчання більш цікавим та яскравим. Урок містить питання для роздумів, дидактичні ігри та цікаві вірші про природу.
Перегляд файлу

Сенецька Вікторія Миколаївна

учитель Вищої категорії

початкових класів

КУ Сумська спеціалізована школа

IIII ступенів №29, м. Суми

 Урок природознавства у 3 класі

Тема. Охорона рослинного світу. Червона книга України.

Мета: ознайомити учнів з рослинами свого краю, що охороняються і занесені до Червоної книги України; розвивати спостережливість; спияти виховуванню   любові до природи, бережливого ставлення до рослин.

Обладнання: Червона книга України, ілюстрації рослин, гербарії і малюнки із  зображенням рослин, картки із завданнями,ІКТ.

Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь, навичок

Хід уроку

І. Організаційний момент

Пролунав дзвінок,

Починаємо урок.

Працювати будемо старанно,

Щоб почути у кінці,

 Що у нашім другім класі

Діти просто молодці.

II. Актуалізація опорних знань

  1. Повідомлення класного сипоптика.  Хвилинка спостережень
  • Подивіться уважно за віконечко.
  • Яка зараз пора року? 
  • Який місяць?
  • Який день тижня?
  • Яке число?
  • Сьогодні тепло чи холодно?
  • Яка температура повітря?
  • Що ви можете сказати про стан неба?
  • Чи є сьогодні опади?
  • Чи є надворі вітер?
  • Які зміни в житті рослин ви помітили?
  1. Перевірка домашнього завдання
  • Доведіть, що комахи, риби, птахи і звірі, які живуть у водоймі та поблизу неї взаємопов’язані між собою.
  • Розкажіть казку про підводне царство та його водяних мешканців.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

1. Постановка проблемного запитання. (Звучить лірична музика)

  • Послухайте вірш «Дві богині» і скажіть, як називають рослини і тварин?

Були у Матінки-Природи           D:\Фото 2\Природа 2 кл\Червона книга 24.04.14. 2 кл\DSCN3100.JPG

Дві донечки такої вроди:

Хто їх побачив хоч на мить

— Не міг забуть і розлюбить.

Голубооку звали Флора,

У неї очі, наче зорі.

Завжди замріяна, тендітна,

Ласкава, ніжна та привітна.

А Фауна — швидка, як вітер,

Могла за птахами летіти

І за оленями стрибати

Та з білочками пустувати.

Обидві світ живий любили.

Відтак його боготворили.

То ж вирішила мудра мати їм подарунки дати:

Мрійливій Флорі — світ рослинний,

А жвавій Фауні — тваринний,

Щоб берегли і доглядали,

Від всього злого захищали.

Живуть в легендах і понині

Живого світу дві богині.

  • Що таке фауна?
  • Що таке флора?

2. Оголошення теми і мети уроку

  •  Сьогодні у нас незвичайний урок! Він присвячений рослинам (флорі), які занесені до Червоної книги України, які потребують охорони. Ми дізнаємося історію заснування Червоної книги. Будемо працювати з підручником, зошитом, виконува­тимемо ряд цікавих та захоплюючих завдань.

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Вступне слово вчителя.

Усе в природі тісно взаємозв'язане. Природа є середовищем життя людини. Вона є джерелом натхнення для композиторів і письменників, художників і поетів. Недарма природу називають ненькою. Усі ми — діти природи, та, на жаль, не всі однаково добре до неї ставимось.

Колись давно люди брали від природи набагато менше. У них не буле ні фабрик, ні заводів, ні машин, ні комп'ютерів. Але життя змінилось. Сучасна людина живе в багатоповерхівці, їздить на роботу на метро і спіл­кується із друзями у скайпі.

І настав час, коли людям здалося, що вони не залежать від природи, що вони сильніші за неї. Озброївшись могутньою технікою, люди пові­рили, що можуть підкорити собі природу. Але минув час, і вони побачи­ли, що це не так.

  •  Яке значення рослин у житті людей?
  • З давніх часів людина користується дарами природи: насінням і плодами рослин. Природа і тепер залишається основною годувальницею людини. Ми не можемо і тепер уявити наше харчування без хліба, овочів, фруктів.
  • З рослин: льону і бавовнику люди навчилися робити екологічні тканини.
  • З деревини виготовляють будівельні матеріали, меблі.
  •  Як ви вважаєте, як треба ставитись до рослин?
    • Дуже важливо берегти природу, адже коли страждають рослини – хворіє і страждає людина.
    • Людина має жити так, щоб не шкодити природі, а допомагати їй.
  •  Чи можна топтати, виривати рослини з корінням?
    • Не можна топтати рослини, в лісі, на луках ходити по стежках.
    • Не рвати без потреби рослини, квіти, не виривати їх з корінням, цибулинами.
  •  Чому?
    • Тому, що рослина загине і не дасть потомства, насіння.
    • Якщо не буде рослин не буде кисню і всі живі організми загинуть.
    • Люди і тварини загинуть від задухи і голоду.

2. Робота за підручником

— Пригадайте! Які рослини в нашому краї стають рідкісними?

Робота в парі

— Складіть перелік рослин, яким, на вашу думку, загрожує небезпека, зникнення.

Гра «Встав пропущену букву»

Встав пропущені букви, що означають голосні звуки. Ти дізнаєшся, які рослини занесено до Червоної книги.

 

 

П..дсн..жн..к — (підсніжник).         Л..бк..    дв.. л..ст.. —(любка дволиста)

С..н-тр..в.. — (сон-трава).              Ц..кл..м..н   — (цикламен)

Пр..л..ск.. — (проліска).                 Б..л..тк.. —  (білотка)

К..нв..лі.. — (конвалія).                    Л..л..я     л..с..в..  (лілія лісова)

Ш..фр..н — (шафран).                  В..д..н..й      г..р..х — (водяний горіх)

Г..р..цв..т — (горицвіт).                   К..в..л.. — (ковила)

     Т..с    яг..дн..й — (тис ягідний)      

З..з..л..ні    ч..р..в..ч...к.. — (зозулині  черевички).

 

Я книга Червона, я вся у труді, 

Стараюсь багато звірят я спасти,

І трави, квітучі дерева, кущі,

  • Що таке Червона книга?
  • Що ви знаєте про Червону книгу України?
  • Червона книга містить відомості про рослин і тварин, що перебувають під загрозою зникнення.
  • Навіщо нам потрібна Червона книга?
  •  

D:\Фото 2\Природа 2 кл\Червона книга 24.04.14. 2 кл\DSCN3115.JPG D:\Фото 2\Природа 2 кл\Червона книга 24.04.14. 2 кл\DSCN3118.JPG

Відповіді дітей

  • Вона інформує, які види тва­рин і рослин перебувають у небезпеці;
  • закликає звертати увагу на зникаючі та недостатньо вивчені види;
  • запобігає зникненню рід­кісних видів;
  • радить, як зберегти ці рідкісні види рослин і тварин.

Показ відеофільму

D:\Фото 2\Природа 2 кл\Червона книга 24.04.14. 2 кл\DSCN3123.JPG

3. Розповідь вчителя

— Червона книга — це важлива книжка і водночас державний документ, у якому представлено перелік багатьох рідкісних рослин і тварин, що зникають. Такі переліки створено у різних країнах, є він і в Україні. Його називають «Червона книга України», він складається із двох товстезних томів.

У кожному з них міститься понад тисячу сторінок!

Червоний колір – це сигнал небезпеки. Він ніби закликає всіх людей допомогти рослинам і тваринам, які можуть назавжди зникнути з планети Земля.

D:\Фото 2\Природа 2 кл\Червона книга 24.04.14. 2 кл\DSCN3121.JPG   D:\Фото 2\Природа 2 кл\Червона книга 24.04.14. 2 кл\DSCN3116.JPG

 

 

4. Робота за підручником

— Розгляньте фотографії.

В одному томі зібрані відомості про рослинний світ, а в другому — про тваринний світ.

— Роздивіться фотографії рослин, занесених до Червоної книги України, на с. 145, запам’ятайте їх.

— Які з рослин, що занесені до Червоної книги України, квітують навесні, а які — влітку?

  • Горицвіт , шафран-крокус, цикламен – квітують навесні, тис ягідний (опилюється квітень – травень).
  • Любка дволиста, білотка – квітують літом, червень-липень.

D:\Фото 2\Природа 2 кл\Червона книга 24.04.14. 2 кл\DSCN3103.JPG     D:\Фото 2\Природа 2 кл\Червона книга 24.04.14. 2 кл\DSCN3109.JPG

— Які з рослин із Червоної книги України зростають

у лісах? (шафран- крокус, любка дволиста)

у степах? (горицвіт весняний)

у горах? (тис ягідний, любка дволиста, цикламен, білотка)

— Які з рослин, що занесені до Червоної книги України, виривають для букетів, щоб продавати на базарах та вулицях міст?

— Як діяльність людей впливає на життя дикорослих рослин?

— Роздивіться і запам’ятайте умовні позначки, які розповідають про причини зменшення кількості рослин у природі.

D:\Фото 2\Природа 2 кл\Червона книга 24.04.14. 2 кл\DSCN3108.JPG  D:\Фото 2\Природа 2 кл\Червона книга 24.04.14. 2 кл\DSCN3113.JPG

6. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

1. Робота в групі

— Поміркуйте, чому рослин у природі стає менше? Що можна зробити для їх охорони?

2. Гра «Чи правильно, що?..»

Учні використовують сигнальні картки: якщо висловлювання правильне — зелену, якщо неправильне — червону).

  • Рослини очищають повітря.
  • З вини людини на Землі зникло багато рослин.
  • Усі рослини можна зривати і робити з них букети.
  • Наша держава взяла під охорону рідкісні рослини.
  • Кульбабу відносять до рослин, що охороняються.
  • Учні повинні знати рослини, які охороняються державою.
  • Ти можеш допомогти рослинам, щоб їх не ставало менше.
  •  Сподіваюся, що тепер серед вас не буде людей, байдужих до рослин рідного краю, а особливо, представників Червоної книги.

Я звертаюсь до вас із проханням:

Не рвіть даремно квіти, охороняйте ніжні й одночасно тендітні й беззахисні рослини!

VІ. Підбиття підсумків.

Гра «Доповни речення»

  • Червона книга це ….
  • Вона створена щоб…
  • Охороняти природу треба тому, що….
  • Коли я в лісі побачу гарно розквітлі квіти, то…
  • Відпочиваючи, з батьками на природі я буду…
  • Відпочиваючи,  з батьками на природі я не буду…
  • Мені будуть вдячні рослини за те,що…

VII. Домашнє завдання

Намалювати плакат-звернення «Збережемо рослини!»

D:\Фото 2\Природа 2 кл\Плакати Червона книга 2 кл. 2014\DSCN3126.JPGD:\Фото 2\Природа 2 кл\Плакати Червона книга 2 кл. 2014\DSCN3136.JPG

D:\Фото 2\Природа 2 кл\Плакати Червона книга 2 кл. 2014\DSCN3137.JPG

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
20 жовтня 2019
Переглядів
1844
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку