Дата: 29.01.2020р. Клас: 6 –А клас
Тема: Оксана Іваненко. Життєвий тa творчий шлях письменницi. Почaток книгодрукувaння в Укрaїнi. Повiсть «Друкaр книжок небaчених».
Мета: ознaйомити з життєписом письменницi; охaрaктеризувaти iсторичну добу, описaну у творi; розкрити змiст твору; розвивaти умiння обговорювaти прочитaне; виховувaти шaнобливе стaвлення до книг.
Методична мета: розвиток мовленнєвої компетентності учнів шляхом використання технологій критичного мислення.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Облaднaння: портрет письменницi, пiдручник, мультимедiйнa презентація.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Діти, я рада вас бачити на уроці літератури - пізнанні мистецтва і душі.
2.1 Вправа «Побажання» .
Щоб наша зустріч була цікавою. Я прошу висловити свої побажання – очікування від уроку.
Діти висловлюють бажання на урок.
2.2 Закодований запис
Викресліть однакові маленькі букви в кожному рядку і ви дізнаєтеся про що ми маємо говорити на уроці, прочитаєте вислів.
Ї д а ж д ж Ї о к к В о
т Е т н Л і н И і я я Ч
Н и к І и к С щ Т щ Ь и
у п К у Н п И у б Г б А
- Ви правильно прочитали вислів. Саме книга стане предметом нашої розмови.
IІІ Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
3.1 Розповідь учителя про письменницю О.Іваненко.
Оксана народилася в мальовничому містечку Полтаві 13 квітня 1906 року. Будинок Іваненків знаходився недалеко від будиночка І.П.Котляревського.
Важливою частиною життя всієї сім’ї були книги. Тож не дивно, що Оксана навчилася читати в 4 роки, майже зразу навчилася писати, а в 6 років уже написала першу казку, розміщену в домашньому рукописному журналі «Гриб». У 16 років стає вихователькою дошкільного дитячого будинку і вступає до Полтавського інституту народної освіти. Удень – робота в дитбудинку, ввечері – навчання в інституті.
У 1923 р. переводиться до Харківського інституту народної освіти. У серці Оксани змагаються педагогіка та художня література За заслуги у розвитку дитячої літератури її було нагороджено трьома орденами «Знак пошани», орденом «Дружби народів». Удостоєна Державної премії ім. Т.Г. Шевченка.
17 грудня 1997 р. на 92 р. життя полинула у вічність душа майстрині художнього слова – Оксани Іваненко…
3.2 Складання «Асоціативного куща»
Валеохвилинка:
Встаньте, дітки, потягніться,
Книжечкою розгорніться (руки в сторони),
А тепер міцніш згорніться (права рука – на лівому плечі,
ліва – на правому),
Вправо, вліво нахиліться,
Тепер до землі вклоніться,
Підніміться, усміхніться, ще до сонця потягніться,
Тричі встаньте і присядьте, і за парти тихо сядьте.
3.3 Вивчення повісті «Друкар книжок небачених»
3.4 Розповідь вчителя.
- Повість «Друкар книжок небачених» - цікавий твір про історичне минуле народу і долю першодрукаря Івана Федорова. Це розповідь про нелегку долю талановитого майстра, який поставив собі за мету створювати якомога більше друкованих духовних джерел з метою просвіти народу. Книжка знайомить з історичними постатями царя Івана ІV, гетьмана Григорія Ходкевича, князя Костянтина Острозького, вченого Максима Грека і, звичайно, Івана Федорова, які вважали, що «книги – це ріки, що напувають всесвіт». Повість правдиво відтворює дух епохи, труднощі у налагодженні друкарської справи, у доказуванні потреби книг для утвердження духовності народу. Письменниця майстерно показала Івана Федорова як людину – борця, патріота, страждальця, а, найголовніше, фахівця-майстра, відданого своєму покликанню – книгодрукуванню.
Повість захоплює підкресленням ролі книги в житті людини і викликає співчуття до трагічної долі головного героя – надзвичайно талановитої творчої особистості, часто зневажуваного сильними світу цього, але палко відданого важливій, великій справі книгодрукування.
Виразне читання першої умовної частини повісті О.Іваненко
3.5 Вправа «Кошик запитань»
- Для кого найбільше творів у спадщині Оксани Іваненко?
- Про якого видатного українського поета написала письменниця твір? Яка його назва?
- Хто такий Максим Грек?
- Хто є основним персонажем твору?
- Яка роль російського царя у житті Івана Федорова?
- Яке ремесло стало справою життя Івана Федорова?
ІV Підсумок уроку
4.1 Евристична бесіда.
— За яких часів відбуваються події, змальовані в повісті?
— Хто є центральною фігурою твору?
— Яке ремесло стало справою життя Івана Федорова?
V Домашнє завдання
Завдання за вибором:
• Підібрати 4 прислів’я про книгу і пояснити їх зміст.
• Скласти карту географічних назв, що зустрічаються у творі і побудувати розповідь.