Олімпійський урок присвячений до Дня фізичної культури і спорту. Проведення такого заходу у формі гри – конкурсу викликає у студентів позитивне ставлення до фізичної культури та її історії. Захід змусив поринути студентів у світ давньогрецьких міфів, учасники згадали подвиги Геракла та їх назви, познайомились з давньогрецькими фразеологізмами та їх значеннями, олімпійськими чемпіонами незалежної України та їх видами спорту, піктограмами, як зовнішнім представленням Олімпійських Ігор і важливим міжнародним символом для вболівальників по всьому світу.
Комунальний заклад
«Ніжинський фаховий медичний коледж»
Чернігівської обласної ради
ОЛІМПІЙСЬКИЙ УРОК
Гра-конкурс
«Олімпійські ігри»
Ніжин, 2020
Мета: формування здорового способу життя, поширення ідей олімпізму, розвиток олімпійського руху в Україні шляхом залучення якомога більшої кількості студентів до занять спортом.
Основні навчальні завдання:
Основні пізнавальні завдання:
Основні виховні завдання:
Тип уроку:нестандартний.
Форма уроку:гра-конкурс.
Метод:ігровий.
Прийоми:бесіда, слово викладача, конкурс.
Обладнання:ілюстрації до конкурсу «Подвиги Геракла»; картки з фразеологізмами до конкурсу «Крилатий вислів»; фото спортсменів – олімпійців України; картки паперу з зображенням піктограм до конкурсу «Піктограми».
Групу попередньо поділено на 2 команди, які вибрали собі назви.
Команди підготували емблеми і девізи.
Членами журі стали викладачі, що прийшли на захід.
Звучить спортивна музика (Муслим Магомаєв – Олімпійська пісня "Герої спорту" (А.Пахмутова, Н.Добронравов)
Хід заходу:
Викладач.
Доброго дня! Я рада вас вітати на олімпійському уроці. Сьогодні ми пригадаємо історію Олімпійських ігор, згадаємо про розвиток древнього олімпійського руху та сучасного, олімпійського руху в Україні та видатних спортсменів нашої Батьківщини. Я принесла на урок символ Олімпійських ігор – олімпійський вогонь ( макет). Я хочу передати його кожному з вас,щоб запалити у вас інтерес до фізичної культури, спорту та олімпійського руху. Передаючи олімпійський вогонь, привітайтеся, назвіть своє ім’я і розкажіть, який вид спорту подобається та яким можливо займаєтесь. (Викладач починає з себе.)
Літературна розминка
1. Що ви знаєте про культуру Давньої Греції? Якими здобутками цієї культури людство користується до сьогодні?
Близько чотирьох тисяч років тому на території Стародавньої Греції виникла цивілізація, що спромоглася на дивовижні культурні досягнення. На них, як на взірці, орієнтувалися вчені, мислителі й митці різних епох. Деякі ідеї давніх греків (як-от принцип демократії або проведення Олімпійських ігор) стали невід’ємною складовою нашого життя. Величні архітектурні пам’ятки, чудові статуї, вишукано розписані вази, літературні твори Стародавньої Греції уже багато століть дарують людству неабияку втіху.
2. Назвіть відомих вам героїв давньогрецьких міфів(Геракл, Ахіллес, Персей, Авгій, Пандора, Сізіф та інші).
Представлення команд
Кожна команда по черзі розповідає про себе, обґрунтовує вибір емблеми та девіз команди.
1. Конкурс «Розминка»
Команди повинні дати правильні відповіді на питання за найменший час.
Питання для 1-ої команди:
• Якого грецького бога вигодувала божественна коза Амалфея? (Зевса);
• На вершині яких гір був прикутий Прометей? (Кавказьких);
• Богиня кохання(Афродіта);
• Бог лікування(Асклепій);
• Син бога Зевса і смертної жінки Алкмени (Геракл);
• Бог ковальства і ремесла (Гефест);
• Як звали доньку річкового бога, яку Гера перетворила на Телицю? (Іо);
• Хто прилетів до Прометея на колісниці? (Океан);
• Міф, який пояснює зміну пір року («Викрадення Персефони Аїдом»).
Питання для 2-ої команди
• Богині долі. Вони розпоряджаються долями смертних (Мойри);
• Богиня справедливості і правосуддя (Феміда);
• Місце перебування грецьких богів (Олімп);
• Богиня мудрості (Афіна);
• Скільки олімпійців збиралося за столом богів? (Дванадцять);
• Міф, у якому людина піднялася в небо (Дедал та Ікар);
Богиня краси і кохання. Вічно юна і найвродливіша з богинь (Афродіта);
Міф про юнака,який помер від любові до самого себе, споглядаючи свою вроду. З ним пов’язана біла запашна квітка(Нарцис);
• Крилата богиня перемоги (Ніка).
2.Конкурс "Подвиги Геракла"
Команди отримують картки, на яких зображені подвиги Геракла.
Завдання: Розгляньте малюнки та визначте, з якого це подвигу. Поєднайте за малюнками назви подвигів Геракла, які за міфом відповідають одне одному (час - 1 хвилина).
За вірне поєднання ілюстрованого малюнку і назви подвигу Геракла – 1 бал.
9. Вибери ілюстрацію до подвигу «Пояс Іпполіти»
Якщо всі завдання виконані вірно, то можна дізнатись про послідовність подвигів Геракла. Назви подвигів Геракла стоять по порядку.
Бліц-опитування
Запитання для всіх учасників заходу
5. За допомогою якого подарунка Афіни Геракл здобув перемогу над стімфалійськими птахами? (Тріскачки допомогли злякати птахів).
6. Чим була незвична лань? (У неї були золоті роги і мідні копита).
7. Яка міфічна істота спустошувала ліс в околицях Марафону? (Критський бик).
8. За допомогою якого явища природи Геракл переміг Ерімантського вепра? (Геракл довго переслідував кабана і загнав вепра в глибокий сніг).
9. Чому не були зараховані другий і шостий подвиги Геракла?(2 – й подвиг - Гераклу допомагав його товариш Іолай, який припалював шию після зрубаних голів Гераклом; 6 – й подвиг - Гераклу допомогла річка, яка вимила своїми водами всі стайні царя Іфіта).
Цікаво: Згідно з однією з легенд, Геракл відвідував територію нинішньої Євпаторії (Керкінітиди). В Євпаторії було знайдено сім вапнякових рельєфів, які зображують героя за відпочинком. На кожному з барельєфів Геракл тримає келих вина в руці. На херсонеських монетах IV-IIIст. до н.е. зустрічаються зображення голови Геракла.
Перший подвиг величного героя ілюструє композиція на Бучацькій ратуші, де зображено як Геракл роздирає пащу немейському левові. Статуя Геракла є також в Ужгородському замку. Ця скульптура ілюструє другий подвиг героя- знищення лернейської гідри.
Також за однією з легенд Геракл вважається прабатьком Скіфського народу, який жив на території сучасної України. Таким чином Геракл може вважатися предком українців.
2. Конкурс «Крилатий вислів»
Команди витягують картки, на яких написані фразеологізми.
Завдання: Командам потрібно пояснити значення цих фразеологізмів.
Пропонуємо до вашої уваги фразеологізми. Кожен з нас використовує фразеологізми в розмовах, зустрічає їх на сторінках книжок, журналів. Певний вантаж цих висловів ми отримуємо в буденному житті і користуємося навіть не замислюючись. Фразеологізми прикрашають наше мовлення, роблять його виразнішим, влучнішим, дотепнішим, демонструють ерудованість!
У тестах ЗНО завжди є завдання з фразеології, тому варто поповнювати свій фразеологічний запас або читаючи класику української літератури, або власне фразеологічні словники.
Давньогрецькі фразеологізми – цікаві і всі вони пов’язані з духом того часу. Їх значення пояснити не просто, особливо якщо не знати історію їх походження.
Олімпійський спокій
У давньогрецькій міфології обителлю богів вважалася гора Олімп, що знаходиться на рівні 2917 метрів вище моря. Її вершина завжди потопала в хмарах, тому наші предки саме її вершину вважали місцем, де мешкають великі боги. Прізвисько «олімпійців» вони теж отримали у зв'язку з цим, а їх розсудливість, спокій й інші хороші якості стали називати «олімпійськими». Незабаром це слово стало означати просто вищу ступінь.
Панічний страх
Коли народився бог природи Пан, покровитель лісів і їх мешканців, навіть мати жахнулася його потворного виду: дитина з'явилася на світ рогатою, з копитцями, з розплющеним носом і цапиною борідкою. Ледве народившись, він відразу ж почав стрибати і реготати, чим ще більше налякав свою матір. Але ж дитя було маленьким богом, і боги на Олімпі зустріли його з радістю: Пан виявився добродушним, веселим божеством, він винайшов флейту і чудово на ній грав.
А звідки ж пішов вислів панічний страх?
Коли пастух або мисливець чули в нетрях дикі звуки, смутний шум, чийсь регіт і свист, то були впевнені, що це Пан. Бідні люди лякалися, відчували панічний страх, у них виникала паніка.
Авгієві стайні
У Древній Греції жив цар Авгій. Він був пристрасним любителем коней. Три тисячі коней стояли в його стайнях. Однак стійла їхні не чистилися цілих тридцять років і по самі дахи заросли гноєм.
На щастя, на службу до царя Авгія прийшов легендарний силач Геракл (у римлян він звався Геркулесом), якому цар і доручив очистити стайні, бо не під силу це було зробити нікому іншому.
Геракл був не тільки могутній, але й розумний. Він проклав русло річки через ворота стаєнь, і бурхливий потік вимив звідти весь бруд.
Вираз авгієві стайні ми вживаємо, коли хочемо сказати про крайній ступінь занедбаності, забрудненості.
Сізіфова праця
Так називають будь-яку безцільну, нескінченну роботу.
Коринфський цар Сізіф, розповідали греки, був великим хитруном. Непокірний гордій, він весь час обманював богів і знущався над ними. Він видав людям таємниці богів, які були йому відомі. Зевс послав до нього Смерть, але він і Смерть закував у ланцюги, і люди стали безсмертними. Перемігши кінець кінцем Сізіфа, боги призначили йому сувору кару. Він був приречений весь час котити в гору величезний камінь. Ледве камінь досягав вершини, він зривався і падав до підніжжя пагорба. Справу треба було починати знову і знову.
Покарання Сізіфа було страшним не стільки труднощами, скільки безглуздістю його роботи.
Скриня Пандори
У давньогрецьких міфах ідеться про те, що колись люди жили, не знаючи горя, хвороб, старості, доки Прометей не вкрав у богів вогонь. За це розгніваний Зевс послав на землю красиву, але нерозумну жінку — Пандору, яка вийшла заміж за Прометеєвого брата Епіметея. Вона отримала від головного бога Олімпу іменну скриньку із суворою забороною відкривати її. Та розпалена цікавістю, Пандора відчинила скриньку: звідти висипались Старість, Хвороби, Безумство, Злість, Пристрасті та інші нещастя, що можуть переслідувати людей. Вислів «скриня Пандори» означає джерело нещасть, лиха, біди.
Нитка Аріадни
Згідно із давньогрецьким міфом, у лабіринті на острові Крит жила жорстока потвора — Мінотавр, яка мала тіло людини і голову бика. Кожні дев’ять років жителі Афін віддавали йому в жертву сім юнаків і сім дівчат. Відважний Тезей був серед чотирнадцяти нещасних. Дочка критського царя Аріадна вподобала його і потай дала йому клубок ниток та гострий меч. Тезей прив’язав кінець рятувальної нитки біля входу в лабіринт і, розмотуючи клубок, пішов заплутаними ходами. Перемігши Мінотавра, він за допомогою чудової Аріадниної нитки знайшов шлях і вивів приречених. У переносному значенні «нитка Аріадни» означає дороговказ, провідну нитку, порятунок.
Дамоклів меч
Походження фразеологізму пов’язане з іменем Дамокла, придворного улюбленця грецького тирана Діонісія. Одного разу під час обіду Дамокл дуже вихваляв володаря, із заздрістю говорив про нього, вважаючи його найщасливішою людиною у світі. Діонісій вирішив провчити заздрісника. Під час бенкету він наказав слугам посадити Дамокла на трон. Той був на сьомому небі від радості. Аж раптом побачив, як над його головою на кінській волосині повис гострий меч, що будь-якої миті міг обірватися і вбити. Діонісій пояснив, що це символ небезпеки, яка завжди нависає над тим, хто має безмежну владу. Відтоді вислів «дамоклів меч» уживають, коли йдеться про постійну смертельну небезпеку.
Ахіллесова п’ята
За давньогрецькою легендою, морська богиня Фетіда, бажаючи зробити свого сина Ахілла безсмертним і невразливим для ворожих стріл, скупала його у водах священної річки Стікс. Та, купаючи, вона тримала дитину за п’яту, якої не торкнулася вода, тож п’ята залишилася незахищеною. Ахіллес виріс і став непереможним воїном. Однак в одному з боїв стріла, спрямована рукою бога Аполлона, вразила його в п’яту, і герой загинув. З того часу будь-яке слабке, вразливе місце в людини називають ахіллесовою п’ятою.
Як з рогу достатку
Батько богів Зевс після свого народження був захований у таємному місці, в гроті, де його вигодувала своїм молоком священна коза Амалфея. Це було тому, що батько Зевса, титан Кронос, хотів знищити свого сина і спадкоємця, як інших своїх дітей.
Вдячний Зевс, ставши головним богом, возніс Амалфею на небо; там і зараз кожен може бачити її між сузір'ями. А своїм вихователькам, німфам, він подарував один з рогів кози: з цього рогу лилося і сипалося все, в чому у німф виникала потреба.
Ось цей ріг, ставши символом невичерпного джерела скарбів, і був прозваний рогом достатку. Вираз «як з рогу достатку» означає: з надзвичайною щедрістю, у величезній кількості.
4. Конкурс «Спортсмен і його вид спорту»
Команди отримують картки, на яких зображені фото спортсменів олімпійських чемпіонів незалежної України.
Завдання: за 1хвилину поєднати фото спортсменів з їх прізвищами і видом спорту, яким вони займаються або колись займалися.
Яна Клочкова- плавання
Спорти́вне пла́вання – вид спорту, мета якого якнайшвидше проплисти зазначену відстань, не порушуючи при цьому техніки способу плавання, який використовується. Спортивне плавання почало набувати популярності ще в XIX столітті. Плавання з 1896 року олімпійський вид спорту.
Цікаво: Майкл Фред Фелпс - колишній американський плавець, єдиний в історії спорту 28-разовий призер олімпійських ігор, 23- разовий олімпійський чемпіон, 8- разовий олімпійський чемпіон на одній олімпіаді і 26-разовий чемпіон світу. Вважається одним з найкращих спортсменів усіх часів.
Людина, яка здобула найбільшу кількість медалей на Літніх Олімпійських іграх.
Андрій Шевченко - футбол
На Олімпіадах 1900 і1904 проводили тільки демонстраційні турніри, оскільки гра ще не була надто поширена. Офіційно футбол включили до програми літніх Олімпіад в1908р. На Олімпіаді 1908 року завдяки зусиллям Англійської футбольної асоціації проведено перший повноцінний турнір.
Лілія Подкопаєва – спортивна гімнастика
Змагання з гімнастики з'явились на перших Олімпійських іграх 1896 року в Афінах і з того часу включалися в програму кожних наступних Ігор. Спочатку змагання були чоловічими, жіночі дисципліни з'явилися на літніх олімпійських іграх 1928 року в Амстердамі. У цьому виді спорту розігруються 14 комплектів нагород.
Оксана Баюл– фігурне катання
Фігурне катання було включено в програму літніх Олімпійських ігор 1908 року. Наступного разу змагання з фігурного катання пройшли на Олімпіаді 1920 року. Далі, починаючи з першої зимової Олімпіаді 1924 року фігуристи брали участь у всіх зимових Олімпіадах.
Цікаво: Оксана Баюл виграла золото Олімпійських ігор у 16-річному віці. На іграх у Ліллегаммері1994 року, Оксана Баюл виконала одну з найкращих коротких програм в історії фігурного катання (на музику П. І. Чайковського).
Під час тренування, між короткою та довільною програмами на Олімпійських іграх, Баюл зіткнулася на льоду з німецькою фігуристкою Танею Шевченко. Ковзан німкені на три сантиметри увійшов в окістя Оксани. До того ж під час падіння вона сильно забила куприк, так, що у неї відколовся остистий відросток.
Баюл впевнено виконала всі елементи довільної програми і вже збиралася завершувати виступ потрійним стрибком, коли крізь шум глядачів почула крики від тренерів. Галина Змієвська і Віктор Петренко, які відчували, що українка все ще поступається американці, кричали: "Тобі потрібна комбінація!". Баюл за 15 секунд до кінця змінила програму і з останньою нотою виконала каскад подвійний аксель - подвійний тулуп.
Після завершення програми з Оксаною трапився нервовий зрив. Четверо з дев'яти суддів віддають перемогу Керріган, ще четверо — Баюл. Усе вирішив німецький суддя, колишній чемпіон світу Ян Гоффманн, який поставив Оксані кращі оцінки за артистизм і цим вивів на перше місце.
У 1995 році Укрпошта випустила марку на честь Оксани Баюл.
Інеса Кравець – потрійний стрибок
Змагання з легкої атлетики на літніх Олімпійських іграх вперше з'явилися в Афінах 18960 року і з того часу включалися в програму кожних наступних Ігор. Спочатку змагання були чоловічими, але на літніх Олімпійських іграх 1928 році в Амстердамі були введені жіночі дисципліни. У цьому виді спорту розігруються 47 комплектів нагород.
Цікаво: Один з найстаріших жіночих світових рекордів в легкій атлетиці належить Інесі Кравець. В 1995 році на чемпіонаті світу в змаганнях з потрійного стрибка 29-річна спортсменка «полетіла» на фантастичні 15 метрів і 50 сантиметрів. Вона не лише випередила найближчу суперницю на 32 см, але й побила світовий рекорд, перевершивши його на 41 см (!). Ось уже 25 років ніхто не може наблизитися до цих цифр – лише в 2008 році Франсуаза Мбанго з Камеруну змогла стрибнути на 15,39.
Роком пізніше в Атланті чемпіонка світу підтвердила свою перевагу над суперницями, вигравши ще й золото Олімпіади. Результат був дещо гіршим – 15,33, але цього більш ніж вистачило – 35 см переваги над срібною призеркою та новий олімпійський рекорд (саме його в 2008 році побила Мбанго).
Олег Верняєв – спортивна гімнастика
Змагання з гімнастики з'явились на перших Олімпійських іграх 1896 року в Афінах . Спочатку змагання були чоловічими, жіночі дисципліни з'явилися на літніх олімпійських іграх 1928 року в Амстердамі. У цьому виді спорту розігруються 14 комплектів нагород.
Володимир Кличко – бокс
Змагання з боксу на літніх Олімпійських іграх вперше з'явилися 1904 в Сент-Луїсі і з того часу включалися в програму кожних наступних ігор крім ігор 1912 в Стокгольмі (через заборону цього спорту шведським законодавством). На літніх Олімпійських іграх 2012 року в Лондоні вперше були проведені змагання серед жінок. У цьому виді спорту розігруються 13 комплектів нагород (10 серед чоловіків та 3 серед жінок).
Олена Костевич – стрільба
Змагання зі стрільби на літніх Олімпійських іграх вперше з'явилися 1896 в Афінах і з тих пір включалися в програму кожних наступних Ігор, крім Ігор 1904 і 1928. Спочатку змагання проходили серед чоловіків, а з 1968 в Мехіко і жінки могли брати участь у всіх дисциплінах нарівні з чоловіками. Стрільба стала роздільним видом спорту лише з Олімпійських ігор 1996 в Атланті. У цьому виді спорту розігруються 15 комплектів нагород.
О́льга Харла́н – фехтування (шабля)
Я́на Шемя́кіна – фехтування (шпага)
Змагання з фехтування на літніх іграх вперше з'явилися на Олімпійських іграх 1896році в Афінах і надалі включалися в програму кожних наступних Ігор. Спочатку змагання були чоловічими, жіночі дисципліни з'явилися на Олімпійських іграх в 1924 в Парижі. Розігруються 10 комплектів нагород.
Наталія Скакун – важка атлетика
Змагання з важкої атлетики на літніх Олімпійських іграх вперше з'явилися на Олімпійських іграх 1896 в Афінах і з тих пір включалися в програму кожних наступних Ігор, крім Ігор 1900, 1908 і 1912. Спочатку змагання були чоловічими, жіночі дисципліни з'явилися на Олімпійських іграх 2000 в Сіднеї. У цьому виді спорту розігруються 15 комплектів нагород.
5. Конкурс «Піктограма»
Завдання:Командам роздаються картки паперу, на яких зображені піктограми і назви зимових та літніх Олімпійських видів спорту.
Розгляньте малюнки та слова. Знайдіть пару: піктограма — вид спорту.
Одне вірне поєднання – 1 бал (час виконання - 1 хвилина).
Цікаво: Вперше комплект з шістнадцяти уніфікованих спортивних символів застосувався в 1936 році на XI Олімпійських ігор в Берліні, які планувалися з метою висвітлення образу Третього рейху як сучасної держави із стрімким розвитком економіки та міжнародним авторитетом, що зростав.
Піктограми в Пекіні на іграх у 2008 році представляли національну культуру: вони створені на основі традиційного китайського мистецтва каліграфії та систем писемності.
Дизайн піктограм Олімпійських ігор 2012 року в Лондоні передав динаміку, швидкість, енергію, азарт і силу змагань.
Кожна з піктограм має свою історію і пройшла довгий шлях від невідомості до загального визнання.
Піктограми завжди були і є частиною зовнішнього представлення Олімпійських Ігор, а також важливим міжнародним символом для вболівальників по всьому світу.
Биатлон
Стрибки з трампліна
Санний спорт
Фігурне катання
Ковзанярський спорт
Лижні перегони
Хокей із шайбою
Керлінг
Плавання
Стрільба з лука
Баскетбол
Бокс
Хокей на траві
Стрільба
Боротьба
Важка атлетика
Волейбол
Теніс
Стрибки на батуті
Фехтування
Веслування на байдарках і каное
Водне поло
Бадмінтон
Футбол
Підсумок
Журі підраховує бали, визначає і нагороджує переможця.
Викладач: Дорогі студенти! От і закінчився наш олімпійський урок. Сподіваюсь, що ви отримали нові знання, дізнались про те, скільки необхідно докласти сил, здійснити важкої щоденної роботи для того, щоб завоювати медаль, особливо – олімпійську. Пам’ятайте, у кожного є своя олімпійська сходинка, своя олімпійська висота, і щоб її досягти потрібно мати велике бажання, віру у свої сили і щоденно докладати зусиль для здійснення своєї мрії. Бажаю кожному із вас обов’язково її досягти!
1