Оноре де Бальзак – геніальний творець “Людської комедії”

Про матеріал
Вивчення життєвого та творчого шляху відомого французького письменника Оноре де Бальзака.
Перегляд файлу

Урок - портрет

Тема: Оноре де Бальзак – геніальний творець “Людської комедії”

Мета: ознайомити учнів із життєвим та творчим шляхом Оноре де Бальзака, створити образ геніального, цілеспрямованого письменника-трудівника, зацікавити учнів його особистістю та творами; розвивати вміння , аналізувати біографічні відомості, працювати з критичною літературою, розвивати творчі здібності, навички художнього читання; виховувати в дітях цілеспрямованість, наполегливість, життєву активність, небайдужість, прагнення реалізувати свої можливості

Епіграфи до уроку: Головні події мого життя – мої твори.   О.де Бальзак
Те, що він не завершив шпагою, я здійсню пером.  О. де Бальзак

Обладнання: портрет , виставка книг письменника та критичної літератури, робочий стіл Бальзака (на столі свічки у свічниках , чорнильниця з пером, аркуші паперу , невеликий портрет Наполеона) ; музичне оформлення; на дошці запис теми, епіграфів до уроку,

За окремими столиками сидять « біографи »  письменника,  « літературознавці » , за робочим столом «О.де Бальзак»

Вид уроку: урок-портрет

Хід уроку

І. Вступне слово вчителя

Одного чудового дня – йому йшов тоді уже тридцятий рік – Бальзак сповістив світ, що його звати зовсім не Оноре Бальзак, а Оноре де Бальзак, і він твердо переконаний, що має повне і до того ж стародавнє право на цю дворянську приставку. Бальзак не був дворянином. Його дворянське походження було плодом чистісінької фантазії великого романіста, який вважав, що дворянська приставка здатна додати йому слави.

    Слава… Бальзак належав до покоління, народженого під зіркою Бонапарта – покоління переможців. Наполеонівське бажання завоювати світ з’явилося у нього ще в ранній юності. Але коли досяг повноліття, вже не можна було зробити це за допомогою зброї. «Залишалося мистецтво, - відзначав Стефан Цвейг. – Бальзак почав писати… Подібно до Наполеона, він змусив весь світ рухатися по орбіті Франції, центром якої - Париж». Він сягнув вершини Слави, про яку так мріяв з юності.

Мета нашого уроку - відтворити нелегкий шлях письменника до Слави.

ІІ. Повідомлення теми уроку, запис у зошити теми, епіграфів

   (Учням пропонується завдання на урок: у зошитах схематично зобразити «сходинки»  до  Слави О.де Бальзака. Записати ключові слова до кожного етапу життя письменника)

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

    Учитель

 Жоден французький монарх не подписував дворянських грамот ані Бальзаку, ані будь-кому з його предків, та нащадки на запитання, як звали найвидатнішого епіка Франції, відповідають, скоряючись його волі: «Оноре де Бальзак», а не Оноре Бальзак і, звичайно ж , не Бальса. Адже «Бальса», а не «Бальзак» і, зрозуміло , не «де Бальзак» звали його предків селян.

Вони не володіли замками і не мали герба, який їх поетичний нащадок зображує на дверцятах свого екіпажу , вони не билися на романтичних турнірах, ні – вони щоденно гнали корів на водопій і тяжко обробляли убогу землю.

 

звичайно ж, не Бальса. Адже « Бальса », а не «Бальзак» і, зрозуміло, що не «де Бальзак» звали його предків – селян.

  Вони не володіли замками і не мали герба. Що його їхній поетичний нащадок зображує на дверцятах свого екіпажа, вони не билися на романтичних турнірах, ні – вони щоденно гнали корів на водопій і тяжко обробляли убогу землю.

         1 біограф. Батько письменника, Бернар Франсуа, був старшим серед 11 дітей. Сільський священик навчав його грамоти і навіть трішки латини. Досягнувши 20 років, Бернар Франсуа назавжди виїздить із села до революційного Парижу, щоб зробити кар’єру в столиці. До п’ятдесяти років батькові Бальзака вдалося здійснити свою мрію: він став благопристойним буржуа і одружився з дівчиною із заможної родини. Щоправда, Анна Шарлота Салаб’є молодша за нього на 32 роки, але вона підкорилась волі батьків, які вважали Бернара Франсуа вельми вигідною партією.                                                                         

        2 біограф. Коли народився їхній первісток Оноре, Бальзаки вже вважалися шанованими людьми. Незважаючи на низьке походження, Бернар Франсуа в добу блискавичних кар’єр і змішування всіх прошарків суспільства стає досить респектабельною особою.                                                                                                                   

       3 біограф. Дитинство Оноре  Бальзака було безрадісним. Він не знав материнської любові і ласки. Матері здавалося, що головне у вихованні – не давати дітям ані найменшої свободи.  Через багато років по тому дорослий Бальзак згадуватиме, як у дитинстві він здригався щоразу, почувши голос матері. Скільки ж він зазнав лиха від цієї завжди чимось роздратованої жінки, яка холодно ставилася до нього. В одному з листів дорослий Бальзак із болем зізнався : « Я ніколи не мав матері».

       4 біограф. Тільки-но Оноре з’явився на світ, як мати виганяє його, ніби прокаженого, з дому. Немовля доглядає годувальниця, дружина жандарма. У неї він виховується до 3 років. Потім дитину віддають на пансіон у чужу сім’ю. Тільки раз у тиждень, у неділю, йому дозволяють відвідати батьків, які ставляться до нього, ніби далекі родичі. Йому не дозволяють гратися з братом і сестрами, не дарують іграшок. Мати не схиляється над його ліжечком, коли він хворий. Семирічного хлопчика поспішай відправити до Вандонського коледжу- тільки б він жив в іншому місті ,тільки б з очей геть .Коли після семи років нестерпної мурштри Бальзак повертається під батьківський дах ,мати робить його життя ще нестерпніший.

        5 біограф. У 1816 році Бальзак вступає до школи права. Цей рік можна було б назвати кінцем рабства і зорею свободи юного Бальзака. Він може тепер, як інші, займатися без будь-якого примусу ,а у вільний час розважатися .Але  батьки  Бальзака думають по-іншому.Юнак не повинен мати свободи.У нього не повинно бути вільної години.Він зобовязаний заробляти собі на життя. Він повинен  служити !Не гаючи часу,робити

 

 

кар’ єру ! Студент Бальзак у вільний від занять час змушений гнути спину у адвокатській конторі.

     1 біограф .У 1819 році Бальзак отримує ступінь бакалавра. Батьки розраховують , що життя сина стане зразком благопристойно-буржуазної кар’єри.

      2 біограф. Але тут у грудях Оноре раптом спалахує роками пригнічуване полум ’я протесту. Несподівано він залишає конторку нотаріуса. Вперше він діє проти волі батьків і одверто заявляє ,що не хоче бути ані адвокатом ,ані нотаріусом ,ані суддею. Він вирішив стати письменником ,а майбутні його шедеври принесуть йому незалежність ,багатство і славу .

   Бальзак .Існують покликання ,до яких треба прислухатися ; якась непереборна  сила жене мене вперед, назустріч славі і могутності.

     3 біограф. Несподіване  рішення двадцятилітнього юнака ,як грім серед ясного неба , вразило батьків . ,,Нізащо!-відповідає сімейство.- Ми не  будемо потакати дурощам ,які приречуть на злидні цього юного ледаря’’. Та ні сльози , ні обіцянки , ні істерики      неспроможні  переконати його : він вирішив стати не нотаріусом , а великим письменником.

    4 біограф. Після жорстоких сутичок сторони досягають ділового компромісу. Батьки протягом двох  років видаватимуть сину щомісячно сто двадцять франків. Але якщо протягом цього часу Оноре не стане великим і  знаменитим письменником ,то він повинен буде повернутися до нотаріальної контори , інакше сімейство знімає з себе будь-яку відповідальність за його майбутнє.

    5 біограф .  Мати розрахувала , що побутові труднощі змусять Оноре відмовитися від своєї мрії . Тому вона спеціально зняла для нього найжалюгіднішу  комірку , яку тільки можна було знайти у пролетарському районі  Парижа. ,,Нехай відчує ,як добре йому жилось під батьківським дахом і як тепло йому було у затишній нотаріальній конторі,викине ці дурощі з голови”,-думала мати.

1 біограф. Та Бальзак ніби не помічає жалюгідності свого становища .Всі його думки про майбутній геніальний  твір ,що обов’язково уславить його ім’я ! Але з чого ж розпочати ? З філософської системи, з лібрето опери ,з романтичного епосу, а може , з роману?

Нарешті вибір зроблено. Він писатиме драму у віршах ,,Кромвель”.

6 вересня 1819 року Бальзак повідомляє сестрі:

Бальзак «Я зупинив свій вибір на ,, Кромвелі” ,він мені уявляється найпрекраснішою особою нової історії .З того часу ,як я зайшов і  обмірковував цей сюжет, я віддався всією душею…

Люба сестричка , мені потрібно принаймні ще від семи до восьми місяців, щоб перекласти  п’єсу  у вірші, щоб утілити  мої задуми і потім щоб відшліфувати їх…Мости спалені. Якщо у мене нема геніальності, я загинув.»

2 біограф. Уперше Бальзак постановив перед собою мету і для її досягнення активізую всю свою волю. Удень і вночі сидить він за письмовим столом, часто по три чотири дні не покидає своєї комірки і повертається на «грішну» землю лише для того, щоб купити хліба. Поступово настає зима, і пальці його клякнуть на нетопленому горищі. Але фантастична воля Бальзака не кориться…

Учитель. Та, на жаль, у бальзаківського «Кромвеля№» не було особливих шансів стати шедевром. Початківець обрав хибний шлях. Він був не здатний до віршування – Бальзак це і сам розумів. І твір, що його пристрасний юнак створює з величезними зусилями. Виявляється пустою, холодною, наслідувальною трагедією. Всім стає зрозуміло, що із Бальзака не вийде справжнього письменника.

Сім'я рішуче вимагає від Оноре обрати солідне і благопристойне заняття, перестати тринькати батьківські гроші і почати самому заробляти на життя!

III біограф. У Бальзака немає вибору. Якщо він повернеться у батьківський дім, батьки не дадуть йому волі вдруге. І він приймає принизливу для себе пропозицію – писати на замовлення бульварні романи.

Щоб стати вільним, він стає «негром», невільником, таємно пишучи за інших. Роками його геній і його ім’я приречені залишатись невідомими. Він працює з такою шаленою несамовитістю, що лякає навіть матір. «Оноре працює ніби скажений. Якщо він ще три місяці буде вести схожий спосіб життя, він захворіє». Але , Бальзак уже не знає упину, всі свої сили він кидає на цю «фабрику романів»..

Учитель.  Час збігав, Оноре де  Бальзаку виповнилося вже 23 роки. Він тільки працював, він ще не жив, він ще не кохав.

Нікчемні романи, що їх він поспіхом пише, з’являються і щезають під чужими іменами. Ніхто у Франції не знає письменника Оноре Бальзака. Ніхто не звертає уваги на його талант.

І все ж мрія уславити своє ім’я геніальними творами не полишає Бальзака. Але для цього спочатку потрібно збити капітал, а потім, озброївшись рішучістю, волею і силою, створити твір, що його  він зможе  підписати власним іменем. За цей твір йому не буде соромно перед сучасниками і нащадками.

4 біограф. Щоб забезпечити себе матеріально, він розпочинає комерційну справу – видання творів французьких сучасників. У це видавництво він вкладає жахливу для його тодішніх можливостей суму – майже 14 тисяч франків, узявши у борг. Та невдачі одна за одною переслідують його. І ось після року відчайдушної боротьби настає остаточна катастрофа. Замість достатку, про який так мріє Бальзак, у нього 15 тисяч франків боргу.

5 біограф. Будь-хто інший на його місці капітулював би після такої катастрофи. Але тільки не Бальзак. Він не хоче визнавати себе переможеним. Але як відшкодувати втрачені гроші? Він вирішує заснувати власну типографію. Для цього потрібно близько 60 тисяч франків. Бальзак знову влазить у борги.

1 біограф. І ось він з раннього ранку до пізньої ночі стоїть, закусавши рукава, обливаючись потом, у задушливому приміщенні,

 

насиченому випаровуваннями машинного мастила і сирого паперу, серед 24 робітників і б’ється, як гладіатор,  щоб не залишитися без замовлень. Він береться за будь-яку справу: займається коректурою, допомагає набирати, веде фінансові справи. Але той самий оптимізм, та ж могутність фантазії, які у сфері мистецтва створюють цілі світи, у комерційній справі неминуче призводять до занепаду. Його обдурюють, справи гальмуються. Щоб виправити становище, він все більше і більше заборговує. І незабаром стає зрозуміло, що типограф Бальзак так само не «відбувся», як перед тим Бальзак-видавець.

     2 біограф. І ось Бальзак знову повертається у той єдиний світ, де його фантазія здатна повністю розгорнутися – у сферу мистецтва. Письменнику 29 років, але він не є вільнішим, ніж раніше.

     3 біограф.  Надбання дев’ятнадцятилітнього Оноре дорівнювало нулеві, але він нікому не був винен ані копійки. У двадцатидев’ятилітнього  Бальзака, як і раніше, ні копійки, і він винен своїм рідним і знайомим близько ста тисяч франків. Десять років він працював без відпочинку, без розрядки, без насолоди, і все марно. Сто тисяч франків боргу за три роки комерційної діяльності. Ця перша у житті помилка прирече його довічно залишатися боржником.

   4 біограф. Але все, що втратив Бальзак – комерсант, він придбав як письменник. Бо три роки зусиль, безперервної боротьби з дійсністю навчили романтика бачити реальний світ з усіма його повсякденними драмами. Пізніше Бальзак з повним правом скаже:

    Бальзак. Лише тому, що в молодості я змінив стільки професій, я зміг вірно і правдиво описати свою епоху. Мої твори: «Втрачені ілюзії», «Шагренева шкіра», «Луї Ламбер», «Гобсек» та інші – це епоси буржуазії, біржі і комерції. І вони були б неможливі без глибоко пережитих мною розчарувань комерційних часів.

      1 біограф.  Незабаром йому виповниться 30 років. Час учнівства минув. Він повинен спрямувати всю свою волю на творчість. І він стане майстром, опублікує, нарешті, книжку під власним іменем.

       Учитель. Незабаром ім’я Бальзака стає відомим Франції. Тільки за два роки (1830-1831) письменник опублікував таку кількість новел, невеликих романів, газетних статей, коротких оповідань, фейлетонів, що в літературі не існує подібних прикладів. Якщо підрахувати написане, то виявиться, що він кожного дня писав 60 сторінок.

   Після десяти років пошуків Бальзак, нарешті, знайшов своє справжнє покликання.

   Бальзак, «Я буду істориком своєї доби, психологом і фізіологом, живописцем і лікарем, суддею й поетом того потворного організму, який називається Парижем, Францією, Всесвітом. Знайшовши цю мету,  я знайшов самого себе.»

    2 літературознавець. Надсилаючи одному із друзів свій перший роман, Бальзак писав: «Загальний план мого творіння починає поступово вимальовуватись». Плідна думка осяйнула його – він змусив створені ним образи переходити із книги в книгу, він напише поетичну історію своєї епохи. Перед письменником виникло велике видіння – « Людська комедія».

      Бальзак,  «Мій твір повинен увібрати в себе всі типи людей, всі суспільні прошарки, він повинен втілити всі соціальні зрушення так, щоб жодна життєва ситуація, жодне обличчя, жоден характер, чоловічий чи жіночий, жоден спосіб життя, жодна професія або чиїсь погляди, жодна французька провінція, ніщо б не було з дитинства, із старості, із зрілого віку, із політики, із права, з військових справ, не було забутим.»

   Учитель. «Людська комедія» - це велика низка романів та новел, що  у них письменник геніально зобразив сучасне йому життя після Липневої революції 1830 року, коли на очах здивованих французів набув грандіозний процес перерозподілу багатства.

     Життям заволодіти нові господарі – банкіри, комерсанти, підприємці. Великі гроші зароблялись нечесними способами. Спекуляція, шахрайство, підробка документів, хабарництво – ось ще неповний перелік тих засобів, що їх застосували у безжалісній боротьбі. То був час занепаду моралі, коли найвищою метою стала гонитва за грішми та насолодою. Систем а цінностей руйнувалась. «Людська комедія»  і стала спробою осягнути зрушення в суспільстві, відтворити той шалений ритм, в якому відбувалися зміни.

     1 літературознавець. У 1845 році письменник робить остаточний список усіх творів, які складають «Людську комедію». Він налічував 143 назви. Це був грандіозний твір, не знаний у світовій літературі. Величний твір потребує і не менш величної назви. Вона була пов’язана з іншим видатним твором «Божественна комедія» Данте. Сам Бальзак так пояснив назву свого твору :

     Бальзак «Величезний розмах плану, що охоплює одночасно історію і критику суспільства, аналіз його пороків та обговорення його основ дозволяє, я гадаю, дати йому ту назву, під якою він з’явиться тепер.»

     2 літературознавець. «Людська комедія» складається з трьох частин, кожну з яких Бальзак назвав етюдами: «Етюди про звичаї», «Філософські етюди», «Аналітичні етюди».

      «Етюди про звичаї» він поділив на 6 сцен.

                    (Характеристика структури «Людської комедії» за таблицею.)

                                             Структура «Людської комедії»

«Етюди про звичаї»

«Філософські етюди»

«Аналітичні етюди»

«Сцени приватного життя»

(«Гобсек», «Батько Горіо», «Тридцятирічна жінка»)

«Шагренева шкіра», «Невідомий шедевр», та ін.

«Фізіологія шлюбу», «Дрібні негаразди подружнього життя»

«Сцени провінційного життя»( Євгенія Гранде, «Втрачені ілюзії» та ін.)

 

 

«Сцени паризького життя» «Розкіш на злидні куртизанок», «Цезар Бір ото» та ін.

 

 

«Сцени політичного життя»(«Темна справа» та ін.)

 

 

«Сцени військового життя»(«Шуани» та ін.)

 

 

«Сцени сільського життя» («Сільський лікар» та ін.) Всього задумано – 111,           Написано - 72[P1]

Всього задумано – 27, Написано – 22

Всього задумано – 5, Написано – 2

 

           Учитель. З мужністю лева береться Бальзак за роботу. Поки б’ється серце письменника, напружений ритм повсякденної праці вже не буде знати ані перебою, ані зупинки. Покажемо один день із життя Онере де Бальзака, уславленого письменника і великого трударя. І тисяча, десятки тисяч днів були як дві краплини води схожі на цей день.

                                   Один день із життя Оноре де Бальзака

1 учень. Восьмого година вечора. Парижани давно уже залишали свої контори, свої справи, свої фабрики, вони пообідали у колі друзів чи сім’ї, або на самоті. Ось усі покидають свої будинки у пошуках розваг. Тільки він, Бальзак, спить у кімнаті зі спущеними шторами, виснажений шістнадцяти - сімнадцятигодинною  працею.

2 учень.  Дев’ята вечора. Відчиняється двері театрів, у великих залах кружляють пари, в гральних будинках дзвенить золото – Бальзак все ще спить.

3 учень. Десята вечора. Поступово замовкають голоси в місті. Бальзак усе ще спить.

4 учень. Північ. Париж занімів. Заплющилися мільйони очей. Погасли незліченні вогні. Люди сплять – а Бальзак береться до праці. Тепер, коли для всіх день закінчився, його день починається.

  У нього багато часу: вісім, десять годин повної самотності – Бальзаку для велетенської його праці потрібен такий грандіозний час.

    Бальзак, «Я підкоряюся тільки законам своєї праці. Для мене неможливо працювати, якщо я повинен буду перервати заняття і вийти на прогулянку. Я ніколи не працюю годину чи дві. Тільки ніч дозволяє мені працювати безперервно, і заради цієї роботи я переводжу стрілки годинника і перетворюю ніч у день, а день у ніч.»

     1 учень. Бальзак сідає за стіл. Це маленький, непривабливий стіл, і вже ж Бальзак любить його дужче, ніж найдорогоцінніше своє надбання. Цей стіл – єдиний і німий свідок справжнього життя письменника.

     Чим більше пише Бальзак, тим більше він недописує слова – тільки б швидше, тільки б не баритися. Він не може затриматися, не може перервати внутрішнє бачення, і він не зупиниться, поки руку не зведе судома або поки перед його згаслим від утоми поглядом не потьмариться написане.

      2 учень. Нарешті о восьмій годині ранку легкий стукіт у двері. Входить слуга Огюст зі скромним сніданком. Бальзак підводиться з-за столу. Слуга розсуває штори. Бальзак підходить до вікна і кидає погляд на Париж, котрий він хоче підкорити. Уже відкриваються контори і магазини, діти поспішають до школи. Тільки він один з- поміж сотень тисяч інших уже закінчив працювати.

     3 учень. Треба дати відпочинок втомленому тілу, треба підбадьорити його до нової праці, і Бальзак приймає гарячу ванну. Це єдине місце, де він може подумати, ніким не потурбований, - роздумувати, нічого не записуючи. Але ось за дверима уже чути кроки. Це прийшли посильні з різних типографій. Одні вимагають новий рукопис. Інші приносять свіжі гранки рукописів. Цілі купи паперу прямо з друкарського верстата завалюють його столик, і все це потрібно знову і знову переглянути.

    4 учень. Дев’ята година. Відпочинок скінчився. У цьому щоденному поспіхові і безперервній праці Бальзак підтримує свої сили лише тим, що, не зупиняючись, переходить від одного виду роботи до іншого.

   5 учень. Коректура для Бальзака – нелегка справа. Він не тільки виправляє і шліфує, ні, він повністю переробляє і заново пише свою книгу. Читання або, точніше, переписування, коректура для нього – такий самий творчий процес, як і створення першого варіанту.

  5 учень. Швидкий погляд – Бальзак мав дар читати по шість-сім рядків відразу, і ось рука його гнівно тягнеться до пера. Бальзак незадоволений. Все погано, що він написав вчора, все, що він написав позавчора, - зміст нечіткий, фрази плутані, композиції незграбна! Все треба переробити по-іншому – краще, чіткіше, ясніше. Він несамовито перекреслює всю сторінку і пише своїм швидким і нерозбірливим почерком поверх друкованих рядків. 

2 учень. Працюючи над своїми книгами , Бальзак нерідко тримав по 15-16 коректур. Ані фінансові труднощі , ані докори видавців не можуть відвадити Бальзака від цього дорогого методу. Кілька разів він віддав як не половину , то весь гонорар , щоб оплатити величезні витрати за переверстку  рукописів . Але у цьому пункті творчої етики  Бальзак невблаганний . Коли одного разу якийсь редактор журналу наважився опублікувати продовження роману , не дочекавшись отримання незлічених коректур і кінцевої авторської візи , Бальзак назавжди розірвав з ними стосунки.

3 учень. Три- чотири  години підряд працює Бальзак над своїми гранками. Лише опівдні він відсуває роботу в бік , щоб перекусити . З’їдає яйце , бутерброд або легкий паштет .А потім знову присуває крісло до свого маленького столу , і далі , далі , далі – коректури , листи , робота , робота , робота , без перерви , без відпочинку .

4 учень. Біля п’ятої години Бальзак відкидає перо. Треба нарешті дати відпочинок перевтомленим тілу і голові. Слуга подає вечерю. Інколи на півгодини-годину заходить запрошений видавець , або хтось із друзів . Але найчастіше залишається наодинці – він уже обмірковує і бачить у мріях тих героїв ,що створить завтра.

 Учитель. Для Бальзака всі його герої були живими і близькими людьми.

 5 учень. О восьмій годині вечора, коли всі вирушають на  прогулянку, Бальзак лягає у ліжко і відразу засинає міцно, глибоко, без снів. Опівночі слуга запалює свічки , і він знову сідає за свій письмовий стіл.

      Учитель. Так працює Бальзак, не знаючи перерви, не дозволяючи собі зупинити, поки твір його не буде закінчений. Але  навіть після цього він дозволяє собі лише короткий відпочинок. «Битва йде за битвою», твір за твором, ніби стібок за стібком на тому безмежно полотні , що є результатом всього його життя . На жаль, величне полотно «Людської комедії» залишилось незавершеним. Із 143 задуманих творів він устиг написати лише 96. 18 серпня 1850 року тяжка хвороба серця обірвала життя письменника. Важко повірити у те, що Бальзак прожив  лише 51 рік! Важко повірити і в те, що свій перший серйозний роман він написав у 30 років і лише за два десятиліття створив найграндіознішу епопею XIX століття, всеосяжність якої не може не вражати і сучасних читачів. Еміль Золя порівнював творіння Бальзака з Вавилонською вежею. І справді ,їх об’єднує щось первісно-хаотичне і безмежно-грандіозне. Різниця тільки одна : Вавилонська вежа впала, в «Людська комедія», побудована руками французького генія ,стоятиме вічно.

 IV. Підсумок уроку.

Учитель. Урок ми почали з роздумів про юнацька мрії, про славу. У ході уроку ви мали змогу простежити шлях до слави видатного письменника .Чи простим він був? Навіть «сходинки », якими Бальзак піднявся до своєї вершини. Французький письменник Андре Моруа в книзі «Прометей, або життя Бальзака »зазначив : «…з того дня , як Оноре де Бальзак зумів показати вигадав цілий світ. І цей світ поглинув  його життя- він помер ще молодим .Проте , хто б не хотів бути Бальзаком ?»

Я звертаюся до тих , хто  відчув це бажання « бути Бальзаком».

Що особисто вас приваблює в його житті?

Заключне слово вчителя .

   У молоді роки нікому невідомий Бальзак тримав на своєму письмовому столі статуетку Бонапарта , до шпаги якого був прикріплений аркуш з написом :

 «Те , що він не довершив шпагою , я здійсню пером. Оноре де Бальзак »

   І він справді завоював цілий світ!

  V. Домашнє завдання .

            Групове - опрацювати тему «О. де Бальзак » за підручником , прочитати новелу «Гобсек» , підібрати матеріали до характеристики головного героя; індивідуальне – повідомлення «Бальзак і Україна»

 


docx
До підручника
Зарубіжна література 9 клас (Волощук Є.В., Звиняцьковський В.Я., Філенко О.М.)
Додано
15 березня 2019
Переглядів
3589
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку