«Онтогенез. Періоди онтогенезу в багатоклітинних організмів. Ембріогенез»

Про матеріал
Основні цілі: - розкрити суть поняття онтогенезу; - вивчити періоди онтогенезу та етапи ембріогенезу на прикладі хордових тварин; - встановити значимість кожного етапу. План уроку: 1. Сутність онтогенезу. 2. Поняття ембріонального розвитку. 3. Основні етапи ембріогенезу.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема: «Онтогенез. Періоди онтогенезу в багатоклітинних організмів. Ембріогенез»

Номер слайду 2

Основні цілі: - розкрити суть поняття онтогенезу; - вивчити періоди онтогенезу та етапи ембріогенезу на прикладі хордових тварин; - встановити значимість кожного етапу.

Номер слайду 3

План уроку: 1. Сутність онтогенезу. 2. Поняття ембріонального розвитку. 3. Основні етапи ембріогенезу.

Номер слайду 4

Приказки, народні прислів’я, влучні цитати,повязані з темою: «Життя коротке, але людина проживає його у своїх дітях»; «Без дітей неможливо було б любити людство»; «Батьки продовжують жити у дітях»; «У благородних батьків – благородні діти».

Номер слайду 5

Вислови: «Яблуко від яблуні недалеко котиться»; «Вінець старості – увага та повага»; «Подружня любов творить людський рід».  

Номер слайду 6

Терміни «онтогенез» та «гаструла» вперше запропонував німецький вчений Ернст Геккель (1866 р.)

Номер слайду 7

ОНТОГЕНЕЗ Триває від моменту народження (виходу із зародкових оболонок, покривів насінини) і триває до моменту набуття організмом здатності до розмноження У тварин Період статевої зрілості Період старіння Здатність до розмноження зберігається певний час Знижується рівень обміну речовин, відбуваються необоротні зміни в організмі - смерть Ембріональний період ( Зародковий ) Постембріональний період ( Післязародковий ) Це час, коли новий організм (ембріон) розвивається всередині материнського організму або всередині яйця, насінини тощо. Він завершується народженням (вилупленням, проростанням)

Номер слайду 8

Ембріогенез (Зародковий розвиток, ембріональний розвиток) — розвиток організму людини, що відбувається в оболонках яйцеклітини поза материнським організмом або усередині нього. Зародковому розвитку передує період передзародкового розвитку, коли зростає, формується і дозріває яйцеклітина.

Номер слайду 9

У процесі ембріогенезу можна виділити наступні основні стадії: 1. Запліднення – Зигота; 2. Дробіння; 3. Бластуляція – Бластула; 4. Гаструляція – Гаструла; 5. Гістогенез, органогенез, сістемогенез.

Номер слайду 10

Ембріональний розвиток (початкові стадії) Стадії Особливості Зигота Запліднена яйцеклітина з диплоїдним набором хромосом. Дробіння Збільшення кількості клітин в результаті поділу – мітозу. Бластула Одношаровий зародок. Гаструла Двошаровий зародок, утворений в результаті гаструляції. Мезодерма Етап формування 3-го зародкового листка Органогенез Формування органів. Вихід зародка із яйцевих оболонок Народження.

Номер слайду 11

Запліднення Це - злиття жіночої і чоловічий статевих клітин. Чоловіча статева клітка — рухливий сперматозоїд — досягає жіночої яйцеклітини і проникає в неї, часто через спеціальні отвори в оболонках — мікропилі. Яйцеклітина і сперматозоїд містять одинарні (гаплоїдні) набори хромосом; при заплідненні батьківські і материнські хромосоми з'єднуються в одному ядрі, відновлюючи нормальну подвійну (диплоїдну) їх кількість. Біологічний сенс запліднення полягає в обміні генетичною інформацією між тваринами однієї популяції, оскільки кожний новий організм поєднує в собі спадкові ознаки обох батьків. У результаті утворюється новий одноклітинний організм -зигота.

Номер слайду 12

Дробіння і бластуляція Після запліднення в період дробіння яйце послідовне багато разів ділиться спочатку на великі, потім на все дрібніші клітини — бластомери; далі утворюється багатоклітинний зародок (звичайно з порожниною усередині) — бластула.

Номер слайду 13

В результаті дробіння створюються умови для виникнення відмінностей між частинами зародка — диференціалізація. Клітини, що утворилися з різних ділянок яйця, отримують неоднакову цитоплазму (що визначає первинне диференціювання) і стають здібними до пересувань, що забезпечує формування органів майбутнього організму.

Номер слайду 14

Гаструлу (від грец. «гастер» - шлунок) вперше описав український учений Олександр Ковалевський, яку він назвав «кишковою личинкою».

Номер слайду 15

Гаструляція У результаті поділу, диференціювання, взаємодії і переміщення клітин зародок стає багатошаровим. З'являються зародкові листки ектодерма, ентодерми і мезодерма, що несуть у собі накладки різних тканин і органів. Гаструляція протікає у різних тварин по-різному, але в результаті неї створюється загальний план будови організму, схожий навіть у віддалених в систематичному відношенні груп тварин.

Номер слайду 16

Гістогенез, органогенез, сістемогенез У ході диференціювання зародкових листків утворюються зачатки тканин, що формують органи і системи організму людини. Для виходу зародків з оболонок або народження в кінці зародкового розвитку синтезується фермент, який розчиняє оболонки, з'являються пристосування, що допомагають розбити шкаралупу тощо.

Номер слайду 17

Дякую за увагу!