12.12.2024
Тема уроку: Розмноження птахів. Лабораторне дослідження " Будова яйця птахів"
Мета уроку: Освітньо-виховні завдання теми: створити комфортні умови для навчання, за яких кожен учень відчуває свою успішність, інтелектуальну спроможність, самостійність.
Навчальна мета:
1. Дати учням поняття про розмноження птахів, про будову яйця птахів.
2. Сформувати навички самоконтролю шляхом сприймання відповідей товаришів, активної участі у роботі інших (ставлять запитання, доповнюють учителя і товаришів), внесення коректив у власні знання.
3. Удосконалювати вміння учнів працювати з текстом підручника, додатковими джерелами знань, порівнювати та систематизувати знання.
4. Перевірити рівень знань, умінь і навичок у формі спостережень за пізнавальною активністю учнів, за бажанням працювати на уроці, за працездатністю, за проявом самостійності в розумових діях .
5. Закріпити знання учнів про типи нестатевого розмноження.
Розвиваюча мета:
1. Розвивати логічне мислення учнів через проведення таких операцій як аналіз, порівняння, систематизація.
2. Розвивати мовну і слухову пам'ять.
3. Підвищувати стилістичну культуру мовлення.
4. Розвивати зв’язне усне й писемне мовлення, творчу уяву.
5. Розвивати вміння і навички правильного користування підручником, таблицями, набутими знаннями на практиці.
Виховна мета:
1. Виховувати бережливе ставлення до живих організмів та власного здоров’я.
2. Виховувати в учнів відповідальність за справу, яку вони виконують.
3. Виховувати в учнів прагнення до отримання нових знань.
4. Викликати бажання використовувати здобуті знання на практиці.
Хід уроку:
I. Мовна зарядка. Емоційне налаштування класу.
- Який у вас настрій? ( робота зі смайликами)
- Яка пора року?
- Який стан природи о цій порі року? ( природа відпочиває)
- Куди відлітають птахи восени? ( у вирій)
II. Обладнання: Макет яйця птахів, мовні картки, таблиця, гра « Будова яйця», презентація, відео.
III. Актуалізація знань.
Весною, коли пробуджується все живе від зимової сплячки, на деревах розпускаються бруньки, в лісі чути спів птахів. Все живе починає рости та розмножуватись.
На минулому уроці ми говорили про нестатеве розмноження тварин.
IV. Мотивація навчальної діяльності.
Загадка. Його можна розбити, його можна варити. Його можна посмажити. А якщо сильно захотіти - можна і пташку отримати. Що це?
V. Вивчення нового матеріалу.
Ми продовжуємо вивчати розмноження тварин і поговоримо про розмноження птахів. Проведемо лабораторне дослідження « Будова яйця птахів».
Ви вже знаєте, що рослини і тварини розмножуються не тільки нестатево але й статево.
Статеве розмноження. Статеве розмноження — утворення нового організму за участю двох батьківських організмів.
Давайте з’ясуємо, як же ми з’явилися на світ?
« Правда чи ні»
А як же з’являються птахи?
Птахи розмножуються, відкладаючи яйця. Розглянемо яка загальна будова пташиного яйця.
Будова яйця птахів
Яйця птахів утворюються в яєчнику і яйцепроводі птаха. Яєчник являє собою непарний орган, розташований в черевній порожнині ліворуч від хребта в області нирок. У яєчнику дорослої самиці міститься декілька сотень незрілих статевих клітин. На початок яйцекладу статеві клітини ростуть, накопичуючи поживні речовини і перетворюючись на жовтки. Періодично, не частіше, ніж раз на добу, зрілий жовток прориває тканину яєчника (фолікул) і потрапляє в яйцепровід.
Пташине яйце складається з жовтка, білку, підшкаралупових оболонок, шкаралупи.
Яйцеклітина, вкрита тоненькою оболонкою, має великий запас поживних речовин і води, потрібних для розвитку зародка (жовток). Сам зародок має вигляд диска, розташованого на поверхні жовтка. Яйцеклітина оточена декількома яйцевими оболонка ми, що виконують захисні функції.
У відкладеному заплідненому яйці на оберненому догори боці жовтка є зародковий диск. Він має вигляд світлої плямочки й складається з клітин, що утворилися при діленні ядра заплідненого яйця та активної частини цитоплазми. До оболонки жовтка прикріплюються канатики, які складаються з густого білка. Тому він неначе підвішений на канатиках і перебуває всередині яйця. Нижча частина жовтка важча. У зв’язку із цим зародковий диск завжди обернений догори.
Розташований навколо жовтка товстий шар білка обмежений підшкаралуповою оболонкою, яка складається з двох шарів, що відходять один від одного в тупому кінці яйця й утворюють повітряну камеру. Білок захищає власне яйце (жовток) від механічних пошкоджень, різких поштовхів і служить основним джерелом води, необхідної зародку, що розвивається.
На тупому полюсі підшкаралупові оболонки розходяться й утворюють повітряну камеру із запасом повітря для зародка.
Яєчна шкаралупа складається з внутрішнього і зовнішнього шару. До складу шкаралупи входять вода, органічні речовини і приблизно 95 % неорганічних з”єднань; це переважно карбонат кальцію. Товщина шкаралупи неоднакова у різних видів птаха: у курячого яйця вона близько 0,3 мм, трохи товще на гострому кінці яйця і трохи тонше — на тупому. Уся поверхня шкаралупи має дрібні пори: в курячому яйці їх 6-8 тисяч, причому більше на тупому і менше на гострому кінці яйця.
Шкаралупа захищає яйце від механічних пошкоджень. А пори у ній забезпечують процеси газообміну зародка, що розвивається. Ззовні шкаралупи розташована ще одна тоненька оболонка, яка перешкоджає проникненню хвороботворних мікроорганізмів.
Колір шкаралупи може бути різний. У птахів, що відкладають яйця у відкритих гніздах або на ґрунті, забарвлення яєць часто збігається з тлом навколишнього середовища, що робить їх малопомітними.
Форма яєць свійських птиць овальна: довжина яйця приблизно у півтора рази більше ширини.
Перегляд відео-фільму.
V. 1. Проведення Лабораторного дослідження.
ЛАБОРАТОРНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ БУДОВИ ЯЙЦЯ ПТАХІВ
Мета: Дослідити особливості розмноження птахів; ознайомитись із будовою яйця; розвинути увагу і спостережливість, вміння виділяти головне.
Обладнання: Сире та варене в круту куряче яйце; чашки Петрі; гумові рукавиці; лупи; препарувальні голки; скальпель; підручник.
Хід роботи:
Рис.1. Будова яйця
|
№ |
Частини яйця |
Їхнє значення (функція) |
|
|
Шкаралупа |
|
|
|
Білок |
|
|
|
Жовток |
|
|
|
Повітряна камера |
|
|
|
Білкові канатики |
|
ВИСНОВКИ:
Птахи розмножуються_______________________. Яйця птахів утворюються в____________і_______________. Форма яєць свійських птиць___________.
Яйце складається з___________,___________,___________,_____________.
Колір шкаралупи може бути ____________.
|
Слова для довідки: Відкладаючи яйця, яєчнику , яйцепроводі, овальна, з жовтка, білку, підшкаралупових оболонок, шкаралупи, різним. |
VI. Закріплення вивченого матеріалу. Гра на липучках « Будова яйця»
VII. Повернемось до загадки. Та про що йдеться? Його можна розбити, його можна варити. Його можна посмажити. А якщо сильно захотіти - можна і пташку отримати.
VIII. Рефлексія. Сподобався урок? Все зрозуміло?( смайлики)
Д/З: Написати висновок лаб.дослідження.