Опозиційний рух: «шістдесятники» і дисиденти

Про матеріал
Презентація підготовлена за матеріалами підручника М. Мудрий, О. Аркуша "Історія: Україна і світ" (11 клас) інтегрований курс.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

З. М.4 Опозиційний рух: «шістдесятники» та дисиденти Хочеш жити у вільній державі – не жалій себе. Хочеш жити у чесній державі – не жалій інших. Хочеш жити у правовій державі – не бійся віддати своє життя (Сенека).

Номер слайду 2

- Заради чого шістдесятники і дисиденти жертвували своїм життям?

Номер слайду 3

Номер слайду 4

{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A} відлига. Назва періоду в історії СРСР другої пол. 1950-х-поч. 1960-х рр.., що характеризувався частковим відходом від жорсткої тоталітарної системи часів Й. Сталіна, певною лібералізацією та демократизацією суспільно-політичного життя називається - …2.  десталінізація. Процес ліквідації наслідків сталінізму, започаткований після смерті Сталіна, називають…3.  лібералізація. Надання більшої свободи, можливості здійснення певної діяльності називається 4. 1954 р. Рішення про входження Кримської області до складу УРСР було прийнято у …5. 1956 р. ХХ з'їзд КПРС пройшов у …6. 1959 р. В УРСР у період хрущовської відлиги закон про освіту було прийнято у …7. О. Кириченко. Першим українцем за національністю на посаді першого секретаря ЦК КПУ був …8.  1957 р. Реформа, метою якої була децентралізація управління промисловістю, почалась у …9. О. Ліберман. Використати важелі товарно–грошових відносин для покращення економічних показників запропонував харківський професор …10. О. Антонова. У Києві працювало конструкторське літакобудівне бюро під керівництвом …11. реабілітація. Поновлення доброго імені та репутації несправедливо звинуваченої людини, відновлення в правах людини, стосовно якої скасовано судовий вирок називається…12. Б. Патон. Учений у галузі технології зварювання металів, доктор технічних наук, очільник АН УРСР з 1962 р. – 2020 р. - …

Номер слайду 5

Соціально-історичні витоки шістдесятництва:- «хрущовська відлига» - 60-ті pp. в усьому світі - час великих духовних зрушень, домагання національної свободи, пора оновлення мистецтва (авангардизм у літературі). Шістдесятники – це творче покоління 60-х років ХХ століття, яке породило літературно-мистецький і суспільний рух в Україні в часи так званої «хрущовської відлиги», тобто тимчасового «потепління» радянського режиму.

Номер слайду 6

Шістдесятники не боролися з радянською владою і не піддавали сумніву соціалістичні цінності. Вони тільки наполягали на більш радикальній десталінізації і сподівалися разом із владою побудувати «соціалізм з людським обличчям». Кульчицький С.

Номер слайду 7

Поширення опозиційних настроїв в українському суспільстві в період «відлиги» спиралося на тривалу традицію національно-визвольного руху, яке переросло в культурно-просвітні акції і появу неофіційних об'єднань – клубів творчої молоді.

Номер слайду 8

Клуб «Сучасник» виник у Києві у 1959 р. Багато зусиль для його організації й діяльності доклали режисер Лесь Танюк, літератори Іван Дзюба, Євген Сверстюк, Василь Симоненко, художниця Алла Горська та інші…

Номер слайду 9

Під впливом київського клубу в 1962 р. утворено клуб творчої молоді «Пролісок» у Львові, ідейними натхненниками якого були брати Горинь Михайло та Богдан

Номер слайду 10

{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Напрямки. Шістдесятникипоети. Л. Костенко, В. Симоненко, І. Драч, М. Вінграновський, В. Коротич, Б. Олійник, В. Стус, І. Калинець, Д. Павличкопрозаїки. Г. Тютюнник, Є. Гуцало, Р. Іваничук, Ю. Щербак, В. Дроздлітературні критикиІ. Світличний, І. Дзюба, Є. Сверстюк, М. Коцюбинськахудожники та графіки. А. Горська, О. Заливаха, І. Марчук, В. Зарецький, Г. Севрук, Л. Семикіна, В. Кушнір, Г. Якутович, І. Остафійчук,…кіномитці та театральні діячіЮ. Іллєнко, Л. Осика, Л. Танюк, С. Параджанов,І. Миколайчук композитори. М. Скорик, В. Івасюк, Л. Дичко, Л. Грабовський, В. Сильвестровправозахисники. В. Чорновіл, Л. Лук'яненко, О. Тихий, Ю. Литвин, М і Б. Горинь, В. Марченко, В. Мороз, М. Осадчий

Номер слайду 11

Дисидент (лат. dissidens - незгодний) — людина, яка активно виявляє незгоду з суспільно-політичними процесами в країнах з репресивними, диктаторськими режимами. Рух дисидентів виріс з хрущовської десталінізації та шістдесятництва. Обмежені викриття страхітливих злочинів сталінізму викликали розчарування й скептицизм стосовно комуністичного режиму загалом. А спроба Л. Брежнєва згорнути лібералізацію викликала протидію, особливо серед інтелігенції.

Номер слайду 12

Прем'єра фільму «Тіні забутих предків», який відбувся в новозбудованому київському кінотеатрі «Україна» 4 вересня 1965 р., як наслідок І хвилі арештів дисидентів.

Номер слайду 13

Самвидав - непідконтрольний державі спосіб поширення позацензурової літератури, створення та розповсюдження відмінних від офіційної ідеології публіцистичних, прозових, поетичних творів, у яких викривалися деформації радянського суспільства.

Номер слайду 14

Основні напрямки 1. Самостійницький4. Релігійний3. Правозахисний2. Національно-культурницький

Номер слайду 15

1. Представники цього напряму виступали за державну незалежність України, яку планували здобути мирними засобами. «Сила слабких»Вацлав Гавел

Номер слайду 16

1959 р. Л. Лук»яненко створив підпільну організацію «Українська робітничо-селянська спілка» (УРСС), метою якої було здобуття незалежності України шляхом виходу з СРСР конституційним шляхом. 1961 р. – засуджений до страти 15 р.

Номер слайду 17

2. Цей напрям базувався на необхідності духовного і культурного відродження українського народу, національної самобутності, історії, традицій, мови

Номер слайду 18

3. На захист невід'ємних прав людини, за дотримання Конституції і законів, виступали представники правозахисного напряму

Номер слайду 19

Починає набирати обертів репресивна медицина, зокрема психіатрія - покарання у вигляді лікування у будинках для божевільних із жорстоким режимом, що не поступався тюремному

Номер слайду 20

4. Релігійний напрям відстоював права віруючих, легалізацію греко-католицької церкви, протестантських віросповідань та течій, повернення відібраних державою храмів та відбудову зруйнованих. Йосип Тереля

Номер слайду 21

Nota bene!Кількісно дисидентський рух не був надто чисельним: у період 1960-1972 рр. не перевищувала 942 особи.

Номер слайду 22

Влада активно використовувала адміністративні переслідування: звільнення з роботи, виключення з партії, комсомолу, творчих спілок, навчальних закладів, заборона публікацій тощо

Номер слайду 23

У 1961 р. набув чинності новий Кримінальний кодекс СРСР, у якому передбачено продовження практики політичних репресій. Статті: 61 («шкідництво») і 62 («антирадянська агітація і пропаганда»).

Номер слайду 24

Хвиля арештів 1972-1973 рр. - «генеральний погром», який радикалізував методи діяльності українських дисидентів, але вони ніколи не наближувалися до насильницьких.

Номер слайду 25

Перевір себе:1. Шістдесятництво – це ….2. Кого з шістдесятників ви можете назвати?3. Як наприкінці 1960-х років називали людей, які не поділяли панівної в СРСР ідеології?4. Чи близькі поняття шістдесятники і дисиденти?5. Які напрямки дисидентства сформувались в СРСР?6. Назвіть роки проведення масових арештів дисидентів.7. Кого із дисидентів ви можете назвати?

Номер слайду 26

- Заради чого шістдесятники і дисиденти жертвували своїм життям?

Номер слайду 27

- вивчити матеріали конспекту- доповнити його за параграфом 19 - виконати завдання до теми ст. 24 «Електронних дидактичних завдань» Домашнє завдання

pptx
Додано
4 лютого 2023
Переглядів
785
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку