План – конспект уроку
на тему :
«Органи та системи органів тварин, їх функції»
Мета:
освітня: розглянути загальний план будови і функції органів та систем органів
тварин, виявити їх основні особливості, характерні для окремих видів
тварин;
виховна: сформувати науковий світогляд про пізнаваність об’єктивних закономір-
ностей особливостей будови органів та систем органів тварин і функцій,
які вони виконують; продовжити здійснювати екологічне та естетичне
виховання;
розвиваюча: розвивати пізнавальний інтерес, самостійність учнів (продовжувати
формування навичок роботи з підручником, малюнками, словником
термінів і понять), творче мислення (використання прийомів порівняння,
узагальнення, систематизації, вміти робити висновки), розвивати пам'ять.
Тип уроку : урок засвоєння нових знань і вмінь.
Дидактична мета: учні повинні знати: органи і системи органів тварин, їх особливості будови та функції, що вони виконують; вміти: розрізняти системи органів, залежно від виконуваних функцій; логічно мислити та робити висновки.
Методи і методичні прийоми:
1. Інформаційно- рецептивний:
а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація.
2. Репродуктивний.
3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.
4. Візуальний: складання схем.
5. Релаксопедичний: психологічне розвантаження.
Основні поняття й терміни : системи органів: опорно-рухова, травна, дихальна, кровоносна, видільна, нервова, ендокринна, статева.
Обладнання й матеріали : підручник, плакати, схеми, таблиці.
Хід уроку
I. Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів.
1. Проведення біологічного диктанту.
№ з\п |
І варіант |
ІІ варіант |
кількість балів |
1 |
Назвати ознаки живих організмів |
Назвати основні процеси життєдіяльності тварин |
2 |
2 |
Тканина – це… |
Клітина – це … |
1 |
3 |
Назвати основні компоненти клітини |
Назвати всі відомі тканини тварин |
2 |
4 |
Дати характеристику 2 двомембранних органел (на вибір) |
Дати характеристику 2 одномемранних органел (на вибір) |
3 |
5 |
Охарактеризувати епітеліальну та нервову тканину |
Охарактеризувати м’язову та сполучну тканину |
3 |
6 |
Рух та розвиток – це… |
Обмін речовин – це… |
2 |
2. Давайте згадаємо рослинний організм, з чого складаються рослини? (корінь, стебло, пагін, листки). А з чого складаються тварини? Як побудований тваринний організм? На це питання ми з вами сьогодні постараємось дати відповідь.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми, мети та завдання уроку. Постановка проблемного питання.
На сьогоднішньому уроці ми повинні з’ясувати, які системи органів виділяють у тварин і які функції вони виконують? Ознайомимося з особливостями будови органів та їх систем.
Проблемне питання: «Чи можуть існувати тварин без окремих органів? Без певних систем?»
ІІІ. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.
Органели клітини – клітина – тканина – орган – система органів = організм
Різні тканини утворюють органи.
Орган – це частина тіла організму, що займає в ньому постійне місце, має певну будову, форму й виконує специфічні функції.
Сукупність органів, що виконують спільні функції, називають системою органів.
Не слід плутати поняття органела, орган, система органів та обмін речовин !!!
Обмін речовин – сукупність процесів надходження речовин в організм, їх хімічних і фізичних перетворень у ньому, а також виведення назовні продуктів обміну.
Органела – це постійна структура, що входить до складу клітини й забезпечує ряд процесів її життєдіяльності.
У тварин виділяють такі системи органів:
опорно-рухова, травна,
дихальна, кровоносна,
видільна, нервова,
ендокринна, статева.
Клас поділити на 6 груп, кожна з яких отримає завдання охарактеризувати системи органів, в кінці уроку групи будуть звітувати про виконану роботу за таким планом:
№ з\п |
Система органів |
Що входить до складу системи |
Особливості будови |
Функції |
1 |
опорно-рухова |
скелет, скелетні м’язи |
скелет може складатися з твердої речовини (хітин, кісткова та хрящова тканина) або рідини (у круглих червів) |
забезпечує рух тіла, опору й захист внутрішніх органів |
2 |
травна |
ротовий отвір, глотка, стравохід, шлунок, травні залози: слинні, печінка |
кишечник може диференціюватися на ряд відділів, пов’язана з умовами і середовищем існування |
забезпечує поглинання, травлення й засвоєння поживних речовин |
3 |
дихальна |
зябра, легені, трахеї |
у деяких дрібних тварин дихання відбувається всією поверхнею тіла (дощовий черв’як) |
надходження в організм кисню та виведення вуглекислого газу |
4 |
кровоносна |
серце та кровоносні судини (вени, артерії, капіляри) |
транспортне джерело всіх речовин усередині організму |
транспорт поживних речовин, продуктів розпаду, кисню, вуглекислого газу, гормонів |
5 |
видільна |
видільні трубочки, видільні залози (у червів), мальпігієві судини (членистоногі) та нирки |
чим інтенсивніший обмін речовин, тим краще працює видільна система |
видалення з організму надлишку води, солей і шкідливих речовин та кінцевих продуктів обміну |
6 |
нервова |
головний та спинний мозок, нерви та нервові вузли |
ефективний зв'язок забезпечують органи чуття (зір, слух, нюх, смак, рівновага, дотик) |
забезпечення реакції організму на дії зовнішнього середовища, координує роботу всього організму |
7 |
ендокринна |
залози внутрішньої секреції |
залози виділяють гормони, що регулюють діяльність різних тканин і органів (адреналін, інсулін) |
підтримка гомеостазу, координує, роботу різних органів і систем органів |
8 |
статева |
статеві клітини (сперматозоїди та яйцеклітини) |
спільною в будові статевої системи є наявність статевих залоз та гормонів |
забезпечення розмноження |
розмноження у тварин буває статеве і нестатеве. Нестатеве розмноження відбувається у амеби відбувається шляхом поділу клітини навпіл. Морські зірки, черви та медузи розмножуються фрагментацією. Гідри розмножуються брунькуванням. Хребетним тваринам притаманне статеве розмноження. |
Цікаво знати!
Про унікальну кровоносну систему жирафи
Оскільки мозок підноситься над власним тілом на висоту 5 метрів, постає проблема кровопостачання мозку. Виявляється, аби доставити кров на таку висоту, у жирафа є серце, вдвічі сильніше, ніж, наприклад, у корів; специфічна будова вен запобігає різкому приливу крові при опусканні голови вниз. А аби кров не застоювалася в ногах, у жирафа шкіра на ногах незвичайно натягнута.
У слонів відмінна пам'ять
Мозок слонів - найбільший серед ссавців, його вага складає близько 5 кілограмів. Хоча заміряти інтелект у тварин дуже складно (це важко зробити і у людей), проте співвідношення маси мозку і тіла наближається до аналогічного показника в шимпанзе, що свідчить про високі розумові здібності. Принаймні, останні дослідження доводять відмінну пам'ять у цих гігантів.
Риби міняють стать
При такій розмаїтості наземних тварин легко й не помітити приголомшливих речей, що відбуваються в океанах. Приміром, серед риб більша кількість гермафродитів, ніж серед будь-яких інших хребетних. Деякі види риб змінюють свою стать залежно від гормонального циклу або навіть навколишнього середовища. А деякі просто мають органи обох статей одночасно.
ІV. Осмислення об’єктивних зв’язків та взаємозалежностей вивченого матеріалу.
V. Підведення підсумків уроку.
Разом з учнями дати відповідь на питання: «Чи можуть існувати тварин без окремих органів? Без певних систем?»
VІ. Пояснення домашнього завдання.