"Організація ґендерного виховання з дітьми дошкільного віку"

Про матеріал
Чи пам’ятаєте людина, у якому віці почала усвідомлювати себе хлопчиком чи дівчинкою? Психологи стверджують, що процес ґендерної ідентифікації починається буквально з моменту народження дитини. Формування психологічної статі дитини залежить не лише від біологічного чинника, а й від соціального середовища, у якому вона розвивається. Сім’я завжди була і буде першим соціальним середовищем, яке визначає ціннісні орієнтації дитини.
Перегляд файлу

       Гендерне виховання

     дітей дошкільного віку

Стаття « Організація ґендерного виховання з дітьми дошкільного віку»

                            

Чи пам’ятаєте людина, у якому віці почала усвідомлювати себе хлопчиком чи дівчинкою? Психологи стверджують, що процес ґендерної ідентифікації починається буквально з моменту народження дитини. Формування психологічної статі дитини залежить не лише від біологічного чинника, а й від соціального середовища, у якому вона розвивається. Сім’я завжди була і буде першим соціальним середовищем, яке визначає ціннісні орієнтації дитини.

Як правило, під впливом близьких родичів дитина усвідомлює, яким має бути хлопчик, а якою – дівчинка, чим вони мають цікавитися, якій діяльності віддавати перевагу. Така дитина отримує на майбутнє орієнтири щодо виконання у житті певної статевої ролі – чоловічої чи жіночої.     

Окрім сім’ї, на формування ціннісних орієнтирів дитини впливають заклади освіти, групи однолітків, відповідні засоби масової інформації.    

У перші роки життя дитини на розвиток її особистості значний вплив має соціальне середовище дошкільного закладу. Саме у ньому дитина починає розширювати свій досвід, ознайомлюватися з культурою і пануючим у суспільстві етичними нормами, «приміряє» їх до себе, випробовує їх у відносинах з однолітками і дорослими. У психології це «вростання у життя» отримало назву соціалізація.    

Підготовку дітей до виконання свого життєвого призначення, різних соціальних ролей – мужнього сина, турботливої доньки, доброго брата чи сестри, онука чи онучки, надійного друга чи подруги – треба починати з раннього віку, коли починає формуватися особистість.    

Метою ґендерного виховання є:

 • формування правильного розуміння ролі чоловіка і ролі жінки у суспільстві;

 • формування моделі поведінки статі;

• прищеплення культури взаємовідносин статей.

З огляду на це перед педагогами дошкільного закладу стоять такі завдання щодо ґендерного виховання дошкільників :

• виховувати  у дітей стійкий інтерес і позитивне ставлення до себе як об’єкта пізнання;

• поглиблювати знання про розподіл усіх людей на чоловіків і жінок, про зміст поняття «хлопчик» , «дівчинка», сприяти статевій ідентифікації;

• формувати  здорове ставлення дітей до статевих відмінностей, до народження дитини;

• правильно і компетентно реагувати на прояви сексуального розвитку дітей різних статей;

• підтримувати фізичне і психологічне здоров’я дітей, радість світосприйняття, оптимістичне ставлення до навколишнього світу;

• виховувати стійкий інтерес і позитивне ставлення до рідних, близьких, значимих для дитини людей, бажання бути приємними партнерами у спілкуванні з ними;

• розвивати уявлення про себе та інших людей як про осіб фізичних і соціальних – зі своїми недоліками, типовими й індивідуальними особливостями;

• створювати умови для набуття досвіду відносин з навколишнім світом у цілому і світом людей зокрема;

• стимулювати самостійність, уміння здійснювати мотивований вибір, віддавати комусь/ чомусь перевагу;

• розвивати емпатію  як якість особистості – вміння відчувати і розпізнавати стан і настрій людей, поводитися відповідно до них, керувати  своїми емоціями і поведінкою;

• збагачувати знання про свою сім’ю, рід, сімейні реліквії, традиції;

• ознайомлювати з основними функціями сім’ї як психологічної групи і соціального інституту;

• ознайомити з розмаїттям соціальних ролей, їх особливостями, виховувати позитивне ставлення до різних соціальних ролей та розуміння необхідності їх існування;

• закладати основи виконання відповідних своїй статі соціальних ролей;

Найбагатший досвід взаємодії з однолітками різної статі діти набувають у дошкільному закладі. І саме вихователі мають створити оптимальні умови для формування у дітей адекватної статево-рольової поведінки.

Оскільки гра – провідний вид діяльності дошкільника, вважаємо її використання ефективним та результативним. З ініціативи дітей і за її допомогою розгортаються сюжетно – рольові ігри. Хлопчики та дівчатка в них відображають цікаве, насичене життя сім’ї, наприклад: «Сім’я на відпочинку», «Приймаємо гостей», «Відзначаємо свято».

У роботі з дошкільниками доцільно використовувати метод «таємних порад», під час яких індивідуально обговорюються уявлення дітей про мужність та жіночність, про сильні та ніжні руки, про красу та користь праці. При цьому пояснюють дітям, які чоловічі та жіночі якості потрібні для тієї чи іншої професії, ремесла, а розгляд сюжетних картинок, на яких зображені люди різних професій, допомагає закріпити ці знання.

Базова програма «Я у Світі» спрямовує діяльність педагогів на формування життєвої компетентності кожної дитини. Тому вихователі не просто дають дітям певні знання, а і вчать реалізувати їх у житті. Для цього насамперед використовують життєві та спеціально створені проблемні ситуації, близькі досвіду дітей. Ефективними є театралізовані проблемні ситуації , в яких персонажі демонструють кілька варіантів поведінки, а діти вибирають правильну, ту, яка відповідає чоловічій або жіночій моделям поведінки.

Варто звертати особливу увагу на навчання дітей робити подарунки один одному, обмінюватися компліментами, що дуже актуально для формування природних взаємин між хлопчиком та дівчинкою, а згодом між  чоловіком та жінкою.

Сформувати моделі відповідно певної статі поведінки допомагають свята та розваги, організовані як дітьми для дорослих, так і разом з дорослими – спортивні та сімейні заходи.

Одним із аспектів роботи дошкільного закладу щодо  ґендерного виховання є просвітницька та консультативна діяльність з батьками вихованців. Адже які б чудові казки малюки не слухали, прикладом для наслідування є для дівчинки - мама, а для хлопчика – тато.

Першою моделлю статевої поведінки для малюка є поведінка батьків у сім’ї , їхні взаємини. Але на жаль, дитина не завжди має позитивний приклад для наслідування. Діти не завжди розуміють суть того, що відбувається, але добре схоплюють інтонації батьків. Спостерігаючи за іграми дітей в «Сім’ю», можна подекуди побачити сцени сварок, використання нецензурних слів, а іноді і бійки. І, на жаль, немає жодних гарантій, що такий приклад поведінки батьків дитина не візьме у своє доросле життя.

Саме тому важливо налагоджувати контакт між педагогами та батьками. На батьківських зборах потрібно обговорювати з батьками проблеми ґендерного та статевого виховання дошкільників, надавати цікаву та корисну інформацію щодо фізіології та розвитку дитини (медсестра); відмінності хлопчиків та дівчаток (психолог). Батьки разом з вихователями розв’язують складні педагогічні задачі та ситуації щодо виховання хлопчиків та дівчаток, дізнаються про особливості їх мовленнєвого розвитку, а музичний керівник готує та проводить концертні номери за участю хлопчиків та дівчаток.

Результативність роботи з ґендерного виховання знаходить своє відображення у покращенні показників компетентності дітей з усіх ліній розвитку. Ці показники компетентності в свою чергу дозволяють формувати такі базові якості особистості як людяність, розсудливість, працелюбність, відповідальність та інше.

Таким чином, узагальнюючи викладене, дійдемо висновків:

• розпочинати  ґендерне  та статеве  виховання слід з раннього  дитинства;

• інформацію про питання статі та статево – рольової поведінки треба надавати своєчасно, виходячи з індивідуальних та вікових особливостей дитини;

• інформація має бути правдивою, не формувати у дитини хибних знань чи ставлень, особливо, якщо це стосується статі та статевих відносин.

Ґендерне та статеве виховання дошкільників має орієнтуватися на те, щоб сьогоднішні малюки, ставши дорослими, змогли створити щасливу гармонічну родину. Одна з найважливіших умов реалізації цієї мети – подолання розрізненості хлопчиків та дівчаток у дошкільні роки, формування у них дружніх стосунків, культури спілкування, поваги один до одного.

                   

 

 

 

Бесіда «Застосування ґендерного підходу під час організації основних видів діяльності дошкільників»

               

Організація пізнавальної діяльності.

Специфіка пізнавального розвитку дівчаток і хлопчиків потребує диференційованого підходу до них під час організації пізнавальної діяльності. Так, у хлопчиків зазвичай переважає зорове сприймання, у дівчаток – слухове.

Дівчатка потребують детальнішого пояснення завдань, ніж хлопчики, для яких достатньо лише вказівки щодо принципу їх виконання.

У розвитку просторового мислення , формуванні навичок роботи з конструктором хлопчики зазвичай випереджають дівчаток. Тому доцільно активізувати розвиток просторового мислення у дівчаток під час спільної з хлопчиками конструкторської діяльності.

Під час занять вихователям не слід завжди вимагати повної відповіді від хлопчиків: у них швидкість мовлення (кількість слів, промовлених за одиницю часу) менша, ніж у дівчат. Не варто також вимагати від хлопчиків під час відповіді дивитися в очі педагогу. Адже це «жіночий» тип поведінки. Дівчатка зазвичай дивляться в очі педагогу, не відволікаються, кивають головою, шукають підтвердження правильності своєї відповіді, а хлопчики – дивляться вниз або в сторону, шепочуть собі під ніс, але це не означає, що вони не думають і не шукають рішень.

Особливу увагу на заняттях з розвитку мовлення варто приділяти читанню літературних творів та етичним бесідам за їхнім змістом. Образи героїв не лише мають бути художньо виразними й емоційно привабливими, а й демонструвати полярні еталони поведінки ( боягуз – герой, працьовита – ледача тощо).  Саме зміст художніх творів сприяє формуванню уявлень дітей про ідеали сімейних відносин.

Дуже важливо, щоб вихователь усвідомлював особливості «жіночого» оцінювання дітей. Зазвичай за однакових умов у педагога – жінки хлопчики частіше отримують негативні відгуки, ніж дівчатка. Це може призвести  до формування у хлопчиків заниженої самооцінки. Дівчаткам важливо як (у якій формі, яким тоном) їх оцінили, а хлопчикам – що саме в їхній діяльності було оцінено.

Організація ігрової діяльності

Ґендерний підхід передбачає відповідність методів керівництва іграми їх змісту і специфіці ігрової діяльності дітей різної статі. Необхідно задовольняти потребу  хлопчиків у змаганнях і перемозі. «Перемогла дружба» – це не для них. Хлопчики старшого дошкільного віку потребують ігор, які сприяють становленню мужності. Це ігри з великою кількістю учасників, чіткою ієрархією «домінування – підпорядкування», конкуренцією і високим рівнем підпорядкування спільній меті, застосуванням фізичної сили у боротьбі за лідерство тощо. Дівчаток цікавлять ігри з меншою кількістю учасників, невисоким рівнем підпорядкування спільній меті. Лідерство дівчатка здобувають у перемовинах, а не силою.

Дуже важливий аспект ґендерного підходу до керівництва ігровою  діяльністю дітей – збагачення місту ігор, у яких діти відпрацьовують модель поведінки, що відповідає їхній статі. У таких іграх діти ідентифікують себе з дорослими. Складність у тому, що вихователям – жінкам ближчі ігри сімейно – побутової тематики, у яких роль тата явно недостатня, а у «хлопчачих іграх

(у «індіанців», «у війну» тощо) жінки бачать причину безглуздої біготні, агресивності і ставляться до них негативно. Потрібно намагатися уникати  специфічного ставлення до ігор хлопчиків. Необхідно розповідати і хлопчикам,

 і дівчаткам про суспільні та виробничі сфери зайнятості чоловіків, допомогти усвідомити їх значимість у сім’ї.  Вихователю не слід усуватися від керівництва військовими іграми. Він має розширювати тематику ігор героїчного змісту –

 «Ковбої», «Космонавти», «Богатирі», «Пожежники», «Рятівники» тощо. Саме під час таких ігор хлопчики вчаться бути сміливими, безстрашними, долати труднощі. Роз’яснюючи дітям хід військових і героїчних ігор, слід робити акцент на тому, що персонажі допомагають тим, хто потребує допомоги, захищають Батьківщину.

Організовуючи  спільні ігри, зокрема з сімейно – побутової тематики «Очікуємо гостей», «Сімейний відпочинок за містом» тощо) та ігри – драматизації за сюжетами  казок, слід створювати ситуації, у яких дошкільники матимуть змогу перейнятися переживаннями героїв і співвіднести еталони моральної поведінки у казці зі своєю власною поведінкою. У таких іграх важливо подолати «роз’єднаність»  ігрових угрупувань хлопчиків і дівчаток, які зазвичай виникають через різницю їхніх ігрових інтересів.

Організація спільної трудової діяльності

Організовуючи  спільну трудову діяльність, доцільно об’єднати хлопчиків і дівчаток для виконання достатньо простих доручень, де треба проявити і фізичну силу (хлопчики), і акуратність, ретельність (дівчатка). Поступово діти вчаться самостійно розподіляти між собою трудові операції з урахуванням статі партнера.

Але не слід забувати про індивідуальні нахили та інтереси дітей. Іноді хлопчики із задоволенням і дуже вправно орудують голкою, а дівчатка – молотком, і це не заважає їм у всіх інших ситуаціях виявляти свій «чоловічий» чи «жіночий» тип поведінки.

Отже, завданням вихователів є формування ґендерної компетентності як складової життєвої компетентності дітей дошкільного віку. Розроблення та впровадження у практику роботи ґендерної технології сприяє розширенню ґендерних компетенцій усіх учасників соціокультурної взаємодії – дітей, батьків, вихователів.

 

Консультація «Розвиток словника дітей у процесі ґендерного виховання»

               

В умовах дошкільного та домашнього виховання дітей привчають до відповідних статевим  ознакам занять. Так, дівчаток оберігають від важкої праці і прищеплюють їм ознаки « справжньої леді». Хлопчикам прищеплюють інші нормативи поведінки через «чоловічі» види праці, етичні норми поведінки, з яких необхідними є ідеали стійкості, відваги, мужності. Можна визначити такі стереотипи статевого виховання дітей дошкільного віку: жіночий – доброта, милосердя, чемність, турботливість, ніжність; чоловічий - активність, незалежність, ризикованість, хоробрість, сила волі. Ці стереотипи визначають норми поведінки певної статі. Так, вважається ганебним показувати хлопчикам свою внутрішню слабкість, плакати, боятися будь-чого, а дівчаткам – поводитися брутально, битися тощо. Головна роль на етапі первинної соціалізації відводиться батькам як першим агентам соціалізації.

Особливого значення статеві відмінності набувають у період розвитку людини, при формуванні важливих якостей особистості. Дівчатка для творчих дій використовують підсвідоме, а хлопчики раціональне. На відміну від хлопчиків, що творчо реалізуються із соціальних причин, дівчатка це здійснюють насамперед через тілесну невдоволеність. Стимулювання творчої продуктивності хлопчиків більш ефективне через зовнішні соціальні чинники, дівчаток – через внутрішні.

З-поміж статевих, інтелектуально-психологічних особливостей дівчаток можна виокремити такі: їхнє мовлення більш емоційне і в цілому краще розвинене; відповіді однотипні; вони більш дисципліновані, зібрані, старанні; краще реагують на правильно побудовані фрази та чітку логіку; надають перевагу виконанню завдань за готовим зразком; їх більше цікавить результат. Хлопчики ж рідко розкривають свій внутрішній стан у словах; надають перевагу розв’язанню нових, логічних і складних завдань, під час виконання стереотипних вправ виявляють нетерплячість та неохайність; швидше набувають арифметичних умінь, краще запам’ятовують форми і розуміють принципи роботи механізмів. Їхнє мислення нестандартне, внутрішній пошук інтенсивніший і складніший, аніж здається; увага не зосереджена. Хлопчиків більше цікавить сам процес діяльності.

Незважаючи на те, що дівчаток відрізняє підвищена балакучість, а в хлопчиків частіше виникають проблеми з поведінкою й успішністю, більшої подібності між хлопчиками й дівчатками, ніж у дошкільному віці, не буде вже ніколи. Їх однаково цікавлять відмінності в анатомії, але інтерес зовсім безневинний і позбавлений сексуальності. Старшим дошкільникам приємна компанія осіб протилежної статі, вони одержують велике задоволення від спільних ігор, хоча хлопчики частіше спілкуються із хлопчиками, а дівчатка з дівчатками. Хлопчики грають великими групами і не приймають тих, хто чимось від них відрізняється.

Дівчатка люблять грати по двоє, троє і, як правило, більш спокійно сприймають сором’язливих і таких, із ким інші діти менш охоче йдуть на контакт. Проте і хлопчики, і дівчатка також успішно можуть будувати відносини з особами протилежної статі.

У процесі статевого виховання хлопчиків бажано знайомити з «Кодексом лицарської честі», що включає: любов до батьків, вірність у коханні, дружбі, побратимості, ставленні до Батьківщини; готовність захищати слабших, турбуватися про молодших, зокрема дітей; підкреслено шанобливе ставлення до дівчини, жінки, бабусі; непохитну вірність принципам народної  моралі, духовності; відстоювання свободи і незалежності особистості, народу, держави; прагнення робити пожертвування на будівництво храмів, шкіл, пам’яток  історії та культури; здатність цілеспрямовано  і систематично розвивати фізичні і духовні сили, волю, можливості свого організму; вміння скрізь і всюди чинити благородно, виявляти лицарські чесноти; турботу про розвиток національних традицій, звичаїв, обрядів, бережне ставлення до рідної природи, землі. Це значно збагатить словниковий запас хлопчиків. Наведемо орієнтовну тематику словників – мінімумів: «Гарно – погано», «Хоробрий – боягуз», «Працьовитий – ледар».

 

 

Тема «Гарно – погано»

Іменники: біда, бідолаха, благодійник, братерство, ввічливість, взаємини, вибачення, вигода, відношення, відчай, віра, вірність, влада, власність, втрата, глум, гнів, гордість, доброчесність, довіра, допомога, друг, дружба, єднання, жаднюга, жалість, жарт, жартівник, злодій, зрада, конфлікт, користь, людяність, милосердя, почуття, пошана, скромність, товаришування, ябеда.

Прикметники: авторитетний, бажаний, байдужий, безжалісний, вдячний, гордий, гостинний, доброзичливий, добросердний, добрий, злий, легковажний, пихатий, плаксивий.

Дієслова: вередувати, вибачитися, відвертатися, глузувати, гніватися, дружити, єднатися, жартувати, запізнюватись, красти, лукавити, лякатися, прощати, рятувати, сваритися, співчувати, сперечатися, товаришувати.

 

Тема «Хоробрий – боягуз»

Іменники: взаємини, героїзм, допомога, захисник, зброя, козак, колектив, команда, кошовий, країна, край, лицар, майдан, напад, охорона, подвиг, подія, поєдинок, полон, помста, рятівник, слава, солдат, сором, честь.

Прикметники: безстрашний, величний, відданий, загрозливий, сильний, сміливий, хоробрий.

Дієслова: боротися, перемагати, переслідувати, подолати, поєднувати, присягати, славити, служити, хвалитися, шанувати.

Тема «Працьовитий – ледар»

Іменники: господар, гордість, добробут, доброчесність, допомога, доручення, жебрак, недотепа, нікчема, скарб, скарбниця, спадщина, труднощі, хитрощі, хитрун, ціна, шана.

Прикметники: безробітний, вимогливий, завзятий, наполегливий, працьовитий, роботящий, талановитий, трудовий, успішний, щедрий.

Дієслова: господарювати, запозичувати, марнувати, нагороджувати, накопичувати, пильнувати, пишатися, плекати, працювати, тямити.

У центрі уваги дошкільників перебуває образ матері. Мати має забезпечити всебічний гармонійний розвиток і виховання дитини. Робить це вона своєю щоденною працею, бо має обов’язок  дбати про фізичний та матеріальний добробут своєї дитини. Мати мусить знайти золоту середину  між самопожертвою для дитини та вимогами свого власного інтелектуального життя, постійно підтримувати якнайглибші чуттєві зв’язки з дитиною, дарувати їй свою увагу і любов. Разом із тим, мати не повинна потурати всім примхам дитини, мусить підтримувати певну дисципліну, привчати дитину зважати на інтереси інших членів сім’ї, а в майбутньому – зважати на її оточення. Але мати не може обмежувати волі дитини надмірними забобонами чи постійними наказами. Справжнє мистецтво виховання – це дотримання міри в усьому. Материнське виховання вимагає від матері великої майстерності.

Дошкільнята вчаться любити, шанувати, поважати матусю, звертатися до неї ласкаво, лагідно. Наведемо орієнтований словник – мінімум до теми

 «Мама, матінка, матуся».

Іменники: красуня, мама, матінка, матусенька, матуся, неня, ненечко.

Прикметники: весела,добра, красива, лагідна, ласкава, моя, спокійна, сумна, турботлива.

Дієслова: вкладати, виховувати, готувати, доглядати, купувати, навчати, народжувати, няньчити, пестити, прати, розважати, розмовляти, рости, співати.

Окремої уваги заслуговує той вияв материнської любові, що сформувався як окремий жанр пісенної творчості народу, - колискові пісні. У них матері виливали свою любов, турботу і переживання за долю дитини, формували ту духовну атмосферу, якою хотіли оточити свою кровинку. Ці пісні стали неоціненним культурним надбанням народу, в них – душа предків, культура сучасності. Саме з колискових пісень словник дітей збагачується красивими, мелодійними словами.

Наведемо орієнтований словник – мінімум до теми

«Мамина пісня».

Іменники: дитина, дрімота, колисанка, колиска, малюк, немовля, пісня, сон.

Прикметники: весела, добра, колискова, лагідна, спокійна, сумна.

Дієслова: вкладати, доглядати, дрімати, колисати, няньчити, спати, співати.

Любов, пошана й повага до матері властиві всім народам. Проте не в усіх народів мати очолювала рід як найвищий авторитет та суддя, як це було в праукраїнців. Культ матері в минулому має певний вплив на ставлення до неї і зараз. Український народ склав про матір багато оповідань, віршів, легенд, пісень, передаючи в них любов, тепло, шану до рідної неньки.

Образи чоловіків та жінок, що фігурують у літературі, діаметрально протилежні: чоловіки – хоробрі, сміливі, сильні, вперті, горді, агресивні й антижіночні, а жінки – лагідні, добрі, зовні красиві, поступливі, емоційні, працьовиті, хазяйновиті.

Проаналізувавши літературу для дітей і виявивши стереотипні риси, можна зробити висновок, який підкреслить нерівномірний розподіл ролей у суспільстві, що відносить жінку до слабшої і залежної від чоловіка особи. Часто це обслуговуюча роль, вкладена в кількох рядках дитячого вірша:

«Кіт на припічку лежить

І тихенько муркотить.

Кішка книжечку чита,

Щоб розважити кота».

Коли вихователі читають хлопчикові про мужність Кирила Кожум’яки, він подумки ототожнює себе з ним, його подвигами. Моральні норми, якими керуються у вчинках літературні герої, етичні орієнтири статевої поведінки є значущими для дитини, і вона прагне наслідувати їм. Так мужність і жіночність втілюються в уяві дитини в конкретних діях і вчинках.

Важливим засобом статевого виховання є народні казки. Залежно від теми і змісту вони виконують особливу функцію. Слід звернути увагу на особливості українського гендеру в народних казках.

Щодо функцій, які в казках виконують чоловічі персонажі, то вони розподіляються таким чином: 1) юнак, який виборює своє щастя, допомагає бідним та знедоленим, захищає, визволяє, змагається за жінку (Котигорошко);

2) чоловік або старий (цар, чародій тощо), який заважає юнакові, тобто є джерелом (носієм) зла; 3) дідусь, який іноді своїми порадами допомагає героєві.

Жінки ж за характером своїх дій в казках пасивні. Вони очікують сина, нареченого, свого визволення тощо. На них спрямована активність чоловічих персонажів (жінок домагаються, виборюють або визволяють), тобто вони є об’єктом дій, у той час, як чоловіки безперечно виступають суб’єктами .

Народна казка сприяє формуванню моральних цінностей, певного ідеалу. Ідеал для дитини – далека перспектива, якої вона буде прагнути, порівнюючи з нею свої вчинки. Та найбільше значення мають фантастичні пригодницькі та фантастично – героїчні казки зі своїми вигаданими героями, які вчать хлопчиків важливим для чоловіка цінностям – вірності, хоробрості, волелюбності, чесності, винахідливості, вірній дружбі («Кирило Кожум’яка», «Котигорошко», «Про вірного товариша» тощо).

Дещо інші пріоритети спостерігаються у творах фольклору стосовно виховання дівчаток. Матеріалом для фольклорних творів слугувало життя українців: боротьба за щастя, вірування, звичаї, традиції, навколишня природа. І покликані вони були підготувати дівчаток для майбутньої соціальної ролі: матері, дружини, господині у своїй хаті. Тому й героїні казок мають відповідні риси характеру, своїми думками та вчинками пропагують вірність, покірність, відданість чоловікові, безмежну любов до дітей, мудрість і винахідливість, працьовитість і доброту тощо. Чітко виділені ці риси в героїнь казок «Царівна – жаба», «Мудра дівчина», «Розумниця» тощо. Адже саме дівчина здогадалася, що «ситнішим над усе є земля – мати, бо вона всіх годує і напуває. Прудкіш над усе – думка, бо думкою враз куди хочеш перелетиш; а миліше над усе – сон, бо хоч як добре, мило чоловікові, а все покидає, щоб заснути…»

Особливості статевого виховання в творах українського фольклору орієнтовані на виховання сильного і мужнього чоловіка-господаря і покірної, ніжної дівчини, майбутньої матері, тому ґендерне виховання треба починати з раннього дитинства і воно повинно бути невід’ємною частиною усіх видів діяльності дітей.

            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рекомендації щодо реалізації ґендерно-освітньої компетентності дошкільників у процесі організації навчально-виховної роботи

                            

Інтеграція ґендерного підходу в освітній простір передбачає гармонізацію статево-рольової взаємодії як принцип рівних прав та можливостей особистості, незважаючи на її статеву належність, пріоритет особистісного та індивідуалізованого потенціалу дитини у її життєздійсненні порівняно з традиційними статевими обмеженнями.

Метою ґендерної соціалізації є підготовка дівчаток і хлопчиків до гнучкого соціостатевого репертуару в поведінці у різноманітних сферах життєдіяльності з урахуванням індивідуальних здібностей, уподобань, нахилів, можливостей тощо.

Основним завданням є формування ґендерної компетентності як складової життєвої компетентності дітей дошкільного віку, що є передумовою егалітарної моделі соціалізації молодої особистості.

Розробка та введення ґендерно-освітніх технологій як складової інноваційних технологій сприятиме впровадженню в дошкільні освітні заклади принципів ґендерного підходу, побудові навчально-виховного процесу на егалітарних засадах, розширенню ґендерних компетенцій усіх учасників соціокультурної взаємодії - дітей, батьків, вихователів.

Методологічними засадами впровадження ґендерно-освітніх технологій має бути узгодження прогресивних етнокультурних традицій з принципами особистісно орієнтованого підходу.

Принципи ґендерного виховання

  • Немає статево відповідних видів людської діяльності, освоєння будь-якого виду занять залежить від індивідуальних інтересів, здібностей, мотивації діяльності.
  • Чоловік і жінка відіграють однаково вагомі ролі в сім’ї та вихованні дитини.

Хлопчики й дівчатка, чоловіки й жінки мають рівні можливості для кар’єрного зростання, а також для оволодіння трудовими вміннями та навичками.

  • У вихованні дітей слід виходити з тези про рівні здібності та рівні можливості статей та їхніх життєвих сценаріїв на майбутнє; майже всі професії дорослих можуть здобувати як дівчата, так і хлопці.
  • Неприпустимо протиставляти дітей за статевою ознакою в різних сферах життєдіяльності, іграх, навчанні, планах на майбутнє тощо; хлопчики й дівчатка мають багато подібного і небагато відмінного.
  • Важливо розвивати вміння дітей протистояти стереотипам і статево типізованим очікуванням, усвідомлювати, що їх прийняття може стати перепоною на шляху до самореалізації.

Потрібно підтримувати дружнє співіснування статей під час ґендерно нейтрального виховання, орієнтованого на розвиток індивідуальних інтересів, нахилів та здібностей, на базі виконання однакових соціальних ролей, залучення до спільних видів діяльності.

Потрібно відмовитися від диференційованого, обмежувального підходу до виховання дитини залежно від її статі, від нав’язування традиційних очікувань на користь її особистісного, індивідуалізованого розвитку.

До змісту нової державної Базової програми особистісного розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі» бажано ввести гендерну складову як системо -утворювальну в організації творчо-розвивального середовища буття дитини.

Організація творчо-розвивального життєвого простору буття дитини потребує дотримання принципів ґендерної рівності, що передбачає:

  •                  усунення некоректного висвітлення категорії статі в традиційній статево рольовій парадигмі, нівелювання протиставлення ґендерних ролей чоловіків та жінок, хлопчиків та дівчаток у сімейно-приватній та публічно- професійній сфері;
  •                  створення умов для вільного та усвідомленого особистісного вибору дівчатками й хлопчиками життєвих стратегій, враховуючи вибір ігор, іграшок, друзів, професій тощо;
  •                  сприяння розвитку у дітей критичного мислення, здатності протистояти ґендерним стереотипам як необхідних умов ефективної самореалізації особистості, усебічного розкриття її потенціалу в процесі життєдіяльності без огляду на стать;
  •                  упровадження дієвого психолого-педагогічного супроводу ґендерної соціалізації дитини дошкільного віку, що передбачає забезпечення рівності в розвиткові дітей обох статей, сприяння участі кожної дитини у всіх видах діяльності, потрібних для її фізичного, пізнавального, емоційного і соціального зростання.
  •                  При реалізації організаційно-педагогічних умов ґендерного виховання слід передбачати:
  •                  виконання дітьми різної статі однакових ролей у сюжетно-рольових іграх сімейно-побутової тематики;
  •                  залучення хлопчиків і дівчаток до виконання функцій лідерів, капітанів, тощо;
  •                  заохочення дітей обох статей до використання різного обладнання (спортивного, трудового, предметного);
  •                  спільну участь дітей обох статей у прибиранні іграшок, виконання доручень;
  •                  формування ігрових команд, різнорідних за статевою належністю;
  •                  використання спільного ігрового простору для дітей обох статей.

Дорослим, батькам, вихователям потрібно роз’яснювати дітям неправомірність традиційних вимог щодо їхньої «статево відповідної» поведінки. Також важливо представити молодій особистості, відповідно до реалій сьогодення, не лише різноманітність сфер життєдіяльності жінок і чоловіків, а й культурне та історичне розмаїття ґендерних ролей, надаючи кожній дитині свободу комбінувати й вибирати, розвивати свої задатки без обмежень за статтю, заохочувати розвиток загальнолюдських рис. Незалежність, впевненість, сміливість і чуйність, турбота і тактовність - цінні й корисні риси для обох статей, а не лише для хлопчиків чи дівчаток.

На заняттях з розвитку мовлення у дошкільних закладах слід запровадити вправи з «ґендерного мовознавства», за допомогою яких потрібно ознайомлювати дітей з ґендерною абеткою. Наголошувати, що українській поезії, літературі, фольклору (дитячим лічилкам, скоромовкам, казочкам, віршикам тощо) притаманна орієнтація на індивідуальні можливості дитини без огляду на її стать. В їх основі - паритетність ігор, іграшок, забав, можливостей, здібностей та навичок, функціонування соціальних ролей тощо. Слід підкреслювати важливість положень про те, що ґендерна ідентичність дитини набувається у взаємозв’язку з національною ідентичністю, громадянським вихованням.

Заходи, присвячені ґендерній проблематиці, мають:

а) передбачати різноманітні рівноцінні варіанти вибору;

б) уможливити пошуки альтернативних стратегій забезпечення повноцінного розвитку кожної дитини незалежно від її статі;

в) виховувати повагу і шанобливе ставлення вихованців до усталених народних традицій у взаємозв’язку з ґендерним та національним вихованням. У перспективі таке змістове наповнення моральними цінностями сприятиме зближенню життєвих перспектив обох статей, вільних від ґендерних стереотипів, формуванню демократичної культури «співдружності різних, проте рівних».

Цілеспрямоване здійснення ґендерного виховання в ширшому контексті громадянського зростання особистості сприятиме утвердженню цінностей української національної ідеї, зокрема таких її складових, як державність, демократія, добробут, працелюбність і відповідальність, та ідеї рівноправності статей як запоруки демократичних змін у суспільстві за умови повноцінного, індивідуального розвитку дитини.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Організація спілкування з хлопчиками і дівчатками

(рекомендації педагогам та батькам)

- Ніколи не забувайте, що перед вами не просто дитина, а хлопчик або дівчинка з властивими їм особливостями сприйняття, мислення, емоцій. Виховувати, навчати і навіть любити їх треба по-різному. Але обов'язково любити.

- Ніколи не порівнюйте хлопчиків і дівчаток, не ставте одних у приклад іншим: вони такі різні навіть в одному біологічному віці — дівчатка зазвичай виглядають старши­ми від ровесників-хлопчиків.

- Не забувайте, що хлопчики і дівчатка по-різному бачать, чують, відчувають на дотик, по-різному сприймають простір й орієнтуються у ньому, а головне — по-різному осмислюють усе, з чим стикаються у цьому світі. І, звичайно, не так, як ми дорослі.

- Пам'ятайте, що коли жінка виховує і навчає хлопчиків, а чоловік — дівчаток, їм мало допоможе власний дитячий досвід. Тож порівнювати себе у дитинстві з дітьми іншої статі марно.

- Не вимагайте від хлопчиків акуратності та старанності під час виконання вашого завдання.

- Намагайтеся, даючи завдання хлопчикам, включати в них елемент пошуку, що потребує кмітливості. Не слід заздалегідь розповідати і показувати, що і як робити. Варто «підштовхнути» хлопчика до того, щоб він сам відкрив принцип рішення, нехай навіть наробивши помилок.

- Розбирайте разом з дівчатками принцип виконання завдання — що і як треба зробити до початку роботи. Дівчаток слід поступово підводити до пошуку власних рішень незнайомих, нетипових завдань, вчити діяти самостійно.

- Не забувайте не лише розповідати, а й показувати. Особливо це важливо для хлопчиків.

- Ніколи не лайте дитину образливими словами за нездатність щось зрозуміти або зробити, дивлячись на неї при цьому з висоти свого авторитету. Це нині дитина знає та уміє все гірше за вас. Прийде час, і, принаймні у певних галузях, вона знатиме й умітиме більше за вас. А якщо тоді вона повторить на вашу адресу ті самі слова, що зараз говорите їй ви?

- Не лайте дівчинку зопалу — бурхлива емоційна реакція перешкодить їй зрозуміти провину. Спочатку розберіться, у чому помилка дитини, і поясніть їй.

- Пам'ятайте, що не варто недооцінювати емоційну чутливість і тривожність хлопчиків.

- Лаючи хлопчиків, коротко та чітко викладайте, чим ви незадоволені, тому що вони не можуть довго витримувати емоційну напругу, а їхній мозок ніби «відключає» слуховий канал, і хлопчик перестає вас слухати і чути.

- Ніколи не забувайте, що ми ще дуже мало знаємо про те, як нетямущий малюк перетворюється на дорослу людину. Є безліч таємниць у розвитку мозку і психіки, які не доступні нашому розумінню, тому головною вашою заповіддю має бути «Не нашкодь!».

 

 

 

 

 

 

 

 

Перспективний план роботи з ґендерного виховання

дітей третього року життя

Місяць

 

Форми роботи

Мета

Вересень

Дидактична гра

«Зустрінемо

новачка»

Формувати у дітей доброзичливе ставлення до інших. Сприяти виявленню інтересу до зовнішнього вигляду однолітків. Учити елементарним способам спілкування

Жовтень

Дидактична гра «Запрошуємо до обіду»

Удосконалювати знання про статево-рольові функції членів сім'ї під час підготовки до обіду. Вчити годувати ляльок, гарно сервірувати стіл, виховувати культуру поведінки за столом. Розвивати уважне та дбайливе ставлення хлопчиків до дівчаток і дівчаток до хлопчиків

Листопад

Дидактична гра «Маленька донечка захворіла»

(для дівчаток)

Учити дівчаток основним прийомам догляду за хворими, які здійснює мама вдома (лікар у лікарні). Формувати чуйне, уважне ставлення до хворих. Закріпити правильне користування деякими лікарськими інструментами відповідно до їх призначення

Дидактична гра «Потяг»

(для хлопчиків)

Сприяти засвоєнню деяких форм поведінки машиніста потягу. Формувати вміння уважно слухати та правильно вимовляти звуки

Грудень

Дидактична гра «Одягнемо доньку (сина) на прогулянку»

Учити дівчаток та хлопчиків відтворювати дії мами (тата), які збирають дітей на прогулянку. Вдосконалювати знання про послідовність одягання і роздягання. Учити правильно називати предмети одягу

Січень

Дидактична гра

«Покупаємо Івасика»

Виховувати у дітей турботливе ставлення до ляльки-«немовляти», викликати бажання доглядати за нею. Учити супроводжувати свої дії забавлянками. Розвивати дитячу фантазію та артистичні здібності

Лютий

Дидактична гра «Чому я можу бігати, купатися...»

Сприяти оволодінню дитиною власним тілом, формувати рухові навички, координацію рухів рук, ніг, тулуба. Формувати образ власного тіла та бажання турбуватися про його чистоту

Березень

Дидактична гра «Тиха година»

Учити дівчаток наслідувати поведінку мами, господині. Удосконалювати вміння та бажання хлопчиків наслідувати дії тата — виготовляти ліжечка. Виховувати дбайливе ставлення до інших та потребу надавати їм допомогу

Квітень

Дидактична гра «Мамині помічники»

Сприяти статевій ідентифікації дітей, формувати прагнення наслідувати стереотип поведінки жінки — господині дому. Виховувати повагу до маминої праці, співчуття до неї, бажання допомогти, звільнити від турбот

Травень

Дидактична гра «Куди їдуть машини»

Формувати у дітей уявлення про різні види транспорту та поведінку водія. Ознайомити з тими видами транспорту, де зазвичай водієм може бути чоловік, а де й жінка. Ознайомлювати з правилами руху транспорту та правилами поведінки пасажирів

 

 

Перспективний план з ґендерного виховання

дітей четвертого року життя

Місяць

Тиждень

Форми роботи

Мета

Вересень

Перший

Дидактична гра «Крихітка моя маленька»

Виховувати турботливе ставлення до немовлят та вчити правильно поводитися з ними. Розвивати здатність дівчинки любити, бути лагідною, дбайливою, чуйною. Формувати у хлопчиків уявлення про чоловіка як опору сім'ї, потребу надавати ближнім допомогу. Збагачувати словник дітей пестливими словами

Другий

Дидактичні ігри «Дівчинко, яка ти?» «Хлопчику, який ти?»

Сприяти усвідомленню поділу дітей на хлопчиків та дівчаток, дати уявлення про те, що хлопчик відрізняється від дівчинки іменем, одягом, зачіскою. Активізувати слова «довгі коси», «коротке волосся», слова — імена дівчаток та хлопчиків. Виховувати доброзичливе ставлення дівчаток до хлопчиків та хлопчиків до дівчаток

Третій

Дидактична гра «Зустріч з новачком»

 

Продовжувати формувати доброзичливе ставлення до інших. Сприяти виникненню інтересу до зовнішнього вигляду однолітків і свого власного. Спонукати до привітної взаємодії з однолітками. Розвивати вміння налагоджувати взаємовідносини між хлопчиками та дівчатками

Четвертий

Дидактична гра «Мотрійчині подружки»

Сприяти усвідомленню того факту, що статева належність із віком не змінюється, а людина лише дорослішає: дівчинка — дівчина — жінка — бабуся

Жовтень

Перший

Дидактична гра «Кімната для улюбленої доньки (сестрички)»

Учити хлопчиків брати на себе найскладнішу і найважчу роботу в облаштуванні кімнати, а дівчаток — створювати затишок. Закріплювати вміння у побуті та під час праці розрізняти і використовувати предмети відповідно до їхнього призначення

Другий

Дидактична гра «Водичко, водичко, вмий моє личко»

Закріплювати звичку до чистоти тіла та охайності. Формувати уявлення про гігієну статевих органів. Викликати у дітей прагнення дбати про себе

Третій

Дидактична гра «Запрошуємо до обіду»

Закріпити статево-рольові функції членів сім'ї під час підготовки до обіду та під час їди. Учити годувати ляльок, гарно сервірувати стіл. Прищеплювати навички культурної поведінки за столом. Формувати уважне та дбайливе ставлення хлопчиків до дівчаток і дівчаток до хлопчиків

Четвертий

Дидактична гра «Все підготовлено для гостей»

Поглибити знання хлопчиків і дівчаток про способи та послідовність сервірування столу для сніданку, обіду, вечері. Закріпити знання про особливості таких жіночих професій, як вихователь або няня. Удосконалювати вміння годувати менших (ляльку). Виховувати старанність, прагнення до взаємодопомоги

Листопад

 

 

 

Листопад

Перший

Дидактична гра «Тиха година»

Продовжувати вчити дівчаток наслідувати поведінку мами, господині. Закріплювати вміння та бажання хлопчиків наслідувати дії тата – виготовляти ліжка. Виховувати дбайливе ставлення до інших та потребу взаємодопомоги

Другий

Дидактична гра «Одягнемо доньку (сина) на прогулянку»

Учити дівчаток відтворювати дії мами, няні, виховательки, які збирають дітей на прогулянку. Закріплювати знання про послідовність одягання та роздягання. Учити правильно називати одяг для різних сезонів, вживати узагальнюючі слова «одяг», «взуття»

Третій

Дидактична гра «Маленька донечка (лялька) захворіла»

Учити дівчаток основним прийомам догляду за хворими, які здійснює мама вдома (лікар у лікарні). Формувати чуйне, уважне ставлення до хворих. Закріпити вміння правильно користуватися деякими лікарськими інструментами

Четвертий

Дидактична гра «Мамині помічники»

Учити дівчаток брати на себе відповідну статеву роль – господині дому. Виховувати у дітей повагу до маминої праці, співчуття до неї, бажання допомагати, звільнити від турбот

Грудень

Перший

Дидактична гра «Потяг»

Продовжувати формувати у хлопчиків певні форми поведінки чоловіків, зокрема дії робітника-ремонтника потягу

Другий

Дидактична гра «Куди ідуть машини? »

Формувати у хлопчиків та дівчаток рольові дії водія, закріплюючи при цьому знання різних видів транспорту. Уточнювати уявлення про те, який транспорт зазвичай водять лише чоловіки, а в якому водієм може бути й жінка. Ознайомлювати з правилами поведінки пасажирів у транспорті та правилами дорожнього руху

Третій

Дидактична гра «Хто швидше пливе?»

Формувати у хлопчиків рольову поведінку працівників водного транспорту. Закріпити уявлення про те, який вигляд мають човни, теплоходи, як вони переміщуються. Виховувати чемність у спілкуванні з дівчатками-пасажирами.

Четвертий

Дидактична гра «Як справжні будівельники »

Формувати рольову поведінку чоловіків та жінок будівельників та водіїв вантажних машин. Удосконалювати вміння дітей порівнювати і добирати предмети за кольором та розміром. Закріплювати навички конструювання нескладних будівель із відповідного матеріалу. Привчати дівчаток і хлопчиків колективно, дружно виконувати завдання

Січень

Перший

Дидактична гра «Ми збираємось у гості»

Прищеплювати навички культури поведінки та виховувати такі риси, як організованість, охайність. Сприяти присвоєнню дітьми оцінки «Я вихований хлопчик», «Я гарна дівчинка». Активізувати словник дітей словами привітання, поздоровлення з днем народження тощо

Другий

Дидактична гра «Годування ляльки обідом»

Виховувати у дівчаток бажання наслідувати прості дії господині, давати змогу відчути свою причетність до жіночих статево- рольових стандартів. Закріпити знання дітей про овочі та фрукти, призначення посуду. Вправляти дітей у вживанні дієслів минулого часу в утішці «Пальчик»

Третій

Розповідь вихователя про працю дорослих, зокрема водія, кухаря, помічника вихователя

Формувати уявлення про те, що дорослі люди мають професію, роботу. Ознайомити з конкретними діями, які супроводжують працю дорослих жінок і чоловіків різних професій, зокрема таких, як водій, помічник вихователя, кухар. Виховувати бажання наслідувати дії дорослих

Четвертий

Бесіда на тему «Тато, мама, я — ось і вся моя сім'я»

Сприяти усвідомленню своєї соціальної ролі у сім'ї (донька, син, онука, онук). Виховувати тепле й турботливе ставлення до членів своєї родини

 

Лютий

 

 

                    

       

Лютий

Перший

Дидактична гра «Будуть руки працьовиті»

Формувати стереотипи чоловічої та жіночої поведінки у трудовій діяльності. Закріпити назви пальчиків, знання дітей про догляд за руками. Розвивати моторику пальців. Виховувати культуру взаємин між хлопчиками та дівчатками

Другий

Дидактична гра «Забавлянки для братика Іванка»

Ознайомлювати з обрядами та звичаями, пов'язаними з доглядом за немовлям. Розширювати знання про український фольклор та вчити використовувати його на практиці. Формувати ігровий досвід догляду за немовлям відповідно до соціальних ролей дорослих

Третій

Створення ігрових ситуацій «Наші гарні вчинки»

Формувати доброзичливе ставлення до рідних і близьких, здатність помічати гарні вчинки, засвоювати правила спілкування у родині: з батьками, бабусею, дідусем, братиком, сестричкою. Сприяти набуттю хлопчиками та дівчатками досвіду статево- рольової поведінки у родині

Четвертий

Роздуми дітей на тему «Я – хлопчик. Я – дівчинка. Чи подобається це мені». Спільне обговорення статевих відмінностей та переваг

Виховувати позитивне ставлення до своєї статі. Закріпити уявлення про статеву належність кожної дитини, орієнтуючись на її зовнішність. Підвести дітей до розуміння, що і у дівчинки, і у хлопчика приваблива зовнішність, але дівчатка можуть більше себе прикрашати (бантики, стрічки тощо)

 

 

 

Березень

 

 

 

 

Березень

Перший

Дидактична гра «Навчимо ляльку мити посуд»

Учити дівчаток наслідувати поведінку жінки у родині, зокрема мами, а хлопчиків — допомагати жінці (мамі). Збагатити словник дітей словами, що означають назву столового та кухонного посуду: глибока та мілка тарілка, ніж, виделка, склянка, кухоль, сільничка, серветниця тощо. Формувати навички користування посудом, бажання тримати його у чистоті

Другий

Дидактична гра «Дуже маму я люблю»

Учити висловлювати свої почуття до мами, розповідати та слухати про мамину любов, турботу, ласку. Виховувати бажання зробити матусі щось приємне. Продовжувати вчити хлопчиків добре ставитися до дівчаток та бачити в них майбутню маму, жінку. Збагачувати словник згідно з темою, вчити відповідати на запитання за змістом картинки. Виховувати любов до мами та бажання наслідувати її найкращі риси

Третій

Дидактична гра «Мамині помічники»

Сприяти статевій ідентифікації дітей, формувати прагнення наслідувати стереотип поведінки жінки чи чоловіка — господині чи господаря дому. Вчити цінувати хатню працю дорослих, брати на себе певні обов'язки. Виховувати повагу до маминої праці, співчуття до неї, бажання звільнити маму від турбот

Четвертий

Читання оповідання Тетяни Білецької «Розмова доні з мамою»

Учити дівчаток приділяти увагу своїй зовнішності, зокрема не лише зачісці та одягу, а й чистоті тіла. Ознайомлювати з гігієною окремих частин тіла

Квітень

Перший

Дидактична гра «Чому я можу бігати, купатися...»

Удосконалювати у дітей навички володіння власним тілом. Розвивати координацію рухів. Продовжувати формувати уявлення про власне тіло та виховувати бажання турбуватися про його чистоту, зокрема про чистоту статевих органів

Другий

Дидактична гра «Подорож за калачами» (для дівчаток)

Ознайомити дітей з різними фольклорними жанрами, які використовують у народній педагогіці. Удосконалювати вміння виконувати таку соціальну роль матері, як догляд за немовлям: забавляти, заспокоювати, жаліти, співчувати, пригощати...

Третій

Дидактична гра «Ми вчимося доглядати за своїм волоссям та гребінцем»

Виховувати позитивне емоційне ставлення до себе. Удосконалювати вміння доглядати за своїм волоссям. Формувати навички користування гребінцем і догляду за ним. Учити чистити щіткою і мити водою свій гребінець

Четвертий

Дидактична гра «Мій перший віночок»

Ознайомити дітей з народним звичаєм, коли мама плела для своєї донечки перший віночок, вкладаючи у нього свою любов та побажання гарної долі для неї. Перший віночок був оберегом дитини. Виховувати у дітей ставлення до віночка як до оберегу та до матусі — як до найдорожчої людини

Травень

Перший

Гра -інсценування «Учитимемося заварювати чай»

Виховувати позитивне емоційне ставлення до дівчаток як майбутніх господинь та до хлопчиків — як до майбутніх господарів. Розширювати коло знань про роботу жінки вдома та домашні обов'язки чоловіків (переставити стіл, принести стільці тощо). Учити називати дії, які показує вихователь, закріпити вміння розрізняти і називати предмети чайного посуду, розповідати про призначення деяких з них (чайник, цукерниця, молочник)

Другий

Дидактична гра

«Ляльковий дитячий

садок»

Ознайомити з професією вихователя. Підтримувати прагнення дітей наслідувати працівників дитячого садка — їхнє піклування про вихованців, способи взаємодії з дітьми

Третій

Дидактична гра

«Підбери вантаж для машин»

Учити розрізняти автомобілі за їхнім призначенням. Підвести

до усвідомлення того, що вантажною машиною, автобусом зазвичай керує чоловік, бо це — важка робота. А легковий автомобіль може водити і жінка. Формувати інтерес до професії водія, прагнення засвоїти його трудові дії. Виховувати у дівчаток поважне ставлення до хлопчиків як майбутніх чоловіків

Четвертий

Дидактична гра «Знайди діток»

Розширювати знання про тваринний світ, зокрема про статевий розподіл тварин. Закріплювати знання про дитинчат тварин. Вправляти у вживанні іменників із суфіксами

«-ат», «-ят»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Перспективний план ґендерного виховання

дітей п'ятого року життя

Місяць

Тиждень

Форми роботи

Мета

Вересень

Перший

Дидактична гра «Чарівне дзеркало»

Учити, дивлячись на своє відображення у дзеркалі, знаходити подібне та відмінне у своїй зовнішності та зовнішності інших дітей. Сприяти усвідомленню своєї статевої належності. Закріплювати знання про поділ людей на хлопчиків і дівчаток, чоловіків і жінок; про найістотніші відмінності між хлопчиками і дівчатками

Другий

Етична бесіда

з хлопчиками на тему

«Хлопчики – майбутні

чоловіки»

Формувати уявлення про те, яким має бути хлопчик; чим хлопчик

відрізняється від дівчинки; яких чоловічих рис має набути

хлопчик з віком. Виховувати прагнення стати мужнім, сміливим,

сильним, витривалим

Третій

Етична бесіда з дівчатками на тему «Дівчатка – майбутні жінки»

Формувати уявлення про те, якою має бути дівчинка; чим відрізняється дівчинка від хлопчика; яких жіночих рис має набути дівчинка з віком. Виховувати прагнення стати гарною, доброю, ніжною, лагідною

Четвертий

Сюжетно-рольова гра «Сім'я»

Учити самостійно розподіляти ролі та обов'язки у грі, орієнтуючись на певну соціостатеву роль: жінка – господиня, мати; чоловік господар, батько, захисник. Продовжувати вчити розгортати сюжет гри

Жовтень

Перший

Дидактична гра «Збери Дмитрика та Тетянку у похід»

Учити розрізняти одяг для хлопчиків і дівчаток, підбирати його відповідно до сезону. Закріплювати знання про послідовність одягання і роздягання

Другий

Пластичний балет для дівчаток

Виховання у дівчаток пластичності, гнучкості; розуміння того, що вони мають бути красивими, стрункими, жіночними

Третій

Бесіда з хлопчиками

на тему «Хлопчики –

захисники тих, хто потребує захисту»

Ознайомити дітей з поведінкою сильних і хоробрих чоловіків.

Формувати у хлопчиків прагнення захищати слабких, молодших,

літніх людей; уявлення про те, що потрібно робити, щоб стати сильним і хоробрим

Четвертий

Розв'язування проблемних ситуацій, зображених на сюжетних картинках «Як ти вчиниш? »

Учити орієнтуватися у різних життєвих ситуаціях; оцінювати поведінку героїв, зображених на картинках; знаходити правильний спосіб розв'язання проблемних ситуацій; аргументувати свій спосіб розв'язання проблеми

Листопад

Перший

Імітаційні ігри типу «Ображена дівчинка», «Випадок на вулиці»

Учити за допомогою міміки і жестів передавати характер і настрій героїв, яких імітують. Розвивати емоційну сферу. Формувати відповідну статево-рольову поведінку

Другий

Етична бесіда

з хлопчиками на тему

«Хлопчик – майбутній

тато»

Учити хлопчиків з'ясовувати чим кожен з них схожий на тата;

чи хотів би сам бути татом, коли стане дорослим; як тато

ставиться до мами; яким повинен бути тато, щоб його любили діти; чи потрібно татку і мамі берегти один одного

Третій

Етична бесіда з дівчат­ками на тему «Дівчинка – майбутня мама»

Учити дівчаток з'ясовувати, чим кожна з них схожа на маму; чи хотіла б сама бути мамою, коли стане дорослою; якою має бути мама, щоб її любили діти; чи потрібно мамі і татку берегти один одного

Четвертий

Сюжетно-рольова гра «Сім'я на відпочинку»

Розвивати вміння розподіляти ролі у грі, враховуючи стать гравця; вчити орієнтуватися у стандартних статево-рольових ситуаціях

Грудень

Перший

Дидактична гра

«Жіночі і чоловічі

професії»

Формувати уявлення про те, які жіночі і чоловічі якості необхідні

для тієї чи тієї професії. Учити складати розповідь за сюжетною

картинкою

Другий

Етична бесіда з хлопчиками на тему «Хлопчики – маленькі лицарі»

Формувати у хлопчиків лицарське ставлення до жінок, зокрема до

мами та до дівчаток

Третій

Етична бесіда з дівчатками на тему «Дівчатка маленькі принцеси»

Формувати у дівчаток уявлення про зовнішність та поведінку «маленької принцеси». Виховувати прагнення бути завжди охайною та чемною

Четвертий

Сюжетно-рольова гра «Готуємося до свята»

Продовжувати формувати уявлення про те, якими мають бути чоловік і жінка, які обов'язки вони покладають на себе у сім'ї

Січень

Перший

Читання російської народної казки «Морозко»

Учити оцінювати поведінку інших, давати характеристику казковим героям та висловлювати своє ставлення до них. Виховувати працелюбність, бажання допомагати іншим

Другий

Дидактична гра «Збери Попелюшку на бал»

Учити розрізняти одяг для чоловіків і жінок; добирати одяг, необхідний для певної події чи діяльності (святковий, робочий, повсякденний).

Третій

Робота з книжкою- розмальовкою: «Розфарбуй одяг, необхідний хлопчику для прогулянки»

Учити знаходити серед зображень різноманітного одягу чоловічий одяг відповідно до сезону; розфарбовувати, не виходячи за контур

Четвертий

Дидактична гра «Розкажи без слів про настрій»

Учити добирати піктограми відповідно до свого настрою; з'ясовувати, який настрій відповідає чоловічій або жіночій моделі поведінки у різних ситуаціях

Лютий

Перший

Дидактична гра «Добре чи погано»

Продовжувати вчити оцінювати різні ситуації та поведінку персонажів, зображених на сюжетних картинках і робити свої висновки. Формувати уявлення про відповідну статево-рольову поведінку

Другий

Дидактична вправа «Знайди помилку художника»

Учити знаходити невідповідність зображеного на картині дійсності; розвивати логічне мислення. Закріплювати знання про найістотніші відмінності хлопчиків та дівчаток

Третій

Виготовлення дівчатками подарунків для хлопчиків до Дня захисника Вітчизни

Учити дівчаток готувати подарунки для хлопчиків та дарувати їх. Формувати вміння обмінюватися компліментами. Розвивати емпатію: вміння помічати і відчувати, коли дитині приємно, коли їй потрібна допомога, співчуття, розуміння

Четвертий

Дидактична гра «Відгадай, хто це?»

Учити описувати дитину: її зовнішність та індивідуальні особливості. Розширювати знання про характерні риси дівчаток та хлопчиків

Березень

Перший

Виготовлення хлопчиками подарунків для дівчат до свята 8 Березня

Учити хлопчиків готувати подарунки для дівчаток та дарувати їх. Формувати вміння обмінюватися компліментами. Розвивати емпатію: вміння помічати і відчувати, коли дитині приємно, коли їй потрібна допомога, співчуття, розуміння

Другий

Розучування вірша Олени Благініної «Ось яка мама»

Учити виразно декламувати вірш. Виховувати любов до мами. У хлопчиків виховувати бажання піклуватися про маму, у дівчаток бути схожими на неї. Формувати уявлення про те, як можна привітати маму зі святом

Третій

«Мій найулюбленіший казковий герой» (скла-дання творчої розповіді, психологічний етюд, гра-театралізація)

Формувати вміння ототожнювати себе з героями казок, знаходити в них позитивні риси; розрізняти жіночі і чоловічі якості характеру. Розвивати мовлення, акторські здібності

Четвертий

Дидактична гра «Я знаю п'ять імен»

Закріпити знання про жіночі і чоловічі імена, професії, знаряддя праці, одяг тощо. Удосконалювати навички відбивання м'яча від підлоги

Квітень

Перший

Колективне виготовлення книжки- ширми «Людина – складна система»

Учити порівнювати себе з однолітками протилежної статі і з представниками своєї статі старшого віку. Формувати уявлення про розвиток і функціонування

людського організму та окремих його систем

Другий

Етична бесіда з дівчатками на тему «Дівчинка маленька модниця»

Розвивати інтерес дівчаток до речей, якими користуються жінки: одяг, прикраси, предмети домашнього вжитку тощо. Формувати бажання бути жіночними, оригінальними, не схожими на інших, охайними

Третій

Етична бесіда з хлопчиками на тему «Я хлопчик, і люблю грати у спортивні ігри»

Формувати у хлопчиків бажання грати у спортивні ігри, зокрема у футбол. Розвивати сміливість, рішучість, прагнення перемоги

Четвертий

Дидактична гра «Назви пестливо»

Учити змінювати імена своїх товаришів за допомогою суфіксів «-очк», «-еньк», «-ик». Виховувати доброзичливе ставлення до однолітків. Продовжувати вчити кидати та ловити м'яч двома руками одне одному від грудей

Травень

Перший

Бесіда на тему «Народ скаже – як зав'яже»

Ознайомлювати з народною творчістю, зокрема з прислів'ями та приказками про чоловіків і жінок. Учити тлумачити прислів’я та доречно вживати приказки в активному мовленні. Виховувати інтерес до фольклору

Другий

Дидактична гра «Наш дім»

Удосконалювати вміння узгоджувати свої дії з діями інших, продовжувати вчити хлопчиків поступатися дівчат-кам, а дівчаток – допомагати хлопчикам. Вправляти у відпо-відній статево-рольовій поведінці

Третій

Сюжетно-рольова гра «Народилася дитина»

Формувати уявлення про те, якими мають бути чоловік і жінка, тато і мама, їх обов'язки у сім'ї та щодо догляду за дитиною. Учити забавляти дитину, піклуватися про немовля, розподіляти між собою ігрові чоловічі та жіночі обов'язки

Четвертий

Підсумкове заняття

Виявити рівень знань та вміння застосовувати їх у повсякденному житті

 

 

Перспективний план ґендерного виховання

дітей п'ятого року життя

Місяць

Тема

Мета

Вересень

Любе дзеркальце, скажи...

Формувати позитивне ставлення до власної зовнішності; вчити дітей бачити красу людського обличчя — кожна людина гарна по-своєму. Продовжувати вчити спостерігати за собою, зосереджуватися на власному вигляді, емоціях, жестах. Виховувати самоповагу, розсудливість

Жовтень

 

Ми – умілі, самостійні

Учити помічати власні чесноти, здібності, радіти їм та пишатися ними. Продовжувати розвивати інтерес до самопізнання (потреби, прагнення, інтереси та захоплення, досягнення). Виховувати самостійність, повагу до однолітків

Листопад

Ми — маленькі господарі

Продовжувати формувати уявлення про те, що дівчинка — майбутня господиня, а хлопчик — майбутній господар. Дівчаток вчити виконувати доручення, пов'язані зі створенням затишку в домі, дотриманням чистоти. Хлопчиків залучати до ремонту іграшок, дитячих меблів. Сприяти формуванню уявлень про те, що господар має забезпечувати добробут сім'ї. Формувати відповідні моральні якості: тактовність, дбайливість, лагідність; відповідальність, турботливість, уважність. Виховувати самостійність, бажання підтримувати порядок в ігровому куточку та утримувати у порядку свої речі вдома

Грудень

Хлопчики і дівчатка – майбутні чоловіки і жінки

Продовжувати вчити хлопчиків брати на себе складні, нецікаві, але необхідні обов'язки, доручення; виховувати витримку, уміння долати труднощі, вміння бути спокійним, розсудливим. Продовжувати вчити дівчаток виконувати доручення, які пов'язані зі створенням краси, затишку; виховувати дбайливість, ніжність, чуйність, лагідність, бажання бути привабливою

Січень

Професії моїх батьків

Розширювати знання дітей про чоловічі та жіночі професії. Вправляти у статево-рольовій поведінці професійного спрямування під час сюжетно-рольових ігор. Сприяти формуванню інтересу до певних видів професійної діяльності чоловіків і жінок

Лютий

Скоро я дорослим стану

Продовжувати ознайомлювати з відмінностями між дітьми та дорослими, хлопчиками та дівчатками у зовнішності та діяльності. Підтримувати прагнення ставати розумнішими, сильнішими, кмітливішими. Формувати уявлення про зовнішню та внутрішню красу людей. Виховувати бажання встановлювати добрі стосунки з оточенням

Березень

Школа леді та джентльменів

Продовжувати вчити стежити за власним зовнішнім виглядом. Формувати відповідну статево-рольову поведінку. Виховувати тактовність, ввічливість, уважне ставлення до однолітків протилежної статі

Квітень

Був собі Я

Сприяти формуванню адекватної самооцінки, позитивного ставлення до себе, вчити долати замкненість, пасивність. Продовжувати вчити керувати своїми емоціями; підводити до розуміння того, що всі люди різні. Виховувати доброзичливе ставлення до інших, розвивати комунікабельність

Травень

Ну-мо, хлопці і дівчата!

Продовжувати формувати у хлопчиків чоловічі моральні якості: стійкість, витримку, вміння долати труднощі, поважно поводитися з дівчатками, дорослими жінками; у дівчаток — жіночі: турботливість, тактовність, чуйність. Виховувати бажання слухати одне одного, поважати думку кожного

                    «Такі різні хлопчики та дівчатка»

                    Розвага по гендерному вихованню

Завдання:

збагачувати уявлення про людей: проявах статевих відмінностей, особливості зовнішності, одягу, заняттях.

розвивати розуміння ролі чоловіка і жінки в сім'ї.

закріплювати у дітей уміння виконувати виразні образні рухи, відповідні поданням про чоловічому та жіночому полі.

виховувати емоційну чуйність, доброзичливі стосунки між хлопчиками і дівчатками, вчити дітей бути уважними один до одного.

Хід діяльності:

Вихователь: Хлопці, подивіться будь-ласка, хто до нас прийшов? Сьогодні у нас гості. Давайте з ними поздороваемся і посміхнемося гостям і один одному. І у мене з цього приводу є чудова пісенька. Хочете її послухати?

Діти слухають пісню «Усмішка».

Вихователь: Яка чудова пісенька, чудові ваші посмішки, гарний настрій. Чудові у нас хлопчики і дівчатка! Хлопці, а скажіть, чим схожі хлопчики і дівчатка? чим вони відрізняються? Розкажіть, хлопчики, які наші дівчата? (ніжні, красиві, ласкаві...) Дівчатка, які наші хлопчики? (хлопці сміливі, сильні, веселі, спритні...). А що хлопчики можуть розповісти про себе?

Діти читають вірші:

Нехай плачуть бурульки і іржаві відра

І мокрі капелюхи: кап-кап

Але ми адже чоловіки, плакати без причини

Не можна нам по чину ніяк!

Нехай синці, ліхтарі, навіть шишки-

Не можна нам заплакати ніяк.

Адже ми ж хлопчаки, а значить-чоловіки.

Ми сліз не покажемо ніяк!

Вихователь: Дівчатка, що ви розкажете про себе ?

Ми - дівчата, це значить - скромні, приємні

І у всіх своїх справах дуже акуратні.

Любимо в ляльок і посуд ми з подружками грати

І проліски навесні на пагорбі збирати.

А поплачемо ми трошки - це не вважається.

Тому, що ми - дівчата, нам це дозволяється.

Вихователь: Ви праві, хлопці. Хлопчики і дівчатка в чомусь схожі, але в той же час дуже відрізняються один від одного, з цим треба рахуватись і завжди про це пам'ятати. Дівчинка - це майбутня жінка. Дівчата, охочі стати прекрасними дамами, не плачуть з будь-якого приводу, не кричать, не лаються, намагаються бути ніжними, чуйними. Дівчатка не лізуть в бійку і самі ніколи її не починають. Хлопчик - майбутній чоловік. А справжній чоловік ніколи не образить жінку. Він завжди готовий прийти на допомогу. Він сильний і бере на себе всі труднощі. Хлопчик, який хоче стати таким, ніколи не образить дівчинку. Він вміє захищати дівчаток від неприємностей і небезпек. Ось у мене на дошці якраз і зображені такі дівчатка і хлопчики (розглядання картинок).

Вихователь: Але я знаю, що всі дівчатка і хлопчики люблять казки, тому, що в них відбуваються різні дива. Ви хочете потрапити в казку? Тоді я пропоную вам вирушити у казкову країну Хлопчиків і Дівчаток. Колись дуже давно Хлопчики і Дівчатка в цій країні жили дуже дружно та весело. В тій країні всюди панував мир, злагоду, порозуміння і любов. Хлопчики були сміливі і спритні, а дівчатка добрі і дбайливі. Але одного разу над країною пролітав злий чарівник. Задумав він розлучити їх. І поставив між хлопчиками і дівчатками високу - високу муровану стіну. Так з'явилася країна хлопчиків і дівчаток.

Хлопці, а ви хочете допомогти їм з'єднатися, щоб вони знову були разом. Але для цього нам потрібно виконати складні завдання, які приготував для нас злий чарівник. І якщо ми впораємося з ними, то стіна завалиться, і тоді хлопчики і дівчатка знову будуть разом. А щоб опинитися в казці, потрібно закрити очі, обернутися на місці і сказати: «Повернись, покружись, у казці якби». Ну ось ми і опинилися в чарівній країні.

І перше завдання, яке приготував для нас злий чарівник - це загадки обманки. Слухайте уважно і відповідайте, хто це - «хлопчик» чи «дівчинка».

1.Навесні вінки з кульбаб плетуть звичайно, тільки... (дівчатка)

2.Болти, шурупи, шестерні знайдеш в кишені у ...(хлопчики)

3.Ковзани на льоду креслили стрілочки, в хокей грали тільки ...(хлопчики)

4.Базікали годину без перепочинку в квітчастих платтячках...(дівчата)

5.При всіх помірятися силенкой звичайно люблять лише...(хлопчики)

Вихователь: а ось ще одне непросте завдання для нас: злий чарівник перемішав весь одяг, і тепер зовсім незрозуміло яка одяг для дівчаток, а яка-для хлопчиків. Давайте спробуємо в цьому розібратися. А для цього нам з вами потрібно поділитися на команди дівчаток і команду хлопчиків. Дівчатка повинні вибрати собі відповідний одяг і одягнути в неї одну з учасниць своєї команди. Теж саме роблять і хлопчики.

Обговорення завдання.

Вихователь: Хлопці, вам більше подобаються дівчата в штанях або в сукнях? Чому ж дівчатка ходять в брюках? ( Це для походу, фізкультури, поїздки, для того що в такому одязі зручно). А кожен день - красивіше в сукнях. Найкрасивіші принцеси - все в сукнях, а принци - у штанях. (Показ ілюстрації принци і принцеси).

Вихователь: Злий чарівник зрозумів, що ми дуже добре вміємо відгадувати загадки, розрізняємо одяг дівчаток і хлопчиків, і тепер він хоче подивитися, як ми з вами вміємо грати. І пропонує зіграти в гру «Квіти і бджоли».

Вихователь пропонує дітям розподілитися на дві команди дівчаток і хлопчиків і домовляється з ними про те, що дівчатка будуть зображати бджілок, а хлопчики - квіти. (Надягають шапочки-маски)

Діти розбігаються по групі. За сигналом педагога вони починають виконувати заздалегідь розподілені ролі. Дівчатка зображують бджілок: пересуваються граціозно, махають крильцями, витончено хитають головами, наслідуючи дзижчання бджоли: «у-з-з-з-з». Хлопчики зображують квіти : стають на одне коліно, розправляють руки, як пелюстки.

За сигналом вихователя діти міняються ролями. Хлопчики стають шмелями: махають руками, наче крилами, притоптывая ногами, дзижчать, мов великі джмелі: «ж-ж-ж. », а дівчатка зображують красиві квіти.

Вихователь: І у нас з вами залишилося останнє випробування. Злий чарівник залишив нам підказку-подивіться, будь ласка, це якась картинка. А що на ній зображено? (картинка із зображенням сім'ї). Адже у кожного з вас теж є своя сім'я (мама, тато, братик, сестричка і т. д.). І у кожного з них є свої обов'язки по дому. Папа виконує чоловічу роботу, мама - жіночу. Але щоб виконувати ці обов'язки, їм необхідні інструменти. Ось і злий чарівник вирішив знову наостанок нас заплутати і змішав всі інструменти. Ваше завдання - розкласти в одну сторону інструменти, які потрібні мами, а в іншу - татові інструменти.

Хлопці, а конвертів із завданнями більше немає! Як ви думаєте, стіна впала? Звичайно, ми впоралися з усіма завданнями і допомогли перемогти злого чарівника - тепер дівчатка і хлопчики завжди будуть разом, і будуть дружити, адже вони не можуть один без одного!

А скажіть, будь ласка, чи можуть хлопчики і дівчатка жити одне без одного й не дружити? (відповіді дітей). А якою повинна бути дівчина, щоб захотілося з нею дружити? (відповіді дітей). А яким має бути хлопчик, щоб захотілося з ним дружити? (відповіді дітей). Ну а тепер прийшла пора нам вертатися назад. Для цього закрийте очі, поверніться на місці і скажіть «Повернись, покружись, будинки якби».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                     

 

                       Консультація на тему

 «Гендерне виховання. Особливості гендерного підходу у виховання дітей дошкільного віку»IMG_2059

Актуальність обраної теми обумовлюється низкою об’єктивних чинників — реальні трансформації гендерних стосунків у сучасному українському суспільстві; злам традиційної системи поляризації жіночих та чоловічих соціальних ролей, їхнє зближення,переосмислення ролі та місця жінки у різних сферах суспільної діяльності; необхідність вивчення основ гендерних знань в системі освіти.

Провівши ряд спостережень, ми з’ясували, що  у нашому дошкільному  закладі гендерне виховання відбувається стихійно, запроваджується традиційний підхід у формуванні статево-рольових стереотипів, стереотипів самосприйняття та самооцінки особистості дитини лише за статевою ознакою. Тому, під час проведення різних видів організованої діяльності з вихованцями надали перевагу ігровим методам і прийомам, що сприяють невимушеному засвоєнню кожною дитиною необхідних знань. Створили варіативне  предметне середовище, яке задовольняє спільні й відмінні інтереси та уподобання, забезпечили ігрову зону в достатній кількості „хлопчачими” та „дівчачими” іграшками. Завдяки системному використанню в освітньому процесі розвивальних ігор вихованці старшої групи виявляють творчість, самостійність, уміння використовувати набутий досвід під час розв’язання інтелектуальних завдань.

 На жаль, у недалекому минулому наша дошкільна і початкова освіта не враховувала особливості протилежних статей, орієнтуючись на якусь усереднену безстатеву особистість. Вважалося, що вимоги до хлопчиків і дівчаток, оцінки їхньої діяльності і поведінки мають бути однакові. Нині ж ми дедалі глибше замислюємося над тим, чому наші діти такі різні, несхожі за своїми рисами, уподобаннями та діями, і як саме нам слід будувати свої стосунки з ними, як виховувати і навчати. Дошкільний і молодший шкільний вік найбільш сприятливий для розвитку вміння хлопчиків і дівчаток спілкуватися і добре, коли він не залишається поза нашою педагогічною увагою. Мета гендерного виховання, закладена у Базовому компоненті та у чинних загально-дидактичних програмах, орієнтована передусім на андрогінність виховання, що означає: кожна дитина, незалежно від статі, має право радісно, щасливо, повноцінно пізнавати, досліджувати навколишній світ. Гендерна демократія можлива за умови належного виховання хлопчиків і дівчаток, їхньої орієнтації на партнерство та взаємозамінність у виконанні сімейних та соціальних ролей.

 Усім дорослим, серед яких росте дитина перші шість років, відводиться важлива роль в її статевому вихованні, яке починається від народження дитини. Тож усе, що дорослі роблять до загального розвитку малюка, позитивно позначатиметься й на його статевому розвитку. Відомий педагог А. С. Макаренко відзначав, що статеве виховання не повинно бути тільки «фізіологічним». Біологічні, фізіологічні знання повинні органічно поєднуватись із соціально-етичними. Червоною ниткою в статевій освіті дітей має проходити формування позитивного ставлення до норм та вимог статевої поведінки, до уважних, чуйних відносин між представниками протилежної статі. Засвоєння статевої ролі – це, насамперед, пізнання її моральних норм, правил поведінки.

 Формування відповідної статево-рольової поведінки має неабияке значення для успішної соціалізації дітей. З огляду на важливість формування гендеру (соціально-психологічної статі) дитини я визначила завдання та зміст роботи щодо формування статево-рольової поведінки у дітей:

  • формувати у дітей уявлення про відмінності у поведінці хлопчиків і дівчаток;
  • розвивати способи взаємодії, притаманні жіночому і чоловічому типам поведінки;
  • розвивати морально-вольові якості, характерні для хлопчиків (сміливість, рішучість, силу, витривалість тощо) і дівчаток (доброту, ніжність, чуйність, співчутливість тощо);
  • створювати умови для набуття досвіду чоловічої і жіночої поведінки.

Основними формами роботи з дітьми у цьому напрямі є:

  • організовані заняття – групові та індивідуальні;
  • етичні бесіди;
  • проблемні ситуації;
  • ігри;
  • прогулянки, екскурсії;
  • театралізовані розваги;
  • самостійна діяльність дітей.

 В ході роботи над проблемою гендерного виховання дошкільників я розробила цикл спеціально організованих занять на теми :

1. Ми схожі, ми різні у групі малята – сміливі хлоп’ята і гарні дівчата.

2. В нашій групі є малята – гарні хлопчики й дівчата.

3. Ігри та захоплення хлопчиків і дівчаток.

4. Ми уміємо дружити.

5. Скоро я дорослим стану.

  Проведення даних занять сприяє усвідомленню своєї статевої належності, формує прагнення наслідувати стереотипи поведінки жінки чи чоловіка, виховує позитивне ставлення до себе та культуру взаємин між хлопчиками і дівчатками.

Важливу роль у формуванні правильного розуміння ролі чоловіка і ролі жінки у суспільстві відіграє народна педагогіка. Ознайомлення дітей з національними традиціями, в яких закладено великий духовний потенціал, дає можливість відкрити малюкам цікавий світ народної педагогіки. «Народ навчить так, як ніхто інший», - говорить народна мудрість. І це дійсно так. Саме тому я звертаюсь до народних джерел, вшановуючи  культурну спадщину нашого народу. З метою виховання в дівчаток почуття дівочої честі і гідності, пошани до жінки як берегині роду мною було підготовлено та проведено родинне обрядове свято «Коса – дівоча краса». Спільно з батьками та дітьми організовано фізкультурну розвагу «Веселі козачата», яка сприяла вихованню у хлопчиків сили, витримки, вміння подолати труднощі.

 Під час виконання таночків, музично-ритмічних рухів у хлопчиків формується лицарське ставлення до дівчаток. Дівчатка навчаються пластичності, гнучкості, усвідомлюють бажання бути красивими, стрункими, жіночними. Музична гра «Яка це дівчинка?», «Який це хлопчик?» (муз. Г. Свиридова), проведена з дітьми старшого дошкільного віку. Слухаючи музичні п’єси «Стрибуха» та «Упертюх», малята визначають відмінності рис характеру хлопчика і дівчинки, порівнюючи їх музичні портрети.

Усвідомлення гендерної належності особливо формується також в образотворчій діяльності. Малювання, ліплення та аплікація сприяють статевій самоідентифікації дитини. Так, під час проведення заняття «Веселі сніговички»  малята за бажанням визначали стать свого сніговичка, додаючи до шапочки певну деталь – помпон.

Значне місце у гендерному вихованні дітей належить різним видам ігор: дидактичним, іграм-драматизаціям, сюжетно-рольовим, настільним.

Ігри «Одяг для дівчаток і хлопчиків», «Професії», «Загадковий одяг», «Казкові герої», «Чарівна квітка», «Подарунки на День Народження» допомагають нашим малюкам розширити знання про чоловічий та жіночий одяг, ігри та захоплення хлопчиків і дівчаток, сприяють формуванню інтересу до певних видів професійної діяльності чоловіків і жінок, виховують уважне ставлення до однолітків протилежної статі. 

Для індивідуальної роботи з дітьми було виготовлено тематичні ігри та захоплення.

  1. Знайди пару.
  2. Домалюй настрій.
  3. Головні убори хлопчика і дівчинки.
  4. Кому що потрібно для роботи.

Для розширення уявлень про мужність та жіночність у дітей 5-6 року життя я використовую етичні бесіди:

  • Хлопчики – майбутні чоловіки;
  • Дівчата – майбутні жінки;
  • Хлопчик – майбутній тато;
  • Дівчинка – майбутня мама;
  • Хлопчики – маленькі лицарі;
  • Дівчатка – маленькі принцеси.

Під час проведення бесід у дітей формується уявлення про жіночі та чоловічі риси, виховується прагнення у хлопчиків стати мужніми, сміливими, сильними, витривалими; а у дівчаток – вирости гарними, добрими, ніжними, лагідними.

Особливу увагу приділяю читанню літературних творів. Образи казкових персонажів емоційно приваблюють малюків, формується вміння асоціювати себе з героями казок, знаходити в них позитивні риси. Діти навчаються розрізняти жіночі і чоловічі якості характеру, розвивають свої творчі та акторські здібності під час декламування віршів, розігрування сценок, діалогів, казкових героїв.

З метою пропагування важливої ролі гендерного виховання в системі дошкільної освіти я підготувала консультації для вихователів «Роль художнього слова в реалізації завдань статевої соціалізації дошкільнят», «Мета та завдання гендерного виховання дошкільників», в яких ознайомила педагогів з переліком художніх творів з цієї теми, з організацією роботи з гендерного виховання у дошкільному закладі.

Найголовніше місце в прищепленні культури міжстатевих взаємин у соціалізації дитини посідає сім’я. Правильне статеве виховання в родині багато в чому визначає перспективи особистого щастя і сімейного благополуччя дітей. Тому роботі з батьками вихованців приділяю особливу  увагу. З родинами вихованців проводяться консультації:

  1. «Особливості виховання хлопчика».
  2. «Особливості виховання дівчинки».

Корисні поради щодо статевого виховання допомагають батькам у доступній формі давати дітям знання про спільні і відмінні ознаки чоловіків та жінок, заохочувати прояви у дівчаток жіночих рис, а у хлопчиків – мужніх, а ще допомагають батькам розуміти власних дітей та взаємодіяти з ними, бо довіра  – найважливіший аспект у відносинах між дорослим і дитиною. Якщо поряд з малюком надійний, турботливий дорослий, він завжди почуватиметься захищеним – як психологічно, так і фізично. Щастя людини – у її власних руках. А родом воно – з дитинства, з тих перших життєвих уроків, які кожен отримує у своїй сім’ї. Що винесе дитина з цих уроків – залежить від ковалів дитячої долі – від батьків.

  Під час занять та у повсякденній виховній роботі, що складається з бесід, ігрової діяльності, індивідуальної роботи з дітьми, читання художньої літератури я працюю  над реалізацією основних завдань гендерного виховання дошкільників, орієнтованого на те, щоб діти, коли стануть дорослими людьми, змогли створити щасливу сім’ю. Тому необхідно долати роз’єднаність хлопчиків і дівчаток у дошкільні роки, формувати у них дружні стосунки, культуру спілкування, повагу одне до одного.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                             Конспекти занять:

         

Заняття – гра «Хто кращий»

Мета:

Вчити дітей оцінювати вчинки героїв за сюжетом відеоролика; продовжувати вчити граматично правильно поєднувати слова при побудові речень; формувати стійкий інтерес до пізнання, позитивне ставлення до світу; розвивати різні форми пізнання за допомогою дидактичних ігор та вправ та вміння аналізувати і робити висновки; продовжити знайомити з різними джерелами інформації, а саме комп’ютер; формувати уявлення, що кожна людина є користувачем предметі, вправляти у порівнянні двох множин за кількістю, та в лічбі; придумуванні слів на заданий звук; продовжувати розвивати вміння орієнтуватись на аркуші, правильно тримати олівець; виховувати вольові та моральні якості риси характеру, прагнення до отримання позитивного результату, та до перемоги; виховувати бажання бути першим для інших, помічати потребу у допомозі..

Матеріал: ноутбук, слайди – професії, бантики, краватки, лічилка, пальчикова гра, фото, кубик з буквами, різні побутові речі, картки із завданнями, віршики на англійській мові.

(Привітання на англійській мові)

Діти, я знаю, що ви любите грати в ігри, а які? (відповіді). Пограємо у вашу улюблену пальчикову гру «Працьовиті рученята». А ще пальчиками можна зробити багато роботи. Розкажіть, будь – ласка, що ви вмієте робити. Але не просто так, а промовляючи на початку одну фразу: «Не хочу хвалитись, але я вмію …». Ось наприклад: «Не хочу хвалитись, але я вмію вишивати» А ви, що вмієте робити ви?(діти виконують завдання). Молодці., як багато справ ви вмієте робити. Як ви вважаєте ,хто кращий хлопчики чи дівчатка? А насправді, давайте дізнаємось, хто кращий. Розділимось на команди. Виберіть відповідні аксесуари для хлопчиків – краватки, для дівчаток – бантики і займайте місця за столами.

(діти стають на місця відповідно до фотографій)

- Для того, щоб розсудити наші суперечки виберемо компетентне журі за допомогою лічилки

(діти промовляють лічилку і обирають журі

Журі після кожного туру виставляють бали – емблеми.)

- Ось і настав час суперечок:

1. Які мають бути хлопчики? (відповіді дівчаток)

Які мають бути дівчатка? (відповіді хлопчиків)

2. Назвіть імена хлопчиків – дівчаток.

(гра в кубик з літерами: кожна команда по черзі кидає кубик, яка літера випадає - на таку називають імена)

3. Д.гра «Розбери речі»

В повсякденному житті чоловіки і жінки досить часто користуються різними речами. Спробуйте розібратись в цьому. Ви маєте визначити якими з цих предметів переважно користуються чоловіки, а якими жінки.

(на столах різні речі: одяг,прикраси, іграшки,побудові приладдя…, діти розкладають чоловічі речі, жіночі, і ті якими користуються і чоловіки і жінки)

4.Д.гра «Професії»

Ми вже говорили, що чоловіки і жінки різняться, але й мають спільне, те саме можна сказати про професії. Є такі де працюють жінки, де чоловіки,а де і чоловіки і жінки. (діти самі розглядають картинки і визначають чия професія: жіноча, чоловіча, або чоловіча і жіноча)

(Музична пауза)

4. Як вчинити.

відео фрагменти:

- У хлопчика не правильно застібнуті ґудзики

- Матуся захворіла.

- Хлопчик розпочав бійку.

- Після прогулянки вихователька попросила зібрати іграшки в пакет, та пакет виявився важким.

- Дівчинка не може впіймати м’яч , всі з неї сміються .

- Мама принесла додому дві цукерки і віддала тобі..

6. Цікаві завдання:

- Що притягує магніт? (знаходження предмету і позначити його )

- З’єднай пару.

- відшукай відмінності.

- назвати 5 днів не називаючи ні дня тижня, ні числа

- робота на фліпчарті (задачі з паличками: 1 11 111)

- табличка із зображенням цвяхів та молотків (більше менше, порівну)

- табличка із зображенням прищіпок та хустинок

- гра на увагу «Скільки пар вушок було на картині»

«Куди повернув хлопчик»

7. Бліц опитування (чоловік, або жінка)

- Хто написав картину «Бузок»?

- Хто полетів перший у космос?

- Хто написав вірш «Наша Таня громко плачет»

- оповідання «Сьома дочка»

- Хто зараз президент нашої країни?

- Хто завідувач в ДНЗ?

- Хто двірник у дитсадку?

- Міліціонер хто?...

Ось і закінчились наші суперечки. Хто ж переміг хлопчики, чи дівчатка, запитаємо у журі (журі оголошує результат). Переможці отримують призи, а інша команда – сюрпризи.

Ну, що малята, сподобалась вам гра? Зараз зробимо так: що вам найбільше сподобалось ви візьмете своє фото і покладете до відповідної емблеми (діти виконують завдання і розясн6юють чому саме це). Настав час прощатися з гостями.

 

Конспект  заняття «Ми – хлопчики. Ми – дівчатка»

Мета: створити позитивний емоційний настрій у групі. Формувати вміння розуміти представників своєї та протилежної статі, дотримуватися загальноприйнятих норм і правил поведінки у спілкуванні з людьми, враховувати й поважати специфічні індивідуальні особливості людини в процесі будь-якої спільної діяльності.

Хід заняття

- Діти, сьогодні до нас завітав гість. Гість наш незвичайний. Чому незвичайний? То тому, що прибув він до нас з іншої планети. Він щось мені говорить. Я послухаю. А говорить він, що хоче з вами привітатися.

- Добрий ранок!

Діти: - Добрий ранок!

- Мене звати Лі. Я хочу з вами познайомитись. Можна? (Підходить до дітей)

- Хто ти?

Варіанти відповідей дітей.

Лі: - А які ви всі різні. А що це у тебе? (показує на одяг). А на нашій планеті такого немає. А що, ви оце знімаєте?

Діти: - Знімаємо. Коли лягаємо спати, купаємось, переодягаємось.

Лі: - А це що? (Показує на довге волосся у дівчинки). А чому у тебе такого немає? (Запитує хлопчика).

Хлопчик: - Тому, що я хлопчик. А довге волосся носять лише дівчатка.

Вихователь: - Лі, на нашій планеті живуть люди. Люди за своєю будовою тіла і зовнішнім виглядом майже однакові. У всіх одна голова, дві руки, два вуха і т.д. Але в той же час чимось і відрізняються один від одного, рисами особистості та особливостями поведінки. Зараз ми в цьому переконаємось.

Психогімнастика.

- Хлопчики, посміхніться до дівчаток, а дівчатка до хлопчиків. Тепер привітайтесь один до одного. А зараз я пропоную хлопчикам уявити себе джентльменами. Наші джентльмени ввічливі, чуйні, чемні, з повагою відносяться до дівчаток. Джентльмени, виберіть собі дівчинку і станьте перед нею по-джентльменски. А дівчатка, уявіть себе принцесами. З красивими зачісками, і в пишних платтях. Візьміться за платтячка і оббіжіть кругом хлопчика. А зараз я хочу, щоб присіли ті діти, які люблять своїх рідних, поважають бабусь. Допомагають ходити їм до крамниці за покупками. Всі люблять? То ж давайте ми з вами підемо до магазину одягу. Лі, запрошуємо, пішли з нами.

Діти, зараз ми поділимось на дві команди і підберемо одяг для дівчинки, і для хлопчика. Тому, що Лі дуже хоче знати в чому ж ходять дівчатка і хлопчики. Яка команда впорається скоріше?

Молодці, справились із завданням. Подивись, Лі. Зрозумів тепер в чому ходять дівчатка та хлопчики?

Лі: - Зрозумів. Дякую вам, діти.

Вихователь: - Діти, а давайте складемо хлопчика і дівчинку з геометричних фігур. Я пропоную погратись в гру «Склади фігуру хлопчика і дівчинки». А чому ти склав дівчинку, хлопчика? З яких геометричних фігур? Скільки ти використав трикутників, прямокутників, квадратів?

Молодці.

Лі, я хочу тобі розказати, що на нашій планеті протягом життя хлопчики та дівчатка змінюються з дня народження. Спочатку вони народились немовлятами, повзали, не могли ходити. Розгляньте малюнки і обведіть на них немовлят, а тепер обведіть ті малюнки, які ви зараз. А які ви підете до школи?

Лі: - Хто ти будеш, коли підеш до школи? (звертається до хлопчиків і дівчаток)

Відповіді дітей: - Учень, учениця.

- Після школи подорослішаєте, якими ви будете? Обведіть малюнок. Закінчите навчання і кожен з вас вибере професію за покликанням. Обведіть ту фігуру, де ви бачите себе дорослими.

А тепер повернемось до того, що чоловіки сильніші ніж жінки, і навіть є такі професії, де можуть працювати лише чоловіки. Можливо хтось з вас знає загадки чи вірші про професії?

В трубах дірочки латає,

В них несправність виправляє.

Труб і кранів чудо-технік.

Добрий дядечко - (сантехнік).

Рідний край охороняти,

Від чужих обороняти

День і ніч завжди готовий

Мужній захисник…(військовий).

Рівно цеглу викладає,

Дах старанно покриває…

Каменяр і покрівельник

Носить назву…(будівельник).

Із пожежами воює,

від вогню усе рятує.

(Пожежник)

Громадян охороняє

і порушників шукає.

(Міліціонер)

Молодці. Знаєте багато віршів. Я пропоную вам зараз підібрати картинки, що кому потрібно для професії. Молодці, правильно підібрали картинки для професій.

Діти, а в сімї обов’язки чоловіків і жінок відрізняються?

Відповіді дітей.

Хто лагодить вдома праску, або інші ел. інструменти? Хто може прибити поличку на стіні? А кран мама ремонтує? Є домашня робота, яку найчастіше виконують чоловіки. А є така домашня робота, яку виконують лише жінки. Що це за робота? (Прасуюсь, шиють, слідкують за порядком). Але і чоловічу роботу можуть робити жінки і жіночу – чоловіки. Людина повинна вміти всяку роботу робити. А зараз я пропоную вам повернутись до нашої життєвої стежини. І розглянути останній наш малюнок. Там залишились дідусі і бабусі. Це люди, які вже не працюють, відпочивають. То ж обведемо їх олівцем. А тепер подивись, Лі, яа в нас в людей життєва стежина, від немовляти – до похилої людини.

Лі: - Дякую вам, діти. Ви напевне можете впізнати з закритими очима де хлопчик, а де дівчинка.

Гра «Впізнай на дотик»

- Погрались трошки, давайте відпочинемо. Сядемо на стільчики і поговоримо про правила культури спілкування між хлопчиком і дівчинкою. Чи вмієте ви оцінювати власні вчинки?

Давайте їх пригадаємо.

1.Завжди людина має бути ввічливою. Ввічливі люди використовують такі звертання: здрастуйте, доброго ранку, до побачення, будь ласка.

2. В загальних громадських місцях: в транспорті, в магазині, на пошті – ввічливі люди говорять тихо, щоб люди, які навколо не звертали на них уваги. Не кричать. А ще ввічливі люди не перебивають людей, які розмовляють один з одним.

А в нас групі є ввічливі хлопчики? А про яку дівчинку можна сказати, що вона ввічлива?

Відповіді дітей.

- Діти, є правила культури поведінки, які має виконувати тільки чоловік. Як ви думаєте, коли говорять про чоловіка або хлопчика «Це справжній чоловік»? Хлопчики в нашій групі ще не дорослі чоловіки, але в деяких випадках, вона вже можуть вести себе як справжні чоловіки. Хлопці, а ви б хотіли, щоб про вас так говорили? Справжній чоловік – це захисник. А ви захищаєте дівчаток. Не ображаєте? Справжній чоловік ніколи не плаче, він терпить, навіть якщо йому дуже боляче. А в нас є такі хлопчики? Справжній чоловік ніколи не буде сидіти, коли поряд стоїть жінка. Під час одягання справжній чоловік обов’язково допоможе жінці одягнути пальто. Ваші татка так роблять? І я переконана, що коли ви підете до школи, то портфель, звичайно будете носити самі, а не мами. А деякі з наших хлопчиків ще й дівчаткам допоможуть.

А тепер поговоримо про дівчаток. Дівчинка, жінка завжди повинна бути красивою. А коли вона красива? На дівчинці може бути дуже красиве плаття, але волосся не причесане і про неї не скажуть, що вона красива. Справжня дівчинка повинна бути охайна, причесана, чистий по росту одяг і красиві колготи. В д/с дівчатка – господині в групі. Ніколи не б’ються і не кричать. Ви згодні зі мною? А в сімї жінка – берегиня сімейної злагоди і добра.

Ой, діти, щось Лі мені говорить. Лі говорить, що йому з нами дуже цікаво. Але час йому повертатись на свою планету, у свою домівку. І він хоче, щоб ми йому на згадку зробили портрети хлопчиків і дівчаток.

Гра «Виклади хлопчика і дівчинку з пазлів»

- Діти, Лі нам дякує. І хоче взяти з собою одну вашу фотокартку, і показати там, вдома своїм друзям. Звичайно, Лі. Ось, візьми і передавай від нас щирі побажання.

До побачення.

 

 

Тема : «Граємо в дорослих : будемо жінками, будемо чоловіками».

Мета : Фізичний розвиток. Формувати рухову активність, підтримувати бажання виконувати рухливі ігрові вправи, зокрема такі, що зображають трудові процеси, виховувати культурно-гігієнічні навички

Соціально-моральний розвиток. Зацікавлювати хлопчиків чоловічими професіями, а дівчаток – жіночими. Формувати уявлення про те, що і чоловіки і жінки роблять багато корисних справ; виховувати повагу до протилежної статі, доброзичливість, працелюбність.

Пізнавальний розвиток. Формувати у дітей уявлення про соціальні ролі чоловіка та жінки, професійну діяльність жінок та чоловіків у нашому суспільстві; про предмети та речі, якими користуються чоловіки та жінки у своїй професійній діяльності. Розвивати вміння орієнтуватися у стереотипах жіночої і чоловічої поведінки та у виборі статевих ролей. Вправляти в утворенні послідовності і групувати об’єкти та предмети за спільними ознаками.

Мовленнєвий розвиток. Поповнювати словниковий запас дієсловами, які характеризують види виробничої діяльності людини; вправляти у побудові словосполучень та складних речень, розвивати зв’язне мовлення.

Матеріал : телевізор; магнітофон; диски з записами музики, кінофільму; знаряддя праці (пояс з інструментами будівельника, кермо, нитки, фен, шприц (слухавка); картки для індивідуальної роботи, зображення казкових персонажів (півник, Попелюшка, Дюймовочка, Сова);

стільчики з елементами одягу різних професій (лікар – білий халат, слухавка; боксер – боксерська груша та рукавички; перукар – фартух,

фен; будівельник – каска, пояс з інструментами); іграшки (машинка, пістолет, шабля, конструктор, лялька, коляска, книжка, м’яка іграшка) ;

столи, підготовлені до господарсько-побутової праці за кількістю дівчаток, накриті клейонками (тісто, формочки, деко для випічки), та столи для праці в природі за кількістю хлопчиків (стаканчики з землею, палички, цибуля, поливалки), щітки, совочки, іграшкова духова шафа, фартухи, косинки, вологі серветки, відро для сміття.

Хід ігрової діяльності

1.Вхід до залу, вітання.

Діти заходять до залу, що нагадує звичайну кімнату – інтер’єр кімнати – стіл, стілець, вікно хатинки, арка – «вхід до казки»).

Вітаються з гостями.

- Погляньте, скільки гостей прийшло до нас сьогодні в гості. Давайте привітаємося з ними :

Станьте, дітки, всі рівненько,

Посміхніться всі гарненько.

Гарний настрій узяли, привітались

І мандрівку почали.

- Діти, а ви хочете потрапити в казку? (Так, хочемо).

Що ж, вирушаймо і запрошуємо наших гостей разом з нами.

2.Ігровий момент – зустріч з Попелюшкою.

(Діти проходять в арку. Звучить музика з мультфільму про Попелюшку. Виходить казковий персонаж - Попелюшка , вітається).

Попелюшка. Добрі хлопчики й дівчатка,

Хочу я піти на свято

Всіх на бал запросили

Танцювати, веселитись.

Та зла мачуха сьогодні

Дала мені такі завдання !

Ви мені допоможіть,

І в принцесу перетворіть.

Тільки добрими ділами

Переможемо злі чари

Знову стану я принцесою

З туфелькою чарівною.

3.Мотивація діяльності.

- Діти, давайте згадаємо, який мультфільм ми з вами нещодавно переглянули? Які завдання в казці дала зла мачуха Попелюшці, щоб вона не потрапила на бал? (Перемити посуд, випрати одяг, посадити та поливати троянди, пошити сукні, нарубати дров…)

Попелюшка. А цього разу вона мені ускладнила завдання.

- Ви хочете, щоб Попелюшка перетворилася на чарівну принцесу? Яким ми можемо допомогти нашій героїні ? Хто допоміг Попелюшці в казці ? (Добра фея, хрещена). А сьогодні хрещеної немає, їй допоможемо ми. Виконаємо всю роботу і вона перетвориться на принцесу і потрапить на бал.

4.Дидактична гра «Знаряддя праці».

- Ну що, готові? А ось і перше завдання.

(На столі, накритому скатертиною лежать знаряддя праці для чоловіків і жінок - пояс з інструментами будівельника, кермо, нитки, фен, слухавка, лялька, кубики).

Погляньте на стіл. Що ви тут бачите?

Як можна назвати одним словом всі ці предмети ? (Знаряддя праці)

А завдання таке : відібрати окремо предмети, які потрібні для роботи жінкам і скласти їх в коробку зліва, і знаряддя праці, які необхідні чоловікам і скласти їх в коробку справа).

(Кожна дитина підходить до столу, вибирає одну річ, називає її, для кого і для чого вона потрібна)

Це – кермо. Воно потрібне для професії шофера, водія – чоловікові.

Це – слухавка. Вона потрібна для роботи лікаря. А лікарем може бути і чоловік і жінка.

(На столі залишаються лялька і кубики)

- Які речі залишилися на столі?

- Як їх можна назвати одним словом?

- Чи потрібні вони для роботи дорослим ?

- А кому потрібні ці речі? Для чого ?

5. Дидактична гра «Що кому потрібно для роботи?»

(Діти сідають за столи, отримують картки,

на яких зображені інструменти і професії).

Діти, погляньте, яке нове завдання дала мачуха Попелюшці. Вам необхідно для людей кожної професії відповідно підібрати інструменти для роботи.

(Діти працюють з картками, надання необхідної допомоги, пояснюють, чому саме тій чи іншій професії відповідають ті чи інші інструменти).

6.Фізкультхвилинка «Працьовиті жінки та чоловіки».

- Ви потомилися, необхідно трішки відпочити.

Діти виконують певні рухи під словесний супровід :

Всі жінки й чоловіки

Завжди працюють залюбки.

Вони вміють працювати:

І будинок будувати,

(Роблять руками дах).

І на літаку літати,

(Розводять руки в сторони, біжать на місці).

Замітати, прибирати

(Імітують замітання).

І картину малювати.

(Імітують рух пензля по полотну).

Ще уміють танцювати

(Роблять танцювальні рухи).

І діток малих навчати.

(«Сидять за партою», ніби учні).

Прати, шити, вишивати

Та всіх хворих лікувати.

(Імітують відповідні трудові рухи).

І ти також не лінись

Та робити все навчись.

7. Дидактична гра «Вибери і опиши» (професії для казкових героїв та для дівчаток і хлопчиків групи) – диференційований підхід.

Для дітей із високим рівнем розвитку – на мольберті виставлені зображення казкових героїв – для них необхідно придумати професії.

Попелюшка – може бути прибиральницею, кухарем, пралею, двірником, швачкою; (я думаю, що кухарем, бо…);

Дюймовочка – садівником (я думаю, що садівником, бо…);

Сова – вчителем , вихователем, бібліотекарем (я думаю, що вчителем, бо…);

Півник – двірником, пекарем, співаком (я думаю, що співаком, бо…) .

Робота в парах

Для дітей із середнім рівнем розвитку - діти виходять парами. На стільцях елементи одягу різних професій.

Ви повинні одягти свого друга і розказати, чому саме ви вибрали такий одяг і інструменти для роботи.

Я хочу, щоб … був лікарем коли виросте. Їй для роботи потрібен білий халат, слухавка, шприц, ліки. Вона буде лікувати дорослих і дітей, буде їм допомагати…

Я хочу , щоб … , коли виросте, був боксером. Йому для роботи потрібна боксерська груша і рукавички. Він буде займатися спортом, робити ранкову зарядку, довго тренуватися, стане сильним, сміливим, захищатиме дівчаток, уде як Віталій Кличко, всіх переможе.

Я хочу, щоб …, коли виросте, стане перукарем. Їй для роботи потрібен фартух, ножиці, фен, резинки .. Буде робити зачіски дівчаткам і хлопчикам, дорослим. Буде стригти волосся, сушити його феном, фарбувати. Всі будуть з гарними зачісками.

Я хочу, щоб …, коли виросте, був будівельником. Йому для роботи потрібні викрутка, молоток, пилка, сокира, він буде будувати високі будинки з красивими квартирами, світлими вікнами.

8.Робота по підгрупах – дівчатка виготовляють печиво з допомогою формочок, хлопчики – саджають цибулю (господарсько-побутова праця, праця в природі).

Попелюшка. А ще мені мачуха загадала завдання. Потрібно спекти печиво та посадити цибулю.

- Діти, допоможемо Попелюшці?

(Діти підходять до столів, вдягають фартухи –взаємодопомога).

Миття рук перед роботою.

Дівчатка виготовляють печиво з допомогою формочок.

Нагадування порядку роботи:.

1.Розкачування тіста.

2.Видавлювання печива з тіста.

3.Викладання печива на деко, посипане мукою.

4.Поставити деко в духову шафу.

Хлопчики саджають цибулю

Нагадування порядку роботи:

1.Знайти найкращу і найбільшу за розміром цибулину.

2.Паличкою відгорнути землю в стаканчику вбік.

3.Трішки полити земельку з поливалки.

4.Посадити цибулину.

Прибирання робочих місць (щітками змести землю з стола на совочки)

Миття рук після роботи.

9.Етюд «Друзі».

Вихователь. Які ви молодці, а які дружні !

Діти стають парами, обличчям одне до одного.

Я — твій друг! (Показують на себе.)

Ти — мій друг! (Показують на друга.)

Всі навколо — друзі! (Розводять руками.)

Це мій носик (Торкаються своїх носиків.)

Це твій носик (Легенько торкаються носика друга.)

Плеснемо в долоні. (Плескають у долоньки.)

Мої щічки, (Погладжують свої щічки.) .

Твої щічки, (Легенько гладять щічки друга.)

Рівні та гладенькі!

Я — твій друг! (Показують на себе.)

Ти — мій друг! (Показують на друга.)

Друзі веселенькі! (Беруться за руки, повільно кружляють.)

10.Прихід гості – Феї, переміщення на бал.

(З’являється Попелюшка. З телеекрана лунає голос Феї.)

Фея. Добрий день, любі діти. Весь цей час я спостерігала за вами. Ви дуже дружні, вмілі, старанні, допомогли моїй хрещениці Попелюшці зробити всю роботу. Погляньте, яка вона стала красуня. А тепер я почаклую і ви потрапите на справжній бал. А на балу що роблять ? (Танцюють, веселяться).

Раз, два, три –

Всі на бал потрапили !

(Звучить музика. Хлопчики запрошують до танцю дівчаток. )

9.Отримання подарунків

Попелюшка. Дякую, що допомогли мені.

Вихователь. Яку роботу ми допомогли виконати Попелюшці? Для чого ми це робили ? Ми досягли того чого хотіли, ще й побували разом з Попелюшкою на балу!

Попелюшка. За вашу допомогу я вам приготувала подарунки. Але ще раз хочу пересвідчитись, які ви розумні. Ці подарунки ви повинні подарувати один одному : дівчатка – хлопчикам, а хлопчики – дівчаткам.

(Діти виходять парами, вибирають подарунок для протилежної статі. Пояснюють свій вибір. Під час обговорення зосереджую увагу дітей на тому, що хлопчики й дівчатка часто граються різними іграшками, але можуть гратися й однаковими).

11. Підсумок заняття.

Попелюшка. Дякую вам дорогі малята. Своїми добрими ділами ви перетворили мене на красуню. Тепер я поспішаю на бал.

Давайте попрощаємося з казкою, Попелюшкою і нашими гостями. Час повертатися до групової кімнати.

Ми за руки всі візьмемося

І ласкаво посміхнемося.

Серце маємо гаряче, руки ніжні, гарну вдачу –

Це важливе має значення –

Ну а зараз – до побачення.

(Діти виходять з залу)

 

Тема: "Ми такі різні"

Мета: закріплювати знання дітей про відмінність людей з гендерних ознаками.

Завдання:

Освітні: вчити розрізняти хлопчиків і дівчаток за зовнішнім виглядом, вчити дітей методом домальовування зображати «рот», «ніс».

Розвиваючі: розвиток навичок соціальної поведінки та спільних дій, навичок спілкування; закріплення знань про те, для чого потрібні нам вуха, рот, язик, зуби.

Мовленнєві: вчити дітей вживати в мові ввічливі слова «спасибі», «будь ласка», «ми раді вас бачити», називати імена та прізвища дітей групи; ім'я, по батькові вихователя; закріплювати у звуковимові звук «...а...».

Виховні: виховувати інтерес до заняття, бажання займатися

Демонстраційний матеріал: картинки: гуси, жаба, ослик, конячки, малюк; «смішний чоловічок» (до м'яча приклеєні: очі, рот, ніс, чуб; шматочок хутра, дзвіночок; фотографії дітей групи по одному і загальна.

Роздатковий матеріал: аркуші паперу із зображенням обличчя людини без очей, носа, рота; кольорові крейди - всі за кількістю дітей.

Методичні прийоми: розвиваюча гімнастика, зарядка для язичка, повітряна гімнастика, физминутка, розглядання фотографій, дидактична гра «Впізнай, хто це?», пальчикова гімнастика, продуктивна діяльність дітей, аналіз, підведення підсумків.

Хід заняття:

Гра - вправа «Ранкове привітання».

Всі стоять по колу: руки вгору, кажуть «доброго ранку, сонечко! Ми тобі раді!» Діти повільно опускають руки вниз і беруться за руки. Педагог звертається до кожної дитини: «І Катя тут! І Вадик тут! Всі тут...!» (Діти піднімаються на носки, піднявши зчеплені руки вгору, і кажуть: «Все тут»). Потім діти повільно сідають навпочіпки.

Вихователь: «От ми всі й зібралися можна і зайнятися зарядкою, але сьогодні зарядка буде незвичайна».

- Подивіться один на одного, що допомагає нам бачити одне одного? (очі)

- А що нам допомагає чути один одного (вуха)

- А що допомагає їсти (рот, зуби)

- А що допомагає говорити? (язик, рот)

- Якщо б у нас не було язичка, ми б не могли говорити. Щоб гарно розмовляти, язычку потрібно робити зарядку.

Зарядка для язичка.

- Де живе язичок? (у роті). Рот - це будиночок для язичка. Рот це будиночок для язичка. Давайте розбудимо наш язичок. Язичок прокидається. Визирнув він з будиночка і сховався. Давайте ще покличемо. А тепер язичок подивився праворуч, ліворуч (діти повторюють вправу за вихователем).

- Бігли повз гуси, га-га-га. Цікаво стало язычку, він виглянув, а гуси вже втекли і не стали з ним грати.

- Бігли повз жаби ква-ква-ква. Язичок вийшов подивитися вгору-вниз, вліво-вправо. Немає жаб.

- Тільки зайшла в будиночок, біжить ослик іа-іа-іа. Язичок швидко вибіг, подивився вліво - вправо, вгору-вниз, а ослик втік, не захотів з ним грати.

- Бігла повз конячка чок-чок-чок, а тепер швидко клацніть язичком, конячка втекла, не встиг язичок вийти з будиночка.

- Дивиться язичок, малюк в колясці плаче уа-уа-уа, зрозумів язичок, що малюк маленький і не може з ним грати. Язичок засмутився, навіть захворів. Зубах стало шкода язичка, і вони покликали лікаря. Доктор язичок почав оглядати. Скажи «А». Лікар призначив лікування і язичок одужав.

Язичок сказав «Щоб добре говорити, я тепер буду завжди робити зарядку».

Діти, що це я чую, до нас хтось стукає, піду подивлюся.

Сюрпризный момент «Смішний чоловічок».

- Ой, хто це? Правильно це смішний чоловічок, подивіться, який у нього пустотливий чубчик, а давайте його так і назвемо Чупринкою. Хлопці, він такий сумний, тому що давно не грав з дітьми, хочете пограти з Чубчиком?

Повітряна гімнастика.

Діти стають у коло, в руках вихователя пушок, діти повинні передавати один одному пушок, при цьому подути на нього і сказати: «Візьми, будь ласка».

Физминутка

Ми тупотів ногами,

Ми ляскаємо руками,

Качаємо головою.

Ми піднімаємо руки,

Ми опускаємо руки,

Ми бігаємо довкола.

Діти, а тепер давайте відпочинемо, сідайте на килимок.

Розглядання фотографій

Вихователь пропонує розглянути з дітьми загальну фотографію всіх дітей групи. Пригадати імена і прізвища всіх дітей групи і вихователів. Потім, закривши частину фотографії, пропонує дітям дізнатися: хто це на фото. Якщо дитина дізнається, дзвенить дзвіночок. Потім вихователь розглядає з дітьми, хто зображений: хлопчик чи дівчинка, в що одягнений, які волосся, очі?

Дидактична гра «Впізнай, хто це?»

Вихователь повертає дитину спиною до дітей і каже:

Раз, два, три, чотири, п'ять, спробуйте відгадати

Я з тобою поруч тут

Дізнайся, як мене звуть?

Дитина по голосу повинен дізнатися, хто його покликав.

Пальчикова гімнастика

Я вітаюся скрізь вдома і на вулиці

Навіть, здрастуй, кажу я сусідської курці.

Продуктивна діяльність (малювання). (Домалювати дівчинці очі, ніс)

Підсумок.

Пригадати з дітьми, що вони робили на занятті, похвалити всіх дітей.

 

 

 

 

 

 

 

 

                            Анкетування:

                   

Анкета для вихователя

 Чим розрізняється зміст понять «стать» та «ґендер»?

  Чи згодні ви з думкою , що займатися статевим вихованням необхідно з дітьми ще дошкільного віку?

   Із якого віку на ваш погляд потрібно його розпочинати?

   При статевому вихованні дошкільників ви більше враховуєте фізіологічні чи характерні психологічні особливості обох статей?

   Чи розділяєте ви думку, що поведінка батьків впливає на статеве виховання дітей або ж формує його?

    На вашу думку, дитині дошкільного віку слід доступно і казково пояснити появу на світ, чи краще скласти красиву легенду?

    Чи вважаєте Ви за доречне користуватися спеціальною дитячою іноземною медичною ілюстрованою літературою зі статевого виховання?

     На Ваш погляд, що є сутністю статеворольової соціалізації дітей?

    Чи актуальна проблема статеворольової соціалізації дітей в ДНЗ?

     У чинних програмах розвитку дітей дошкільного вікупростежується диференційований підхід до виховання хлопчиків і дівчаток?

     Які використовуєте форми роботи з дітьми по статеворольової соціалізації дітей (потрібне підкресліть, доповніть.): Ігри, вправи, заняття, бесіди, показ, читання художньої літератури, що задаютьсяситуації, на особистому прикладі та ін.?

    Яка робота проводиться з батьками вихованців з питань статеворольової соціалізації дітей (потрібне підкресліть, доповніть): бесіди, круглі столи, тренінги, конференції з обміну досвідом між батьками та ін.?

    Чи необхідна Вам якась допомога в питаннях статеворольової соціалізації дітей (потрібне підкресліть, доповніть): література з питань виховання, круглі столи, семінари-практикуми, конференції з обміну досвідом між педагогами, допомога батьків та ін.?

 

АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ

Нам доручено найдорожче - це виховання дітей! Як вказують педагоги, людина формується ще в дошкільному віці! Дітки виростають, закінчують школу, ВНЗ, у них з'являється сім'я, вже свої діти ... Чи не замислювалися Ви коли-небудь, чому деяких чоловіків все частіше називають «мамин синочок», жінки виконують непосильну їм роботу. Може бути ще тоді, в дитинстві, хлопчиків так хвалили, що вони миють посуд, грають в ляльки, їх захищали від виконання важкої чоловічої роботи, наприклад, допомогти дівчаткам принести воду для миття іграшок та поливу квітів. А дівчаток хвалили, які вони сильні при перенесенні кубиків в спортивний куточок, не звертаючи уваги, які вони розумниці і господині при сервіровці столу, пошиття одягу для ляльок ...

Чи однаково треба виховувати хлопчиків і дівчаток?

Будь ласка, дайте відповідь на ряд питань.

1. На Ваш погляд, чи однаково треба виховувати хлопчиків і дівчаток?

2. З якого віку необхідно приділяти увагу статевої приналежності дитини? Чому?

3. На Ваш погляд, що є сутністю статеворольової соціалізації дітей?

4. Чи актуальна проблема статеворольової соціалізації дітей в ДНЗ?

5. У програмі дитячого садка  простежується диференційований підхід до виховання хлопчиків і дівчаток?

6. Які використовуєте форми роботи з дітьми по статеворольової соціалізації дітей (потрібне підкресліть, доповніть.): Ігри, вправи, заняття, бесіди, показ, читання художньої літератури, що задаються ситуації, на особистому прикладі та ін.?

7. Яка робота проводиться в ДНЗ з батьками вихованців з питань статеворольової соціалізації дітей (потрібне підкресліть, доповніть): бесіди, круглі столи, тренінги, конференції з обміну досвідом між батьками та ін.?

8. Чи необхідна Вам якась допомога в питаннях статеворольової соціалізації дітей (потрібне підкресліть, доповніть): література з питань виховання, круглі столи, семінари-практикуми, конференції з обміну досвідом між педагогами, допомога батьків та ін.?

 

Анкета

«Гендерне виховання дошкільнят»

Запрошуємо Вас взяти участь в анкетному опитуванні. Ваші відповіді допоможуть співробітникам дошкільної установи спланувати роботу майданчика на наступний рік з проблеми «Гендерне виховання дошкільнят».

Будь ласка, підкресліть проблему, яка вас найбільше хвилює та цікавить.

     Як виховувати дівчинку.

     Як виховувати хлопчика. 

     Роль і місце батька у вихованні дитини. 

     Формування позитивної статевої  ідентичності у дітей. 

     Іграшки як фактор впливу на формування особистості дітей дошкільного віку.  

     Ваші пропозиції, побажання та зауваження щодо роботи колективу.

 

Анкета для батьків

«Чи повинні бути у дитини домашні обов'язки?»

 Перед Вами перелік конкретних справ, які можна довірити дитині, і не тільки дівчинці, як це найчастіше прийнято, а й хлопчикові. Відзначте знаком "+", які з названих справ виконує Ваша донька чи Ваш син?

1. Поливає квіти.

2. Витирає пил на підвіконнях та полицях для іграшок.

3. Допомагає наводити порядок (прибирати свої речі).

4. Приносить батькам домашнє взуття.

5. Відповідає за книжкову полицю або шафу і підтримує на них лад.

6. Приносить газети з поштової скриньки.

7. Годує кошеня чи цуценя (рибок, пташок).

8. Допомагає робити повне прибирання в окремій кімнаті або в окремих  частинах кімнати.

9. Пришиває на своїй сукні або сорочці відірваний ґудзик.

10. Чистить свою сукню або одяг молодшого брата чи сестри, або одного з батьків.

11. Миє своє взуття.

12. Піклується про прикрашання кімнати (своїми виробами, малюнками, портретами, репродукціями).

13. Якщо є город чи квітник, відповідає за певну його ділянку як у плані посіву, так і догляду за ним і збору плодів.

14. Якщо в квартирі є телефон, перший відповідає на дзвінок і ввічливо відповідає.

15. Допомагає матері або батьку, старшій сестрі (старшому брату) в їх господарських справах.

16. Допомагає при приготуванні їжі (нарізати відварні овочі, насипати певну кількість борошна, крупи та тощо).

17. Не забуває вітати своїх рідних і близьких з днем народження або іншими святами подарунками, виготовленими своїми руками.

18. Щоранку самостійно застеляє своє ліжко.

19. Посидить поряд з бабусею (або дідусем), якщо вони захворіли або погано себе почувають.

 20. Підтримує порядок на полиці з книгами, дисками тощо.

 

 

 

                               Дидактичні ігри:

             

«Домашні турботи». Запропонуйте дітям приготувати обід, використовуючи іграшкову кухню. Допоможіть їм розподілити ролі: дівчатка командують, хлопчики допомагають. Після гри поговоріть з малюками, розкажіть, що тата завжди повинні допомагають мамам по дому. Дізнайтеся, хто і як допомагає своїм мамам будинку.

 «Будинок дружби». Посадіть всіх дітей в коло через одного (хлопчик-дівчинка) і дайте їм конструктор. Пустіть одну деталь конструктора по колу, і нехай кожен малюк, приєднуючи до неї наступну і передаючи далі, скаже комплімент представнику протилежної статі. Наприклад: Ваня який? - Гарний, сильний, швидко бігає, високо стрибає, не ображає дівчат, не б'ється. Маша яка? - Гарна, добра, чесна, акуратна, і т. п. Ця гра допомагає дітям зрозуміти, що в кожній людині є щось хороше, що дружити між собою можна і потрібно. Побудуйте з конструктора великий «будинок дружби».

Дидактичні ігри з ґендерного виховання

 «Родичі». Нехай діти дізнаються про різноманіття родинних відносин і спробують запам'ятати, хто кому доводиться: для бабусі і дідусі вони - онуки, для тітки і дядька - племінники, і т. п. В цій грі корисними будуть картки з написаними на них словами. Можна скласти з них невелике генеалогічне древо.

 «Дочки-матері». Це гра в справжню сім'ю - дівчатка тимчасово стають мамами, а хлопчики - татами. Батьки ходять на роботу, мами виховують дітей. Потім ролі міняються - у тата вихідний і він сидить вдома з дитиною, а мама йде на роботу. Ця гра допомагає кожній дитині зрозуміти, що обидві головні ролі в родині та однаково складні.

Дидактична гра «Мама - дівчинка, тато - хлопчик»

Хлопці у вашій родині теж є хлопчики і дівчатка, тільки деякі з них вже виросли і стали мамами і татами, бабусями і дідусями.

Вихователь роздає комплект фотографій «моя сім'я» на кожну дитину, поля блакитного і рожевого кольору. Діти розглядають фотографії своїх членів сім'ї і називають їх. Розкладають на блакитне поле тих членів сім'ї, які відносяться до дівчаток, а на синє поле тих, хто ставитися до хлопчиків.

 

Гра «Хто що носить»

Мета. Знаходити відмінності в зовнішньому вигляді хлопчиків і дівчаток.

Дидактичний матеріал. Фланелеграф, фігурки хлопчика і дівчинки, вирізані з картону.

У даній грі діти повинні розібратися, який одяг потрібна дівчинці і хлопчику. Вихователь «випадково» прикладає спідницю до фігури хлопчика чи свідомо зав'язує йому бант, надягає хустинку на голову. Діти виправляють помилки і самостійно виправляють помилки. Також дітям пропонується вибрати для фігурок відповідні предмети або іграшки: дівчинці скакалку, парасольку; хлопчикові - гімнастичні кільця, вудку.

 

Гра «Наші зачіски»

Мета. Сформувати у дітей уявлення про зачіски; розвивати фантазію і уяву.

Дидактичний матеріал. Сюжетні і предметні картинки, супутні товари для догляду за волоссям: гребінці, шпильки, резиночки, бантики, дзеркало.

На картинках представлені зображення хлопчика і дівчинки з різними зачісками і кольором волосся. Діти вгадують, на яких картинках художник зобразив хлопчика, на яких - дівчинку, обговорюють деталі і особливості зачісок. Коротка стрижка ... Довга стрижка ... Але хто тут дівчинка, а де хлопчик?

Після обговорення дітям пропонується організувати «Перукарня».

 

Дидактична гра з гендерного вихованню «Сім'я»

Мета: познайомитидітей з поняттям "Сім'я."

Закріпитизнання у дітей про родиннізв'язкивсерединісім'ї. Формувативміннявизначатиобов'язки кожного члена сім'ї. Ляльки для гривиготовляються з різнокольорових ниток, призначених для в'язання. Кожна лялька відрізняється один від одного різнимиознаками: Зростання, зачіска (у ляльок чоловічого роду-коротке волосся, а у ляльок жіночого роду-довгі аб окіски).

Хід гри: дітям пропонується самостійно вибрати длясебе роль (тато, мама, бабуся, дідусь, дитина.) І обігратисцени з сімейногожиття. Ця гра виховує у дітей любов і доброзичливе ставлення до своїх родичів.

 

1. Гра «Збери ланцюжок»

Мета: формувати уявлення дітей про статєвовіковому розвитку людини.

Устаткування: набір карток із зображенням немовляти-хлопчика, дошкільника, школяра, юнаки, чоловіки, старого; немовляти-дівчинки, дошкільнята, школярки, дівчата, жінки, бабусі.

Дітям пропонується викласти в «правильної» послідовності картки.

 

2. Гра «Знайди правильно»

Мета: формувати уявлення дітей про статеворольових стереотипних видах діяльності людини.

Устаткування: набір карток із зображенням дівчинки, хлопчика і предметів праці (лопата, цегла, пила, ніж, молоток, п'яльці, посуд для сервірування столу, продукти і посуд для приготування їжі, викрійки одягу та ін.).

Дітям пропонується підібрати предмети праці для хлопчика і для дівчинки.

 

3. Гра «Виправи помилку»

Мета: формувати знання про правила етикетної поведінки хлопчиків і дівчаток.

Устаткування: набір сюжетних карток:

Хлопчик в автобусі сидить, дівчинка стоїть.

Дівчинка в автобусі сидить, хлопчик стоїть.

Хлопчик нюхає квіти, дівчинка несе відро з водою для поливу.

Дівчинка нюхає квіти, хлопчик несе відро з водою для поливу.

У двері виходить хлопчик, за ним дівчинка.

У двері виходить дівчинка, хлопчик її пропускає.

Хлопчик сідає за стіл, дівчинка рухає стілець, допомагаючи йому сісти.

Дівчинка сідає за стіл, хлопчик рухає стілець, допомагаючи їй сісти.

Дітям пропонується знайти «правильну» картинку і пояснити свій вибір.

 

4. Гра «Хто ким працює? »

Мета: формувати знання про тендерну складової професій.

Обладнання: великі картки із зображенням чоловічих і жіночих професій (вихователь, медсестра, капітан, льотчик, пожежний) і нейтральних професій (лікар, вчитель, продавець, кондуктор, касир, музикант); маленькі картки із зображенням професійних інструментів (іграшка, градусник, глобус, штурвал, пожежний рукав, сходи, фонендоскоп, указка, ваги, сумка кондуктора, каса, скрипка)

Дітям пропонується:

• розкласти великі картки за принципом: чоловічі професії, жіночі професії, нейтральні професії;

• підібрати професійні інструменти. Гра супроводжується коментарями дітей.

 

Гра"Правда неправда"

Чи правда, що хлопчики люблять носити бантики?

Чи правда що дівчатка люблять грати в машинки?

Чи правда, що дівчатка носять красиві сукні?

Чи правда, що хлопчики люблять грати з пістолетами?

Чи правда, що хлопчики люблять грати з ляльками?

Чи правда, що дівчатка дуже ласкаві і добрі?

Чи правда, що хлопчики сміливі і сильні?

Чи правда, що дівчатка люблять грати солдатиками і роботами?

«Я – хлопчик, я – дівчинка,   ми – рівні»

Мета:. Виховувати доброзичливе ставлення хлопчиків до дівчаток, та дівчаток до хлопчиків.Закріпити та поповнити знання дітей з гендерних питань в доступній для них  формі, показати, що дівчатка і хлопчики мають рівні права та рівні можливості на зрозумілих сюжетних лініях з використанням ігор та конкурсних завдань. Включити хлопчиків і дівчаток у спільну роботу, вчити їх співпрацювати творчо і злагоджено. Сприяти згуртуванню  дитячого колективу. Формувати навички колективізму, позитивне ставлення до протилежної статі. Виховувати почуття дружби, взаємоповаги,  поступливістІ, взаєморозуміння.

Технічні засоби: мікрофон, програвач для міні-дисків, диск із записами.

Матеріал для проведення ігор: аркуші паперу, зелені і червоні олівці, набір для гри ( прищіпки для білизни, викрутки, серветки для пилу, цвяхи, відра для сміття, віники), м’ячі

«Мікрофон» (діти пояснюють свою відповідь)

Хід гри:

- Чому дівчаткам  нецікаво з хлопчиками?

- Чому хлопчики вважають дівчат нецікавими  співрозмовниками?

- Що ви вкладаєте в зміст слова «дружити»?

- Що означає «вміти дружити» і за що ми цінуємо друзів?

- Кого ми називаємо другом?

Зрозуміти відповідь на це запитання допоможе гра. Позмагайтеся, яка з двох команд за одну хвилину добере більше дієслів, щоб закінчити речення:

Друзі можуть разом ...

(Речення команди записують на дошці. Речення команди-переможниці доповнюються дієсловами другої команди так, щоб слова не повторювалися).

Ми переконалися, що друзями є ті, хто можуть разом робити найрізноманітніші справи, розважатися і відпочивати. І це ніяк не залежить від статі. Головне, щоб друзі довіряли одне одному, ділилися своїми думками, мріями, таємницями, покладалися одне на одного. Тож у дружбі і хлопці, і дівчата - рівні.

 

 

 

 

 

 

 

                                       Рухливі ігри:

ВЕСЕЛКА

Мета: удосконалювати навички бігу; виховувати витримку, кмітливість.

Хід гри

За допомогою лічилки обирається «Веселка», який повертаєть­ся обличчям до гравців, піднімає руки в сторони (протягом усієї гри «Веселка» залишається на своєму місці). «Веселка» називає який-небудь колір. Гравці знаходять цей колір у себе в одязі або у кого-небудь із сусідів (можна триматися за одяг інших) і, торкаючись цього кольору, спокійно проходять під «Веселкою» (під його руками). Якщо у гравця відсутній по­трібний колір і немає можливості торкнутися названого кольору, він повинен швидко пробігти під «Веселкою». Якщо «Веселка» квацнув гравця, то він стає новим «Веселкою» і гра продовжу­ється.

 

НЕ СПИ, НЕ ПОЗІХАЙ!

Мета: виховувати увагу, кмітливість, швидку реакцію. Матеріал: довгий мотузок, кінці якого зв’язані між собою. Хід гри Обирається ведучий. Гравці утворюють коло, тримаючи мотуз­ку обома руками зверху. Ведучий ходить по колу, вимовляючи слова: «Не спи, не позіхай, руки швидко прибирай!» і намагається торкнутися рук одного з гравців. Завдання гравців: вчасно при­брати руки, відпустивши мотузку. Під час гри мотузка не повинна падати на землю, адже щойно відходить ведучий, гравець, якого він хотів квацнути, одразу ж бере мотузку. Той, кого ведучий торкнувся, міняється з ним ролями.

 

ВУСАТИЙ СОМ

Мета: удосконалювати навички бігу; виховувати увагу, швид­ку реакцію на сигнал. Хід гри На землі вихователь креслить лінію — це «берег», з одного боку «суша», з другого — «вода». За допомогою лічилки обира­ють ведучого — це «сом». «Сом» живе у воді на відстані 4–5 м від «берега». Решта гравців стоїть там же, але на відстані 1,5–2 м, повернувшись обличчям до «берега», і вимовляють слова: Під камінням сом не спить, Сом вусами ворушить. Рибки, рибки, не чекайте, Всі на берег випливайте! Після цих слів «рибки» тікають від «сома», а він намагається їх зловити. «Сом» не повинен виходити за лінію «берега». Спій­мані у «воді» «рибки» залишають гру. Гра повторюється.

 

ПЛІТ

Мета: удосконалювати навички ходьби та бігу; розвивати вмін­ня узгоджувати свої рухи з рухами інших. Матеріал: музичний супровід — повільна і швидка музика. Хід гри Гравці стоять шеренгами біля чотирьох стін майданчика, узяв­шись за руки. Починає звучати повільна музика, усі шеренги схо­дяться у центрі та кланяються одна одній. Потім звучить швидка музика, і всі діти починають танцювати. Щойно музика замовкає, усі учасники повинні повернутися на місця в свої шеренги. Ше­ренга, яка вишикується першою, виграє.

 

КВАЧ

Мета: удосконалювати навички швидкого бігу; розвивати швидкість і спритність.

Хід гри

Діти стоять у різних кінцях майданчика. Одну дитину оби­рають «квачем», їй дають до рук кольорову стрічку, і вона стає посередині майданчика. Вихователь Квачик, квачик, раз, два, три, Швидше ти дітей лови! «Квач» намагається когось догнати (квацнути). Той, кого він квацнув, відходить убік. Гра завершується, якщо «квач» зло­вить трьох-чотирьох дітей (за домовленістю). Потім вихователь призначає «квачем» найспритнішу дитину, яку жодного разу не спіймали. Рекомендації до гри Спійманим уважається той, кого «квач» квацнув, він відхо­дить убік. Якщо «квач» протягом 30–40 с не може нікого квац­нути, то необхідно призначити іншу дитину.

«Квач, бери стрічку!»

У грі можуть брати участь кілька ведучих. Для гри необхідні різнокольорові стрічки з тканини або паперу. Кожний із гравців закладає свою стрічку за комір. У ведучих стрічки відсутні, тому їх завдання — наздогнати гравця, схопити його стрічку й закласти її собі за комір. Якщо це йому вдається, тоді він стає гравцем, а той, хто втратив стрічку,— ведучим.

 

МИШОЛОВКА

Мета: удосконалювати навички ходьби та бігу; виховувати ви­триманість, кмітливість, чесність.

Хід гри

Вихователь об’єднує дітей у дві неоднакові підгрупи. Менша утворює коло — «мишоловку», а більша, яка зображає «мишей», розміщується за колом. Діти, які зображують «мишоловку», бе­руться за руки і починають ходити по колу праворуч або ліворуч (за умовою). Діти Як ці миші надоїли, Все погризли, все поїли, Бережіться, мишенята, Доберемось ми до вас! Мишоловку ми поставим, Переловимо всіх вас. На останні слова діти зупиняються і піднімають зчеплені руки. «Миші» в цей час починають швидко перебігати через «мишолов­ку» і вибігати з неї. На слово вихователя «Хлоп!» діти швидко опускають руки, і «мишоловка» закривається. Дітей, які не встигли вибігти з кола, уважають спійманими, і вони стають у коло. Коли «миші» будуть спіймані, гру починають знову. Для «мишоловки» обирають ді­тей, які зображували «мишей». Рекомендації до гри Вихователь стежить за тим, щоб «миші» перебігають тільки через середину кола, за колом їм бігати не дозволяється. Не мож­на також підлазити під закриту «мишоловку» (опущені руки) або розривати коло.

 

«Парний біг »

Діти стають парами за бажанням. За умовним сигналом вихователя діти розбігаються майданчиком, використовуючи всю його площу.За словами вихователя: «Знайди собі пару!» — діти повинні знайти свою пару і взятися за руки. Тому, хто довго шукає свою пару, діти можуть говорити: «Олю, Олю, поспішай, швидше пару обирай!» Гра повторюється декілька разів, після кожного повторення діти міняються парами.   «Перебіжки» Гравці бігають у середньому темпі від однієї позначки до другої. На відстані 20-30 м одна від одної креслять дві лінії (або призначають два дерева). Гравці починають біг у середньому темпі від однієї позначки (дерева). Добігши до другої лінії, гравці розвертаються й повертаються назад бігом до першої. Стомившись, гравець припиняє біг. Гра триває, поки не залишиться найвитриваліший гравець —він і є переможцем.

 

ПТАХИ І ЗОЗУЛЯ

Мета: удосконалювати навички бігу; розвивати спритність і швидкість.

Хід гри

На одному боці майданчика діти креслять невеликі кола. Це — «гнізда птахів». Одна дитина — «зозуля», вона стоїть осторонь і не має «гнізда». На слова вихователя: Птахи у справах полетіли І гнізда-хатки залишили! — діти вибігають із «гнізд» урозтіч. «Зозуля літає» разом із ними. З ними зозуленька літає, Собі хатиноньку шукає! На слова: Птахи, довго не літайте. Свої гніздечка відшукайте! — діти біжать до своїх «гнізд», а «зозуля» намагається швидко за­йняти яке-небудь «гніздо». Дитина, яка залишилася без місця, стає «зозулею». Рекомендації до гри Вихователеві необхідно стежити, щоб діти бігали всім майдан­чиком і не «літали» близько від «гнізд».

 

ШПАКИ

Мета: удосконалювати навички бігу; виховувати увагу; учити швидко орієнтуватися в просторі. Хід гри На одному боці майданчика накреслені кружечки (діаметр 1 м) — «шпаківня» Усі діти — «шпаки», кількість їх непарна, тоб­то на одну дитину більше, ніж накреслено кружечків, а у «шпа­ківню» може «залітати» тільки двоє «шпаків». Вихователь Навесні пташки чарівні Оселились у шпаківні. Пір’ячком виблискують, Пісеньки висвистують! На слова вихователя «Шпаки летять!» діти, наслідуючи політ шпаків, бігають майданчиком урозтіч. На слова «Шпаки приле­тіли!» вони біжать до «шпаківень». Уважається, що дитина, яка спізнилася зайняти місце в «шпаківні», програє. Коли всі діти стануть у кружечки, вихователь говорить: «Шпаки полетіли». Діти знову бігають, а за сигналом займають місце у будь-якому кружечку. Програє той, хто спізнився. Гра повторюється кілька разів. Рекомендації до гри Якщо дітей у групі парна кількість, то у грі бере участь вихо­ватель. Йому необхідно нагадувати дітям, щоб вони бігали якнай­далі від «шпаківень».

 

Лови!

Мета: удосконалювати навички бігу. Розвивати спритність і швидкість. Хід гри Діти діляться на дві підгрупи, які стають по різні боки майданчика. Одну дитину обирають “квачем” – їй дають кольорову стрічку. Квач стає посередині майданчика. Коли вихователь каже: “Лови!” – діти розбігаються, а квач намагається когось наздогнати і торкнутися рукою. Той, кого він торкнеться, відходить убік. Гра закінчується, коли квач зловить трьох-чотирьох дітей. Потім обирають іншого квача. Примітка. Якщо за 30-40 сек. квач не може нікого зловити, слід обрати нового.

 

Оса

Мета: удосконалювати навички бігу. Розвивати спритність і швидкість. Хід гри У грі бере участь непарна кількість дітей. Той, хто залишився сам, — “оса”. Вона займає визначене місце. Пари розходяться, діти юрбою прибігають до оси й запитують: “Оса, оса, а чи ти дуже лиха?” Та відповідає: “Як ужалю, так знатимеш! Я не зла, не лиха, а кого хочу, того й зловлю”. Після цих слів оса ловить дітей, що біжать поодинці. В момент наближення оси гравці швидко об’єднуються в пари, а коли та віддаляється — розходяться, перебігають довільно. Той, кого впіймає оса, перебирає на себе цю роль.

 

Повінь

Мета: удосконалювати навички бігу на швидкість. Виховувати витримку, кмітливість та орієнтування в просторі. Хід гри Діти стають кружка, присідають і вдають, що сплять. Один з учасників — “вартовий” — ходить у середині кола, вигукує: “Повінь! Рятуйтесь!” Тоді всі розбігаються, шукаючи собі схованку: залазять на бум, драбину, стають або сідають на камінь тощо. Примостившись, перебігають з місця на місце, а вартовий намагається їх упіймати. Яку дитину спіймає — та стає вартовим. Примітка. Хто не знайшов придатного для себе місця, йде на допомогу вартовому — теж ловить дітей.

 

Яструб

 Мета: удосконалювати навички бігу. Розвивати спритність і швидкість. Хід гри Обирають “яструба”. Усі, крім яструба, утворюють колону, взявши один одного за пояс або за плечі. Перший запитує яструба: – Тобі кого треба? – Останнього. – То лови його! Яструб кидається до останнього гравця, який намагається втекти, біжучи уздовж колони, щоб стати попереду неї. Спійманий стає яструбом, а колишній яструб — першим у колоні.

 

Гра «Козлик»

Мета: ходьба по колу, біг з ловінням. Виховання спритності, швидкості, вміння діяти за сигналом.

Хід гри

З дітей обирають козлика, який стає посередині кола. Всі діти йдуть по колу і промовляють слова: Козлику біленький, Козлику сіренький, Тебе ми напували, Тебе ми годували. З нами, козлику, пограй, І скоріше доганяй. По закінченню слів діти розбігаються врозтіч, а козлик їх ловить. Правила гри: Тікати можна лише після закінчення слів Вказівки до гри: вихователь стежить, щоб діти додержувалися рівного кола. Він регулює біг з відпочинком, щоб не стомити дітей. В кінці гри вихователь визначає найспритнішу  дитину, яка ні разу не була зловлена, і козлика, який швидше за інших ловив. На роль козлика зловлених дітей не обирати.

 

Гра «Рибалки і рибки»

Мета: біг  врозтіч з ловінням, виховання витримки, уваги, пам’яті.

Хід гри

Серед дітей обирають 2-3 рибалок, всі інші – рибки. Рибалки стають на одному місці, майданчику, рибки – на іншому. Між ними відбуваються такий діалог. –         Рибалки, рибалки, що в’яжете? –         Сітку! –         Кого будете ловити? –         Рибку. –         Яку? –         Карасів і щуку! –         То ловіть! Рибки розбігаються по всьому майданчику, кожний рибалка намагається піймати хоч одну рибку. Правила гри: Риба вважається пійманою, коли рибалка торкнувся її рукою. Коли рибалки спіймали хоч по одній рибці, вибирають інших рибалок. Вказівки до гри: вихователь стежить, щоб діти бігали не наштовхнувшись один на одного, чергує біг з відпочинком.

 

Гра «Коза і вовк»

Мета: ходьба по колу, біг з ловінням. Виховувати витримку, сміливість, кмітливість, спритність.

Хід гри

Лічилкою діти вибирають вовка і козу, всі інші – пастухи. Взявшись всі за руки, пастухи рухаються по колу, всередині якого пасеться коза, і промовляють такі слова: Вийшла кізонька рогата Попастися на лужок, Вовк її спіймати хоче, Щоб забрати у лісок. Після цих слів коза вибігає через ворота (двоє дітей рухаються по колу з піднятими руками), а вовк її ловить. Коли вовк спіймає козу, гра починається спочатку. Правила гри. Коза може забігати назад в коло. При цьому ворота зачиняються. Вовк має право ловити козу лише поза колом. Вказівки до гри. Вихователь стежить за тим, щоб діти довго не бігали поза колом.

 

Гра «Діти і півник»

Мета: біг в різних напрямках. Виховання уваги, спритності, вміння діяти за сигналом.

Хід гри

Лічилкою обирають півника. Всі інші діти стоять за лінією. Вихователь каже: –         Півник зранку вже не спить Дуже голосно кричить: В цей час півник ходить по майданчику і голосно кукурікає 2 р. Ку-ку-рі-ку! – 2р. Діти йому відповідають: – Півник, півник, Золотий гребінчик. Чому рано так встаєш Дітям спати не даєш Після цих слів півник починає ловити дітей, які бігають по майданчику. Правила гри: коли півник піймав більшість дітей гра припиняється і обирається новий півник. Пійманим вважається той, кого півник торкнувся. Вказівки до гри: вихователь стежить щоб діти не бігли раніше, ніж закінчиться діалог.

 

 

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Баранюк Татьяна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
15 жовтня 2021
Переглядів
10777
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку