Змагання “козацькі забави” проводяться для хлопців. Підбирати естафети, конкурси або атракціони необхідно відповідно віку та можливостям дітей. Є змагання що викликають негативну реакцію і агресивні дії юнаків. Такі змагання не треба проводити. До них відносяться, як показав досвід, “Бій півней” - коли хлопці штовхають один одного, стоячи на одній нозі, намагаючись щоб суперник став на дві ноги. Також є змагання “Вершники” - коли один хлопець сідає верхи на іншого, і верхні стягують один одного. І ще, з погляду глядачів цікаве, але для виконуючих неприємне, це “Бій мішками на колоді”. Це змагання можна замінити іншим, наприклад “Зтягни за мотузку”. У цьому змаганні юнаки стоять на колоді і тримають мотузку правою рукою, кожний за свій кінець. Завдання: стягнути суперника за мотузку з колоди.
До початку змагань, хлопців треба готувати як до перемоги, так і до поразки. Досвід показав, що більшість дітей не вміють себе поводити ні в тому, ні в іншому разі. Фізрук повинен розказати про тактовну поведінку переможців, і що поразка, це ще не показник фізичної непідготовленості, а якщо юнак дійсно фізично слабий, через похвалу за ішні дії, запропонувати фізичні вправи для поліпшення фізичної підготовленості.
Комплектувати команди можна за віком: наприклад: 1 підгрупа - молодші загони, 2 підгрупа - середні загони, 3 підгрупа - старші загони. Можна щоб кожен козацький гурт-команда складався з хлопців різного віку. Дуже цікаво проходять такі змагання між юнаками-вожатими і юнаками старшого загону.
Ці змагання, теж треба проводити як свято спорту. Необхідно продумати які будуть костюми, емблеми, як оформити майданчик і підібрати музичний супровід. Заздалегідь з ведучими та суддями вивчити їх ролі та обов’язки. Нижче будет наведено приклад сценарію спортивного свята “Козацькі забави” для дітей старших загонів