Дата:
Клас: 2
Тема: Оригамі. Колективне конструювання букету з квітів. «Букет тюльпанів»
Мета: навчити учнів виготовляти квадрати різного розміру; повторити базові форми складання орігамі; навчити конструювати об'ємні квіти з паперових квадратиків за схемами; розвивати увагу, фантазію, творчі здібності, естетичний смак, дрібну моторику пальців рук; виховувати акуратність, терпіння, любов до природи, живопису.
Обладнання: ілюстрації — зображення виробів у техніці орігамі, зразок готового виробу, дві окремі його частини для демонстрації склеювання, кольорові паперові заготовки квадратної форми, клей, технологічні картки, аудіо записи для проведення фізкультхвилинки.
Тип уроку: формування умінь та навичок.
Міжпредметні зв’язки: природознавство, трудове навчання.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
1. Привітання
- Доброго дня, діти!
Працювати ми будемо під девізом:
Руки твої — то найкращий скарб,
Коли ти зумієш їм дати лад.
Щоб нині робота у нас кипіла,
Працювати ми будемо
Дружно і вміло!
2. Перевірка готовності до уроку.
ІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
1.Повідомлення теми і мети уроку.
2. Вступна бесіда.
- Діти прослухайте загадку, та спробуйте її відгадати.
Я гордо голову тримаю,
і перед вітром не схиляю,
Я жовтий, білий, полум’яний
І, наче яблуко, рум’яний
В саду я квітну навесні
Скажи, яке ім’я мені?
( Тюльпан)
- Правильно діти, це тюльпан. Саме цю квітку ми будемо виготовляти сьогодні на уроці.
- А тепер давайте роздивимось , який вигляд має наш красень тюльпан.
- З яких частин складається? ( бутон , стебло і листочок)
3. Історичні відомості.
Тюльпан - це весняна квітка. Тільки уявіть , що в світі існує понад сто видів цієї дивовижної рослини! Ця квітка має таку назву через те, що її бутон за формою нагадує “тюрбан”- східний головний убір.
Фізкультхвилинка
— Прийміть зручну позу. Заплющте очі. Уявіть, що ми йдемо лісовою стежиною, нас оточує краса, пахнуть квіти. Робимо глибокий вдих і відчуваємо їх ніжний аромат. Можна нахилитися, торкнутися їх ніжних пелюсток. Ми йдемо все далі і далі, а дерева стають все вище і вище. Вони тягнуть до сонця свої гілки. Сядьте на м'яку травичку під деревом, можна опертися на його потужний стовбур і відчути, як енергія дерева струмує по стовбуру від коренів до гілок. Можна відчути, як енергія дерева наповнює нас. Ми продовжуємо нашу подорож лісовою стежкою і зустрічаємося з Матінкою-Природою. її ніжні і теплі руки торкнулися нашої голови, наших долонь, і ми відчули, як це тепло наповнює наше серце. Адже наше серце — це центр спокою, добра, любові. Тепер нам час повертатися до класу. Пам'ятайте про те, що ви завжди можете повернутися в це місце і зустрітися з Матінкою-Природою. Повільно розплющуємо очі — І знову ми всі разом на нашому уроці.
— Вам сподобалася прогулянка?
— Які почуття ви відчували, коли здійснювали прогулянку лісовою стежиною?
— А пам'ятаєте, хто вас зустрів у лісі? (Матінка-Природа)
— А як ви її собі уявляєте?
— А як ви вважаєте, Матінка-Природа була рада зустрічі з вами?
— А чому?
— А чи завжди Матінка-Природа радіє від зустрічі з людьми? (Ні, не завжди.)
— Змогли б ви навести приклади, коли вона була засмучена від зустрічі з людьми? (Відповіді дітей.)
ІІІ. Аналіз зразка та його зображення.
1. Повторення правил техніки безпеки.
Щоб безпечно працювати,
Треба правила згадати.
Ножиці — це небезпечно,
Тож згадати нам доречно:
Біля краю не клади,
Щоб не сталося біди.
Вістрям вгору не тримай,
Другові їх не кидай.
Якщо він тебе попросить,
Вперед кільцями подай!
Клей наносити потрібно
З середини до країв.
Буде дуже добре видно,
Якщо буде зайвий він.
Якщо клей на одяг капнув,
Паніки не піднімай,
А швидесенько водою
Клей з одежі відмивай.
На столі лежить серветка.
Якщо руки забруднив,
Ти візьми її швиденько
Й витри все, що замастив.
2. Поетапне виконання виробу.
- Давайте роздивимось як має виглядати наша квітка. ( Дивимось як виготовлено вже готову квітку)
3.Інструктаж учителя.
Учні виконують за вчителем.
Етапи виготовляння квітки:
• Візьміть аркуш кольорового двостороннього паперу
• Зробіть з аркуша квадрат. Відріжте зайву смужку
• Складіть квадрат навпіл – 1 раз.
• Тепер - по діагоналі – 2 рази.
• Поздовжні згини повинні піти всередину і «зустрітися один з одним».
• У результаті вийде трикутна фігурка зі складками всередині.
• Куточки верхнього шару відігнути вгору.
• Перевернути фігуру і знову куточки верхнього шару відігнути вгору.
• Повинна вийти така фігурка, де зрізи «зустрічаються» посередині.
• Відігніть перший кут таким чином, щоб вийшов ромбик зі складкою в центрі.
• Переверніть фігурку і знову відігніть кут, щоб вийшов ромбик. Простежте за тим, щоб кромки і куточки «дивилися» вгору.
• Загніть правий кут до центру. Загніть лівий кут унахлист так, щоб він повністю закривав правий кут. Переверніть фігурку і повторіть те саме. Заправте один кут в інший. Повторіть цей крок, перевернувши фігуру.
• В отвір знизу надуйте квітку.
• Відігніть пелюстки.
• Тюльпан готовий!
- Тепер ви можете зробити з таких ось тюльпанів цілий букет! Ваш букет ніколи не зів’яне і для нього не потрібно міняти воду! Тепер треба зробити стеблинку. Це може бути дерев’яна паличка, що лежить у вас на парті.
А листочок ми зробимо за такою послідовністю:
• Зелений квадратик згинаємо по діагоналі і розгортаємо.
• Розміщуємо квадрат вільними краями до гори.
• Правий і лівий кути загинаємо від верхнього кута до центральної лінії згину.
• Згортаємо фігуру навпіл по вертикалі.
• Відвертаємо нижній кут на себе в сторону - вийшов листок.
• Склеюємо квітку зі стеблом клеєм.
IV. Самостійна практична робота учнів.
— Зі скількох частин складається квітка?
— Що нам знадобиться для її виготовлення?
— Чи знадобиться нам для роботи клей?
— Згадаймо правила безпечної роботи з клеєм!
— Зараз приступаємо до роботи. Працюємо за раніше обговореним планом. Якщо хтось забуде порядок роботи, подивіться на дошку, де розташована
схема.
Діти працюють самостійно, вчитель здійснює індивідуальний підхід.
V. Виставка та оцінювання робіт.
— Подивіться на нашу виставку! Якого тільки кольору квітів тут немає!
— Ви всі дуже добре постаралися. Дехто встиг зробити декілька квіток.
— Чи задоволені ви своєю працею?
— Чи зверталися ви по допомогу до схеми на дошці?
— Хто впорався сам?
— Хто зумів допомогти товаришу?
VІ. Рефлексія.
— У якій техніці сьогодні працювали?
— Кому подаруєте свою квіточку?
— Чи зможете когось навчити виготовляти такі квіти?
VIІІ. Прибирання робочих місць.
V.