Орнамент. Візерунок у прямокутнику з рослинних форм.

Про матеріал

ознайомити учнів з декоративно-ужитковим мистецтвом; сформувати уявлення

про орнамент, про спосіб його отримання шляхом вирізування з паперу; навчити вирізати симетричні фігури з паперу; розвивати фантазію та уяву, дрібну моторику

рук; розширювати світогляд; виховувати любов до національних традицій, терпіння

і акуратність.

Перегляд файлу

Тема: Орнамент. Візерунок у прямокутнику з рослинних форм.     

 Мета: ознайомити учнів з декоративно-ужитковим мистецтвом; сформувати уявлення

про орнамент, про спосіб його отримання шляхом вирізування з паперу; навчити вирізати симетричні фігури з паперу; розвивати фантазію та уяву, дрібну моторику

рук; розширювати світогляд; виховувати любов до національних традицій, терпіння   

і акуратність.

Обладнання: кольоровий папір, ножиці, клей, пензлик, серветка для рук, ілюстрації із   

зображенням мальовничих українських пейзажів, предметів українського побуту, одягу, рушників, аудіо запис українських пісень у виконанні С. Ротару.

Тип уроку: Здобуття нових ЗУН.

Хід уроку:

1.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

2.СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

2.1.Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні на уроці ми вирушимо у подорож до світу веселого та щасли­
вого дитинства. А дитинства не буває без гри.

 Ви любите гратися?

  • Які іграшки вам подобаються найбільше?
  • Які іграшки бувають? (М'які, залізні, пластмасові та ін.)

 А чи бувають іграшки, якими можна не тільки гратися?

- Іграшки, які мають художню цінність і виготовлені народними май­
страми, називаються декоративними. А мистецтво їх виготовлення прийнято
вважати декоративно-ужитковим.

До декоративно-ужиткового мистецтва належать художньо виконані меблі, посуд, одяг, килими, мереживо, ювелірні вироби, іграшки та інші предмети. В Україні історично склалися центри декоративно-ужиткового мистецтва у Косові, Яворові, Опішні, Решетилівці, Дибінцях, Ічні, Дегтярах, Иетриківці, Бубнівці, Клембівці, Кролевці та інших населених пунктах. (На дошці — ілю­страції із зображенням мальовничих міст України.) Розгляньте на с. 56 ви­роби народних майстрів.

 Здогадайтеся, чим оздоблювали свої вироби народні майстри?

                           1     2     3     4

А  Е   К   А  Ю

Б  У  О   Ї  Т

В  Н  П  Ж  Я

г     З     Є     М    Р

Б-2     Г-4      В-1       А-3       Г-3    А-1    В-1  Б-4
О       Р        Н         А      М      _Е     Н    Т

 Так, вони прикрашали свої вироби орнаментом.

 

 

2.2. Вступна бесіда

  • Здавна основним видом оздоблення виробів декоративно-ужиткового
    мистецтва був орнамент (від лат. огпатепіит прикраса) — візерунок, по­
    будований на ритмічно організованому сполученні зображувальних елементів,
    виконаних засобами живопису, опалювання, різьби, графіки тощо.
  • Перш ніж приступити до роботи, потрібно з'ясувати зміст поняття
    «орнамент».

Орнамент — найпоширеніша композиційна побудова; це багаторазове по­вторення зображення предметів. Зустрічається в архітектурі, декоративно-ужитковому мистецтві, графіці.

Орнаменти з паперу використовують для прикрашання інтер'єру, ново­річних ялинок, приміщень, сценічних костюмів, альбомів та інше. (На дошці ілюстрації із зображенням українського одягу, посуду, рушників.)

Демонструються плакати з різними видами орнаментів. Підручник, с. 64.

 

2.3.Розповідь учителя (див. додаток нас. 34)
Фізкультхвилинка

2.4.Демонстрування та аналіз зразка

1) Принцип виконання орнаменту з паперу.

 Смужка білого або кольорового тонкого паперу складається кілька разів
навпіл, поки не вийде заготовка потрібного розміру. З одного боку наноситься
половинне зображення предмета і вирізається по контурних лініях. (Учитель
демонструє принцип роботи.) Деталь розгортається і прогладжується, щоб
зникли лінії згинів.

2) Інструктаж учителя.

  • Які предмети побуту можна прикрасити орнаментом? (Предмети по­
    буту, одяг, взуття) 3 якими видами орнаменту ви вже знайомі?
  • Рослинний орнамент складається зі стилізованих листя, квітів, плодів,
    гілок. Геометричний орнамент складається з точок, ліній (прямих, ламаних,
    зигзагоподібних), і фігур (кіл, ромбів, багатогранників, зірок, хрестів, спі­
    ралей).
  • А сьогодні будемо створювати рослинний орнамент у квадраті або у пря­
    мокутнику. Розгорніть підручники на с. 61 і розгляньте рослинний орнамент
    з природних матеріалів. Ми будемо працювати з папером.

 

  • Користуючись шаблонами, обведіть та виріжте деталі квітів, листя. Якщо
    бажаєте, додайте свої власні деталі.
  • Заготовлені деталі зображення розташовуються на столі так, щоб вийшла
    задумана композиція. Якщо отримана композиція не подобається, деталі
    розташовують інакше — знаходять більш вдалі композиційні рішення.
  • Клейстером промащується тільки наклеювана деталь зображення. Зруч­
    ніше промащувати від середини до країв. Кожне нове промазування ро­
    биться на чистому аркуші. Дрібні форми рекомендується промащувати
    дерев'яною паличкою, намагаючись не промащувати клейстером краї.
  • На фон зображення наклеюються в певній послідовності: спочатку — най­
    більш віддалені, а потім — поступово наближаються до переднього плану.
  • Потім деталь потрібно приклеїти на її місце і пригладити ганчірочкою (або
    накрити чистим аркушем паперу і пригладити).

3. ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ

Діти виконують роботу під аудіозапис українських пісень у виконанні Софії Ротару.

4. ВИСТАВКА ТА ОЦІНЮВАННЯ РОБІТ

 Чим схожі ваші роботи? чим відрізняються? (Кількістю елементів та
їх розташуванням.) Зверніть увагу на якість роботи: точність, акуратність,
оформлення.

Діти виходять по рядах і показують свої роботи. Решта учнів аналізують складені орнаменти.

5. ПІДСУМОК УРОКУ

 Про що нове дізналися на уроці? Кому хотіли б розповісти про це?
— Що таке орнамент?

- Де найчастіше застосовували орнамент українські майстри?

 

1

 

docx
Додано
20 квітня 2018
Переглядів
1329
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку