Лисичанський промислово-технологічний фаховий коледж
ОСНОВИ ДИНАМІКИ
методична розробка
з дисципліни «Іноземна мова ( за професійним спрямуванням)»
в закладах фахової передвищої освіти
Розробник:
Скиба Н.М., старший викладач, викладач вищої категорії Лисичанського промислово-технологічного фахового коледжу
2024
ВСТУП
Методична розробка заняття виконана у відповідності з методичними рекомендаціями з підготовки та проведення практичних занять у закладах фахової передвищої освіти. Заняття підготовлено відповідно до робочої і навчальної програми з дисципліни «Іноземна мова ( за професійним спрямуванням)» спеціальності 133 «Галузеве машинобудування» за освітньо-професійною програмою «Обслуговування та ремонт обладнання підприємств хімічної та нафтогазопереробної промисловості».У методичній розробці заняття подано розгорнутий план-конспект заняття у формі мовного практикуму з використанням методу критичного мислення, методики роботи з лексичним матеріалом, методу лінгвістичного квесту, рольовою грою, перелік необхідного обладнання, мету і задачі, надано чітку структуру заняття, вдало подано мотивацію пізнавальної діяльності студентів.
Розробка містить багато різноманітних форм та методів роботи (бесіду, читання, мозковий штурм, аудіювання з використанням тематичного відеоролику, групову та парну роботу,), що відповідають психофізіологічним та індивідуальним особливостям студентів і сприяють успішному досягненню мети заняття.
Методична розробка заняття відповідає теоретичному й методико-практичному розділам навчальної програми, має інноваційний характер, відповідає новітнім технологіям навчання, спрямована на формування комунікативної компетенції майбутніх фахівців, розвиток пам'яті, уваги, фонематичного слуху студентів, сприяють зацікавленості та формуванню комунікативної компетенції майбутніх фахівців.
Методична розробка може бути рекомендована для викладачів іноземної мови в закладах фахової передвищої освіти в якості як основного, так і довідково-дидактичного матеріалу.
МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА ЗАНЯТТЯ
ТЕМА: ОСНОВИ ДИНАМІКИ
Предмет: Іноземна мова( за професійним спрямуваннмя)
Мета: формувати лексичні навички й навички вимови; вдосконалювати навички читання й усного мовлення; розвивати мовну здогадку й мовленнєву реакцію; виховувати зацікавленість у розширенні своїх знань, використовувати раніше вивчені структури, а також збагачувати словарний запас, практикуватися у перекладі речень, розвивати навички логічного викладання думок, пам'ять, виховувати свідоме ставлення до навчання, вчити раціонально використовувати свій час, прищеплювати бажання вивчати іноземну мову.
Обладнання: словники, комп’ютер, роздавальний матеріал
Тип заняття: практичне
Міжпредметні зв'язки: Основи технології галузі, Автоматизація технологічного процесу, Технічна механіка, Матеріалознавство
СТРУКТУРА ЗАНЯТТЯ:
1.Організаційний момент:
1)Привітання
2) Перекличка
3)Перевірка готовності до заняття
2. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності студентів, оголошення теми та цілей заняття.
3.Реалізація теми за планом
4. Підсумок заняття. Оцінювання
5. Домашнє завдання
I. Find out the words in the dictionary. Write them down and learn.
kinematics, dynamics, gravitational force, to offset, linear motion, circular motion, simple harmonic motion, to oscillate, displacement of a particle, origin, velocity, speed, momentum, the law of universal gravitation, to move uniformly, per hour |
II. Read the text. Use a dictionary, if necessary.
Dynamics is the study of the ways in which objects behave when they are acted on by forces. Such forces are all around us – for example, the gravitational force acting on a falling object, the air resistance that offsets the full effect of gravity on it, and the frictional force that makes it difficult to drag an object along the ground.
Just as there are many different types of forces, there are also different types of motion produced by those forces. In linear motion, an object moves in a straight line and a falling body is an example. Circular motion is produced when an object is acted on by a force that originates from a central point. If an object is held in equilibrium by two forces, and the extra force resulting from slightly moving the object from its equilibrium position is directly proportional to the distance moved, then the object oscillates regularly in simple harmonic motion.
For an understanding of dynamics, it is necessary to have a knowledge of kinematics, which is the study of motion alone, without taking into account what causes the motion. The most basic concept in kinematics is that of the displacement of a particle; this is the length and direction of the line along which the particle moves from some fixed point, the origin. A quantity, in which both magnitude and direction are specified, is called a vector. And vectors are of great importance in physics.
The next concept is that of the velocity of the particle. It is defined as the rate of change of the displacement with time. Velocity is itself a vector. The commonly-used word speed is reserved by physicists to denote only the magnitude of an object’s velocity, but not its direction. Any quantity that measures only the magnitude of some phenomenon and not its direction as well is known as a scalar quantity. Multiplying the velocity of an object by its mass gives us another vector quantity – momentum.
When the velocity of an object changes, it either accelerates or decelerates. The rate of change of velocity with time is measured in meters per second per second (ms-2) or an equivalent unit such as kilometers per hour per hour (km hr-2). Acceleration itself can vary with time.
The fundamental problem of dynamics is determining the motion of an object acted on by forces. The three basic laws governing this behaviour are called Newton’s laws of motion, after the English mathematician and physicist Isaac Newton (1642-1727), who formulated them in the seventeenth century, along with the law of universal gravitation.
Newton’s first law of motion states that an object will remain at rest or will continue to move uniformly in a straight line at constant velocity unless acted on by a force.
Newton’s second law goes a stage further to describe how an object behaves when a force does act on it. This law states that the rate of change of momentum of an object is proportional to the force acting on it.
Newton’s third law of motion concerns the interaction of forces produced by objects. It states that if one object exerts a force on another, that second object exerts an equal and opposite force on the first. This is the principle of action and reaction. A common example of this principle in operation occurs when someone tries to step onto land from a boat. In getting out of the boat, the person exerts a force on it. So as he goes forward onto land, the boat is pushed in the other direction.
III. Form adverbs from adjectives by adding the suffix – ly and translate them.
Different, straight, central, slight, direct, proportional, regular, simple, harmonic, basic, great, common, fundamental, universal, uniform, constant, necessary, original.
IV. Practice the following speech pattern.
Pattern 1. For an understanding of dynamics, it is necessary to have a knowledge of kinematics.
V. Find the sentences that can’t be found in the text.
VI. Put the following sentences in the right order.
VII. Find Ukrainian equivalents to the following expressions in the text.
IX. Analyze the structure of the sentences.
X. Fill in the missing words.
XI. Fill in the prepositions if necessary.
XII. Define whether the sentences are true or false.
XIII. Practice with someone asking and answering.