Основи електробезпеки

Про матеріал
Основи електробезпеки Основи електробезпеки Основи електробезпеки Основи електробезпеки
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Електробезпека

Номер слайду 2

Електробезпека Електробезпека - система організаційних і технічних заходів і засобів, що забезпечують захист людей від шкідливого і небезпечного впливу електричного струму, електричної дуги, електромеханічного струму і статичної електрики

Номер слайду 3

Ураження електричним струмом (електротравма) відбувається:   при одночасному торканні двох оголених проводів електропроводки; при торканні одного оголеного дроту, якщо людина в мокрому взутті або стоїть на вологій землі, у калюжі і т. п.

Номер слайду 4

Номер слайду 5

Види впливу електричного струму а) термічна дія. Результат впливу - опіки, нагрів тканини. б) електролітична дія. Результат впливу - розкладання органіки всередині людини, зміна складу крові. в) механічна дія. Призводить до розриву м'язів, тканин, розшарування, ударної дії, випаровуванню рідин з тканин організму. г) біологічна дія. Результат впливу - спазм (скорочення) м'язів.

Номер слайду 6

Номер слайду 7

Номер слайду 8

Види електротравми. Місцеві електротравми Місцеві електротравми: електричний опік, перегрів внутрішніх органів; електричні знаки; металлизация шкіри частками розплавився під дією електричної дуги металу; механічні пошкодження, викликані мимовільними скороченнями м'язів під дією струму

Номер слайду 9

Електричний знак чітка пляма сірого або блідо жовтого кольору діаметром 1 - 5 мм на шкірі. Уражена ділянка шкіри твердна подібно мозолі. З часом верхній шар ураженої шкіри сходить, і вона набуває первісний колір, чутливість і еластичність.

Номер слайду 10

Електрометалізація виникає при проникненні в шкіру частинок металу внаслідок його розбризкування та випаровування під дією струму (при горінні електричної дуги). Пошкоджена ділянка стає жорстою і шорсткою, колір її визначається кольором металу, що проник в шкіру. Протягом часу хвора шкіра сходить, зникають хворобливі відчуття. При ураженні очей лікування тривале, складне, травма може призвести до втрати зору.

Номер слайду 11

Електроофтальмія Це запалення зовнішніх оболонок під впливом потужного потоку ультрафіолетових променів, що знаходяться в електричній дузі. Проявляється через 2 - 6 годин: почервоніння та запалення слизових оболонок очей, гнійне виділення, спазми вік, часткове осліплення. Потерпілий відчуває сильний головний біль, різкий біль в очах, яка посилюється на світлі, виникає світлобоязнь.

Номер слайду 12

Загальні електротравми Загальні електротравми (електричний удар) - через порушення нормальної діяльності окремих життєво важливих органів (наприклад, при фібриляції серця) уражається весь організм. Електричний удар - це процес порушення живих тканин організму електричним струмом, що супроводжується судомним скороченням м'язів.

Номер слайду 13

Електричний удар Це збудження живих тканин організму проходить електричним струмом, що супроводжується різким, мимовільним скороченням м'язів. Електричний удар може призвести до порушення і навіть повного припинення діяльності життєво важливих органів - легень, серця, а значить і до загибелі організму.

Номер слайду 14

Залежно від результату поразки, електричні удари умовно розділені на 4 ступені: 1 ступінь - судорожне скорочення м'язів без втрати свідомості; 2 ступінь - судорожне скорочення м'язів з втратою свідомості; 3 ступінь - втрата свідомості і порушення серцевої діяльності; 4 ступінь - клінічна смерть - перехід від життя до смерті, що настає в момент припинення діяльності серця і легенів.

Номер слайду 15

Електричний шок - реакція нервової системи організму у відповідь на сильне роздратування електричним струмом. Призводить до розладу кровообігу, дихання, підвищення кров'яного тиску. Шок має дві фази: збудження і гальмування. Стадія гальмування характеризується виснаженням нервової системи, почастішанням пульсу, слабким диханням, пригнобленим станом, повної байдужістю до навколишнього при повному збереженні свідомості. Шоковий стан може тривати від кількох десятків хвилин до діб, після чого організм гине.

Номер слайду 16

Номер слайду 17

Номер слайду 18

ВПЛИВ ВИДУ СТРУМУ Найбільшу небезпеку зазвичай представляє змінний струм.

Номер слайду 19

Номер слайду 20

КЛАСИФІКАЦІЯ ПРИМІЩЕНЬ за ступенем небезпеки ураження людей електричним струмом 1. Приміщення без підвищеної небезпеки, в яких відсутні умови, що створюють підвищену або особливу небезпеку. 2. Приміщення з підвищеною небезпекою, що характеризуються наявністю в них однієї з наступних умов, що створюють підвищену небезпеку: 1) вогкості (вологість більше 75%) або струмопровідного пилу; 2) струмопровідних підлог (металеві, земляні, залізобетонні, цегляні тощо); 3) високої температури (вище 35 ° С); 4) можливості одночасного дотику людини до яких з'єднання з землею металоконструкцій будинків, технологічним апаратам, механізмам і т.п., з одного боку, і до металевих корпусів електрообладнання - з іншого.

Номер слайду 21

КЛАСИФІКАЦІЯ ПРИМІЩЕНЬ за ступенем небезпеки ураження людей електричним струмом 3. Особливо небезпечні приміщення, що характеризуються наявністю однієї з наступних умов, що створюють особливу небезпеку: 1) особливої вогкості; 2) хімічно активної чи органічної середовища; 3) одночасно двох або більше умов підвищеної небезпеки. 4. Території розміщення зовнішніх електроустановок. У відношенні небезпеки поразки людей електричним струмом ці території прирівнюються до особливо небезпечних приміщень.

Номер слайду 22

ЗАСОБИ ЗАХИСТУ В ЕЛЕКТРОУСТАНОВКАХ захисне заземлення занулення вирівнювання потенціалів мала напруга захисне відімкнення ізоляція струмопроводів огороджувальні пристрої попереджувальна сигналізація, блокування, знаки безпеки засоби захисту та запобіжні пристрої індивідуальні засоби захисту

Номер слайду 23

Використання необхідного типу ізоляці Ізоляція робоча - електрична ізоляція струмоведучих частин електроустановки, що забезпечує її нормальну роботу і захист працюючих від ураження електричним струмом Ізоляція подвійна - електрична ізоляція струмоведучих частин електроустановки, що складається з робочої і додаткової ізоляції

Номер слайду 24

Застосування малих напруг Мета цього методу - зниження напруги живлення електричних установок до значення тривало допустимої напруги дотику, при якій навіть двофазний дотик людини є безпечним. Суть методу полягає у використанні напруги живлення ЕУ не вище 42 В Метод малих напруг реалізують з використанням понижуючих трансформаторів

Номер слайду 25

Огороджувальні пристрої (огородження) З метою виключення можливості дотику до струмоведучих частин або наближення до них на небезпечну відстань застосовуються огорожі. Вони можуть мати різні конструктивне виконання: суцільні, сітчасті, і повинні відкриватися і закриватися ключем.

Номер слайду 26

Електрозахисні засоби. До основних належать засоби захисту, ізоляція яких довго витримує робочу напругу електроустановок. До них відносяться ізолюючі штанги, діелектричні рукавички, слюсарно-монтажний інструмент з ізолюючими рукоятками, покажчики напруги та ін.

Номер слайду 27

Електрозахисні засоби. До допоміжних засобів відносяться запобіжні пояси, які страхують; канати, кігті, захисні окуляри, брезентові рукавиці та ін. Вони призначені для страховки і захисту від падіння з висоти в результаті впливу на людину світлових, теплових, механічних і хімічних чинників. Застосовувані в електроустановках захисні засоби піддають періодичним випробуванням.

Номер слайду 28

Плакати і знаки безпеки

Номер слайду 29

Захисне заземлення. Захисним заземленням називається навмисне електричне з'єднання з землею або її еквівалентом металевих неструмоведучих частин, які можуть опинитися під напругою. Захисні заземлення застосовують у мережах напругою до 1000 вольт з ізольованою нейтраллю і в мережах напругою вище 1000 вольт, як з ізольованою, так і з заземленою нейтраллю. Заземлювач - це провідник або сукупність металево з'єднаних провідників, що знаходяться в зіткненні з землею або її еквівалентом. Заземлители бувають природні та штучні

Номер слайду 30

Захисне занулення Занулением називається навмисне з'єднання металевих неструмоведучих частин, які можуть випадково виявитися під напругою з багаторазово заземленим нульовим проводом.

Номер слайду 31

Захисне відключення Захисним відключенням називається швидкодіюче автоматичний пристрій, що відключає електроустановку при небезпеки ураження людини електричним струмом. Небезпека ураження виникає при наступних пошкодженнях електроустановки: замиканні на землю (корпус), зниження опору ізоляції нижче гранично допустимого, несправність заземлення або занулення. Виділяють такі схеми захисного відключення, що реагують:  на струм нульової послідовності  на напругу нульової послідовності;  на напругу фази відносно землі;  на струмі замикання на землю;  на напругу на корпусі щодо землі

Номер слайду 32

Індивідуальні та допоміжні засоби захисту від електричного струму діелектричні боти діелектричні рукавички інструменти з ізольованими рукоятками діелектричні килимки

Номер слайду 33

Види електрики

Номер слайду 34

Блискавкозахист Це обов'язкова частина будь-якої будівлі. Без системи блискавкозахисту (грозозахисту) будівля і відповідно, люди і майно, що знаходяться в ньому, беззахисні перед ударом стихії.

Номер слайду 35

Статична електрика Поширеними засобами захисту від статичної електрики є зменшення генерації електростатичних зарядів або їх відведення з наелектризованого матеріалу, що досягається: 1) заземленням металевих і електропровідних елементів обладнання; 2) збільшенням поверхневої та об'ємної провідності діелектриків; 3) установкою нейтралізаторів статичної електрики. Заземлення проводиться незалежно від використання інших методів захисту. Засоби індивідуального захисту: електростатичні халати, спеціальне взуття, антистатичні браслети, бавовняний одяг

Номер слайду 36

Перша допомога при ураженні електрострумом Перегляньте відео за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=tP07UhSIO5E

Номер слайду 37

Номер слайду 38

ppt
Додав(-ла)
Горальчук Таня
До підручника
Технології (рівень стандарту, академічний рівень) 10 клас (Коберник О.М. та інші)
Додано
4 жовтня 2020
Переглядів
822
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку