Основні класи неорганічних сполук - урок узагальнення знань

Про матеріал
Урок-змагання у якому клас ділиться на дві команди, яким пропонується пройти 5 конкурсів для визначення кращої команди.
Перегляд файлу

Урок-змагання: узагальнення знань з теми

«Основні класи неорганічних речовин» (IV (8) клас)

 

 

Тема: «Основні класи неорганічних речовин»

 

Мета: - закріпити знання про склад оксидів, основ, кислот, 

              солей, фізичні властивості солей, галузі їх застосування;

            - продовжити формувати вміння писати рівняння

              реакції, розв’язувати задачі;

            - розвивати пам’ять, логічне мислення, уміння  нестандартно мислити;

  - виховати творчий підхід до навчання, культуру колективної праці.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.

Девіз уроку: Щоб удосконалювати свій розум, потрібно більше міркувати, ніж заучувати

Форма уроку: урок - змагання.

 

Структура уроку

1) Організаційний етап.

2) Мотивація навчання.

3) Узагальнення та систематизація знань.

  • Конкурс 1 „ Чи знаєте ви терміни?”
  • Конкурс 2 „ Хто зайвий ”
  • Конкурс 3 „ Ланцюжок ”
  • Конкурс 4 „ Хто швидше?”
  • Конкурс 5 „ Хімічний марафон ”

4) Домашнє завдання.

5) Підбиття підсумків уроку.

 

Хід уроку

1) Організаційні питання:

  • Привітання;
  • Відмітити відсутніх.

2) Мотивація навчання.

Учитель: „ Шановні друзі, вам вже відомо багато хімічних таємниць. Та чи зумієте ви використати свої знання у незвичайних ситуаціях, подолати хімічні перешкоди і допомогти своїй команді?"

Повідомлення теми, мети уроку та девізу.

Учитель: Ми проводимо урок-змагання. Увесь клас поділимо на дві команди, а також ви будете працювати індивідуально. За кожну правильну відповідь учні отримуватимуть 1 бал (у вигляді бонуса), по закінченню уроку ці бонуси сумуємо (кожного учня і кожної команди) і виставимо бали за роботу.

 

Конкурс 1 „ Чи знаєте ви терміни?"

Кожній команді задаються по 5 питань. Правильна відповідь -1б. Якщо відповідь неправильна, відповідають учні інших команд.

Команда 1

  1. Які класи складних неорганічних сполук вам відомі? 
  2. Дайте визначення оксидів.
  3. Які типи хімічних реакцій вам відомі.

4.  Як класифікують основи?

     5. Дайте визначення кислот і розкажіть про їх класифікацію.

Команда 2

  1. Як класифікують оксиди?

     2. Який оксид є найпоширенішим у природі?

      3. Дайте визначення солям.

      4. Які ви знаєте індикатори?

     5. Дайте назви кислотним залишкам за таблицею розчинності.

 

Конкурс 2 „ Хто зайвий ”

Яка формула зайва? Чому? (За правильну відповідь команді 2б.)

У кожному рядку знайдіть формулу речовини, яка належить не до того класу

речовин.

Команда 1

 

NaCl

 

МgС12

 

МgО

 

СаSO4

 

Н2SO4

H3PO4

Са(ОН)2

 

Н2SO3

CO2

СО

СаО

РН3

NaOН

КОН

Zn(ОН)2

 

ZnО

 

 

Команда 2

 

Na2О

CaO

Al2О3

СH4

CuOН

МgO

 

Сu(ОН)2

 

LiOH

CaCl2

ZnS

 

3

NaNO3

HBr

 

НI

HNO3

N2О5

 

 

Рекламна пауза Сценка „ Чорний ящик"

Учень1: У цьому ящику є речовина, яку вважа­ють милістю господньою, символом добробуту й миру у східних народів.

Учень 2: Ні, це не милість господня, а кара божа. Скільки всього живого згубила ця речови­на! Через неї навіть море стало мертвим.

Учень 1: Чому так сумно? Може колись і було так, як ти говориш, а я особисто схиляюсь перед цією речовиною. Без неї не можуть жити люди, не може обійтися металургія,  її використовують під час виготовлення кераміки, без неї не було б
шкіряних чобітків. Вона використовується у сільському господарстві, медицині, побуті. Від неї залежить склад крові.

Так що ж знаходиться у цьому ящику?

 

(Відповідає представник тієї команди, який перший підняв руку. Показують NaCl.)

Учень 2:

Якщо не хочете бути кволі,

   Ви вживайте багато солі.

   Вона вам заспокоїть нерви,

   Дасть для спорту сили, резерви!

 

 

Конкурс 3 (експериментальний) „ Ланцюжок"

Кожна команда виділяє 2 учня для проведення експерименту. Перед виконанням завдання повторюємо правила БЖД при роботі з кислотами та лугами.

 

       Завдання на дошці

Команда 1: здійснити перетворення: СuO → CuSO4 → Cu(OH)2

Команда 2: здійснити перетворення: Mg → MgCl2  → Mg(OH)2

 

  Правила БЖД при роботі з кислотами та лугами:

При потраплянні кислоти на незахищені ділянки шкіри або очі, необхідно швидко промити струменем води потерпіле місце та прикласти примочку з 2% розчину питної соди. При потраплянні лугу на незахищені ділянки шкіри або очі, необхідно швидко промити струменем води потерпіле місце та обробити опік 2% розчином борної кислоти. Далі промити вражене місце великою кількістю проточної води.

 

Поки учні виконують експериментальне завдання, всі учні в парах на листочку дописують хімічне рівняння і передають листочок іншій парі. (Правильно складене хімічне рівняння 1б.).

 

1) Аl2О3 + 6НNO3  = 2Al(NO3)3 + 3H2O

2) H2SO4 + 2NaOH = Na2SO4 + 2H2O
3) Аl2(SО4)3 + 6КОН = 3K2SO4 + 2Al(OH)3

4) МgSО4 + 2LiОН = Li2SO4 + Mg(OH)2

5) 3ZnО + 2Н3РО4 = Zn3(PO4)2 + 3H2O

6) Nа2О + 2НСl = 2NaCl + H2O

Учитель і учні перевіряють виконання експериментального завдання. Корекція, оцінювання. Розбирається запис вибіркових рівнянь, де допущенні помилки. Журі оголошує підсумки балів.

 

 

Рекламна пауза

Застосування солей. Колекція зразків солей

„Ми представники фірми „Солетвірно”. Тільки у нас Ви зможете придбати СаСО3 у вигляді крейди та мармуру. Мармур - це оздоблюва­льний матеріал, який застосовується у будівниц­тві. З крейди виготовляють вапно для побілки. А ці солі(показує) вносять у ґрунт у вигляді мінеральних добрив. Це NH4NO3, KNO3, Са(Н2РО4)2. А ця сіль(показує) формує зуби. Це - СаF2. тільки у нашій фірмі міститься велика різноманітність паст, що містить фтор. А ця сіль(показує CuSO4∙5H2O), надає колір воді, вико­ристовують у плавальних басейнах. Цю сіль додають у воду не для підфарбовування, а щоб не допустити розмноження та росту водоростей.

А це знайома вам питна сода(NaНСО3). Зараз ви по­чуєте приклад ситуації, у якій сода може реально знадобитися.

 


На базар з'їжджались люди,

Звідусіль та відусюди.

Хто везе сюди бичка,

Хто сметанки й молочка.

А Панас мудріший всіх:

Звечора корів здоїв.

По бідонах все розлив.

Та на бричку погрузив.

Ніч темнесенька була,

Як встало сонце з-за бугра,

На базар Панас рушив,

Повну бричку загрузив.

Сонце по небу спішило,

Трохи молочко зігріло.

Щоб в хазяйки не збіжало,

Як поставить на плиту,

Соди в молоко чимало

Додаси він мав мету.

Все зробив, приїхав вчасно,

Файне місце застовпив.

Розклада продукти рясно,

Фартух білий вже надів.

Поспіша хазяйка справно.

Що? Почому? Все пита.

Сира вже купила трохи

Та три літри молока.

З бутля трохи відпила.

Та питає: „звідкіля

В молоці цей дивний смак?

Може соди клав дивак?"

„Ні, - Панас промовив мирно –

Яка сода, мила тітко?"

Тітка поправля берет,

З торби дістає оцет.

Кілько крапель в молоко, -

Зашипіло, потекло...

Панас очі відвернув,

Гроші тітці повернув.

Всі бідони погрузив.

Та й додому потрусив...

Всі йдемо до магазину!

Роздивляємось вітрину!

Порозмислим, порахуєм                             

І  швиденько все купуєм!                 

Будуть раді малюки,                      

Будуть раді їх батьки.               

Українське пропонуєм                                                            

І виробника шануєм!


 

 

Конкурс 4 „Хто швидше?”

 

Фронтальна робота. 2 учня виконують завдання на дошці. За правильне виконання учень  отримує 2 бонуси. Представники команд виконують задачі у робочому зошиті.

 

 

 


1)Дано:                         

  m(BaO) = 306г

     H2O   

    Знайти:

  m (Ва(ОН)2) - ?

2)   Дано:                       

   m(Mg) = 48г

         O2

  Знайти:

   V (O2) - ?

 

 

 


 

1)   306г                 x                                         2)   48 г       x

      BaO + H2O = Ba(OH)2                                                2Mg + O2 = 2MgO

    1моль               1моль                                        2моль 1моль

   m = 153г          m = 171г                                  m = 48г V = 22,4л

 

     n = m/M ;  m = nM;                                     n = V/VM ;  V = nVM;

 

        306г ∙171г                                                       48 г ∙ 22,4л

x = ---------------- = 342 г                                   x = ----------------- = 22,4л                      

           153г                                                                 48г

В-дь: m (Ва(ОН)2) = 342 г                                В-дь:   V (O2) = 22,4л

 

Учитель перевіряє виконання роботи представниками команд.

 

Рекламна пауза

Хімічні прислів’я

Пропонуємо вам загальновідомі вислови та прислів’я записані хімічною мовою. Ваше завдання перекласти на їх на українську.

Слово – Аргентум, а мовчання – Аурум.

Багато з тих пір  Аш-два-о утекло.

Перший день гість – Аурум, другий – Аргентум, а третій  – Купрум, бери сумку та їдь.

Ферумний характер.

За  Купрумний гріш продався.

Білий, як кальцій карбонат.

Вогонь, вода та Купрумні труби.

Щоб людину пізнати, треба з нею пуд натрій хлориду з’їсти.

 

Конкурс 5 „Хімічний марафон”

За три хвилини скласти якнайбільше формул з таких хімічних елементів: Nа, Н, О, К, S, Р. Сполуки класифікувати за класами.

Оксиди: Na2О, К2О, Н2О, SО2, SО3, Р2О3, Р2О5.

Основи:NaОН, КОН.

Кислоти: Н3PO4, Н24, Н2S, Н23.

Солі: Na3РО4, Na24, К3РО4, К24, К2S, Na2S, Na23, К23.

(21 формула). За правильне і повне виконання 2 бонуси.

Підсумки конкурсу №5

Загальній підсумок.

 

 

Охарактеризуйте свою роботу на уроці:

Я задоволений своєю роботою;

Я попрацював добре, але є деякі недоліки;

Я не достатньо попрацював на уроці.

 

Домашнє завдання : Повторити  § 15-16

Виконати завдання :  

№ 1, 2, 3 (стр.90)  (1 рівень)

№ 3, 7 (стр. 93) (2 рівень)

№ 12, 13 (стр.94) (3 рівень)

Вчитель підбиває підсумки уроку. Виставляє учням бали за роботу на уроці.

1

 

doc
Додав(-ла)
Табас Людмила
Пов’язані теми
Хімія, 8 клас, Розробки уроків
Додано
10 березня 2019
Переглядів
843
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку