Основні способи словотворення: префіксальний, суфіксальний, префіксально-су-фіксальний, безафіксний (відкидання від твірного слова префіксів, суфіксів і закін- ' чення), складання

Про матеріал
Мета: навчальна — дати поняття про основні способи словотвору; сприяти зміцненню на-вичок визначення способу творення слова; розвивальна — розвивати критичне й об¬разне мислення, зв'язне мовлення; формувати й розвивати творчі вміння щодо ви- користання різних способів у процесі творення нових слів; виховна — за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов до природи.
Перегляд файлу

 

 

Тема. Тренувальні вправи.Основні способи словотворення: префіксальний, суфіксальний, префіксально-су­фіксальний, безафіксний (відкидання від твірного слова префіксів, суфіксів і закін- ' чення), складання основ (або слів), абревіатури, перехід слів з однієї частини мови в іншу

  Мета: навчальна — дати поняття про основні способи словотвору; сприяти зміцненню на­вичок визначення способу творення слова;

 розвивальна — розвивати критичне й об­разне мислення, зв'язне мовлення; формувати й розвивати творчі вміння щодо ви-

 користання різних способів у процесі творення нових слів;

 виховна — за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов до природи.

 Обладнання: підручник, ілюстрації до теми, таблиці, схеми, мультимедійна дошка.

Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.

 Компетентності, що розвиваються: мовно-мовленнєва, комунікативна, екологічна

грамотність і здорове життя.

 

Перебіг уроку

 

 І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ.

 МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

 

II.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

     1. Перевірка домашнього завдання: повідомлення про результати бесіди

 з близькими, обговорення, коментування

     2.Висновки

(Учні складають 2-3 речення у зв’язній формі про можливість участі дітей у поповнення сімейного бюджету та про доцільність підготовки до майбутньої професії.)

III.СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Робота з підручником: опрацювання теоретичного матеріалу

Основні способи словотворення в сучасній українській мові

 1. Префіксальний: писати — записати, дописати, переписати.

        2. Суфіксальний: день — денний, говорити — говоріння.

3.Префіксально-суфіксальний: ліс — пролісок, вода — підводник.

4.Безафіксний: блакитний — блакить, бігати — біг.

       5. Складання слів та основ: лід і ходити — льодохід.

6. Складання скорочених основ, абревіатури: заробітна плата — зарплата, Організація Об’єднаних Націй — ООН.

; 7. Перехід однієї частини мови в іншу: молодий місяць, молодий (у зн. «наре­

чений» ).

Виконання вправ і завдань

1.Виконайте вправу 166 ( усно).

2.Розподільний диктант

Вправа 167

3.Гра ,, Розгадай ребус,,

Вправа 168

4.Диктант з коментуванням

Вправа 169

5.Творче завдання

Вправа 169 завдання 2

 

Фізкультхвилинка ,, ,,

6.Робота з картками

IV.РЕФЛЕКСІЯ

     Узагальнення вивченого

 V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

 Параграф 20 .Виконати вправу з підручника на вибір 170 або 173.

  1. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

♦ Продовжте речення.

— Принцип словотвору нагадує мені... (пазли, LEGO, паровозик тощо).

 


 

 

Вікторина «Знавці нашої культури»

  1. Кольори нашого державного прапора ( жовтий і синій)
  2.  Розкажіть перші стрічки національного Гімну (…)
  3. Старовинний обряд славлення різдвяних свят піснями(коляда)
  4. Кущ оспіваний з українських народних піснях, символ дівочої вроди( калина)
  5. Дерево – символ, з яким  в українських народних піснях і переказах порівнюють струнких дівчат ( тополя)
  6. Чим прикрашають голову українські дівчата (вінок)
  7. Національний символ України. Матері дарують його своїм дітям на щастя та долю, відряджаючи у далеку дорогу ( рушник)

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
26 січня
Переглядів
95
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку