Особливості грунтово-рослинного покриву і тваринного світу, його своєрідність та унікальність. Природні зони Австралії. Зміни природи людиною
Мета: повторити вивчений матеріал; з’ясувати рівень оволодіння учнями навчальним матеріалом з попередніх тем; формувати знання про особливості розміщення природних зон Австралії; сформувати в учнів вміння складати характеристику природних зон у певній послідовності за типовим планом, удосконалити практичні уміння учнів працювати з картами, атласами; розвивати вміння застосовувати знання на практиці в нових нестандартних ситуаціях; формувати пізнавальний інтерес у кожного учня та особисту зацікавленість самостійною дослідницькою діяльністю; виховувати бережливе ставлення до природи; почуття необхідності зберігати й охороняти природне середовище кожного материка.
Обладнання: фізична карта, карта природних зон Австралії, атласи, роздатковий матеріал, карта «Географічні пояси та природні зони світу»; ілюстрації.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку:
Епіграф: Шукати потрібно серцем,
Найголовнішого очима не побачиш.
І. Організаційний момент.
Добрий день, діти!
Дзвоник вже сигнал нам дав,
Працювати час настав.
Тож і ви часу не гайте,
Працювати починайте.
ІІ. Актуалізація опорних знань і навичок.
Тестова перевірка домашнього завдання :
1.Який кліматичний пояс займає найбільшу площу на території Австралії?
А) субекваторіальний |
Б) тропічний |
В) субтропічний |
2. Де на території материка випадає найбільше опадів:
А) в центрі |
Б) на півдні |
В) на сході |
3. Яку частину Австралії займають пустелі?
А) 2/5 |
Б) 2/3 |
В) 1/3 |
4.Який кліматичний пояс розташований на півдні острова Тасманія?
А) субтропічний |
Б) помірний |
В) екваторіальний |
5. Які вітри дмуть над більшою частиною Австралії?
А) західні |
Б) мусони |
В) пасати |
6. До басейну якого океану належать найбільші річки материка?
А) Індійського |
Б) Тихого |
В) Басейну внутрішнього стоку |
7. Сухі річища в Австралії називають:
А) ваді |
Б) кріки |
|
8. Найдовшою річкою материка є:
А) Муррей |
Б) Дарлінг |
В) Купер - Крік |
9. Більшість річок материка живиться:
А) дощовими водами |
Б) підземними водами |
В) талими водами |
10. Яке походження має улоговина озера Ейр:
А) реліктове |
Б) тектонічне |
В) карстове |
11. В якій частині материка розташовані найбільші запаси підземних вод?
А) на півночі |
Б) в центрі |
В) на заході |
12. Площа басейну Муррею від площі басейну Дніпра:
А) менша |
Б) дорівнює їй |
В) більша
|
Прийом «Географічний ланцюжок» : навколо Австралії за 2 хвилини
М. Йорк, Великий бар’єрний риф, Великий вододільний хребет, Коралове море, м. Байрон, Тасманове море, Басова протока, м. Південно-Східний, о. Тасманія, Велика Австралійська затока, м. Стіп-Пойнт, Індійський океан, Тиморське море, п-острів Арнем-Ленд, Арафурське море, затока Карпентарія, Торесова протока.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Із кожним уроком Австралійський континент поступово відкриває вам свої таємниці: особливості клімату та річок материка безпосередньо пов'язані з його географічним положенням у Південній півкулі, особливості рельєфу— із геологічною історією розвитку материка. Але для європейців, що вперше побачили невідомих тварин та рослини в Австралії, дуже довго лишалися незрозумілими причини їх незвичайності.
Уже відома вам поетеса Галина Усова так охарактеризувала органічний світ Австралії:
Й птахів безкрилих в заростях сліди.
Там в їжу кішкам дістаються змії,
Й звірята — в яйцях, а не в затишку нори.
Й самі дерева лізуть із кори,
Там кролики страшніше, аніж повінь.
Й рятує південь від північної жари.
Прийом «Коло ідей»
Спробуйте пояснити таку майже казкову своєрідність органічного світу материка. ( Зв'язок із епіграфом уроку).
Природа створила в Австралії ніби великий заповідник, де збереглося багато рослин, які вимерли на інших материках, а також тварин, близьких до тих , що населяли нашу землю в давні часи.
Оголошення теми уроку.
IV. Сприйняття та засвоєння учнями нового навчального матеріалу.
Австралія раніше відокремилася від інших материків. Тому тут в ізоляції утворився своєрідний рослинний і тваринний світ. Близько75% видів рослин материка зустрічається лише тут. Інші 25% мають близькі види в Південній Америці і Південній Африці. Це свідчить про те, з якими материками в далекому геологічному минулому Австралія становила одне ціле. Вона є частиною Гондвани.
Видовий склад Австралії – бідний , але дуже важливою особливістю є те, що на території материка великий відсоток ендеміків і реліктів.
Ендеміки («місцеві») – види рослин і тварин, які характерні виключно для конкретної території.
Релікти («залишки») – рослини і тварини, які залишилися з давніх епох.
Рослинний світ Австралії
Випереджаюче завдання для учнів.
Одна з найпоширеніших рослин Австралії - евкаліпт. Він зображений на національній емблемі Австралії. Їх налічується близько 500 видів – від чагарників до велетнів у 150 м заввишки. Це найвищі дерева планети. Вони ростуть переважно у вологих місцях. Евкаліпт називають «деревом насосом». За день він «викачує» з ґрунту й випаровує через свою крону в кілька разів більше води, ніж, наприклад, береза за тиждень. У дуплистих стовбурах влаштовуються на ночівлю опосуми і гніздяться птахи. Коли евкаліпти цвітуть, за красою вони не поступаються найгарнішим квітучим деревам. У більшості з них квітки білі, але є види, що вкриваються червоними, жовтими, оранжевими квітками. Його також називають «протигарячковими» деревами, оскільки там, де вони ростуть немає боліт, а отже, немає умов для розвитку личинок малярійних комарів. Це дерево має важку, щільну, міцну деревину. Вона дуже цінується в кораблебудуванні. Довговічними є і телеграфні стовпи з евкаліптового дерева. З листя виробляють лікувальну олію. Листя евкаліптів повернуте ребром до сонця і не утворює тіні. Тому евкаліптові ліси світлі, з буйним трав'яним покривом. Повітря в них насичене цілющими пахощами, які виділяє листя.
На національній емблемі Австралії зображено, крім евкаліпта, ще й акацію. Австралійські акації належать до родини мімозових. Усього їх налічується 750 видів. Ростуть вони в субтропіках і тропіках. Понад 50% усіх видів акацій знаходиться в Австралії. Це кущі і великі дерева.
Тваринний світ Австралії:
Випереджаюче завдання для учнів.
Тварини ще своєрідніші за рослини. Ендеміків серед них – 90 %. На жодному материку не зустрічаються в такій кількості сумчасті – кенгуру, коала, вомбат, тасманійський диявол, сумчаста білка, сумчастий кріт, сумчаста миша та ін. Сумчасті належать до найпримітивніших ссавців. Вони незвичайні тим, що народжують дитинчат крихітними і безпомічними. Мами доношують їх у складці шкіри на животі, що нагадує сумку.
Фауна Австралії відрізняється стародавністю, відсутністю копитних, приматів і хижих (крім дикого собаки дінго, завезеного людиною).
Кенгуру – національний символ Австралії, вона зображена на гербі цієї
країни
.
У степах і заростях чагарників живуть велетенські руді кенгуру, у лісах– сірі, також великі. Є й дрібні кенгуру. Навіть у велетенських кенгуру малята народжуються крихітними – 3см. Самиця доношує її у своїй сумці понад півроку. У кенгуру поганий зір, зате добрий слух. Вони чемпіони зі стрибків у довжину серед тварин: їхній результат становить понад 10 м. Ріст найменших із них усього 23 см, у той час як самці велетенських кенгуру сягають 2 м, а їхня маса - до 100 кг! Вони рухаються зі швидкістю до 20 км/год на дуже розвинених задніх кінцівках. Сірі кенгуру відмінно стрибають у висоту, а за стрибками в довжину лаври першості належать рудим кенгуру. Цьому слугують короткі передні й довгі задні лапи та чималий важкий хвіст. Довжина стрибків сягає 9 м. Деякі кенгуру живуть у лісах, інші віддають перевагу відкритим просторам, деревні види вміють лазити по деревах. Колись кенгуру в Австралії було дуже багато, але їх винищили за цінне хутро. Цікаве походження назви цих тварин. Моряки, що плавали з Куком, ступивши на землю Австралії, побачили дивовижних звірів, які пересувалися величезними стрибками. Коли моряки запитали австралійців, як вони їх називають, ті відповіли: «кенгуру», що означає «не розумію».
Улюбленцем австралійців є сумчастий ведмідь коала. Схожий на плюшевого ведмедика. Сумчастий коала – мешканець евкаліптових лісів. Він живе на деревах і веде нічний малорухливий спосіб життя. Ця симпатична тваринка має густе м’яке хутро, що робить її схожою на плюшевого ведмедика.
На материку збереглися представники фауни мезозою - найдавніші із ссавців - однопрохідні яйцекладні. Своїх малюків вони виводять з яєць – як пташенят, а вигодовують молоком – як ссавці. Цих тварин вважають примітивними ссавцями. Це єхидна і качкодзьоб – тварини, які відкладають яйця, як птахи, а вигодовують дитинчат молоком, як ссавці. Єхидна нагадує їжака з 8-сантиметровими голками, але на відміну від нього має довгий дзьоб, за допомогою якого поїдає мурашок. Качкодзьоб такий незвичайний, що видається зібраним із частин різних тварин: тіло, як у щеняти; перетинки між пальцями ніг і дзьоб, як у качки; хвіст, як у бобра. На довершення, задні лапи мають шпори, як у півня. Качкодзьоб добре плаває, вишукуючи дзьобом черв’яків і слимаків у водоймах. Живе у глибоких норах, влаштовуючи вхід тісним. Протискуючись у нього, тварина віджимає воду з шубки і до гнізда добирається майже сухою.
Єдиним великим хижаком Австралії на суходолі є дикий собака динго– здичавілий нащадок свійської собаки, яка була завезена ще у стародавні часи з Азії. Динго живуть зграями і полюють на сумчастих. Іноді вони нападають і на свійських тварин, тому їх переслідують фермери. Справжніх ссавців на материку до появи переселенців не було. Зовсім мало тут і хижаків. Лише на Тасманії зберігся сумчастий диявол.
Різноманітні і так само своєрідні австралійські птахи. Особливо багато папуг: від відомих усім маленьких хвилястих папужок до великих какаду. У лісах водиться лірохвіст, хвіст якого нагадує музичний інструмент ліру. Страус ему трохи менший за африканського. Він також зображений на гербі Австралії. Меншим за страуса, так само нелітаючим птахом є казуар. Численні райські птахи, які мають красиве яскраве оперення, та сміттєві кури. На водоймах живуть величні чорні лебеді.
В Австралії багато ящірок і змій. У прибережних водах водяться крокодили, морські змії, акули, шипохвостий скат, медуза «морська оса», зустріч з якими вкрай небезпечна. Дивовижна риба цератод, предки якої жили ще в мезозойську еру, двоякодихаюча: вона має зябра і одну легеню.
Прийом «Цікаві факти»: На півночі Австралії знайдений найбільший з коли– не будь відомих термітників. Його висота – 6,7м, а обхват – понад 7м.
Багато тварин Австралії винищені в результаті полювання і зміни ландшафту внаслідок господарської діяльності людини. Небезпечним хижаком Австралії є дінго – здичавіла собака. Завезення кроликів, що знищують значну частину пасовищ, сприяло зменшенню сумчастих. За підрахунками вчених рослинною їжею, яку знищили кролі, можна було б прогодувати від 75 до 150 млн. овець. Кролі стали лихом для країни. Зникли деякі види кенгуру, на межі вимирання сумчастий вовк, деякі види вомбатів.
Ось такий незвичайний і прекрасний рослинний і тваринній світ Австралії. Тепер перед нами є завдання визначити де ж найбільше поширені ці рослини і тварини в яких частинах і зонах материка.
Природні зони материка
Учитель: Давайте пригадаємо…
1. Що називають природною зоною? ( Природна зона є великими природним комплексом зі своїми, притаманними лише їй компонентами природи: кліматом, ґрунтами, рослинністю та тваринним світом.)
2. Від чого найбільше залежить формування природної зони? (Температури, кількість опади.)
На формування і розміщення природних зон на материку впливає не тільки географічною широтою, а й висотою над рівнем моря, впливом морських течі, перерозподілом опадів в зв’язку з рельєфом. Тому широтна зональні інколи порушується й природні зони витягуються вздовж меридіанів.
Кожна природна зона материка характеризується за таким планом:
План характеристики природної зони:
1. Розташування території - географічне положення.
2. Кліматичні особливості.
3. Переважання типів ґрунтів, умови його утворення.
4. Особливості рослинного покриву, основні види типових рослин.
5. Особливості тваринного світу.
6. Видозміни природних комплексів людиною.
Прийом « Картографічний практикум»:
• За картою «Географічні пояси і природні зони світу» визначте межі природних зон Австралії. Доведіть, що їх розміщення пов'язано з кліматичними особливостями материка.
Визначивши природні зони материка вирушаємо в подорож .
Робота в групах:
Група №1. Визначити особливості природної зони пустель і напівпустель Австралії. (див. додаток)
Група 2. Визначити особливості саван і рідколісся Австралії.
Група 3. Визначити особливості вологій екваторіальних лісів (гілеї) Австралії.
Група 4. Визначити особливості перемінно – вологих лісів Австралії.
Опрацьовані матеріали заносяться в таблицю і записуються в зошит:
Назва природної зони |
Ґрунти |
Рослини |
Тварини |
1. Пустелі і напівпустелі (40%) |
Тропічні пустельні |
Скреб (колючі чагарникові евкаліпти і акації |
Ендеміки - сум. кріт, сум. миша, сум. пацюк, сум. тушканчик, червоний кенгуру, ему, собака дінго, плащоносна ящірка; змії |
2. Савани і рідколісся |
Червоно – бурі, коричневі, сіро- коричневі |
Злаки, баобаб, евкаліпти, зонтична акація |
Ендеміки – велетенський кенгуру, єхидна, качкодзьоб, ему. |
3. Екваторіальні вологі ліси (гілеї) |
Червоно-жовті ферраліти |
Австралійський горіх, червоний кедр, клен |
Лірохвіст, казуар, какаду, сміттєві кури, метелики; ендемік - валлабі |
4. Перемінно – вологі ліси |
Червоноземи, жовтоземи |
Евкаліпти (150м), деревоподібні папороті, хвощі (20м) |
Ендеміки – деревний кенгуру, коала, ачкодзьоб |
Гра-розминка «Австралійський дощ»
V. Закріплення матеріалу .
Прийом « Дерево рішень»:
Прийом «Географічний диктант»:
1. Ендемічних видів в Австралії більше за все серед… .
2.В Австралії росте так зване дерево-насос це… .
3. Скреб – це… .
4.Дерево, яке здатне під час опадів накопичувати значну кількість вологи… .
5. Найбільша за площею природна зона… .
6. «Найстрашнішим» звіром Австралії є… .
Прийом « Уявна подорож»:
Написати міні – твір про перебування в певній природній зоні Австралії.
VІ. Підсумок уроку
Прийом «Роблю висновок»
Органічний світ Австралії унікальний, до його складу входить багато видів реліктів і ендеміків;
65% материка займає зона пустель і напівпустель;
Тваринний світ материка дуже змінила людина.
Своєрідність органічного світу Австралії пояснюється тим, що материк тривалий час був ізольований від інших материків.
Австралія — материк сумчастих тварин, яйцекладних ссавців та евкаліптів.
Зони пустель, напівпустель і саван займають більшу частину материка, що пояснюється його географічним положенням, особливостями клімату і рельєфу.
VІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати відповідний параграф підручника, повторити географічну номенклатуру материка.