Лишайники, або ліхенізовані гриби, — це симбіотичні організми, талом (слань) яких складається з гриба й зелених водоростей. До складу лишайника також можуть входити ціанобактерії замість зелених водоростей або ж як третій симбіонт. Лишайники — багаторічні організми різного кольору, вік яких може сягати десятків і сотень років. Щорічний приріст лишайника малесенький, у середньому 0,5-0,7 мм на рік. Розмножуються лишайники вегетативно — спеціальними шматочками слані, які відокремлюються й поширюються водою чи вітром. У складі лишайника гриби розмножуються спорами. Коли зі спори проростає гіфа гриба, вона має знайти водорості для формування симбіозу. Якщо гриб не знайде водорості для утворення лишайника, то він загине. Тому гіфи гриба можуть проникати в лишайник, який росте поруч, і «викрадати» в нього водорості.
Номер слайду 4
Прочитайте уривок оповідання. Чи збігаються ваші думки з описом автора? Доповніть або скорегуйте вашу відповідь на питання про роль лишайників, що ростуть на деревах ( підручник ст.122)«Forest Mystery»Lichens are models of true collaboration in nature. They are actually composed of two different organisms living in the same house, so to speak. And there is the most immersive part: they are indeed neither plant nor fungi. They are both at once! Lichens are a complex of tightly interacted organisms. Lichens pose no danger to trees on which they grow. Lichens do not penetrate into the trees, and they take no nutrients or water from them. One of the ways lichens directly benefit plants is through their ability to absorb everything from atmosphere. That way they can prevent their hosts from toxic compounds.«Лісова таємниця»Лишайники є зразком справжнього співробітництва в природі. Насправді вони складаються з двох різних організмів, які живуть, так би мовити, в одному будинку. І є найбільш захоплююча частина: вони справді не є ні рослинами, ні грибами. Вони обидва одночасно! Лишайники - це комплекс тісно взаємодіючих організмів. Лишайники не становлять небезпеки для дерев, на яких ростуть. Лишайники не проникають всередину дерев, не забирають у них ні поживних речовин, ні води. Один із способів, за допомогою якого лишайники безпосередньо приносять користь рослинам, полягає в їх здатності поглинати все з атмосфери. Таким чином вони можуть захистити своїх господарів від токсичних сполук.
Номер слайду 5
Номер слайду 6
Ще одним компонентом лишайників можуть бути ціанобактерії, які виконують не лише функцію фотосинтезу, а й здійснюють процес азотфіксації, забезпечуючи лишайник зв’язаними сполуками азоту з атмосфери.
Номер слайду 7
1. Обережно зробіть зріз лишайника з кори чи гілки дерева. Для дослідження можна обрати досить поширений лишайник Золотянку.2. Змочіть його невеликою кількістю води та відріжте якомога тонший шматочок тонкими ножицями. Розгляньте будову лишайника під лупою чи невеликому збільшенні мікроскопа.3. Спостерігайте основні складники будови талому лишайника, що позначені на світлині.4. Наріжте лишайник на маленькі шматочки в ступку, розітріть їх товкачиком і залийте невеликою кількістю води. Перемішайте отриману суспензію.5. Перенесіть суспензію лишайника в три пробірки. У першу пробірку додайте кілька крапель оцту, а в другу — розчину соди. Третя пробірка залишається для контролю.6. Порівняйте результат забарвлення рідини в кожній пробірці. З якою метою можна застосовувати явище, яке ви спостерігали?