Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста, велика популярність і значення його усмішок. Письменник і його час. “Моя автобіографія”, “Письменники”

Про матеріал
Ознайомити учнів із життєписом письменника, рисами індивідуального почерку Остапа Вишні, зацікавити його творами.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста, велика популярність і значення його усмішок. Письменник і його час. “Моя автобіографія”, “Письменники”

Номер слайду 2

Ніколи не сміявся без любові до вас усіх, до сонця, до вітру, до зеленого листу! Остап Вишня

Номер слайду 3

Остап Вишня – Губенко Павло Михайлович справжнє прізвище. Остап Вишня – один з кращих українських гумористів. Його гуморесками та усмішками захоплювалися та захоплюються понині. Але біографія прозаїка була дуже напруженою. Він пережив усі жахіття радянського часу. Цілі десять років він провів в таборах ГУЛАГу, ледь не загинувши від розстрілу. Але йому пощастило побачити волю та реабілітуватися. При цьому незважаючи на всі каверзи долі, він з усмішкою пройшов негаразди. Так, його «Вишневі усмішки» дійсно допомагали, навіть розкрили новий жанр літератури.

Номер слайду 4

Теорія літератури. Усмішка – різновид гуморески, у якому поєднано жанрові особливості гумористичного оповідання, анекдоту, фейлетону.

Номер слайду 5

Новому жанру Остап Вишня дав таке жартівливе означення: «Мені нове життя усміхається, і я йому усміхаюся! Через те й усмішки». Остап Вишня активно розвивав жанрові різновиди усмішки: усмішка-пародія, усмішка-жарт, усмішка-нарис, усмішка-мініатюра, усмішка-реп'яшок тощо. Вершиною розвитку жанру вважаються «Мисливські усмішки», які Максим Рильський назвав «ліричною поезією в прозі».

Номер слайду 6

На засланні Остап Вишня практично нічого не писав, крім щоденника. Відбувши 10-річне заслання Остап Вишня повернувся до Москви. Треба було отримати документи, житло, пройти перевірку. Йшла війна. Київ був звільнений, житло письменника було конфісковано, а сім'ю виселили за межі України. Його зустріли друзі-письменники: М. Бажан, М. Рильський, Ю. Смолич. Усіх мучило питання, чи буде Павло Губенко знову продовжувати літературну діяльність. Але відповідь була невтішна: “Хіба я тепер зумію?”

Номер слайду 7

1944р. — перший твір після заслання «Зенітка». Працював у журналі «Перець». У 1955р. реабілітовано. 28 вересня 1956р. помер, похований на Байковому кладовищі.

Номер слайду 8

Остап Вишня – письменник, який у 20-х рр. ХХ ст. заохотив мільйонні маси до читання української літератури. Він був «королем українського тиражу». За життя гумориста побачили світ понад 100 збірок його творів, деякі неодноразово перевидавалися.

Номер слайду 9

Асоціативне гроно

Номер слайду 10

Твір “Моя автобіографія” написано в художньому стилі. У творі Остап Вишня розповідає про самого себе. Розповідь ведеться від першої особи.

Номер слайду 11

Моя автобіографія”Рік написання: 1927 (написана за 2 дні)Літературний рід: епос. Жанр: гумореска (усмішка)Тема: розповідь про батьків, навчання й формування світогляду письменника.Ідея: висвітлити фактори, які впливають на формування митця, у гумористичній формі. Головні герої: Павло – герой-оповідач (образ самого автора), його батько та мати, баба, бариня, вчитель Іван Максимович. Композиція: 3 розділи. 1 розділ – народження Остапа Вишні, його дитинство (де й коли народився, про батьків та дідів); 2 і 3 розділи – навчання Остапа Вишні; формування його світогляду. Композиція твору відповідає формі ділового паперу – автобіографії. Гумореска скомпонована з окремих невеличких розділів – «фресок». Автор «вихоплює» найяскравіші епізоди, події. Це не лише життєпис, а й аналіз пережитого автором. Гострий на слово гуморист постає серйозним і вдумливим.

Номер слайду 12

«Тут – увесь Вишня: любов до життя, любов до людини, іронія до отого «щасливого» дитинства…» М. Рильський

Номер слайду 13

Усмішка «Письменники» Рік написання: 1927. Жанр: усмішка, гумористична новела. Літературний рід: епос. Тема: Гумористична розповідь про письменників, їхні зовнішні ознаки та головні відмінності одне від одного і радянську літературу.Ідея: У жартівливому тоні розповісти про дуже серйозну професію письменника.

Номер слайду 14

Номер слайду 15

Частіше посміхайтеся!Сміх продовжує життя!

pptx
Додано
12 листопада
Переглядів
396
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку