Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста, велика популярність і значення його усмішок. Письменник і його час. “Моя автобіографія”, “Письменники”
Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста, велика популярність і значення його усмішок. Письменник і його час. “Моя автобіографія”, “Письменники”
Номер слайду 2
Ніколи не сміявся без любові до вас усіх, до сонця, до вітру, до зеленого листу! Остап Вишня
Номер слайду 3
Остап Вишня – Губенко Павло Михайлович справжнє прізвище. Остап Вишня – один з кращих українських гумористів. Його гуморесками та усмішками захоплювалися та захоплюються понині. Але біографія прозаїка була дуже напруженою. Він пережив усі жахіття радянського часу. Цілі десять років він провів в таборах ГУЛАГу, ледь не загинувши від розстрілу. Але йому пощастило побачити волю та реабілітуватися. При цьому незважаючи на всі каверзи долі, він з усмішкою пройшов негаразди. Так, його «Вишневі усмішки» дійсно допомагали, навіть розкрили новий жанр літератури.
Номер слайду 4
Теорія літератури. Усмішка – різновид гуморески, у якому поєднано жанрові особливості гумористичного оповідання, анекдоту, фейлетону.
Номер слайду 5
Новому жанру Остап Вишня дав таке жартівливе означення: «Мені нове життя усміхається, і я йому усміхаюся! Через те й усмішки». Остап Вишня активно розвивав жанрові різновиди усмішки: усмішка-пародія, усмішка-жарт, усмішка-нарис, усмішка-мініатюра, усмішка-реп'яшок тощо. Вершиною розвитку жанру вважаються «Мисливські усмішки», які Максим Рильський назвав «ліричною поезією в прозі».
Номер слайду 6
На засланні Остап Вишня практично нічого не писав, крім щоденника. Відбувши 10-річне заслання Остап Вишня повернувся до Москви. Треба було отримати документи, житло, пройти перевірку. Йшла війна. Київ був звільнений, житло письменника було конфісковано, а сім'ю виселили за межі України. Його зустріли друзі-письменники: М. Бажан, М. Рильський, Ю. Смолич. Усіх мучило питання, чи буде Павло Губенко знову продовжувати літературну діяльність. Але відповідь була невтішна: “Хіба я тепер зумію?”
Номер слайду 7
1944р. — перший твір після заслання «Зенітка». Працював у журналі «Перець». У 1955р. реабілітовано. 28 вересня 1956р. помер, похований на Байковому кладовищі.
Номер слайду 8
Остап Вишня – письменник, який у 20-х рр. ХХ ст. заохотив мільйонні маси до читання української літератури. Він був «королем українського тиражу». За життя гумориста побачили світ понад 100 збірок його творів, деякі неодноразово перевидавалися.
Номер слайду 9
Асоціативне гроно
Номер слайду 10
Твір “Моя автобіографія” написано в художньому стилі. У творі Остап Вишня розповідає про самого себе. Розповідь ведеться від першої особи.
Номер слайду 11
Моя автобіографія”Рік написання: 1927 (написана за 2 дні)Літературний рід: епос. Жанр: гумореска (усмішка)Тема: розповідь про батьків, навчання й формування світогляду письменника.Ідея: висвітлити фактори, які впливають на формування митця, у гумористичній формі. Головні герої: Павло – герой-оповідач (образ самого автора), його батько та мати, баба, бариня, вчитель Іван Максимович. Композиція: 3 розділи. 1 розділ – народження Остапа Вишні, його дитинство (де й коли народився, про батьків та дідів); 2 і 3 розділи – навчання Остапа Вишні; формування його світогляду. Композиція твору відповідає формі ділового паперу – автобіографії. Гумореска скомпонована з окремих невеличких розділів – «фресок». Автор «вихоплює» найяскравіші епізоди, події. Це не лише життєпис, а й аналіз пережитого автором. Гострий на слово гуморист постає серйозним і вдумливим.
Номер слайду 12
«Тут – увесь Вишня: любов до життя, любов до людини, іронія до отого «щасливого» дитинства…» М. Рильський
Номер слайду 13
Усмішка «Письменники» Рік написання: 1927. Жанр: усмішка, гумористична новела. Літературний рід: епос. Тема: Гумористична розповідь про письменників, їхні зовнішні ознаки та головні відмінності одне від одного і радянську літературу.Ідея: У жартівливому тоні розповісти про дуже серйозну професію письменника.