Остаточна обробка вишитого виробу та догляд за ним.

Про матеріал
Презентація з теми "Остаточна обробка вишитого виробу та догляд за ним" може бути використана під час виготовлення проектних виробів з текстильних матеріалів ручним способом, при вишивці виробів початковими, лічильними та вільними швами в 5, 6, 7 класах.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Остаточна обробка вишитого виробу та догляд за ним. Лисичанська гімназія №9 Герасименко Т. Л

Номер слайду 2

Обробка країв виробу. Вишитий виріб виглядає досконало та завершено, якщо його краї оброблені відповідним чином. Тому цій обробці слід приділити певну увагу. Підрублювання країв виробу мережкою не тільки сприяє запобіганню обсипанню ниток тканини, а й надає виробу вишуканого вигляду. Кожна вишита річ потребує відповідного оформлення. Особливо це стосується обробки країв. Під час користування виробами необроблені краї обсипатимуться, що призведе до їх псування та неестетичного вигляду.

Номер слайду 3

Оформляють краї виробів різними способами:1. Машинним способом, з використанням різних видів машинних швів: «у підгин» з відкритим і закритим зрізом, зигзагоподібною строчкою, «ролевим» швом», пришиванням тасьми, мережива тощо.2. Ручним способом, з використанням таких швів: бахромою (а), петельним швом (б), торочками, закріпленими хрестиком або «одинарним прутиком» (в), китицями (г), зубцюванням (обробка і водночас оздоблення деяких деталей одягу зубцями) (ґ) та ін.

Номер слайду 4

Обробка краю виробу бахромою. Бахрома — це найпростіший вид обробки краю виробу. Єдина вимога для виконання цього способу — край виробу має бути рівним. Існує кілька способів виконання бахроми по суцільній тканині. Бахрома (з араб, «mucharramat» — мережива) — тасьма з нитками (м’якими волокнами, шнурками), що вільно звисають. Використовується як обшивка країв одягу, скатертини тощо з кручених або іншої форми шовкових, вовняних, срібних або золотих ниток, а також як прикраса до меблів, абажурів.

Номер слайду 5

Обробка краю виробу бахромою. Для обробки країв виробу бахромою їх не потрібно загинати та підшивати. Вироби обшивають по контуру швом «уперед голкою» або «строчка» на відстані 1,5-3 см (залежно від розміру майбутньої бахроми). Після цього обережно витягують нитки (основи, піткання) уздовж зрізу. Таким чином утворюється бахрома (мал. 221).

Номер слайду 6

Обробка краю виробу петельним швом. Досить часто для обробки вишитих виробів використовують різні оздоблювальні шви. Один з них — петельний шов. Петельним швом можна обробити краї виробів різної форми (круглі, овальні, прямокутні, квадратні) — у вишитих серветках, скатертинах, хусточках тощо.Існує багато різновидів виконання петельного шва. В народі деякі з них отримали такі назви: «грабельки» (а), «двійки» (б), «трійки» (в), «плахтовий» (г), «городки».

Номер слайду 7

Обробка краю виробу петельним швом. Якщо тканина має високу обсипальність, краї виробу спочатку підгинають двічі (можна підгинати й один раз) і заметують швом «уперед голкою», а потім обшивають щільно петельним швом . Після того як петельний шов вишитий, слід витягнути нитку, якою заметували краї виробу. Якщо петельним швом обробляються кути, необхідно виконати три стібки в один прокол, щоб нитка не натягувалася . При обробці заокруглених країв — шити слід вільно, щоб запобігти деформуванню тканини .

Номер слайду 8

Обробка краю виробу торочками. Краї вишитих серветок, скатертин, хусточок, рушників, панно також можна оформити торочками (торочками можна обробити тільки прямолінійні краї виробу). На зовсім маленьких серветках квадратної чи прямокутної форми, рушниках краї, як правило, не загинають, а обробляють торочками. Існує кілька варіантів обробки краю виробу торочками. Один з них — торочки, закріплені швом «косий хрестик» (мал. 224). Перевага цього шва в тому, що до торочок, які утворюються з тканини, додаються кольорові нитки, якими виконується шов. Таким чином, бахрома у виробі буде кольоровою.

Номер слайду 9

Остаточна обробка вишитого виробу та перевірка його якостіВишитий виріб буде мати естетичний та привабливий зовнішній вигляд не тільки за умови якісного вишивання, правильного добору кольорів. Важливу роль відіграє остаточна обробка, яка виконується після того, як виріб вишитий. Остаточна обробка вишитого виробу складається з таких операцій:1) видалення зайвих ниток;2) перевірка якості виконання вишивки;3) прання;4) підкрохмалювання;5) прасування.

Номер слайду 10

Якість вишитого виробу визначають за такими показниками:правильність нанесення стібків вишивки на тканину;заповнення усього візерунка вишивкою;поєднання кольорової гами;поєднання ниток різного ґатунку для вишивки;відсутність вузликів з лицьового та виворітного боків;обробка країв виробу.

Номер слайду 11

Прання вишитих виробів. Щоб вишиті вироби залишалися красивими протягом багатьох років, за ними необхідно правильно доглядати. Вишивати виріб треба охайно, щоб він якнайменше забруднювався. Але, як би не був акуратно вишитий виріб, його потрібно в кінці випрати. Під час прання змиваються фарби, які не були добре закріплені, та вирівнюються нитки на вишивці й основній тканині.

Номер слайду 12

Догляд за вишитими виробами передбачає прання у теплому розчині звичайного прального засобу без вибілюючих речовин за температури не більше 40 °С. Прати необхідно дуже обережно, терти легенько лише ті місця, де немає вишивки. Крім того, слід враховувати, що вироби з льону після прання і сушіння можуть дати усадку 4-6 %. Сушити вироби потрібно у розпрямленому вигляді. Не пересушувати. Якщо ж виріб пересушено, його слід зволожити водою, дати трохи полежати і пропрасувати добре розігрітою праскою із парою.

Номер слайду 13

Після прання вишиті вироби потрібно добре прополоскати у прохолодній воді, але не віджимати. Під час полоскання (для всіх тканин) у воду додають оцет (1 столову ложку на 1 л води). Для прання виробів, вишитих кольоровими бавовняними нитками, можна користуватися засобами, які є вдома у кожної господині. Це: вода, сіль, шампунь, оцет. Вишиті вироби замочити у теплій і підсоленій воді: 1 чайну ложку солі на 1 л води. Потім прополоскати виріб у прохолодній воді і випрати в теплій воді з додаванням невеликої кількості шампуню. Виріб віджати і прополоскати в холодній воді з оцтом до тих пір, поки вода не буде чистою. Сіль і оцет закріплюють колір ниток і надають їм блиску.

Номер слайду 14

Підкрохмалювання (апретування) вишитих виробів. Загальновідомим є спосіб підкрохмалювання (апретування) тканини — прополіскування у розчині крохмалю. Вишиті вироби під час апретування втрачають зовнішній вигляд, оскільки нитки при цьому склеюються і втрачають свій блиск. Але якщо треба додати жорсткості та необхідної форми виробам із льняних, бавовняних тканин, батисту, маркізету, то після основного прання їх злегка підкрохмалюють. Для цього необхідно приготувати крохмальний розчин та протерти виріб з виворітного боку щіткою або тампоном, змоченим розчином, а потім пропрасувати гарячою праскою, поклавши зверху чисту суху тканину. Апретування (підкрохмалювання) — надання тканині жорсткості за допомогою крохмального розчину.

Номер слайду 15

Якщо виріб не підкрохмалювати, то після полоскання його необхідно розстелити та розправити на махровому рушнику і скрутити, як рулет. Після того як рушник вбере вологу, розкласти виріб на іншому рушникові, злегка натягнути і так залишити до висихання. Не можна сушити виріб під прямим сонячним промінням. Також не варто пересушувати виріб, після сушіння він повинен бути злегка вологим.

Номер слайду 16

Прасування вишитих виробів. Щоб надати деталям і виробам правильної і красивої форми, здійснюють волого-теплову обробку. Якість виробів, їх зовнішній вигляд багато в чому залежать від волого-теплової обробки, яку застосовують у процесі виготовлення виробів та на завершальному етапі. Для волого-теплової обробки використовують різне обладнання та пристосування: прасувальні дошки, колодки, столи, праски, преси, пароповітряні манекени. Під час виконання волого-теплової обробки важливо обирати режими прасування залежно від виду тканини. Для цього слід перевірити праску і налаштувати її на необхідний режим прасування певного виду тканини (шовк, вовна, бавовна тощо). Потім виріб викласти на махровий рушник, покритий зверху білим полотном, виворітним боком догори і пропрасувати його. Такий спосіб прасування вишитого виробу збереже візерунок об’ємним. Ні в якому разі не можна прасувати виріб з лицьового боку.

Номер слайду 17

До проведення волого-теплової обробки ставляться такі вимоги:1. Ступінь нагрівання праски та її дію на тканину попередньо необхідно перевірити на клаптику тканини.2. Для волого-теплової обробки застосовують пропрасовувачі з марлі або м’якої бавовняної тканини.3. Перед виконанням волого-теплових робіт деталі або виріб зволожують з пульверизатора; якщо на тканині залишаються від води плями, виріб прасують без зволоження.4. Усі операції волого-теплової обробки здійснюють до повного видалення вологи.5. Розпрасовувати і припрасовувати шви, краї деталей і складок треба на столі або колодці, покритими м’яким сукном і білою бавовняною тканиною.6. Під час волого-теплової обробки деталей і виробу обирати режими прасування для кожної тканини.7. Волого-теплову обробку виробів з вивороту здійснюють без пропрасовувача.8. Після остаточної волого-теплової обробки вишиті вироби треба тримати розправленими, поки вони повністю не висохнуть.

Номер слайду 18

Отже, вишиті речі будуть мати привабливий вигляд довгий час, якщо дотримуватися таких рекомендацій:прати в теплій воді (не більше 40 °С);ретельно полоскати вироби після прання;прати вручну, дуже обережно, не викручувати;не використовувати пральні засоби із вмістом речовин для вибілювання;випрані вироби полоскати в холодній воді;за необхідності, підкрохмалити випрані вироби;після прополіскування помістити виріб (у розправленому вигляді) в розчин з оцтом та сіллю;сушити виріб у розправленому вигляді;розпочинати прасувати виріб від центра;праску рухати вздовж нитки основи;прасувати вишитий виріб тільки з виворітного боку на м’якій основі.

Номер слайду 19

ПРАКТИЧНА РОБОТАОбробка краю виробу петельним швомІнструменти та матеріали: вишитий виріб, голка, нитки, лінійка, ножиці, гольник. Послідовність виконання роботи1. Підрівняти краї виробу.2. Обрати спосіб обробки краю виробу. 3. Дібрати нитки для обробки краю виробу.4. За необхідності, заметати підігнутий край виробу швом «уперед голкою». Для цього його підігнути двічі (можна один раз) на відстані 5 мм від краю на виворітний бік та заметати. Після обробки заметувальні стібки видалити.5. Обробити край виробу обраним способом та припрасувати.6. Перевірити якість обробки краю виробу.7. Виконати кінцеву обробку виробу, обрізати зайві нитки.8. Роботу виконувати з дотриманням правил безпечної праці. Остаточна обробка краю виробу, заметування, якість вишивання, торочки, китиці, бахрома.

Номер слайду 20

Економічні розрахунки. Розрахунок вартості використаних матеріалів{B265 B155-3 B2 E-43 E2-96 F2-61 A25 F549 E81}№Назва матеріалу. Кількість Ціна. Разом

Номер слайду 21

Захист проекту Пояснити, у чому полягала мета проекту та які було поставлено завдання для виконання роботи. Розповісти про особливості конструкції та переваги створеного виробу порівняно з іншими. Відзначити недоліки в роботі (що можна переробити (удосконалити) у разі повторного виконання проекту з метою покращення якості й естетичності сприйняття. Визначити, чи відповідає виготовлений виріб запланованому задуму. Відзначити, які знання, уміння та навички отримано під час реалізації проєкту (які джерела пошуку інформації опрацьовано, які нові техніки (технології) опановано, які навички вдосконалено, які особисті надбання у проєктній роботі, що було найцікавішим у роботі тощо). Дати об’єктивну оцінку виконаній проєктній роботі, визначити, чи досягнуто заплановану мету. Яка значущість власноруч виготовленого виробу. Прорекламувати виріб або проєктну роботу в цілому. Розповісти, чи отримано задоволення від результатів діяльності

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Цецхладзе Марина Борисівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
30 листопада 2022
Переглядів
2430
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку