Озера та водосховища України - носії "живої" та "неживої" води.

Про матеріал
Урок у 8 класі на тему: "Озера і водосховища України – носії « живої» і «неживої води»." продовжить формувати систему знань про водні ресурси України.
Перегляд файлу

Міністерство освіти і науки України

Двірцівський ЗЗСО І-ІІІ ступенів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: Озера і водосховища України – носії « живої» і  «неживої води».

Мета: продовжити формувати систему знань про водні ресурси України; удосконалити вміння та навики пояснювати закономірності розташування водних ресурсів на території України, визначати типи озер та характеризувати їх за площею, аналізувати наслідки створення водосховищ; сприяти розумінню основних шляхів використання й охорони озер і водосховищ

Обладнання: фізична карта України, атласи, фотокартки.

Тип уроку: урок розширення знань умінь та навичок

 

 

ХІД УРОКУ

 

І ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

 

II АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

 Експрес тести

  1. Вкажіть територію України, яка найменш забезпечена водними ресурсами.

А) Північ і північний захід;

Б) Схід і північний схід;

В) Захід і південний захід;

Д) Південь і південний схід.

 

  1. Укажіть назву річки, яка належить до басейну Балтійського моря.

    А) Західний Буг;

    Б) Південний Буг;

    В) Стир;

    Г) Тиса.

 

  1.  Укажіть назву річки, яка належить до басейну Південного Бугу.

    А) Вовча;

    Б) Інгул;

    В) Інгулець;

    Г) Рось.

 

  1. Укажіть назву річки, яка є правою притокою Дніпра.

    А) Інгул;

    Б) Інгулець;

    В) Молочна;

    Г) Південний Буг.

   

    5. Укажіть частку водних ресурсів України ( у %), яка припадає на басейн Дніпра.

    А) 80;

    Б) 60;

    В) 40;

    Г) 20.

 

6.Укажіть територію, для якої характерна найгустіша річкова мережа.

    А) Поліська низовина;

    Б) Причорноморська низовина;

    В) Українські Карпати;

    Г) Кримські гори.

 

    7. Укажіть тип живлення, який характерний для річок України.

    А) Дощове;

    Б) Льодовикове;

    В) Підземне;

    Г) Снігове.

 

    8. Укажіть помилкову характеристику річки Дніпра.

    А) Витік річки розташований за межами України.
    Б) Має міжнародне транспортне значення;
    В) Найбільша витрата води в річці навесні;

    Г) У дельті річки розташоване місто, яке називають «українською Венецією».

 

III МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

І Вступне слово.

Озерам, озерам-лиманам, водосховищам належить значна роль у

природному середовищі окремих регіонів України. Вони містять

великі природні ресурси і використовуються для водопостачання,

рибної ловлі, зрошення, видобування різних мінеральних речовин, відпочинку. Усі названі складові поверхневих вод утворюють своєрідні природні комплекси зі своїми гідрологічними, геоморфологічними, мікробіологічними та біологічними особливостями. Доречі, в давнину люди надзвичайно бережно і з великою повагою ставилися до вод, вважали її надзвичайно цілющою – називали «живою» водою.

-Чи чули ви про  «живу» воду?

А де саме?

Яку воду, на вашу думку, можна назвати «живою»?

Пре ці особливості озер і водосховищ ви дізнаєтесь сьогодні на уроці.

 

IV ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Озеро — це  водойма, яка  виникла в природних западинах на поверхні Землі. На землі озер є дуже багато. Серед них є і дуже великі, що схожі на моря і зовсім малі.

Озера утворила сама природа  тому їх називають природними. А є ще озера, які  з’явилися завдяки людині – ставки та водосховища. 

В Україні налічується близько 20 тис. озер, серед яких лише 43 мають площу поверхні 10 км2 і більше. Озера утворюються в різних за входженням улоговинах, тому за цією ознакою розрізняють такі

типи озер:

1)    заплавні (утворюються в старицях і притерасових зниженнях заплав, становлять більшість озер України, мають невеликі розміри, розташовані в заплавах басейнів Дніпра, Десни, Ду­наю, Сіверського Дінця та ін.);

2)    лиманні (утворилися при затопленні морем долин рівнинних річок унаслідок опускання прибережних частин суходолу. їх багато на Чорноморському узбережжі: Сасик (Кундук), Куяльник тощо;

3)    залишкові (це колишні морські затоки, що відокремилися внаслі­док підняття узбережжя, часто солоні: Донузлав, Сасик);

4)    карстові (утворилися внаслідок карстових процесів у вапня­ках, крейдових і солевих відкладах: Шацькі озера на Поліссі,

5)    льодовикові (утворилися в льодовикових карах, цирках; таких озер багато в Карпатах);

6)    загатні (утворюються, коли невелика притока відокремлюють ся від головної річки відкладами: Кагул, Ялпуг та інші річка в басейні Дунаю, або в разі перегородження гірської річки за­валами, зсувами: Синевир);

7)    вулканічні (утворилися в кратерах згаслих вулканів: Синє, Ворочанські озера та інші озера Закарпаття).

Озера розташовані на території України нерівномірно, здебільшо­го по долинах річок на Поліссі, в Карпатах, на узбережжях Чорного та Азовського морів, у пониззі Дунаю.

Завдання.

Знайдіть на фізичній карті України та назвіть найбільші озера Ук­раїни.

«Краєм озер» називають Волинське Полісся, найбільші за площею з них: Світязь (24,2 км2), Пулемецьке (16,3 км2) і Турське (13,5 км2). Багато природних озер та озер-лиманів є в басейні Дунаю (Ялпуг — 149 км2, Кагул — 90 км2, Кугурлуй — 82 км2, Катлабуг — 68 км2, Ки­тай — 60 км2), на узбережжі Чорного моря (Сасик (Кундук) — 210 км2, Алібей — 72 км2, Тилігульський лиман — 160 км2, Хаджибейський лиман — 70 км2, Куяльницький лиман — 61 км2та ін.), на Крим­ському півострові (Сасик-Сиваш — 76,3 км2, Донузлав —' 48,2 км2, Айгульське — 37,5 км2, Узунларське — 21,2 км2 та ін.), на узбережжі Азовського моря (Молочний лиман — 170 км2).

Усі названі озера та лимани мають природне походження. Крім того, в Україні є багато штучних водойм.

 2. Штучні водойми.

Завдання.

Поясніть, із якою метою створюють штучні водойми — водосховища, ставки, канали.

Люди створюють штучні водосховища насамперед для збільшення запасів води, якої потребують сільське господарство, промисловість, побут. Крім того, штучні водосховища дають змогу отримувати відносно дешеву електроенергію, регулювати водний стік, покращу вати умови судноплавства. В Україні споруджено 1157 водосховищ 28,8 тис. ставків. До ставків належать штучні водойми об'ємом 1 млн м3. Сумарні запаси прісної води у водоймах України (як природних, так і штучних) досить значні.

 

-         Знайдіть на карті атласу найбільші водосховища України та вкажіть на яких річках вони побудовані.

-          

 До штучних водойм належать також канали, які за метою створення поділяються на такі:

— зрошувальні: є частиною зрошувальної системи, яка складається з водозбірних споруд, зрошувальної мережі, насосних і розподільних станцій. Найбільші зрошувальні системи: Бортницька (Київська обл.), Каховська (Херсонська та Запорізька обл.), Краснознам'янська (Херсонська обл.), Нижньодністровська (Одеська обл.), Приазовська (Денецька та Запорізька обл.), Інгулецька (Миколаївська обл.);

 — водопостачальні: призначаються для забезпечення побутових і промислових потреб великих міст. Найбільші канали-водоводи: Дніпро—Донбас—Харків, Дністер—Одеса, Дністер—Чернівці, Дніпро—Західний Донбас, Дніпро—Кіровоград.

Одним із найдавніших нині діючих каналів в Україні є Північнокримський, який починається від Каховського водосховища на Дніпрі  поблизу Нової Каховки і простягається на 400 км через Північний Крим на Керченський півострів. Його спорудження було розпочато в 1957 р. для зрошення степових районів Херсонської області та Криму водопостачання Сімферополя, Севастополя та інших населених пунктів.

V ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

-         Отже, на початку уроку ви розкрили своє бачення чистої (живої) води. Чи можна води озер, водосховищ і каналів вважати саме такими? Чому ви так думаєте?

-         Яких, на вашу думку, можна вжити заходів, щоб покращити цю ситуацію?

Творча робота  (в групах)

«Давайте пофантазуємо»

Коли б я мав живу воду, то…

 

VI  ПІДСУМОК УРОКУ

 

 Заповніть схему «води України»

 

Водосховища       Озера

____________________      ____________________

____________________      ____________________

____________________      ____________________

____________________   Канали  ____________________

____________________  ________________ ____________________

     ________________

     ________________

     ________________

 

VІІ ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1)   Опрацювати відповідний параграф підручника.

2)   Скласти таблицю «Позитивні та негативні наслідки створення водосховищ в Україні».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
8 листопада 2023
Переглядів
408
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку