Презентація «Цікаві факти про життя і діяльність П.А Тутковського»

Про матеріал
Павло Тутковський — загальновизнаний і авторитетний класик української та світової геології, в доробку якого налічується понад тисяча наукових праць.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

«Цікаві факти про життя і діяльність П. А Тутковського»Міністерство освіти і науки України. Відділ освіти молоді і спорту. Черняхівський ліцей №1 Житомирської областіВчитель біології, Черняхівського ліцею 1 Охримчук Ірина Вікторівна

Номер слайду 2

Павло Тутковський — загальновизнаний і авторитетний класик української та світової геології, в доробку якого налічується понад тисяча наукових праць. Павло Аполлонович Тутковський - яскравий представник київської геологічної школи, видатний геолог-дослідник, який займався вивченням гео­логічного минулого Землі, один з основоположників геології та географії України.

Номер слайду 3

Він народився 1 березня (17 лютого) 1858 р. на Поділлі в містечку Липовець Вінницької області в родині службовця. Дитинство Павла та інших дітей в сім’ї пройшло під сильним впливом матері – жінки високої культури, музично обдарованої. Закінчивши Житомирську чоловічу гімназію із срібною медаллю, в 1877 році поступив на природниче відділення фізико-математичного факультету Київського університету, проте був виключений з нього в 1879 р. за участь у студентському заколоті. Павло Тутковський в університеті Св. Володимира

Номер слайду 4

На першому курсі він зустрічає О. Д. Багалей, яка згодом стала його дружиною. Молода сім’я не мала коштів на існування і Павло Тутковський постійно шукав можливості, щоб заробити на утримання сім’ї. В той же час продовжував із зацікавленістю працювати в університетській лабораторії. Разом із своїм вчителем і наставником К. Феофілактовим часто виїжджав на геологічні екскурсії в околиці Києва, де набував навичок дослідника.

Номер слайду 5

Тринадцять років в університеті не пройшли марно. Павло Аполлонович зріс і сформувався як спеціаліст. За дорученням Київського товариства природознавців Тутковський з 1884 по 1902 рік проводить геополітичні дослідження практично всіх губерній України. Він захоплюється вивченням викопної мікрофауни і вперше в Росії друкує близько 20 оригінальних праць з цього питання. Водночас він вивчає підземні води України і 1895 року подає свій проект водопостачання Києва. Саме завдяки йому Київ став одним з перших європейських міст, що забезпечило себе артезіанською водою. Схема першого водогону м. Києва. 1871 рік Аманд Струве

Номер слайду 6

 В 1883 р. Тутковського обирають почесним членом Київського товариства природознавців, згодом – дійсним членом Петербурзького мінералогічного товариства, членом Бельгійського товариства геології і палеонтології в Брюсселі, почесним членом товариства любителів природознавства, антропології та етнографії при Московському університеті.

Номер слайду 7

 1909 р. він з усією родиною переїздить до Житомира, де призначений директором народних училищ Волинської губернії. Будучи інспектором, Павло Аполлонович багато мандрував і спостерігав природу улюбленої Волині. У Житомирі він прожив 9 років. І цей період його життя був пов’язаний з Товариством дослідників Волині. Найбільш продуктивними для П. Тутковського були 1906-1915 роки. З 1909 р. Товариство дослідників Волині регулярно публікує його праці.

Номер слайду 8

2 жовтня 1910 року Товариство обирає Павла Тутковського віце-головою, тобто фактичним керівником. Вінцем наукової діяльності П. А. Тутковського на Волині стала підготовлена ним дисертація «Ископаемые пустыни Северного полушария», за захист якої в 1911 року в Московському університеті він здобув ступінь доктора географії. Сьогодні Тутковського по праву вважають одним із фундаторів української географічної науки.

Номер слайду 9

Особливе місце в колі краєзнавчих інтересів посідала унікальна пам’ятка поліської природи Словечансько-Овруцький кряж. Цій темі була присвячена його праця «Словечансько-Овруцький кряж та узбережжя ріки Словечни». Краєзнавчу тематику висвітлювали також його праці «Зональність ландшафтів Волинської губернії», «Бурштин у Волинській губернії», «З геології міста Житомира» та ін.

Номер слайду 10

Павло Аполлонович вже залишив Житомир, у зв’язку з переїздом до Києва на роботу в університет Св. Володимира, де він обіймає посаду приват-доцента географії, стає одним з організаторів і перших академіків Всеукраїнської академії наук, фундатором інституту геології та геологічного музею. В 1924 році збувається мрія вченого про створення Геологічного музею в Києві. Не можна не згадати й про участь П. А. Тутковського в організації бібліотеки Академії наук, інституту наукової мови. Він був одним з ініціаторів і організаторів видання «Матеріалів до української природничої термінології та номенклатури». У 1923 році Павло Тутковський видає укладений ним «Словник геополітичної термінології».

Номер слайду 11

Павло Аполлонович Тутковський був видатною людиною. Він безмежно любив рідну землю, і ця любов, зрештою, стала причиною його майже повного забуття в роки тоталітаризму. В кінці 20-х років вченому прикріпили ярлик «націоналіста», крамольного вченого не раз викликали в ДПУ. Врятувала від ГУЛАГУ цього видатного вченого, українознавця і громадського діяча смерть 3 червня 1930 року. Нова нижня насосна станція київського водогону зроблена на основі наукових передбачень Тутковського П. А

Номер слайду 12

Ім’я Павла Аполлоновича Тутковського – академіка Академій наук України, Білорусі, геолога і етнографа, краєзнавця і географа, вченого-енциклопедиста, автора понад 1350 наукових праць і розвідок, подвижника науки і культури – має бути золотими літерами вписане в історію України. У 1890-их рр. актуальним став вираз Тутковського П. А. «…бути засудженим випити отруту, безсумнівно, один із жорстоких видів страти ... А ось на порозі XX століття населення цілого міста – нашого стародавнього і прекрасного Києва – засуджено систематично отруюватися питною водою».

Номер слайду 13

Використана література Інтернет джерела:1. https://docs.google.com › presentation ›2. https://zn.ua › 3. https://www.lib.zt.ua › node4. https://naurok.com.ua › imple.5. https://uk.wikipedia.org › wiki6. https://uinp.gov.ua › berezen7. https://vseosvita.ua › library 

pptx
Пов’язані теми
Географія, 8 клас, Презентації
Додано
8 листопада 2023
Переглядів
444
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку