1
Ознайомлення з природним довкіллям (екологія)
Тема. Лабораторія Фіксиків.
Мета: Створити умови для експериментування. Вчити самостійно досліджувати об’єкт змінюючи умови та використовуючи дійсні засоби дослідження. Формувати у дітей уявлення про воду і її характерні особливості. Стан: рідка, тверда, газоподібна. Особливості: прозора, розчиняє речовини, без смаку, запаху. Про те, що вода є основою життя на Землі. Розвивати уміння аналізувати, систематизувати, розуміти причино – наслідкові зв’язки. Закріпити вміння діяти за заданим алгоритмом, дотримуючись правил. Викликати бажання дітей досліджувати, пізнавати нове, незвичайне з оточуючого світу, саме властивості води. Виховувати дбайливе ставлення до води.
Матеріал: дошка, аудіо записи, ілюстрації до заняття, ковпачки для перевтілення, 2 стаканчика один пустий, один з водою, чашка, чайник, пробірка чи колба, стаканчики з соком і водою, трубочки, стакан з водою та стакан з молоком, ложечки, сіль, цукор, олія, пісок, рідке мило, кубики з льоду, вода, люстерко;
Хід заняття.
1. Організаційний момент.
Вихователь: Діти вам подобається дивитися мультфільми ?
Я пропоную вам подивитися уривок з відомого вам мультфільму. (Мультфільм «Фіксики»).
– Ви здогадалися що це за мультфільм? (Відповіді дітей)
А хто ж такі фіксики? (Це герої які досліджують і вивчають оточуючий світ)
Так це невеличкі казкові помічники людини вони допомагають ремонтувати зіпсовані предмети.
У фіксиків є своя школа в якій знаходиться лабораторія « Професора Чудакова».
А хочете ми теж перетворимо нашу групу в лабораторію?
Я буду «Дідусом», а ви «Фіксиками»
(Вихователь та діти за допомогою атрибутів та уяви перевтілюються у казкових героїв)
Діти, що ж відбувається в лабораторії ? (Відповіді дітей)
Так малята в лабораторії проводять різні досліди, щось вивчають пізнають нове, незвичайне.
Ось і ми в нашій лабораторії будемо проводити досліди.
(Аудиозапис, журчання води)
Відгадайте що це за звук ?(звук води)
2. Загадка
Я і хмара і туман,
І струмок і океан,
І літаю і біжу,
І скляною бути можу (вода)
Вмхователь: А для чого потрібна вода ? (Відповіді дітей)
А де можна зустріти воду ? (Відповіді дітей)
Зараз ми з вами будемо досліджувати воду .
3. Дослід 1. Вода – рідина
Матеріал: 2 стаканчика один пустий, один з водою.
Хід досліду: продемонструвати властивості води, переливається вода з стакану в стакан в різних напрямках.
Висновок: вода рідина ллється.
4. Дослід 2. Чи має вода форму.
Матеріал: чашка, чайник, пробірка чи колба.
Хід досліду: переливання води в різні посудини.
Висновок: вода не має форми.
Під час виконання дослідів Дідус повідомляє: в лабораторії повинно бути чисто, працювати треба охайно
5. Дослід 3. Чи має вода запах і смак ?
Матеріал: стаканчики з соком і водою, трубочки.
Хід досліду: діти нюхають та пробують воду на смак.
Висновок: вода не має смаку і запаху
(Перед дослідом Дідус повідомляє про те, що не всі предмети можна нюхати, бо можна отруїтися парами)
6. Дослід 4. Чи вода прозора?
Матеріал: стакан з водою та стакан з молоком, ложечки.
Хід досліду: в стакан з водою та в стакан з молоком ставимо ложечки.
Висновок: вода прозора в ній видно ложечку, а в молоці ні.
Діти, Дім-Дімич нам передав подарунки, як ви гадаєте, що це ?
(до лабораторії заносять піднос із кубиками льоду).\
Вихователь: А як ви гадаєте лід це вода чи ні ? (відповіді дітей)
А в природі де ми можемо зустріти лід ? (відповіді дітей)
(піднос з льодом відставляється на вільний стіл для спостереження під час заняття)
А ми поспостерігаємо чи перетвориться лід у воду.
7. Дослід 5. Вода – розчинник.
Матеріал: стаканчики з водою, сіль, цукор, олія, пісок, рідке мило.
Хід досліду: діти по черзі розчиняють: цукор, сіль, пісок, олію, мило.
Висновок: вода розчиняє, але не всі речовини.
8. Фізкультхвилинка «Тидищ»
(вправи під музичний супровід з мультфільму)
9. Дослід 7. Лід.
Матеріал: кубики з льоду.
Хід досліду: діти спостерігають за талим льодом
Подивимось, що ж сталося з нашими льодяними кубиками?
Поки ми малювали наш лід почав танути.
Висновок: кубики з льоду розтанули .
Вихователь: Дослідники, ми з вами розглянули стан води, як рідина, як тверде тіло-лід. А що буде, якщо воду нагріти до стану кипіння ?
10. Дослід 8. Вода-пар.
Матеріал: вода, електрочайник, люстерко.
Хід досліду: ввімкнути електрочайник, довести до кипіння, підставити люстерко до носика чайника.
Висновок: коли вода закіпа вона перетворюється в пар.
(Дідус пояснює про безпеку яку несе гаряча вода)
Вихователь: Ну що ж, мої любі дослідники, наші дослідження добігають кінця. Та на нас чекають ще цікаві перетворення.
11. Підсумок.
Без води не може пташка
Навіть будь-яка комашка,
І дерева хочуть пити,
І барвисті квіточки,
Без води не звариш їжу,
Без води не вмиєш личко,
І купатись добре в річці
У яскравий літній день,
Без води нема життя
То ж давайте берегти
Цей природний скарб життя.
Воду потрібно берегти, не забруднювати, економно використовувати. А ви малята, як поводитися з водою?
Лабораторія фіксиків закривається. Ми з вами дуже добре попрацювали.