Кожна людина хоча б раз в житті обирала собі професію. Для прийняття правильного рішення при виборі професії тобі необхідно враховувати ряд факторів: власні побажання, психологічні особливості та можливості, не слід й забувати про потреби ринку праці. Для цього існує так звана «формула вибору професії», яка в загальному вигляді показує первинний алгоритм прийняття оптимального рішення в поєднанні наступних компонентів: «хочу»-«можу»-«треба».Розкриємо коротко суть цих складників.
«ХОЧУ» - твої інтереси, нахили, мотиви, плани, професійні наміри. Це те заняття, яке ти робиш з цікавістю, з бажанням, за власною ініціативою. Якщо вибрана справа подобається, то ти охоче будеш працювати, підвищувати свою кваліфікацію, користуватися авторитетом. І в результаті більше зароблятимеш.
«МОЖУ» - можливості особистості, тобто твій стан здоров'я, наявний досвід (знання, вміння, навички), психофізіологічні якості, здібності до різних видів діяльності. Наприклад, в якихось справах ти більш успішний, довго можеш працювати не втомлюючись, а в інших, навпаки, швидко починаєш нервувати, сердитись, у тебе нічого не виходить.
«ТРЕБА» - потреби суспільства, тобто свої уявлення про обов'язок, моральні установки, ціннісні орієнтації, знання світу професій і перспективних спеціальностей, які користуються попитом на ринку праці, вірогідність працевлаштування за обраним фахом. Слід врахуватидцо отримання статусу безробітного - невиграшний початок трудової кар'єри. Тому обираючи професію потрібно узгодити свій вибір з потребами суспільства в кадрах, кон'юнктурою ринку праці.
Але кінцевий оптимальний вибір своєї професії можна зробити тільки тоді, коли ти проаналізуєш всі компоненти формули, співставиш їх між собою та з вимогами фаху до людини, і вони хоча би частково співпадуть між собою.
Не забувай, що обираючи професію, ти плануєш свій професійний шлях вперед. Тому важливо вивчати і історію професій.
Світ дуже швидко змінюється. З появою нових потреб суспільства з'являються нові технології, що народжують нові професії, на зміну одних приходять інші. Але також існують і «вічні» фахи, які ніколи не втратять своєї актуальності
(лікар, вчитель).
Основні кроки вибору професії
Цінуйте час. Не витрачайте його дарма. Всі навики і вміння, яких ти набудеш під час навчання, стануть у пригоді, коли будеш шукати роботу. Зараз ти вирішуєш питання вибору вибору професії та ВНЗ, а потім потрібно буде працевлаштовуватися, життя так влаштоване, не можна втоачати ні хвилини.
Притча про вибір професії, успіх і наші прагнення
Чоловік приходить влаштовуватися двірником в компанію «Microsoft». У відділі кадрів йому задають питання, проводять тести і нарешті повідомляють:
- Вітаємо, Ви прийняті. Залиште ваш e-mail - ми повідомимо вам про графік роботи.
- Взагалі у мене навіть комп'ютера немає, - зізнається чоловік, - a e-mail і поготів.
- На жаль, тоді ми не можемо працевлаштувати вас. Вас віртуально немає, а оперативний зв'язок з усіма співробітниками «Microsoft» по e-mail та узгодження ефективної командної роботи - ключове питання в нашій компанії.
Робити нема чого, чоловік йде і починає розмірковувати, як можна заробити гроші на комп'ютер. У кишені - $30. Він купує у фермера 10 кг яблук, виходить на жваву вулицю і продає «смачні і корисні еко-продукти». За кілька годин його стартовий капітал збільшується вдвічі, а через 6 годин - в 10 разів. Тут він розуміє, що з такими темпами можна прожити і без роботодавця.
Проходить час, чоловік купує автомобіль, відкриває спочатку маленький ларьок, потім магазин, а через 5 років він - власник мережі супермаркетів.
І ось він приходить застрахувати свій бізнес, а страховий агент просить його залишити свій e-mail для вигідних пропозицій. Наш бізнесмен, як і багато років тому, відповідає, що немає в нього ні e-mail, ні комп'ютера.
- Просто вражає! - Дивується страховик, - такий величезний бізнес - і навіть немає особистого комп'ютера! Чого б ви домоглися, якби він у вас був?!
На що бізнесмен відповідає:
- Тоді я став би двірником компанії «Microsoft».
Мораль: якщо у вас чогось немає, може, вам його й не потрібно?
Ця притча - про наші бажання, можливості і вибір.
Якщо щось не вдається, можливо, воно нам не потрібне. Або ми просто мало працюємо.
Волинський науковий ліцей
Волинської обласної ради
Алгоритм вибору професії
Підготувала:
Осійчук О.М.
Луцьк, 2023