Патріотична ідея у творі І. Франка «Захар Беркут». Уславлення сміливості, патріотизму, вірності в образах Максима та Мирослави

Про матеріал
Конспект уроку з української літератури з використанням інтерактивних методів навчання.
Перегляд файлу

Українська література, 7 клас 

Урок№ 10

Тема. Патріотична ідея у творі І. Франка «Захар Беркут». Уславлення сміливості, патріотизму, вірності в образах Максима та Мирослави

Мета: формувати предметні компетентності: продовжувати роботу над аналізом ідейно-художнього змісту історичної повісті Івана Франка «Захар Беркут», охарактеризувати образи дійових осіб Максима та Мирослави; допомогти здобувачам освіти виявити зв’язки історії із сучасністю;

 формувати ключові компетентності: розвивати логічне мислення, спостережливість, уміння аналізувати, зіставляти, робити висновки;

 формувати емоційно-ціннісне ставлення: сприяти вихованню любові до рідного краю, поваги до історичного минулого, почуття національної гідності.

Тип уроку: комбінований 

Обладнання: підручник, портрет І. Франка

 

Епіграф до уроку:                                               Люблять батьківщину не за те,

що вона велика, а за те, що своя

Сенека

 

Хід уроку

І Організаційний момент

Забезпечення емоційної готовності до уроку.

Добрий день! Давайте подаруємо один одному усмішку. Вона додасть настрою та впевненості. Працюємо ми за такими правилами:

Ми не просто слухаємо, а чуємо.

Не просто дивимось, а бачимо.

Не просто відповідаємо, а міркуємо.

Дружно і плідно працюємо

ІІ Мотивація навчальної діяльності здобувачів освіти.

 Оголошення теми, мети

        Повість була написана   після другого арешту І. Франка.  Протягом шести тижнів у рідному селі Нагуєвичах Іван Якович вечорами при світлі каганця   писав твір. Сьогодні ми продовжуємо роботу над змістом твору.  Запишіть у зошити тему уроку: Патріотична ідея у творі. Уславлення сміливості, патріотизму, вірності в образах Максима та Мирослави

 ІІІ Актуалізація опорних знань

Метод «Незакінчене речення»

1.Події у повісті «Захар Беркут» відбуваються .. (с. Тухля, долина Карпатських гір)

2. Основний рід діяльності тухольців…. (Скотарство)

3. Царем-захисником для тухольців був..(Сторож)

4. На чолі тухольської громади стояв… (Захар Беркут)

5. Спокій громади був порушений, коли на Тухольщину прийшов… (Тугар Вовк)

6.Грабуючи Руську землю, підступили до Карпат…(монголи)

7.Максим порадив не спиняти монголів перед тісниною, а ..(впустити їх у кітловину)

8. Метавки навчив тухольців робити… (Мирослава)

9. Під час битви   З. Беркут займався...(Лікарською справою)

10. Тугар Вовк хотів обміняти Максима…(вихід із кітловини)

11. Смерть Бурунді завдав.. (Тугар Вовк)

12. Перемозі громади над ворогом сприяє..(згуртованість)

Взаємоперевірка ( за кожну правильну відповідь 1 бал)

 

Переказ фрагментів твору за ілюстрацією

(О. Авраменко Українська література 7 клас, ст.26,43,52)

ІV Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу. 

Характеристика образу Максима Беркута

  • Хто такий Максим?
  • Як до нього Ставиться Тугар Вовк?
  • Ставлення Мирослави до Максима.
  • Як Максим Беркут потрапив у полон?
  • Як тухольці ставляться до цього героя?

 

Метод «Гронування

патріот

 

         розсудливий                            Максим              здатний на глибокі почуття   

 

                                   мужній   

 

                                                                     вірний обов’язку

 

Робота з текстом

Знайти цитати до характеристики Максима
 

 Характеристика образу Мирослави.

 - Через що дочка не розуміла свого батька? Як вона сприйняла зраду?

- Чому Мирослава відстоювала інтереси тухольців?

- Яким чином Мирослава намагалася визволити Максима з полону?

- Чому Мирослава не могла перебувати з батьком у ворожому стані?

- Як Мирослава поставилася до загибелі батька?

 

патріотка

 

                                      щира     

                                           Мирослава                        кмітлива

 

                                       чутлива  

                                 смілива

 

V Закріплення знань, умінь та навичок

-  Які проблеми порушує автор у творі?

Проблематика твору:

- Проблема кохання й вірності.

- Взаємовідносини батьків і дітей.

- Людина і природа.

- Захист рідної землі - священний обов’язок людини.

- Згуртованість народу - запорука перемоги.

 

Метод «Мікрофон»

  • Як пов’язані проблеми повісті з нашою сучасністю?

(згуртованість, патріотизм, людська гідність)

VІ Підсумок

Робота над епіграфом (пояснити зміст)

  • Чого ж навчила вас ця повість?

 

VІІ Оцінювання

 Інтерактивна вправа «Термометр»

Оцініть емоційну напругу на уроці в градусах. Обгрунтуйте свою думку

VІІІ Домашнє завдання

 Скласти порівняльну характеристику Захара Беркута і Тугара Вовка (обов’язково)

Скласти оповідання «Яким я бачу майбутнє Максима і Мирослави»(по бажанню)

 

 

docx
Додано
11 грудня 2021
Переглядів
4769
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку