Педагогічний проект на тему: «Екологічне виховання старших дошкільників у роботі з батьками»

Про матеріал
Формувати досвід пізнавання дітьми навколишнього світу, розуміння необхідності охорони довкілля; розширювати уявлення про найхарактерніші ознаки весни в живій та неживій природі, що можна виявити в процесі спостережень; закріплювати правила безпечної поведінки в природі.
Перегляд файлу

Педагогічний проект на тему: «Екологічне виховання старших дошкільників у роботі з батьками»

 

Актуальність роботи: робота з батьками з екологічного виховання дошкільників є однією із складовою частин роботи дошкільного закладу. Тільки спираючись на сім'ю, тільки спільними зусиллями можна вирішити головне завдання - виховання людини з великої літери, екологічно грамотної людини.

У наш час проблеми екологічного виховання вийшли на перший план, і їм приділяють все більше уваги. Чому ці проблеми стали актуальними? Причина - діяльність людини в природі, часто безграмотна, неправильна з екологічної точки зору, марнотратна, що веде до порушення екологічної рівноваги.

Мета роботи: формування почав екологічної культури, становлення усвідомлено-правильного ставлення до природи в усьому її різноманітті, до людей, охороняє її. І, крім того, ставлення до себе як частини природи. Розуміння цінності життя і здоров'я та їх залежності від навколишнього середовища.

Завдання: показати батькам необхідність виховання у дітей екологічної культури.

Очікувані результати:

- Підвищення ролі батьків в екологічному вихованні дітей;

- Збільшення безпосередньої участі батьків і дітей в організації та проведенні різних екологічних заходів;

- Підвищення рівня знань у батьків і дітей про екологію рідного міста, охорони природи.

1.1. Цілі і задачі екологічного виховання дошкільників у взаємодії з батьками

Дошкільний вік - самоцінний етап у розвитку екологічної культури людини. У цей період закладаються основи особистості, в тому числі позитивне ставлення до природи, навколишнього світу. У цьому віці дитина починає виділяти себе з навколишнього середовища, розвивається емоційно-ціннісне ставлення до навколишнього, формуються основи морально-екологічних позицій особистості, які проявляються у взаємодіях дитини з природою, усвідомлення нерозривності з нею. Завдяки цьому можливі формування у дітей екологічних знань, норм і правил взаємодії з природою, виховання співчуття до неї, активність у вирішенні деяких екологічних проблем. При цьому накопичення знань у дітей дошкільного віку не є самоціллю. Вони - необхідна умова вироблення емоційно-морального та дієвого ставлення до світу.

Сім'я займає важливе місце в екологічному вихованні людини. Саме в сім'ї формуються основи духовного і культурного вигляду, закладаються смаки і звички. Маленькі діти надзвичайно залежні від своєї сім'ї, оскільки вона забезпечує:

- фізичне благополуччя, включаючи їжу, житло, одяг турботу про здоров'я;

- емоційне благополуччя, включаючи любов, підтримку, постійні і м'які нагадування про те, що добре і що погано;

- умови розвитку, включаючи спілкування, можливості повзати, ходити, бігати, лазити, грати, а також отримати нові враження.

Мета екологічного виховання в сучасному ДНЗ - становлення почав екологічної культури у дітей, розвиток екологічної свідомості, мислення, екологічної культури у дорослих, їх виховують, формування відповідального ставлення до навколишнього середовища, яке будується на базі екологічної свідомості. Це припускає дотримання моральних і правових принципів природокористування і пропаганду ідей його оптимізації, активну діяльність по вивченню й охороні природи своєї місцевості. Сама природа розуміється не тільки як зовнішня по відношенню до людини середовище - вона включає в себе, людини.

Вищевказані цілі досягаються в міру вирішення в єдності наступних задач:

- освітніх - формування системи знань про екологічні проблеми сучасності і шляхи їхнього дозволу;

- виховних - формування мотивів, потреб і звичок екологічно доцільного поводження і діяльності, здорового способу життя;

- розвиваючих - розвиток системи інтелектуальних і практичних умінь по вивченню, оцінці стану і поліпшенню навколишнього середовища своєї місцевості; розвиток прагнення до активної діяльності по охороні навколишнього середовища: інтелектуального (здатності до аналізу екологічних ситуацій), емоційного (відношення до природи як до універсальної цінності), морального (волі і наполегливості, відповідальності).

Дитячий сад є першою ланкою системи безперервної екологічної освіти, тому не випадково перед педагогами постає завдання формування у дошкільників основ культури раціонального природокористування.

Екологічне виховання дошкільнят здійснюється в ДНЗ через весь педагогічний процес у повсякденному житті і на заняттях.

У реалізації завдань екологічного виховання велике значення має природне оточення в дитячому саду. Це куточки природи у всіх групах, кімната природи, зимовий сад, правильно оформлений і возделанный ділянку, що дають можливість постійного безпосереднього спілкування з природою; організація систематичних спостережень за природними явищами і об'єктами, залучення дітей до регулярного праці. На ділянках ДОУ - створення спеціальних майданчиків природи, природних куточків з дикорослими рослинами, екологічна стежка, куточок допомоги живому "Айболить", куточок "Зеленої аптеки", струмочок, басейн і т. д.

1.2 Форми роботи з батьками з екологічного виховання

Неабияке значення у вихованні дітей має приклад дорослих, батьків, вихователів. Найчастіше, виростаючи, діти ведуть себе і чинять так само, як колись вели себе і робили їх батьки. Якщо батьки будуть займатися питаннями екологічного виховання, то й у дітей буде виховувати інтерес, любов до природи і бережне ставлення до неї. Тому екологічне виховання дітей має відбуватися у тісній взаємодії з сім'єю дитини.

Співпраця з сім'ями дітей з екологічного напрямку, спільно організовані заходи не тільки допомагають забезпечити єдність і безперервність педагогічного процесу, але і вносять у цей процес необхідну дитині особливу позитивну емоційне забарвлення.

У роботі з батьками з екологічного виховання дітей необхідно використовувати як традиційні форми, так і нетрадиційні, але всі ці форми повинні ґрунтуватися на педагогіці співробітництва.

Необхідно залучати батьків до вирішення питань екологічного виховання дітей, знаходженню загальних правильних відповідей і роботу слід проводити в двох напрямках:

- Педагог-батько;

- Педагог-дитина-батьки.

Форми роботи з батьками з екологічного виховання:

- Анкетування, проведення опитувань з метою виявлення їх екологічної компетентності.

- Бесіди за круглим столом, батьківські збори у нетрадиційній формі (ток-шоу, ділові ігри, бюро педагогічних послуг, прямий телефон), консультації та повідомлення екологічної спрямованості для батьківського куточка.

- Календар визначних дат-спільні дозвілля, свята, Квк, вікторини тощо

- Домашнє завдання - участь у виставках, оглядах-конкурсах, педагогічні ширми, поштову скриньку і т.д.

- Залучення батьків до спільної з дітьми трудової діяльності на ділянці та в куточку природи.

- Використання науково-популярної та методичної літератури з проблем екологічного виховання.

- Випуск газет, фотогазет, екологічних альбомів, плакатів, папок - передвижек.

Діяльність педагогів щодо залучення сімей до екологічного виховання дітей, дозволить формувати у дошкільнят відповідальне ставлення до навколишнього середовища, досягти більш високого рівня їх вихованості.

 

docx
Пов’язані теми
Екологія, Батьківські збори
Додано
6 квітня 2023
Переглядів
1087
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку