Педагогічний проект "Паросток майбутнього"

Про матеріал

Україна

Департамент освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації

Відділ освіти Синельниківської райдержадміністрації

Комунальний заклад освіти Майська середня загальноосвітня школа

Педагогічний проект на тему: "Паросток майбутнього"

Автор : Волк Наталія В'ячеславівна

Зміст проекту

1.Актуальність

2. Мета

3. Завдання

4. Очікувані результати реалізації проекту

5. Етапи реалізації проекту

6. Форми роботи

7. Методи організації виховного процесу

8. Реалізація проекту

9. Критерії ефективності проекту

10. Література

11. Діагностика

12. Додаток

Актуальність

Проблема взаємозв'язку людини з природою не нова, вона мала місце

завжди. Але зараз, в даний час, екологічна проблема взаємодії

людини і природи, а також впливу людського суспільства на

навколишнє середовище стала дуже гострою, актуальною і прийняла величезні

масштаби. Планету може врятувати лише діяльність людей, що здійснюється на

основі глибокого розуміння законів природи, врахування численних

взаємодій в природних співтовариствах, усвідомлення того, що людина - це

всього лише частина природи. Це означає, що еколого-моральна проблема

сьогодні - не тільки проблема збереження навколишнього середовища від забруднення та інших негативний впливів господарської діяльності людини на Землі.

Сьогодні як ніколи важливо формування екологічного світогляду

підростаючого покоління, тому як екологічно безграмотна поведінка

є причиною виникнення екологічних бід і катастроф.

Важливо розбудити у дітей почуття співпереживання до подій в навколишньому

середовищі, розуміння того, що її потрібно берегти і охороняти. Звісно ж, що

це можна зробити через вплив на емоційно-чуттєву сферу

молоді.

Мета:

Реалізація природних потреб дітей в діяльності, пізнанні,

спілкуванні, самоствердженні через включення їх в життя суспільства за допомогою соціально-значимої діяльності екологічного спрямування та

формування екологічної свідомості підростаючого покоління,

екологічної культури.

Завдання :

-створення умов для задоволення інтересів дітей, розвитку

особистості, розкриття її творчого потенціалу, стимулювання

самопізнання і самовиховання членів дитячої організації;

- виховання естетичного ставлення до світу, почуття любові до природи,

роль якої в розвитку особистісних якостей виражається у вихованні

доброти, застерігає від безглуздого;

-Виховання розуміння взаємозв'язків між людиною, суспільством і

природою, прагнення до гармонізації відносин особистості з соціоприродним

оточенням;

-формування екологічної культури, відповідальності за стан

довкілля, раціонального використання природи в поєднанні з

любов'ю до кожного її прояву, усвідомлення екологічної небезпеки

-Виховання естетичного ставлення до праці як до джерела радості і

творчості людей, прагнення до активної природоохоронної діяльності,

практичного вирішення екологічних проблем рідного краю;

-формування громадянської позиції юного громадянина, реалізація їм

своїх прав і обов'язків по відношенню до себе самого, своїх близьких,

рідного краю, Батьківщини, планети Земля;

-Виховання у дітей впевненості у своїй значимості, почуття

людської гідності, розуміння цінності людського життя і

усвідомлення власної відповідальності за збереження здоров'я.

Очікувані результати реалізації програми:

- вдосконалення особистості і розкриття її творчого потенціалу;

- розвиток особистісних якостей: естетичного ставлення до світу, до

природи;

- гармонізація відносин особистості з соціоприродним оточенням,

розуміння взаємозв'язків між людиною, суспільством і природою;

- підвищення екологічної культури, відповідальності за стан

довкілля;

- вміння знаходити рішення щодо усунення екологічних проблем

рідного краю; вміння реалізовувати свої права і обов'язки по відношенню до

самого себе, своїх близьких, рідного краю, Батьківщини, планети Земля;

- розуміння і усвідомлення цінності людського життя, відповідальності

за збереження здоров'я і ведення здорового способу життя.

Система організації контролю над виконанням програми

Контроль над виконанням проекту здійснюється заступником з навчально-виховної роботи

Етапи реалізації проекту

Підготовчий етап

Діяльністю цього етапу є:

- розробка проекту ;

- підготовка методичного матеріалу ;

Організаційний етап

Основною діяльністю цього етапу є:

- зустріч дітей, проведення діагностики по виявленню лідерських,

організаторських і творчих здібностей;

- запуск програми;

- формування органів самоврядування;

.

основний етап

- реалізація основної ідеї зміни;

- залучення дітей в різні види колективно-творчих справ

екологічного спрямування;

заключний етап

- підведення підсумків ;

- діагностика виконаної роботи.

форми роботи

Основними формами екологічної роботи є:

- бесіди (вступні на естетичні та етичні теми, пов'язані з

охороною природи),

- інструктаж,

- екскурсії (краєзнавчі, природничі, музейні),

- природопізнавальна прогулянка,

- екологічні ігри,

- створення куточків охорони природи,

- виставки, демонстрація кінофільмів і відеофільмів,

- свята природи,

- інтелектуальні ігри, конкурси,

- акції

Методи організації виховного процесу

-Словесні методи (пояснення, бесіда, розповідь, діалог).

- Метод екскурсій.

- Ігровий метод (ігри розвиваючі, пізнавальні, рухливі,

сюжетно-рольові, народні, ігри на розвиток уваги, пам'яті,

уяви, настільні, ділові ігри).

- Метод проблемного навчання (постановка проблемних питань;

пояснення основних понять, визначень, термінів; створення проблемних

ситуацій: постановка проблемного питання.)

- Метод програмованого навчання (пояснення ключових питань

програми, конкурсів дітей та вожатих, самостійне вивчення дітьми

матеріалу).

- Проектно-конструкторські методи (розробка проектів, програм,

сценаріїв свят, моделювання ситуації, створення творчих робіт).

- Наочний метод навчання (використання схем, книг, малюнків, плакатів).

- Методи практичної роботи (вправи, тренінги).

- Метод спостереження, діагностики

Реалізація проекту

Одна з основних ідей - проект «Паросток майбутнього», присвячена

екології. Тема безпосередньо пов'язана з селом Майським.

На стенді оформлена композиція: Місто, сад, квіти, ракета «Старт»

вирушає в дорогу по зеленій планеті.

Кожен день присвячений відкриттю і подорожі на одну з

станцій під назвою:

1) Станція «Зустрічі і знайомства»

2) Станція «Художник»

3) Станція «Здоров'я»

4) Станція «Казка»

5) Станція «Театральна»

6) Станція «Спортивна»

7) Станція «Танцювальна»

8) Станція «Юний пішохід»

9) Станція «Творча»

10) Станція «Безпечна»

11) Станція «Екологічна»

12) Станція «Дослідницька»

Клас створює свою систему життєдіяльності, стверджує символіку,

випускає газету, яка відображає щоденну роботу по проекту.

Вся інформація про подорожі представлена на інформаційному

стенді.

В ході реалізації проекту діти брали участь в акціях «Чисте довкілля »,

« Посади дерево », що сприяло формуванню

екологічної культури, відповідальності за стан навколишнього середовища

села Майського .

Конкурс плакатів «Вони повинні жити» і конкурс малюнків «Бережіть

природу »були спрямовані на виховання розуміння взаємозв'язків між

людиною, суспільством і природою, інтерес до об'єктів навколишнього світу, до

умовами життя людей, рослин, тварин.

Дослідницька робота «Моя квітка для школи».

Формується вміння контролювати свої вчинки, які приносять користь навколишньому середовищу.

Дослідницька робота «Вивчення екологічного стану вулиць

населеного пункту ». Діти вивчали екологічний стан вулиць села Майського .

Дослідницька робота «Вода в нашому житті». виховання дбайливого

ставлення до води.

Проектна діяльність «Трудовой десант»

Пізнавальні ігри на природі

Відпочинок на природі ( Алея випускників ) - захоплюючий і цікавий, веселий і емоційний. На зупинках діти читали вірші про природу, загадували

загадки; грали в рухливі ігри. Рухливі ігри стимулюють отримання

екологічних знань, загартовують тіло і душу, виховують почуття єднання з

природою.

Пізнавальні ігри на природі стимулюють перехід від цікавості до

допитливості, будучи засобом розвитку інтелекту і творчих

здібностей. Так, наприклад, на природі була проведена пізнавально -екологічна гра «У царстві Берендея». На етапах гри «Зелений друг»,

«Лісова аптека», «Маленькі таємниці природи», «Бюро погоди», «Охорона

природи »діти показали прекрасні знання про лікарські рослини,

рослинах нашої місцевості, розповіли про свої спостереження за погодою і т.д.

Вікторини та інтелектуальні ігри - одна з форм екологічного

виховання. Вони носять інтегрований характер. Питання складаються на

основі відомостей про природні об'єкти і явища в різних областях науки

і мистецтва. Для досягнення успіху необхідні знання з екології, в області

природознавства і, звичайно, загальна ерудиція. Вікторини у вигляді ігор

«Щасливий випадок», «Поле чудес», «Географічна», «Птахи нашого краю»,

«Зоологічна», «Гриби» та ін.

Критерії ефективності проекту

Для того, щоб проект запрацював, потрібно створити такі умови,

щоб кожен учасник процесу (діти і дорослі) знайшов своє місце, з

задоволенням ставився до обов'язків і доручень, з радістю брав участь

в запропонованих заходах. Для виконання цих умов розроблені

наступні критерії ефективності:

 постановка реальних цілей та планування результатів

програми;

 зацікавленість педагогів і дітей в реалізації програми;

 сприятливий психологічний клімат;

 задоволеність дітей і дорослих запропонованими формами

роботи;

 творча співпраця дорослих і дітей.

Література

1. С.В. Алексєєв, Н.В. Груздева, Л.В. Симонова «Екологічне

освіту в базовій школі »

2. О. М. Барковський «Зміст, мета і завдання програми початкового

екологічного виховання », журнал« Початкова школа »№ 2, 1994 г.

3. Н. І. Грюцева «Пізнавальні завдання на застосування

природознавчих знань », журнал« Початкова школа »№ 5, 1991 р

4. С. К. Зайцева «Екологія для молодших школярів», журнал «Початкова

школа. Плюс до і після »№ 4, 2005 р.

5. Н. А. Китаєва «Земля наш рідний дім», журнал «Початкова школа» №

5, 1991р.

6. Т. Ю. Пастухова «Методичні розробки по екології», 1999 р

7. І.В. Цвєткова «Екологія для початкової школи»

8. «Фенологічні і екологічні розповіді - загадки», журнал

«Початкова школа» № 4, 1992

9. «Охорона природи» журнал «Початкова школа» № 12, 1987

Діагностика

На початку і кінці проекту проводилося опитування учасників по

наступних питань:

1. Інтерес до об'єктів навколишнього світу, до умов життя

людей, рослин, тварин.

2. Контроль своєї поведінки і вчинків

3. Правила поведінки в природі

4. Бажання брати участь в екологічно орієнтованої

діяльності

З отриманої діаграми видно, що рівень інтересу до об'єктів

навколишнього світу, контроль своєї поведінки, правила поведінки в природі,

бажання брати участь в екологічно орієнтованої діяльності зріс.

Очікувані результати виправдалися:

-підвищення екологічної культури, відповідальності за стан

довкілля;

-вміння реалізовувати свої права і обов'язки по відношенню до самого

себе, своїх близьких, рідного краю, Батьківщини, планети Земля;

- розуміння і усвідомлення цінності людського життя, відповідальності

за збереження здоров'я і ведення здорового способу життя.

Щоденне оформлення «Дерево вражень» (див. Додаток)

Перегляд файлу

 

 

Україна

Департамент освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації

Відділ освіти Синельниківської райдержадміністрації

Комунальний заклад освіти Майська середня загальноосвітня школа

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Автор :             Волк Наталія В’ячеславівна

 

 

 

 

 

 

 

 

Зміст  проекту

 

 

1.Актуальність

2. Мета

3. Завдання

4. Очікувані результати реалізації проекту

5. Етапи реалізації проекту

6. Форми роботи

7. Методи організації виховного процесу

8. Реалізація проекту

9. Критерії ефективності проекту

10. Література

11. Діагностика

12. Додаток

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Актуальність

       Проблема взаємозв'язку людини з природою не нова, вона мала місце

завжди. Але зараз, в даний час, екологічна проблема взаємодії

людини і природи, а також впливу людського суспільства на

навколишнє середовище стала дуже гострою, актуальною і прийняла величезні

масштаби. Планету може врятувати лише діяльність людей, що здійснюється на

основі глибокого розуміння законів природи, врахування численних

взаємодій в природних співтовариствах, усвідомлення того, що людина - це

всього лише частина природи. Це означає, що еколого-моральна проблема

сьогодні - не тільки проблема збереження навколишнього середовища від забруднення та інших негативний впливів господарської діяльності людини на Землі.

     Сьогодні як ніколи важливо формування екологічного світогляду

підростаючого покоління, тому як екологічно безграмотна поведінка

є причиною виникнення екологічних бід і катастроф.

     Важливо розбудити у дітей почуття співпереживання до подій в навколишньому

середовищі, розуміння того, що її потрібно берегти і охороняти. Звісно ж, що

це можна зробити через вплив на емоційно-чуттєву сферу

молоді.

Мета:

    Реалізація природних потреб дітей в діяльності, пізнанні,

спілкуванні, самоствердженні через включення їх в життя суспільства за допомогою соціально-значимої діяльності екологічного спрямування та

формування екологічної свідомості підростаючого покоління,

екологічної культури.

Завдання :

-створення умов для задоволення інтересів дітей, розвитку

особистості, розкриття її творчого потенціалу, стимулювання

самопізнання і самовиховання членів дитячої організації;

- виховання естетичного ставлення до світу, почуття любові до природи,

роль якої в розвитку особистісних якостей виражається у вихованні

доброти, застерігає від безглуздого;

-Виховання розуміння взаємозв'язків між людиною, суспільством і

природою, прагнення до гармонізації відносин особистості з соціоприродним

оточенням;

-формування екологічної культури, відповідальності за стан

довкілля, раціонального використання природи в поєднанні з

любов'ю до кожного її прояву, усвідомлення екологічної небезпеки

-Виховання естетичного ставлення до праці як до джерела радості і

творчості людей, прагнення до активної природоохоронної діяльності,

практичного вирішення екологічних проблем рідного краю;

-формування громадянської позиції юного громадянина, реалізація їм

своїх прав і обов'язків по відношенню до себе самого, своїх близьких,

рідного краю, Батьківщини, планети Земля;

-Виховання у дітей впевненості у своїй значимості, почуття

людської гідності, розуміння цінності людського життя і

усвідомлення власної відповідальності за збереження здоров'я.

    Очікувані результати реалізації програми:

- вдосконалення особистості і розкриття її творчого потенціалу;

- розвиток особистісних якостей: естетичного ставлення до світу, до

природи;

- гармонізація відносин особистості з соціоприродним оточенням,

розуміння взаємозв'язків між людиною, суспільством і природою;

- підвищення екологічної культури, відповідальності за стан

довкілля;

- вміння знаходити рішення щодо усунення екологічних проблем

рідного краю; вміння реалізовувати свої права і обов'язки по відношенню до

самого себе, своїх близьких, рідного краю, Батьківщини, планети Земля;

- розуміння і усвідомлення цінності людського життя, відповідальності

за збереження здоров'я і ведення здорового способу життя.

      Система організації контролю над виконанням програми

    Контроль над виконанням проекту  здійснюється заступником з навчально-виховної роботи

Етапи реалізації проекту

Підготовчий етап

 

Діяльністю цього етапу є:

- розробка проекту ;

- підготовка методичного матеріалу ;

Організаційний  етап

Основною діяльністю цього етапу є:

- зустріч дітей, проведення діагностики по виявленню лідерських,

організаторських і творчих здібностей;

- запуск програми;

- формування органів самоврядування;

.

основний  етап

- реалізація основної ідеї зміни;

- залучення дітей в різні види колективно-творчих справ

екологічного спрямування;

заключний етап

- підведення підсумків ;

- діагностика виконаної роботи.

форми роботи

Основними формами екологічної роботи  є:

- бесіди (вступні на естетичні та етичні теми, пов'язані з

охороною природи),

- інструктаж,

- екскурсії (краєзнавчі, природничі, музейні),

- природопізнавальна прогулянка,

- екологічні ігри,

- створення куточків охорони природи,

- виставки, демонстрація кінофільмів і відеофільмів,

- свята природи,

- інтелектуальні ігри, конкурси,

- акції

          Методи організації виховного процесу

-Словесні методи (пояснення, бесіда, розповідь, діалог).

- Метод екскурсій.

- Ігровий метод (ігри розвиваючі, пізнавальні, рухливі,

сюжетно-рольові, народні, ігри на розвиток уваги, пам'яті,

уяви, настільні, ділові ігри).

- Метод проблемного навчання (постановка проблемних питань;

пояснення основних понять, визначень, термінів; створення проблемних

ситуацій: постановка проблемного питання.)

- Метод програмованого навчання (пояснення ключових питань

програми, конкурсів дітей та вожатих, самостійне вивчення дітьми

матеріалу).

- Проектно-конструкторські методи (розробка проектів, програм,

сценаріїв свят, моделювання ситуації, створення творчих робіт).

- Наочний метод навчання (використання схем, книг, малюнків, плакатів).

- Методи практичної роботи (вправи, тренінги).

- Метод спостереження, діагностики

         Реалізація проекту

 

      Одна з основних ідей  - проект «Паросток майбутнього», присвячена

екології. Тема безпосередньо пов'язана з селом Майським.

   На стенді оформлена композиція: Місто, сад, квіти, ракета «Старт»

вирушає в дорогу по зеленій планеті.

Кожен день  присвячений відкриттю і подорожі на одну з

станцій під назвою:

1) Станція «Зустрічі і знайомства»

2) Станція «Художник»

3) Станція «Здоров'я»

4) Станція «Казка»

5) Станція «Театральна»

6) Станція «Спортивна»

7) Станція «Танцювальна»

8) Станція «Юний пішохід»

9) Станція «Творча»

10) Станція «Безпечна»

11) Станція «Екологічна»

12) Станція «Дослідницька»

        Клас створює свою систему життєдіяльності, стверджує символіку,

випускає газету, яка відображає щоденну роботу по проекту.

      Вся інформація про подорожі представлена на інформаційному

стенді.

      В ході реалізації проекту  діти брали участь в акціях «Чисте довкілля  »,

« Посади дерево », що сприяло формуванню

екологічної культури, відповідальності за стан навколишнього середовища

села Майського .

       Конкурс плакатів «Вони повинні жити» і конкурс малюнків «Бережіть

природу »були спрямовані на виховання розуміння взаємозв'язків між

людиною, суспільством і природою, інтерес до об'єктів навколишнього світу, до

умовами життя людей, рослин, тварин.

        Дослідницька робота «Моя квітка для школи».

        Формується вміння контролювати свої вчинки, які  приносять користь навколишньому середовищу.

         Дослідницька робота «Вивчення екологічного стану вулиць

населеного пункту ». Діти вивчали екологічний стан вулиць села Майського .

       Дослідницька робота «Вода в нашому житті». виховання дбайливого

ставлення до води.

       Проектна діяльність «Трудовой десант»

         Пізнавальні ігри на природі

      Відпочинок на природі  ( Алея випускників ) - захоплюючий і цікавий, веселий і емоційний. На зупинках діти читали вірші про природу, загадували

загадки; грали в рухливі ігри. Рухливі ігри стимулюють отримання

екологічних знань, загартовують тіло і душу, виховують почуття єднання з

природою.

       Пізнавальні ігри на природі стимулюють перехід від цікавості до

допитливості, будучи засобом розвитку інтелекту і творчих

здібностей. Так, наприклад, на природі була проведена пізнавально -екологічна гра «У царстві Берендея». На етапах гри «Зелений друг»,

«Лісова аптека», «Маленькі таємниці природи», «Бюро погоди», «Охорона

природи »діти  показали прекрасні знання про лікарські рослини,

рослинах нашої місцевості, розповіли про свої спостереження за погодою і т.д.

       Вікторини та інтелектуальні ігри - одна з форм екологічного

виховання. Вони носять інтегрований характер. Питання складаються на

основі відомостей про природні об'єкти і явища в різних областях науки

і мистецтва. Для досягнення успіху необхідні знання з екології, в області

природознавства і, звичайно, загальна ерудиція. Вікторини у вигляді ігор

«Щасливий випадок», «Поле чудес», «Географічна», «Птахи нашого краю»,

«Зоологічна», «Гриби» та ін.

       Критерії ефективності проекту

       Для того, щоб проект запрацював, потрібно створити такі умови,

щоб кожен учасник процесу (діти і дорослі) знайшов своє місце, з

задоволенням ставився до обов'язків і доручень, з радістю брав участь

в запропонованих заходах. Для виконання цих умов розроблені

наступні критерії ефективності:

постановка реальних цілей та планування результатів

програми;

зацікавленість педагогів і дітей в реалізації програми;

сприятливий психологічний клімат;

задоволеність дітей і дорослих запропонованими формами

роботи;

творча співпраця дорослих і дітей.

 

 

 

Література

1. С.В. Алексєєв, Н.В. Груздева, Л.В. Симонова «Екологічне

освіту в базовій школі »

2. О. М. Барковський «Зміст, мета і завдання програми початкового

екологічного виховання », журнал« Початкова школа »№ 2, 1994 г.

3. Н. І. Грюцева «Пізнавальні завдання на застосування

природознавчих знань », журнал« Початкова школа »№ 5, 1991 р

4. С. К. Зайцева «Екологія для молодших школярів», журнал «Початкова

школа. Плюс до і після »№ 4, 2005 р.

5. Н. А. Китаєва «Земля наш рідний дім», журнал «Початкова школа» №

5, 1991р.

6. Т. Ю. Пастухова «Методичні розробки по екології», 1999 р

7. І.В. Цвєткова «Екологія для початкової школи»

8. «Фенологічні і екологічні розповіді - загадки», журнал

«Початкова школа» № 4, 1992

9. «Охорона природи» журнал «Початкова школа» № 12, 1987

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Діагностика  

На початку і кінці проекту проводилося опитування учасників  по

наступних питань:

1. Інтерес до об'єктів навколишнього світу, до умов життя

людей, рослин, тварин.

2. Контроль своєї поведінки і вчинків

3. Правила поведінки в природі

4. Бажання брати участь в екологічно орієнтованої

діяльності

 

 

 

 

 

    З отриманої діаграми видно, що рівень інтересу до об'єктів

навколишнього світу, контроль своєї поведінки, правила поведінки в природі,

бажання брати участь в екологічно орієнтованої діяльності зріс.

      Очікувані результати виправдалися:

-підвищення екологічної культури, відповідальності за стан

довкілля;

-вміння реалізовувати свої права і обов'язки по відношенню до самого

себе, своїх близьких, рідного краю, Батьківщини, планети Земля;

- розуміння і усвідомлення цінності людського життя, відповідальності

за збереження здоров'я і ведення здорового способу життя.

      Щоденне оформлення «Дерево вражень» (див. Додаток)

 

docx
Пов’язані теми
Педагогіка, Виховна робота
Додано
20 липня 2018
Переглядів
2106
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку