Вчитель – методист вищої категорії початкових класів Пісківської ЗОШ І-ІІІ ст. Новопсковського району, Луганської області- Мордовцева Тетяна Володимирівна
ПЕРШИЙ УРОК- КВЕСТ В 4 КЛАСІ
« КРАСА ЛЮДИНИ- ЇЇ ДОБРОТА»
ЕПІГРАФ УРОКУ: « Той, хто творить Добро, творить саме Життя».
Мета: формувати уявлення дітей про добро,розкрити моральний зміст доброти, вчити учнів оцінювати вчинки людей на основі життєвих ситуацій,вміння робити добро; розвивати творчі здібності молодших школярів, прагнення до самовдосконалення; виховувати у дітей чуйне ставлення до людей і всього навколишнього світу;віру у силу добра, бажання творити добро, бути милосердними, співчутливими.
Обладнання: ноутбук,презентація «Вчимося бути добрими людьми», презентація «Чудесами повниться світ», відеокліп «А я бажаю вам добра», картки з завданнями, кольорові клейкі папірці у вигляді сердечок.
Інтерактивні технолоігї
Методичні стратегії:«Дискусія в групах», «Мікрофон», «Асоціативний кущ», «Радість пізнання», «Скринька Доброти», «Ессе», «Комплімент».
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Привітання вчителя
Сьогодні свято завітало в школу,
Бо Перше вересня і пролунав дзвінок.
Змужнілі, сонцем зласкані улітку,
Ми розпочнемо перший свій урок.
Пісня « Дон-дін-дон».
2.Хвилинка «ДОБРОТИ» емоційного налаштування на урок
(На фоні музики вчитель читає поезію)
Врятує світ краса -
Завжди так говорили.
Тепер врятує світ лиш доброта,
Бо однієї краси занадто мало,
Бо стільки всюди зла - людина вже не та…
Тож, люди на землі!
Спішіть добро творити,
Щоб нам не згинути у морі зла,
Щоб кожен міг серед краси прожити
У царстві справедливості й добра.
Сьогодні ми проведемо Перший урок на тему «Краса людини- її доброта».А епіграфом до уроку будуть такі слова:»Той, хто творить Добро, творить саме Життя».Цей епіграф запрошує нас до уроку-квесту,на якому ми будемо розвивати мовленн,мислення, уяву, фантазію, увагу.
ВПРАВА « ДОЛОНЬКИ»
Давайте налаштуємось на урок.Візьміть товариша за руки.Закрийте очі і подумки пошліть один одному добрі думки,відчуття.
-Подаруйте посмішку для стоврення гарного настрою.
-А я хочу подарувати вам маленькі сердечка із побажаннями:
«Мені приємно тебе бачити після літнього відпочинку».
«У тебе дуже гарна посмішка, тож даруй її людям.»
« У тебе такі добрі очі,ти молодець!»
« Дякую, що ти завжди говориш добрі слова людям.»
«Дякую, що ти завжди допомагаєш товаришам в навчанні.»
« Ти щедрий друг, завжди з усіма ділишся.Мені це дуже приємно.»
« Спасибі тобі за доброту твоєї маленької душі.»
«В тобі все є: краса душі, доброта,милосердя.»
« Ти неповторний: веселий вдачею, чистий душею,добросердечний.»
«Твої добрі справи завжди всім допомагають. Роби ДОБРО!»
ВПРАВА « ОЧІКУВАННЯ»
/Відповіді учнів/
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Дорогі діті! Працювати будемо під девізом:
«Хай сьогодні в кожне серце наш урок додасть тепла,
Хай прийде до нас натхнення, в очах сяє доброта.»
А формулою успіху на уроці буде:
У+С+П+І+Х=УСПІХ
УВАГА+СПІЛКУВАННЯ+ПРАЦЬОВИТІСТЬ+ІНІЦІАТИВА+ХОРОБРІСТЬ
-Притуліть свою долоньку до сердечка. Відчуйте в собі тепло, доброту. Потріть долоньки одна об одну,щоб відчути ще більше тепло.»Зліпіть кульку» з вашого тепла і добра і передайте її товаришу.
ІІІ. Робота над темою уроку
1. Стратегія «Асоціативний кущ»
Вчитель:
- Діти, з чим у вас асоціюється слово « добро»? ( Діти називають)
• світло, радість, щастя • краса ,щирість ,чистота
ДОБРО
•підтримка ,подяка ,сонечко • співчуття, допомога ,милосердя -хороший вчинок - щира усмішка -лагідне слово
2. ВПРАВА « МІКРОФОН»
Давайте з’ясуємо,що таке доброта?
/Добре,чуйне ставлення до інших./
-Що ви відчуваєте,коли вам роблять добро?
-Чи можна доторкнутися до добра?
-Чи можна купити добро?
- Що сталося б зі світом,якби в ньому не залишилось добра?
Вчитель:
- Так, людина приходить у світ для добра. Головне призначення кожного на землі – творити добро.Добро – це один із найсвітліших виявів людської душі. Добро виражається у нашому ставленні до людей і до навколишнього світу. Що ми
залишимо після себе, залежить від нас.
-Добра людина схожа на ясне сонечко,тому що вона вміє всіх зігріти своєю добротою,ласкою,щирістю,щедрістю.
3.ПІСНЯ» ЩО ТАКЕ ДОБРОТА».
4.ТВОРЧА ГРА « ЧИМ Я ЗІГРІЮ ОТОЧУЮЧИХ»
Перед вами велике сонечко. Але воно без промінчиків. У вас на партах лежать маленькі промінці. Напишіть на них, що є гарного в кожному з вас, чим ви можете зігріти оточуючих.
/Діти озвучують свої слова і прикріплюють промінчики навколо сонечка./
- Подивіться,наше сонечко засяяло ясніше і в класі стало тепліше і веселіше.
Шлють промінчики вітання і найкращі побажання!
Все найкраще, що в серцях, сяє хай на промінцях!
5. Гра «ТАК» чи «НІ» .
Вчитель:
- Ми своє сердечко також повинні наповнювати добрими справами, бути щедрими на гарні слова. Пропоную вам пограти в гру «ТАК» чи «НІ» . Я читатиму речення, а ви говоритимете «ТАК» чи «НІ».
- Коли вам краще жити:
Коли сміються діти? ( Так)
- А чи тоді, як всі кричать,
І їм не можна ради дать. (Ні)
- Бабусі хлопчик допоміг.
Він, діти, добрий хлопчик? (Так)
- Тепер усі скажіть мені:
У сварці жити добре? (Ні)
- А як немає забіяк,
Тоді усім прекрасно? (Так)
- А як серця у всіх ясні,
То вам погано, діти? (Ні)
- Співає хлопчик гарно як!
А вам подобається? (Так)
- А як обличчя всіх пісні,
Похмурі, злі? Вам добре? (Ні)
- Реве і трощить все хлопчак,
Це теж погано, діти? (Так)
- Тоді іще скажіть мені:
Як діти б'ються, добре? (Ні)
Вчитель:
- Тепер я впевнена, що ви добре розумієте різницю між гарним і поганим.
6. ВПРАВА « ЗАКІНЧИ РЕЧЕННЯ»
- Поміркуйте, як би ви закінчили речення,яке починається такими словами:»Якби я…»
-Якби я мав багато грошей, то я б…»
«Якби я був президетном,….
«Якби я була чарівницею…»
7. Гра «Навчаємось доброти»
Вчитель:
- Пограємо в гру. Якщо добра дитина повинна робити те, що я називаю, то ви плескаєте в долоні, а якщо ні, то нічого не робите.
• Робити комусь зле, якщо цього ніхто не бачить.
• Допомагати мамі, татові, бабусі, дідусеві.
• Берегти рідну природу та охороняти її.
• Шанувати працю інших людей.
• Галасувати, коли хтось відпочиває.
• Бути вихованою, стриманою людиною.
• Обманювати, сваритися, хвалитися.
• Насміхатися з чужого горя.
• Не слухати батьків.
• Ділитися тим, що в тебе є.
• Ображати інших.
• Красти.
• Захищати слабшого.
• Допомагати друзям у біді.
Вчитель:
- Бачу, що ви знаєте, що має робити добра людина. Молодці. Я вами пишаюсь.
8. Фізкультхвилинка «Добро»(відео)
Вчитель:
- Я бачу ви всі ростите добрими і чуйними дітками, і завжди готові прийти на допомогу. Щира усмішка, добре слово і хоча б краплиночка тепла мають дуже велику силу. Пам’ятайте про це щодня, щохвилини, щомиті.
- Щоб ще веселіше і тепліше стало навкруги, пропоную вам відпочити під веселу музику. (Руханка «Добро»)
9. Інсценізація вірша «Татова порада»
«Татова порада»
Прибіг щодуху син додому, до тата голосно гука:
«А я провідав у лікарні свого товариша-дружка!
То ж правда, тату, я чутливий і маю серце золоте?»
Замисливсь тато на хвилину і так сказав йому на те:
«Коли тебе в тяжку годину, людина виручить з біди,
Про це добро, аж поки віку, ти, синку, пам’ятай завжди.
Коли ж людині щиросердно , ти зробиш сам добро колись,
Про це забудь, аж поки віку, мовчи й нікому не хвались».
10.СТВОРЕННЯ ДЕРЕВА ДОБРОТИ
- Дорога добра — це дорога, якою повинна йти кожна людина. Тобто вона починається з кожного із нас.Тож давайте щодня намагатися робити добрі справи, щоб це увійшло в наше життя, як потреба в їжі, повітрі, спілкуванні. І почнемо з того, що ми своїми добрими справами створимо ДЕРЕВО ДОБРОТИ.
У кожного з вас на парті є листочок. Напишіть , які добрі справи ви робили під час літніх канікул .Коли розповісте про свої добрі справи, похваліть себе словами :» Я- молодець!» і прикрепіть листочок до дерева .
Молодці!Наше дерево затріпотіло зеленим листячком від ваших добрих сердець і теплих слів. Дякую вам за ваші добрі справи і вчинки. Робіть їх постійно,не чекаючи, коли з’явиться нагода. Не ждіть за них подяки.
11.ТАНОК ДРУЗІВ.
12.КВЕСТ «СТЕЖИНАМИ ДОБРА»
/Утворюються 2 групи./
1СТЕЖИНА «СТЕЖИНА ДОБРОТИ»
Завдання: Підібрати слова, в яких «заховалось» добро./Доброта,добродушний,добросердечний, добропорядний,добросовісний,добрий./
2 стежина»Подружимось з посмішкою»
До нас прийшла ПОСМІШКА.Лагідна,добра,привітна.Щоб з нею подружитись, кожен з вас повинен назвати лагідно ІМ’Я свого друга і при цьому посміхатися.
3 СТЕЖИНА « КОМПЛІМЕНТИ»
Кожен з вас повинен сказати щось добре і приємне другу. Друг повинен
відповісти :»Спасибі, мені дуже приємно».
4 стежина « Добрі слова»
Підібрати антоніми до слів:
1 група 2 група
Грубий/ласкавий/ злий/добрий/
Горе/радість/ жорстокий/добрий/
Сумний/веселий/ брехня/правда/
5 стежина « Прислів’я про добро»
Складіть прислів’я з розсипанки.
1 група 2 група
діло,роби,Добре,сміло. одяг,Не,красить,добрі,людину,діла,а.
6 СТЕЖИНА « ГРА В АСОЦІАЦІЇ»
Заповніть таблицю. Напишіть,що у вас асоціюється з добром.
КОЛІР- СЛОВО- ГЕРОЙ- ВЧИНОК-
7. Стежина «ВЕСЕЛИЙ ПОРТРЕТ»
Намалюйте портрет найрадіснішої й найвеселішої людини зі своїх друзів.
8.СТЕЖИНА» МУДРІСТЬ»
Вчитель:
До слів з лівої колонки відповідно дібрати слова з правої колонки, щоб утворилися можливі фразеологічні звороти , які означатимуть риси поведінки доброї людини.
- Що повинна вміти робити добра людина?
1 пробачити А горе
2 допомогти Б добре слово
3 поділитися В навчання
4 сказати Г розпач
5 пожертвувати Д знедолена людина
6 утішити Е образа
7 розрадити Є радість
13.ПІДСУМОК КВЕСТУ.
14. ПІСНЯ « ПРОМІНЧИК ДОБРОТИ»
15. Складання правил доброти
Вчитель:
- Пропоную вам скласти правила доброти. ( Діти вносять пропозиції )
- Я згодна з вами. Молодці! Підсумуємо вами сказане і прочитаємо ще раз правила.
• Стався до людей так, як хочеш щоб вони ставилися до тебе.
Поважай інших.
• Допомагай слабким, маленьким, старим, хворим.
• Не будь жадібним.
• Вибачай іншим їх помилки.
Умій вибачатись.
• Ніколи не заздри.
Будь добрим з іншими.
Будь ввічливим. Даруй оточуючим привітні слова.
Цінуй своїх друзів.
Піклуйся про братів наших менших.
-Люби і бережи природу.
16. ГРА « ЗА-ПРОТИ»
-Якщо ти добра людина.то повинен…
/учні сигналізують картками. Якщо погоджуються-зелений сигнал «світлофора»,ні- червоний./
-Допомагати мамі по господарству.
-Робити комусь зле,якщо ніхто не бачить.
- Не вмиватися.
-Бути вихованою, стриманою.
-Берегти рідну природу та охороняти її.
-Шанувати працю інших людей.
-Вихваляти самого себе.
- Допомагати друзям у біді.
-Насміхатися з чужих помилок,з чужого горя.
-Вміти прощати,просити вибачення.
-Любити своїх рідних.
-Поважати старших.
-Галасувати там, де інші працюють,відпочивають.
-Добре вчитися,багато читати.
- Обманювати,хвалитися.
-Не слухати батьків.
- Спати на уроках.
-Красти.
-Захищати слабкого.
Ображати інших.
Ділитися тим,що в тебе є.
17. Інтерактивна вправа « Острови».
Кожна людина повинна робити власний вибір у житті.Подивіться на ці острови. Де б ви хотіли оселитися?Прикріпіть свою долоньку на обраний острів.
/На острові плакат з островами з написами:»Друзі»,»Гроші»,»Доброта»,»Здоров’я»,»Іграшки»,»Родина»./
18 .Створення квітника Доброти
Діти, у мене на столі лежать різнокольорові квіти, колір яких відповідає чеснотам людини. Кожен з вас повинен обрати квітку ДОБРОТИ.
довіра- фіолетовий чесність-голубий щедрість- рожевий
вірність- оранжевий співчуття- синій повага- червоний
чуйність- жовтий взаємопорозуміння- білий
-Подивіться, як розквітнув наш квітник «квіточками чесноти».
19. Метод « Незакінчене речення»
- Уявіть собі,що у вас є можливість перетворитися у Добро.Закінчіть речення про свої дії в образі Добра.
Я-Добро. Я-живу….. Я-знаю……Я-бажаю….Я роблю….. Я мрію……
20. Створення Серця Доброти
Вчитель:
- У вас на партах лежать паперові рожеві сердечка, які символізують ваші маленькі добрі сердечка. Напишіть коротеньке ессе на сердечках на тему: «Якби я був добрим ангелом світу…». Спробуємо утворити велике Серце Доброти. Прикріпимо на дошці
маленькі сердечка. (Діти прикріплюють на дошці уявні свої сердечка.Вчитель допомагає,щоб вийшло велике Серце Доброти).
1 учень. Я вважаю.що добро починається з батьківських сердець.Тому я віддаю у серце доброти сердечко поваги, вдячності та шани батькам.
2 учень.Я віддаю у серце доброти сердечко взаєморозуміння.
У мене є мрія-велика вона:щоб дрцжно ми в світі жили, як сім’я.
Щоб людство раділо всьому,що росте,
Щоб вічно дитинство було золоте.
Щоб завжди на світі було лиш добро.
Щоб сонце світило у наше вікно.
3 учень.Співчуваю, серцем співчуваю я чужому горю та біді.
Руку допомоги простягаю всім,хто потребує на путі.
Візьміть моє сердечко співчуття та допомоги.
4 учень. Кожен з нас повинен зробити вибір- як чинити в тих чи інших ситуаціях. Який шлях обирати в житті- добра чи зла?Кожен із нас вирішує для себе сам!
Я хочу віддати до серця доброти сердечко вибору.
5 учень.Лише добро прагне миру і злагоди з усіма! Добро ніколи не будує свого щастя на чужій біді. Тому сердечко миру і злагоди я вкладаю в серце доброти.
6 учень. Основою будь- яких справ повинна бути любов. Тож і я віддаю до серця доброти сердечко любові і хочу, щоб вона «розлилася рікою» у кожну добру справу і в усій повноті увійшла у ваші серця.
7 учень. Виношу з серця вірність доброти і обіцяю вірність цю плекати:
Всіх шанувати, всім нести тепло,завжди добро всмі людям дарувати.
Я дарую серцю доброти вірність свого серця.
8 учень. Мені так добре і спокійно на душі. Мені не хочеться згадувати про образи та непорозуміння. Я не ображаюсь ні на кого, я прошу пробачення у всіх, кого образив. Пробачте мені, будь ласка!
Зі свого серця я віддаю саме цінне- уміння прощати!
9 учень.А мені так хочеться щось зробити, допомогти комусь! І мені не шкода часу,який витрачу на це. Я хочу бути причетною до щастя і успіху інших.
Я дарую серце підтримки.
10 учень. Я стала бачити красу добра в усьому.Я дарую серце краси та щастя.
Добро творити вчитель нас навчає.
Добра удома тато й мама вчить.
З глибин віків народ наш помічає,
Що доброму на світі добре жить.
Бо в нього серце світле та чудове,
Воно дарує радість і тепло.
І кожну мить допомогти готове,
Щоб всім на світі затишно було.
- Вийшло велике Серце Доброти. І це свідчить про те, що якщо всі люди будуть мати добрі серця, то наша планета буде квітучою. На ній пануватиме мир і добро. Світ врятує тільки добро. Пам’ятайте про це !!!
Твори добро та будь завжди привітна.
Дитино! Ти приходиш для добра.
Любов у серденьку хай сонцем квітне
Збагнути це тобі уже пора.
-Яке ж серце ми отримали?
/Щасливе, чуйне,любляче,ніжне,здатне вибачати,здатне сподіватись,вірне, відкрите для всіх,здатне творити добро./
- Кажуть, що коли народжується дитина, Бог запалює свічку на небі й посилає до неї ангела-охоронця. У ві сні ангел цілує немовля тричі: в чоло – аби воно зростало розумним, в личко – щоб було красивим, та в груди – аби здоров’я ,любов та доброта вселились в його серце та душу. Я бажаю вам, щоб краплинку людської доброти ви пронесли через усе своє життя, щоб зло покинуло вашу душу, а натомість щоб завжди в ній панувало добро і совість. Будьте справжніми людьми! Все, про що ми згадували та розмовляли, нехай залишить слід у вашому серці.
- Я хочу закінчити наш урок віршем Любові Забашти:
Сказав мудрець:
- Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай…
Хай оживає iстина стара:
Людина починається з добра.
ІУ.ПІДСУМОК УРОКУ
-Сьогодні йшла мова про справжню людську красу- доброту.Ми намагались розібратись у людських вчинках.
Доброта з роками не старіє,
Доброта від холоду зігріє.
І якщо вона,як сонце,світить,
То радіють і дорослі,й діти.
ПІСНЯ « ЧУДЕСАМИ ПОВНИТЬСЯ СВІТ»