Тема. Ми українці: честь і слава незламним!
Мета:
формувати ключові компетентності:
*уміння вчитися – викликати інтерес до навчання; формувати почуття відповідальності за виконуване завдання, готовність самостійно працювати , мати власну думку, обґрунтовувати її, навички самоконтролю та самооцінки;
*соціальна – вчити налагоджувати взаємодію з іншими дітьми, працювати за правилами у команді, ціннісно ставитися до довкілля та своєї особистості;
*громадянська – розвивати критичне мислення, навички приймати правильне рішення, виявляти громадянську позицію у ставленні до людей та самого себе;
*загальнокультурна – вчити толерантності, мовленнєвій культурі;
формувати предметні компетентності:
*навчальна - поглибити знання дітей про Україну, формувати почуття належності до своєї країни,вчити правильно висловлюватись, аналізувати, узагальнювати, робити висновки;
*розвивальна -розвивати творчі задатки школярів, мовлення, критичне мислення та прагнення бути свідомим громадянином України, її патріотом, увагу, спостережливість,бажання стати гордістю своєї Батьківщини;
*виховна -виховувати патріотичні почуття, любов до рідного краю.
Хід уроку
Вправа « Привітання»
Бджілка трудівниця
Залетіла в клас,
До роботи бджілка запросила нас.
Вітання з навч. роком. Гра «Кулька компліментів»
• Літо наше промайнуло, перейшли в ____ клас,
Зараз кожен промовляє, хто і як змінився в нас. (Діти говорять один одному гарні компліменти)
Вправа «Спіймай мій настрій»
-Чи радісно вам сьогодні? В кого не сходить посмішка з обличчя передайте, будь ласка, її іншим дітям та зарядіть їх своїм настроєм.
З Днем Знань!
Відео Правила поведінки під час повітряної тривоги у школі та вдома. Рюкзак безпеки. НУШ. Урок безпеки
Вступне слово вчителя.
- З початком 2022 року настали значні випробування для українського народу. Вже другий рік навчальний рік розпочинається в умовах війни, у часи, коли Україна гордо чинить супротив одній з найпотужніших армій світу. Для нашої країни вона стала народною війною за незалежність і суверенітет, за цивілізаційний вибір і приналежність до європейської цивілізації. Кожного дня ми платимо занадто високу ціну за свою свободу і незалежність – життя наших захисників і захисниць, життя дітей, зруйновані долі, міста і села. Щодня ми згадуаємо усіх, хто боронив нашу Україну- хвилинею мовчання.
У нашому селі теж два Герої, Захисники України, віддали своє життя за Україну, за всіх нас. Пам’ятайте про них і щодня схиляйте голови біля меморіальних дошок при вході у гімназію.
- Чи вірите ви в нашу перемогу? Що можна робити, щоб її наблизити? Чому українці не шкодують ні коштів, ні здоров'я, ні навіть життя заради свободи, незалежності та цілісності нашої держави?
Гра “Впіймай першу букву кожного рядка вірша».
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай,
Рідніша їм своя пустиня.
Аніж земний в чужині рай.
Їм красить все їх рідний край
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.
- Про що ми будемо говорити на уроці? Отже, як ви вже здогадалися, сьогоднішній наш перший урок присвячений Україні, нашій державі. А ще він присвячений нам з вами, адже ми громадяни великої, могутньої, багатої, прекрасної і героїчної країни – України. Прочитайте тему нашого першого уроку в 4 класі.
(Футаж для уроку «Ми українці: честь і слава незламним!»)
Пароль українця.
- Зараз ми з вами прочитаємо сучасну скоромовку, яку можуть вимовити лише українці.
Робота в групах
Зараз ви об’єднаєтеся у 3 групи (за кольором: синій, жовтий, зелений).
- Як ви вважаєте чому саме ці кольори? (Діти висловлюють свої думки.)
За правильну відповідь група буде отримувати сердечка України.
Виконання завдань
1. Пазли карта України
- Ви любите складати пазли? Я пропоную вам із пазлів скласти карту України. Поки учні виконують завдання, звучить пісня про Україну.
(Пісня про Україну)
Перевірка виконаного завдання.
2. Подорож містами України
1 група: два склади (Рівне – Київ – Суми – Харків – Луганськ – Донецьк – Дніпро – Херсон)
2 група: три склади (Чернівці – Ужгород – Тернопіль – Хмельницький – Житомир – Вінниця – Чернігів – Черкаси – Одеса – Полтава )
3 група: чотири склади (Кіровоград (Кропивницький) – Миколаїв – Запоріжжя – Сімферополь - Дніпропетровськ (Дніпро))
Учні виконують завдання. Перевірка виконаного завдання.
3. «Туристична», «Міста України»
Україна велика держава. В ній нараховується більш як двадцять дев’ять з половиною тисяч населених пунктів. Це і великі міста, селища і маленькі села. Вам потрібно знайти в табличці назви міст України.
|
А |
Х |
Е |
Р |
С |
О |
Н |
Й |
Ц |
У |
Л |
У |
Ц |
Ь |
К |
|
К |
М |
И |
К |
О |
Л |
А |
Ї |
В |
Е |
Н |
Г |
Ш |
З |
А |
|
Ф |
І |
В |
А |
П |
Л |
Ь |
В |
І |
В |
О |
К |
И |
Ї |
В |
|
Ж |
И |
Т |
О |
М |
И |
Р |
Л |
Д |
Р |
І |
В |
Н |
Е |
Ж |
|
Є |
Я |
П |
О |
Л |
Т |
А |
В |
А |
Ч |
С |
М |
И |
Т |
Ь |
|
Б |
Ю |
Щ |
С |
У |
М |
И |
Й |
К |
Х |
А |
Р |
К |
І |
В |
Руханка “Пес Патрон”
4. Гра з Лего «Так чи ні»
- Війна забрала багато людських життів, школярів, ракети зруйнували тисячі шкіл на українській землі.
5. Символи України. Робота в групах
1 група: кросворд (прапор)
2 група: кросворд (тризуб)
3 група: кросворд (калина)
Герб – це символічний знак, ключ до історії роду, міста, держави. У слові «тризуб» міститься число «три». Наші предки були переконані, що тризуб (трійця) відображає триєдність сили, яка створила світ і життя в ньому. Це батько – мати – і дитя, які символізують собою силу, мудрість і любов.
Розгляньте частини герба України. Яке слово зашифроване в ньому?
Гімн – це урочиста пісня, що є символом державності, а Державним Гімном є пісня «Ще не вмерла Україна». Понад 100 років тому її написав поет Павло Чубинський та композитор Михайло Вербицький.
Наш прапор – синьо-жовтий. А можна сказати, що він жовто-синій. Ні, не можна. Бо за правилами кольори прапора читають згори донизу. Жовтий колір – це колір пшениці, поля, хліба, зерна, що дарує життя всьому сущому на землі. Жовтий колір – це ще колір сонця, без променів якого не дозрів би хліб. Синій колір – це колір ясного, чистого, мирного неба. А також без води не дозрів би колос. От вам і ще один блакитний колір – колір цариці – води.
6. З’єднай прислів’я
Зараз, ми з вами перевіримо, чи добре знаєте ви українські прислів’я.
7. «Творча»
Прочитайте утворений вірш.
Слова, що йдуть від серця, найщиріші й найтепліші. Тому настав час скласти колективного вірша про Україну зі щирих і теплих слів. Я почну, а ви будете добирати останнє слово другого рядка в риму.
Ось небо блакитне і сонце в зеніті!
Моя Україна – найкраща … ( у світі)
Моя Україна – це ліс і озерця,
Безмежні степи і чарівні… (джерельця)
Красиві пейзажі і гори високі,
Маленькі струмочки і ріки … ( глибокі)
Міста старовинні і замки прекрасні,
Великі будови і дуже … (сучасні)
Сади чарівні, мальовничії села,
Моя Україна – це пісня … (весела).
Це щира, багата, як світ її мова,
Крилата така, мелодійна, … (чудова).
Її обереги – верба і калина,
Найкраща у світі – моя… ( Україна).
Бо нам найрідніша, Вітчизна і мати,
То як же нам, діти, її… (не кохати).
Моя Україна – козацькая слава,
Така волелюбна і мирна … (держава)
Вона дорога нам, і рідна і мила,
Бо світ перед нами, як мати,… (відкрила).
Вітчизна свята, дорога Україна,
Для кожного з нас ти у світі… (єдина)
Час дякувати ЗСУ
!
- Зараз я вас дуже попрошу подивитися відео «Герої не вмирають» подумати про наших полеглих Героїв, які ціною власного життя віддали своє життя за наш мир та спокій!
- Ворожа орда нищить нашу націю, нашу рідну землю. Та ми вистоїмо, ми не здамося, ми ніколи не забудемо та не пробачимо!
Подумайте та скажіть, за що ви вдячні нашим воїнам? нашим волонтерам? А тепер ми запишемо на листівках сердечках слова вдячності та побажань для наших військових, пам’ятаймо завдяки їм, ви сьогодні маєте можливість жити, вчитися, розмовляти нашою рідною мовою. (сердечка можна передати захисникам)
- Чи замислювалися ви, чим ви можете допомагати та наблизити нашу перемогу? (Відповіді учнів)
Мрії дітей України
Пропоную виготовити плакат співпраці «Мрії дітей України». А на повітряних кулях написати вашу мрію і нехай мрія кожного з вас неодмінно здійсниться. (На фоні грає пісня «Я намалюю на папері щасливу дитину»)
Підсумок уроку
- Ось і підійшов до завершення наш урок. Напевне, всі ви зрозуміли, на якій унікальній землі ми живемо. Ми переконалися, що про країну, де народилися і живемо, необхідно знати якомога більше. Її потрібно любити, шанувати, також поважати звичаї та традиції. А знання, отримані в гімназії, допоможуть нам принести користь Батьківщині в майбутньому.
- Слава Україні!
- Героям слава!
Кожного дня ми будемо молитися, щоб війна закінчилась, щоб всі повернулися до щасливого життя, за шкільні парти. Дорогі діти, бажаю вам міцного здоров’я, успіхів у навчанні, справжніх друзів і високих досягнень!