Підбір рухливих ігор для дітей раннього віку

Про матеріал
Рухливі ігри – важливий засіб виховання дітей дошкільного віку. Правильно підібрані ігри сприяють гармонійному розвитку організму дошкільників. Різноманітні рухи та ігрові дії дітей ефективно впливають на діяльність серцево-судинної, дихальної та інших систем організму, збуджують апетит і сприяють міцному сну. Рухливі ігри задовольняють потребу організму дитини в русі, сприяють збагаченню її рухового досвіду. За допомогою ігор у дошкільнят закріплюються різноманітні вміння і навички основних рухів
Перегляд файлу

 Підбір рухливих ігор для дітей раннього віку

 

Картотека рухливих ігор для дітей раннього віку (третій рік життя).

 

гри з ходьбою та бігом

Пташки в гніздечку

Мета: вчити дітей ходити і бігати врозсип, не наштовхуючись один на одного; привчати їх швидко діяти за сигналом вихователя, допомагати одні іншим.

Хід гри: діти сидять на стільчиках, розставлених в кутках кімнати. Це – гніздечка. За сигналом ведучого всі пташки вилітають на середину кімнати, розлітаються в різні боки, присідають, розшукуючи корм, знову літають, розмахуючи руками-крилами. За сигналом «Пташки, в гніздечка!» діти повертаються на свої місця.

Вказівки до проведення: вихователь стежить за тим, щоб діти-пташки діяли за сигналом: летіли від гніздечка щонайдалі й поверталися тільки до свого гніздечка.Для гніздечок можна використовувати великі обручі, покладені на підлогу. Це можуть бути і кола, накреслені на землі, в яких діти присідають навпочіпки.Вихователь вчить дітей бути уважними під час бігу. Діти привчаються поступатися місцем тим, хто біжить назустріч, щоб не зіштовхнутися; акуратно вистрибувати з гніздечок (обручів), контролювати власні рухи, враховуючи загальний темп гри.

 Коники

Мета: привчати дітей рухатися один за одним, погоджувати рухи, не підштовхувати того, хто біжить попереду, навіть якщо він рухається не дуже швидко.

Хід гри: дітей об’єднують у пари за бажанням: один – коник, інший – кучер, який запрягає коника (надягає віжки) і їде майданчиком з однієї сторони в іншу і назад. Потім за пропозицією вихователя діти змінюють ролі, гра триває.

Вказівки до проведення: спочатку вихователь допомагає дітям надягти віжки і безпосередньо бере участь у грі в ролі кучера. Доцільно спочатку дібрати в пари приблизно однакових за рівнем рухової підготовки дітей.Замість віжок можуть бути використані кольорові канати чи скакалки.У міру того, як діти навчаться запрягати коника й акуратно їздити майданчиком, можна запропонувати влаштувати «стрибки»  для кількох пар не тільки на майданчику, але й на прилеглій доріжці.

 Миші й кіт

Мета: привчати дітей легко бігати на носках, не наштовхуючись один на одного; орієнтуватися в просторі, змінювати рухи за сигналом вихователя.

Хід гри: діти сидять на ослонах чи стільчиках. Це миші в нірках. З протилежного боку кімнати чи майданчика сидить кіт. Він засинає (заплющує очі), а миші розбігаються по всій кімнаті. Але нарешті кіт прокидається, потягується, нявкає і виходить на полювання. Миші швидко тікають і ховаються в нірках (займають свої місця). Пійманих мишей веде до себе. Коли всі сховаються, кіт ще раз проходить кімнатою, потім повертається на своє місце і знову засинає.

Вказівки до проведення: миші можуть вибігати з нірок тільки тоді, коли кіт заплющить очі й засне, а повертатися до нірок – коли кіт прокинеться і занявкає.Вихователь стежить, щоб усі діти вибігали і розбігалися щонайдалі від своїх місць.Нірками, крім стільців, можуть служити дуги для підлізання. Коли миші повертаються назад, вони можуть просто забігти за свій стільчик чи дугу і сховатися, присівши за ними.

Діти і вовк

Мета: вчити дітей виконувати рухи згідно зі словами; закріплювати вміння бігати у різних напрямках. Розвивати спритність, упевненість.

Хід гри: ділянка або кімната зображують ліс. Діти з вихователем збирають сунички. Дорослий, який зображує вовка, ховається.

Вихователь промовляє:

Ми сунички спілі

У лісі збирали.

На полянках, на горбочках

Смачненькі шукали.

Але раптом гілки хрусь… (пауза).

Діти, діти, поспішайте, вовк за дубом – всі тікайте!

Діти розбігаються, а вовк ловить.

До ляльок у гості

Мета: привчати дітей дотримуватись вказаного напрямку, рухатися групою, організовано.

Хід гри: діти сидять на стільцях, розставлених уздовж однієї зі стін кімнати. Вихователь повідомляє дітям, що вони підуть зараз в гості до ляльок.  Вона запитує дітей:

  • Де живуть наші ляльки?

Діти вказують на ігровий куточок.

  • Ходімо, діти, пограємось, тільки нікуди не заходитимо по дорозі, підемо прямо до ляльок.

Діти встають зі стільчиків і повільно, разом з вихователем ідуть провідати ляльок. Вони вітаються з ними, розмовляють. Дорослий каже:

  • Уже пізно, час додому.

Діти повертаються, ідуть і сідають на стільчики.

Вказівки до проведення: кілька ляльок перед початком гри потрібно розмістити й іншому місці кімнати. При повторенні гри діти їх проведуть.

 По доріжці

Мета: вправляти дітей в ходьбі по обмеженій площині, розвивати відчуття рівноваги, спритності.

Хід гри: вихователь проводить на підлозі дві паралельні лінії (або кладе дві мотузки) завдовжки 2,5-3 м на відстані 35-30 см і каже дітям, що це вузька довга доріжка в лісі,  якою вони підуть гуляти. Іти потрібно дуже обережно. Діти йдуть повільно один за одним, а потім повертаються по ній.

Вказівки до проведення: діти не повинні наступати на лінії чи мотузки, заважати одне одному, наштовхуватись на того, хто йде попереду.

Переступи  через палицю

Мета: привчати дітей під час ходьби не човгати ногами, піднімати їх вище. Розвивати вміння переступати через предмети, які трапляються на шляху.

Хід гри: покласти на підлогу посеред кімнати паралельно дві палиці на відстані 80-100 см. Попереду палиць з іншого боку кімнати поставити стілець і на сидіння покласти прапорець.

Дитина стає у 2-3 кроках від палиць обличчям до них. За вказівкою дорослого вона йде по першій палиці, переступає через неї, потім переступає через другу палицю, іде до стільця, бере прапорець, піднімає його вгору і рухає ним. Порухавши, кладе прапорець і повертається на своє місце. Завдання виконує наступна дитина.

Вказівки до проведення: якщо діти швидко і впевнено виконуватимуть вправу, можна її ускладнити: покласти на підлогу паралельно 4-6 палиць або кілька обручів і запропонувати дітям переступати через них.

Доженіть мене

Мета: навчати дітей бігати в одному напрямку, слухати сигнал вихователя і починати рухи за сигналом.

Хід гри: діти сидять на стільцях чи на лаві з одного боку кімнати чи майданчика. „Дожени мене”, – каже вихователь і біжить на  протилежний бік. Діти біжать за ним, прагнуть піймати педагога. Вихователь зупиняється, коли діти підбігають, каже: „Тікайте, тікайте, наздожену”. Діти бігом повертаються на свої місця.

Вказівки до проведення: спочатку гру доцільно проводити з 4-6 дітьми, збільшуючи кількість до 10-12 дітей. Вихователь повинен не дуже швидко бігти, щоб діти наздогнали його. Коли малюки зайняли місце на стільцях, їх варто похвалити, відзначити, як добре вони бігають.

 Пташки та  автомобіль

Мета:  вчити дітей  виконувати рухи згідно зі словами; закріплювати вміння імітувати повадки птахів, вчити дітей бігати в заздалегідь обумовлене місце. Виховувати  уважність, сміливість.

Хід гри: діти біжать гуртом, як пташки, розвівши руки в боки і помахуючи ними, як крилами. Вихователь стоїть збоку і каже:

Пташечки маленькі, дружно полетіли

Всі літали, всі літали, крильцями махали.

Так вони літали, крильцями махали,

На стежинку сіли, зернятка клювали.

На слова «На стежинку сіли» діти присідають і постукують пальчиками (пташки клюють зернята).

Пташки клюють ще деякий час після закінчення слів вихователя. Потім вихователь, тримаючи в руках обруч, або серсо, як кермо автомобіля, біжить у напрямку до «пташок», промовляючи «бі-бі». Діти тікають від автомобіля і біжать в заздалегідь обумовлене місце кімнати – “гніздечко”.

Роль автомобіля можна доручати дитині або кільком дітям.

Згодом можна запропонувати дітям стрибати, просуваючись уперед, зістрибувати з пеньочків або низької колоди не вище 15см.

Дітки маленькі ходять тихенько

Мета: привчити дітей ходити тихо, навшпиньках.

Хід гри: Діти ідуть зграйкою разом з вихователем в одному напрямку. Раптом вихователь каже: „А тепер побачимо, хто з вас уміє ходити тихо-тихо, навшпиньках” (показує, як потрібно йти).

Діти піднімаються навшпиньки і прагнуть пройти якомога тихіше. Вони продовжують йти в тому напрямку, в якому йшли раніше. Потім вихователь непомітно відходить у бік і каже: „А тепер усі біжіть до мене”. Діти біжать до вихователя. Вихователь хвалить тих, хто старанно і добре виконав вправу.

Вказівки до проведення: деякі діти під час ходьби навшпиньках неприродно пригинають голову, втягуючи її в плечі. Їм здається, що вони в цьому випадку тихіше йдуть. Потрібно стежити за цим, вказуючи дітям на помилки і виправляти їх.Ходьба навшпиньках корисна для фізичного розвитку дитини, оскільки укріплює стопу. Однак не слід втомлювати дітей надмірно тривалими виконаннями цієї вправи. Гра повторюється 3-4 рази.

Горобчики

Мета: вчити дітей виконувати рухи згідно зі словами; закріплювати вміння імітувати повадки птахів, вчити дітей бігати врозтіч та у заздалегідь обумовлене місце. Виховувати  уважність, сміливість.

Хід гри: діти-горобчики сидять на стільчиках (у гніздечках) і сплять. На слова вихователя:

В гнізді горобчики живуть, вранці з сонечком встають.

Діти розплющують очі й голосно співають:

Чик-чирик, чик-чирик, свою пісеньку ведуть.

Після цього діти розбігаються по кімнаті. На слова вихователя: «В гніздо полетіли», – повертаються на місця.

Ведмедик

Мета:  вчити дітей  виконувати рухи згідно зі словами; вчити дітей бігати вроздріб та в заздалегідь обумовлене місце. Виховувати  уважність, сміливість.

Хід гри:  роль ведмедя спочатку виконує  хтось із дорослих:

Якось ми у ліс ходили і ведмедика зустріли

На горбочку він лежав, під ялиночкою спав.

Круг ведмедика ходили, вайлуватого будили,

Прокидайся-но, вставай і маляток доганяй.

Після цих слів «ведмедик» ловить дітей, які тікають.

 Зайчики та лисичка

Мета:  вчити дітей  виконувати рухи згідно зі словами; закріплювати вміння імітувати повадки тварин, бігати урозтіч та присідати. Виховувати уважність.

Хід гри: діти-зайчики сидять на стільчиках. Осторонь  від них – «лисичка». Вихователь співає:

Сірі зайчики сидять, довгі вушка в них стирчать.

Ось такі вушка, малі сірі вушка.

Діти слухають і, приклавши долоні до вушок, показують, які довгі вушка у зайчиків. Вихователь співає, або промовляє слова:

Бігають зайчата, гарні стрибунята.

Ось такі зайчата, гарні стрибунята!

“Зайчики” вільно бігають по кімнаті. Під кінець куплета присідають. Вихователь співає:

В лісі лис ганяє, стрибунят шукає.

Ой біжіть, зайчата, гарні стрибунята!

“Зайчики” тікають, “лисичка” біжить за ними.

 Не спізнися

Мета: вчити дітей діяти за сигналом швидко, привчати їх орієнтуватися в просторі, розвивати спритність.

Хід гри: вихователь розкладає на підлозі по колу кубики (невеликі кільця чи брязкальця). Діти стають біля кубиків. За сигналом вихователя вони розбігаються по всій кімнаті, за сигналом «Не спізнися!» біжать до кубиків.

Вказівки до проведення: спочатку діти можуть підбігати до будь-якого вільного кубика, поступово вони звикають займати своє місце. Після сигналу «Не спізнися!» вихователь біжить разом з дітьми, роблячи вигляд, що хоче взяти кубик. Якщо діти швидко займуть свої місця, вихователь має похвалити їх.Під час гри вихователь стежить, щоб діти якнайдалі тікали від кубиків, не наштовхувалися один на одного, допомагали один одному знайти свій кубик, коли пролунає сигнал.

 

 Сліпий Панас

Мета: привчати діяти за сигналом, орієнтуватися у просторі; бігати не наштовхуючись одне за одного. Виховувати витримку.

Хід гри:  вихователь зав’язує собі очі. Він є Панас. Діти промовляють:

Панас, Панас, лови швидше нас.

Діти тікають, а Панас їх ловить.

Ігри з повзання

 

 Доповзи до брязкальця

Мета: удосконалювати в дітей навички повзання, зацікавлювати дітей виконанням руху.

Хід гри: діти сидять на стільчиках, поставлених уздовж стіни чи майданчика. Перед дітьми, на відстані близько 4-х метрів від них, на підлозі лежить брязкальце. Вихователь викликає дитину, пропонує їй навколішках доповзти до брязкальця, взяти його, встати і поторохтіти. Потім брязкальце покласти на підлогу і повернутися назад. Завдання виконують почергово.

Вказівки до проведення: у грі можуть брати участь одночасно кілька дітей, тоді готується і кілька брязкалець. Завдання викликає в дитини прагнення швидко доповзти до мети. В такому випадку часто знижується якість виконання. Тому вихователю необхідно звернути увагу не на швидкість, а на якість.Діти, які сидять на стільцях, перед початком гри хором промовляють: „Раз, два, три – повзи!” – і радісно плескають в долоні, коли дитина закінчила вправу. Таким чином, уся група активно спостерігає за ходом гри. Повзання відбувається у зігнутому положенні тіла.Після цього бажано провести вправу на випрямлення, наприклад, покласти м’яч в сітку, підвішену на рівні зросту дитини, накинути кільце на палицю, яку тримає вихователь.

 

 У Ворітця

Мета: навчити дітей пролізати під перешкодою, не зачепивши її. Виховувати уважність.

Хід гри: діти сидять на стільчиках або на лаві. Попереду на відстані 4-5 метрів розміщена стійка з підвищеною на рівні зросту дитини сіткою; біля стійки на підлозі лежить м’яч. На середині  шляху від дітей до стійки ( на відстані 2,5 м) стоїть дуга – „ворітця”. Вихователь викликає дитину і пропонує навколішки доповзти до дуги, підлізти під неї, підповзти до м’яча, встати, підняти м’яч двома руками й опустити його в сітку.

Вказівки до проведення: Дітей слід вчити підлізати і пролізати різними способами – проповзти навколішки, пройти під перешкодою, пригнувшись, але не торкаючись землі.

 

Будь обережним

Мета: вправляти дітей у повзанні по обмеженій і припіднятій над підлогою поверхні. Виховувати сміливість.

Хід гри: діти сидять на стільцях, поставлених уздовж гімнастичної лави. За вказівкою дорослого вони підходять по одному до кінця лави, стають на неї, спираючись на руки і коліна і проповзаючи до кінця лави, тримаючись за краї. На кінці лави дитина встає і сходить з неї.

Вказівки до проведення: вихователь притримує дитину. Вправу можна виконувати і на похилій дошці, покладеній на підлогу, вгору й униз.

 Мавпочки („За горіхами”, „Мисливці”, „Піймаймо пташку”)

Мета: розвивати в дітей навички лазіння, виховувати сміливість і спритність.

Хід гри: вихователь пропонує по одному чи по двоє підійти до гімнастичної стінки, стати обличчям до неї і вилізти на 3-4 рейку. Інші діти спостерігають, як мавпочки збирають фрукти.

Вказівки до проведення: використати наголовники. Коли діти почнуть впевнено залазити на драбину, спускатися з неї, потрібно ускладнити завдання, запропонувавши їм перебиратись із прольоту на прольот стінки (з дерева на дерево). Вправи на лазіння одноманітні, тому слід змінювати назву гри: „За горіхами”, „Мисливці”, „Піймаймо пташку”.

 

 

 

 

 

 

 

Ігри з киданням та ловінням м’яча

C:\Users\valera\Desktop\images (3).jpg

 

 

 М’яч у колі

Мета: удосконалювати навички відштовхування м’яча під час котіння.

Хід гри: діти сідають в коло і котять м’яч один одному.

Вказівки до проведення: дорослий стоїть поза колом і підказує, кому котити м’яч, пояснює, що м’яч потрібно відштовхувати двома руками, підказує, як краще це зробити, подає м’яч, якщо він викотився з кола.

 

Лови м’яч

Мета: навчити дітей кидати м’яч у певному напрямку і ловити м’яч у повітрі.

Хід гри: діти стають у коло. Вихователь з великим м’ячем у руках (діаметр 18-20 см) стоїть у центрі й каже: «Іро, лови м’яч!». Потім кидає його дівчинці. Та ловить і кидає назад.

Вказівки до проведення: вихователь стежить, щоб діти енергійно кидали м’яч двома руками знизу, а ловили його, злегка витягуючи руки вперед і хапаючи м’яч кистями, не притискаючи до грудей.

 

 

 

Влуч  у ворітця

Мета: розвивати елементарні навички влучення в ціль, учити дітей оцінювати відстань між предметами.

Хід гри: діти сидять на лаві. По черзі вони встають, підходять до позначеного місця, попереду якого на відстані 2-3-х кроків стоять ворітця (дуга). Дитина нахиляється, бере м’яч, прокочує його, прагнучи влучити у ворітця. Прокотивши 3-4 м’ячі, дитина йде і збирає їх. Завдання виконує наступний.

Вказівки до проведення: м’яч можна відштовхувати однією або двома руками. Коли діти навчаться влучати у ворітця, можна ускладнити гру – збивати кеглі.

 

 Цілься краще («Збираємо шишки для білочки» (метання шишок), «Накидаємо камінчики у воду» (метання камінчиків))

Мета: розвивати окомір, спритність, координацію рухів під час метання.

Хід гри: діти стають у коло; кожна дитина тримає у руці маленький м’ячик або мішечок з піском. У центрі кола, на відстані 1-2 метрів від дітей стоїть корзина. За сигналом діти кидають предмети, які тримають у руках, у корзину. Підходять до неї, забирають предмети, гра повторюється.

Вказівки до проведення: у грі одночасно беруть участь 8-10 дітей. Якщо дитина не влучила у ціль, вона піднімає лише свій предмет. Дітям можна показати метання від плеча і знизу. Метати краще у задану ціль, тому це гра: «Збираємо шишки для білочки» (метання шишок), «Накидаємо камінчики у воду» (метання камінчиків).

 

 Гра з м’ячем

Мета: привчати діяти за сигналом, орієнтуватися у просторі;  виконувати рухи з м’ячем. Виховувати витримку та уважність.

Хід гри: діти стоять півколом. Вихователь співає пісеньку, називаючи ім’я дитини.

Валю, ти сховай мерщій м’яч великий, голубий.

М’ячик цей ми всі знайдемо, і тобі ми принесемо.

Дитина підходить і бере м’яч. Всі діти відвертаються або заплющують очі, а вихователь з дитиною ховає м’яч, а діти його шукають.

 

М’ячик  по колу

Мета: привчати дітей розміщуватися по колу; розвивати вміння передавати м’яч одне одному. Виховувати наполегливість та уважність.

Хід гри: всі діти встають в коло на відстані витягнутих рук одне від одного. Один із гравців одержує м’яч і передає його другому, третьому (по колу). Поступово швидкість передачі зростає.  Кожний  намагається впіймати м’яч.

Вказівки до проведення: дитина, яка опустила м’яч або кинула його неправильно, підтримується словами вихователя: «У Дмитрика все  вийде, спробуй ще». Якщо в дитини знов не виходить, вихователь допомагає передати м’яч іншій дитині.

 

 Наздожени м’яча

Мета: розвивати вміння зберігати під час ходьби і бігу напрямок, змінювати його залежно від ситуації; привчати дітей бігати в різних напрямках, не наштовхуючись одне на одного; ловити м’яч; розвивати увагу й витримку.

Хід гри: діти розташувалися на всій площині, граються, хто з ким хоче. Вихователь підкликає кількох дітей, вона кидає м’яча на підлогу. Так почергово  кидає всі м’ячі. Вони котяться по підлозі в різних напрямках. Діти біжать за м’ячами, ловлять їх і приносять вихователю. Вихователь знову кидає м’ячі, але уже в інших напрямках.

Вказівки до проведення: в грі одночасно можуть брати участь 8-10 дітей. Замість м’яча можна використовувати гумові кільця або мішечки , наповнені ватою.

 

 Прокоти м’яча

Мета: навчати дітей прокочувати м’яч в потрібному напрямку.

Хід гри:  діти сідають на підлогу, утворюючи коло; вихователь з м’ячем стоїть у центрі. Вона котить м’яч кожній дитині по черзі. Діти ловлять м’яч і котять його назад.

Вказівки до проведення: коли діти добре ознайомляться з грою, в центрі може бути дитина. Сидячи на підлозі, малюки тримають ноги нарізно або схрестивши перед собою.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ігри з підстрибуванням

 

C:\Users\valera\Desktop\Без названия.jpg

 

 

 

 Через струмочок

Мета: розвивати в дітей відчуття рівноваги, спритності.

Хід гри: на підлозі лежить дошка (завширшки 25-30 см, завдовжки 2-2,5 м). Це місток через річку (струмочок). На „протилежному березі” струмочка ростуть квіти – маки, волошки, ромашки (на килимку розкидані кольорові клаптики). Діти переходять на протилежний берег струмка, збирають квіти (збираючи клаптики, присідають, нахиляються), потім повертаються додому. Гра повторюється 3-4 рази.

Вказівки до проведення: вихователь стежить за тим, щоб діти йшли саме по містку, промовляючи: „Струмочок швидкий, глибокий, потрібно йти обережно, щоб не замочити ніг”.

 

Кролики

Мета: вчити дітей стрибати на двох ногах, просуваючись уперед, пролазити під ніжками стільців, розвивати спритність, упевненість.

Хід гри: з одного боку кімнати півколом розставлено стільці, сидіннями всередину. Це клітки кроликів. З іншого боку – будинок сторожа. Посередині розташована галявина, на яку кроликів випускають гуляти. Діти (по двоє або по троє) стають позаду стільців, за вказівкою вихователя вони сідають навпочіпки – кролики сидять у клітках. Вихователь – сторож підходить до кліток і випускає кроликів на галявину. Діти проповзають під стільцями, а потім стрибають, просуваючись уперед усією галявиною. За сигналом вихователя «Біжить у клітки!» кролики повертаються на свої місця, знову проповзаючи під стільцями.

Вказівки до проведення: вихователь має стежити за тим, щоб діти, проповзаючи під стільцями, намагалися не зачіпати їх спинами.

Замість стільців можна використовувати дуги для під повзання та інші снаряди.

 

Зайці на галявинці

Мета: вчити дітей діяти за сигналом, привчати їх орієнтуватися в просторі, вчити дітей стрибати на двох ногах, бігати до визначеного об’єкта, розвивати спритність.

Хід гри : у кімнаті або на ділянці виділяється галявинка. На слова вихователя: «На полянці в лісі зайчики збирались» – діти ідуть на  галявинку. Вихователь виразно промовляє, а діти імітують рухи:

Зайчику, пострибай, веселіше пострибай,
лапками помахай, на травичку (сніжок) впади,
відпочинь і полежи. Відпочив?

Тепер стрибни, й до ялиночки біжи
і назад мерщій скачи.

Вказівки до проведення: найкраще гру проводити в природних умовах, коли діти падають у справжню траву або сніг.

 

 Гра  із зайчиком

Мета: вчити дітей бігати, стрибати в різних напрямках, імітуючи «зайчика». Розвивати спритність.

Хід гри: діти сидять півколом. Вихователь бере в руки зайчика, з ним підходить до дитини і співає пісеньку або промовляє слова, називаючи ім’я дитини.

Зайчик до Сашка підбіг, біля нього скік та скік.

Скік-скок, скік-скок, дожени мене, дружок.

Після слів «Дожени мене, дружок» вихователь із зайчиком тікає, а дитина доганяє її (ускладнення – дитина стрибає).

 

Ігри на орієнтування у просторі

 

C:\Users\valera\Desktop\unnamed.jpg

 

 

 

Дзвіночок

Мета: вчити дітей  бігати по колу, орієнтуватися у просторі. Виховувати дружні стосунки, уважність.

Хід гри: діти сидять на стільчиках, розставлених півколом. Вихователь сидить обличчям до дітей. В однієї дитини в руках дзвіночок. Вихователь промовляє, а дитина імітує рухи:

Із дзвіночком я біжу,

усіх діток веселю,

Я дзвіночок тьоті дам

і на місце сяду сам.

На ці слова дитина з дзвіночком оббігає ззовні дітей, які сидять півколом, віддає дзвіночок вихователю і сідає на своє місце. Потім вихователь віддає дзвіночок другій дитині, гра триває.

Вказівки до проведення: якщо дитина не встигла оббігти півколо, поки звучить текст, вихователь двічі повторює перші два рядки:Я дзвіночок Олі дам і на місце сяду сам.Пізніше діти передають дзвіночок один одному, а вихователь називає у вірші ім’я дитини, якій має бути переданий дзвіночок.

 

Де лунає дзвіночок?

Мета: вчити дітей орієнтуватися на звук, визначати на слух, звідки пролунав звук, рухатися у напрямку звуку; привчати діяти за сигналом, рухатися, не наштовхуючись один на одного; вчити дітей знаходити певний предмет.

Хід гри: діти сидять або стоять з одного боку кімнати. Вихователь просить їх відвернутися до стіни й не повертатися. У цей час  помічник вихователя з дзвіночком ховається від них, наприклад, за шафу.

Вихователь пропонує дітям послухати, де лунає дзвіночок, і знайти його. Діти повертаються і йдуть на звук, знаходять його, потім збираються біля вихователя. Тим часом помічник переходить в інше місце, гра триває.

Вказівки до проведення: діти не мають дивитися, куди ховається дорослий із дзвіночком. Для цього вихователь збирає їх навколо себе і відвертає їхню увагу. Дзвонити в дзвіночок потрібно спочатку тихо, потім голосніше.При багаторазовому повторенні гри, наприкінці року, можна доручити дитині ховатися і дзвонити дзвіночком.

 

Знайди свій колір

Мета: вчити дітей діяти за сигналом швидко, привчати їх орієнтуватися в просторі, розвивати спритність.

Хід гри: вихователь роздає дітям прапорці трьох-чотирьох кольорів: червоні, сині, жовті, зелені. Діти з прапорцями одного кольору стоять у різних місцях кімнати біля прапорів відповідного кольору. Після слів вихователя «Ідіть гуляти» діти розходяться на майданчику (кімнаті) у різні боки. Коли вихователь каже «Знайди свій колір», діти збираються біля прапора відповідного кольору.

Вказівки до проведення: замість прапорців кожній дитині можна дати квадратики, кружечки різного кольору, за якими вони знаходитимуть свій прапор.Вихователь стежить, щоб діти відходили якнайдалі від своїх прапорів, розходилися по всьому майданчику (кімнаті).

 

Прапорець

Мета: привчати діяти за сигналом, рухатися, не наштовхуючись один на одного; вчити дітей знаходити певний предмет.

Хід гри: діти сидять на стільцях з одного боку кімнати, зали чи майданчика. Вихователь просить їх заплющити очі, а сам у цей час розкладає прапорці в різних місцях кімнати. Потім він каже: «Шукайте прапорці». Діти розплющують очі, ходять по кімнаті, шукають. Ті, хто знайшов прапорець, підходять до вихователя. Коли всі діти знайдуть по одному прапорцю, вихователь пропонує пройти з ними кімнатою, потім знову збирає прапорці й розкладає їх. Гра повторюється.

Вказівки до проведення: замість прапорців можуть бути й інші дрібні предмети: кубики, брязкальця. Предметів має бути стільки, скільки й дітей. Краще якщо прапорці або кубики будуть одного кольору, в іншому випадку дитина вибирає той, який їй більше подобається, викликаючи невдоволення у решти дітей. Розкладати прапорці чи предмети потрібно так, щоб малюки не дуже довго їх шукали і легко могли дістати.

 

 

Ігри з різноманітними рухами

 

C:\Users\valera\Desktop\002.jpg

 

 

Жучки

Мета: вчити дітей діяти за змістом віршованого тексту, вчити дітей бігати в різних напрямках, імітуючи «жучка», укріплювати вестибулярний апарат дитини засобом кружляння навколо себе, закріплювати вміння присідати.

Хід гри На мелодію української пісні «По дорозі жук»:

Ось летять, летять жучки,

Крильцями тріпочуть –                     (діти бігають, тріпаючи кистями рук)
Покружляли, покружляли,

Танцювати хочуть.                                                             (діти кружляють)
По дорозі жук, жук,
По дорозі чорний,
Подивіться ви на нього,
Який він моторний.                                                      (виконують пружинку)
По дорозі пробіжить
І на спину ляже,
Догори підніме лапки,
Танець нам покаже.              (діти падають на спину і тріпають ніжками)
По доріжці жук, жук,
По доріжці чорний,
Упіймаю я жука,                   (вихователь робить вигляд, що ловить жучків,
Хоч він і моторний.                                                           діти розбігаються).

 

Курочка та Курчата

Мета:  вчити дітей  виконувати рухи згідно зі словами; закріплювати вміння імітувати повадки птахів, вчити дітей бігати в різних напрямках, стрибати, кружляти навколо себе. Виховувати дружні стосунки з однолітками.

Хід гри: діти виконують рухи під читання вірша вихователем:

По доріжці курочка ходила, маленьких діточок учила:

Підніміть крильця, усміхніться, сонечку ясному поклоніться.

Не сваріться, помиріться,

Пострибайте весело, покрутіться.

мої любі діти, грайтесь, розбігайтесь!

А як буде яструб близько, – до мене збігайтесь.

Курчатка

Мета: вчити дітей виконувати рухи згідно зі словами; закріплювати вміння імітувати повадки птахів, вчити дітей бігати в різних напрямках, стрибати, кружляти навколо себе. Виховувати дружні стосунки з однолітками.

Хід гри: діти виконують рухи під читання вірша вихователем

 

Насадила бабусенька                                  Діти присіли, повторюють слова
Куряток громадку;                                        «ціпу-ціпу, ціпу-ціпу», встають.
Ціпу-ціпу, ціпу-ціпу:
Вилізли курчатка.
Їх щодня гарненько                                Стукають пальчиком по коліну, ніби
Бабця доглядала,                                                                   дзьобають зерно.
Тю-тю, тю-тю, тю-тю,
Їсти насипала.
Ой, радіє бабусенька                                                     Діти бігають врозтіч.
Що ростуть курчатка,
Буде ж, буде в мене
Куряча громадка.
Виросли моторні і біленькі, й чорні;                    Діти встають на пальчики,
Ко-ко, ко-ко, ко-ко,                                        підтягуються вгору, показуючи,
Курочки проворні.                                                                              які великі.

 

Діти і ведмедик

Мета:  вчити дітей  виконувати рухи згідно зі словами; закріплювати вміння бігти в одному напрямку, імітувати повадки  тварин; виховувати дружні стосунки з однолітками.

Хід гри: діти ходять по кімнаті чи ділянці. Раптом з’являється помічник вихователя з ведмедиком в руці й «ричить, як ведмедик». Діти разом з вихователем тікають, вихователь може накрити дітей марлевою серветкою.

Ведмідь: – Десь тут дітки були?

Вихователь: – Нема тут діток, ведмедику.

Няня: – А хто тут?

  • Це котенята.
  • А чому вони не нявкають?

Діти нявкають, як киці.

  • Кошеняток мені не потрібно. Іде.

Діти встають і стрибають (бігають, танцюють).

Знову з’являється ведмедик. Відбувається розмова ведмедика з вихователем. Тепер діти зображають собачок. При повторенні гри діти можуть бути кізочками та іншими тваринами.

 

Котик

Мета:  вчити дітей  виконувати рухи згідно зі словами; закріплювати вміння імітувати повадки тварини, підстрибувати на місці.

Хід гри: котик в середині кола ходить, імітуючи рухи. Роль кота спочатку виконує вихователь. Діти виконують рухи згідно зі словами.

Ходить котик по кімнаті, в нього тапочки на ваті.

Позіхав байдуже, спати хоче дуже.

Скочив котик на подушку, водить лапкою по вушку,

Вигинає спинку, лапки на годинку,

А тим часом миші сходу по кімнаті роблять шкоду:

Брязкальцями брязкають, киці спати не  дають.

Як підскочив кіт у гору, повтікали миші в нору

Та сюди, та туди, повтікали від біди.

 

Гра в схованки

Мета: привчати діяти за сигналом, орієнтуватися у просторі; вчити дітей знаходити певний предмет, виконувати танцювальні або загальнорозвиваючи рухи за показом вихователя та самостійно. Виховувати витримку.

Хід гри: діти ховаються, а вихователь шукає їх, співає або каже:

По кімнаті я ходжу, діток не знаходжу,
Ну куди ж мені іти, діточок своїх знайти?
Зараз дудочку дістану і на дудочці зіграю.
Всі почують, прибіжать і в таночок поспішать.

Вказівки до проведення : наспівуючи або промовляючи другий куплет, вихователь підходить до столу, на якому лежить дудочка, бере її і грає. Діти вибігають і танцюють або виконують різні рухи разом з вихователем.

 

 

 Потяг

Мета гри: Розвивати у дітей вміння виконувати рухи за звуковим сигналом, закріплювати навички шикування в колону. Вправлятися з ходьби, бігу один за одним.

Опис: Діти шикуються в колону з одного боку майданчика. Перший – паровоз, інші вагони. Вихователь дає гудок, діти починають рухатися вперед (без зчеплення). Спочатку повільно, потім швидше, поступово переходячи на біг, вимовляють «Чу – чу – чу!». «Поїзд під'їжджає до станції» - каже вихователь. Діти поступово сповільнюють темп і зупиняються. Вихователь знову дає гудок, рух поїзда поновлюється.

Правила:Рухатися можна тільки після гудка, тобто за сигналом вихователя.

 Ввести зупинку. Діти вибігають на галявину. Збирають «гриби та ягоди», танцюють.

Горобчики та кіт

Мета гри: Розвивати у дітей вміння розміщуватися в просторі та рухатися в колективі, не зачіпаючи один одного. Діяти за сигналом, вправлятися зі стрибків в глибину, з місця в довжину, зі швидкого бігу.

Опис: Діти знаходяться вздовж стін: на лавках, на великих кубах або в обручах. Це горобчики на даху або в гніздах. Віддалік сидить кішка – вихователь. «Горобчики полетіли!» - каже вихователь. Горобчики зістрибують з даху, розправивши крила – руки в сторони. Бігають в розсипну по всьому приміщенню. «Кішка спить». Прокидається, вимовляє «мяу – мяу!», біжить наздоганяти горобчиків, які ховаються, зайнявши свої місця. Спійманих горобчиків кішка відводить до себе в будинок.

Правила:Горобчики зістрибують за сигналом вихователя «Горобчики, полетіли!».Горобчики повертаються на місця. Коли кішка вимовляє «Мяу!».

Варіанти: Ввести другого кота. Горобчики клюють зернятка.

 Доженіть мене

Мета гри: Розвивати у дітей уміння виконувати рухи за сигналом вихователя, рухатися в колективі, не штовхаючись. Вправлятись з бігу в прямому напрямку.

Опис: Діти сидять на стільцях з одного боку майданчика. «Доженіть мене!» - пропонує вихователь і біжить до протилежного боку майданчика. Діти біжать за вихователем, намагаючись його зловити. Потім вихователь каже «доженіть мене!», і біжить у протилежний бік. Діти знову його наздоганяють. Після двох разів діти сідають на стільці і відпочивають, потім продовжують гру.

Правила:Бігти за вихователем тільки після сигналу «Доженіть мене!».

Варіанти: Внести м'яку іграшку і наздоганяти її. Тікати від іграшки.

 

 

Що сховано?

Завдання: Розвивати у дітей зорову пам'ять, увагу.
Опис: Діти сидять на стільцях, на підлозі, вздовж лінії. Вихователь кладе в центрі кола три – п'ять предметів та пропонує їх запам'ятати. Потім гравці встають і повертаються спиною до центру або до стіни і закривають очі. Вихователь ховає один предмет, з тих, що лежать в центрі кола і каже: «Подивіться». Діти відкривають очі, повертаються обличчям до центу і згадують, якогось предмета немає. Вихователь підходить до дітей і кожний з них на вухо каже йому, що сховано. Коли більшість гравців дає правильну відповідь, вихователь голосно називає захований предмет. Після цього гра поновлюється.

Правила: Коли вихователь ховає предмет, гравці повертаються спиною і закривають очі. За сигналом «Подивіться!», гравці відкривають очі і знову повертаються обличчям до центру кола.

Варіанти: Закріпити знання основних кольорів, взяти кубики або прапорці. Викликати одного гравця. Прибирати за 2 предмета.

Пташки та пташенята

Мета гри: Розвивати у дітей вміння виконувати рухи за сигналом вихователя, запам'ятовувати своє місце, вправлятись з бігу в різних напрямках, не зачіпаючи один одного.

Опис: Діти поділяються на 3-4 групи з 5-6 чоловік, кожна група має свій будиночок – гніздо. Діти зображують пташенят. У кожній групі є пташка – мати. За словами вихователя «Полетіли!» - пташенята вилітають з гнізда. Літають біля будинку, помахуючи руками – крилами. Пташки – матері відлітають геть, за їжею. За словами вихователя «Додому!» - пташки – матері повертаються і звуть пташенят додому. У гнізді пташенята сідають у коло і пташка – мати годує їх уявними черв'ячками.

Правила:Пташки та пташенята вилітають за словом вихователя «Полетіли!».Пташенята повертаються додому за покликом пташки – матері.Пташки – матері повертаються додому за словом вихователя «Додому!».

Варіанти: Запропонувати пташкам злітати на височину. У кожної пташки свій колір будиночка – гнізда. Можна змінювати будиночки місцями.

Знайди свій колір

Мета гри: Розвивати у дітей увагу, вміння розрізняти кольори, діяти за сигналом. Вправлятися з бігу, ходьби.

Опис: Діти отримують прапорці 3-4 кольорів та гуртуються по 4-6 осіб в різних кутках кімнати, в кожному кутку вихователь ставить на підставці кольоровий прапорець. За сигналом вихователя «Йдіть гуляти!» діти розбігаються по майданчику. На слова «Знайди свій колір!» - діти збираються біля прапора відповідного кольору. Вихователь відзначає, яка група швидше зібралася.

Правила:Виходити з будиночків можна за сигналом вихователя «Йдіть гуляти!». Бігти та збиратися біля прапорця відповідного кольору тільки після слів «Знайдіть свій колір!»

Варіанти: Запропонувати закрити очі, переставити прапорці, які стоять в кутах кімнати.

 гра Тролейбус

Мета гри: Розвивати у дітей вміння розрізняти кольори світлофора та діяти за зоровим сигналом. Вправлятися з бігу та ходьби колоною. Знайомити з ПДР.

Опис: Діти стоять вздовж стіни в колоні парами, тримаючи один одного за руки, вільними руками тримаються за шнур, кінці якого зв'язані. Вихователь в одному з кутів кімнати, тримає в руці три кольорових прапорці (червоний, жовтий, зелений). Піднімає зелений прапорець – діти тікають (тролейбус рухається). Добігши до вихователя – діти дивляться, не змінився колір прапорця. Якщо зелений – рух триває, жовтий або червоний – діти зупиняються і чекають, коли з'явиться зелений.

Правила:Тікати можна тільки на зелений прапорець.При появі жовтого або червоного колона зупиняється.

Варіанти: Влаштувати зупинку, на якій діти сидять і чекають прибуття тролейбуса. Коли тролейбус під'їжджає до зупинки, то уповільнює хід, одні пасажири виходять, інші заходять.

 

 

 

 

 

 

 

Організація рухливих ігор на прогулянці з дітьми раннього віку

Рухливі ігри – важливий засіб виховання дітей дошкільного віку. Правильно підібрані ігри сприяють гармонійному розвитку організму малюків. Різноманітні рухи та ігрові дії дітей ефективно впливають на діяльність серцево-судинної, дихальної та інших систем організму, збуджують апетит і сприяють міцному сну.Рухливі ігри задовольняють потребу організму дитини в русі, сприяють збагаченню її рухового досвіду. За допомогою ігор у дошкільнят закріплюються різноманітні вміння і навички основних рухів (ходьби, бігу, стрибків, рівноваги), розвиваються такі важливі фізичні якості як швидкість, спритність, витривалість.Також цінність рухливої гри полягає у тому, що вона викликає позитивні емоції, почуття задоволення, життєрадісність, активність, позитивно впливає на психічний та фізичний розвиток дошкільника.Значний вплив мають рухливі ігри на виховання морально-вольових якостей, на розумовий розвиток дитини, допомагають збагатити уявлення про навколишній світ, різні явища природи, розширюють кругозір. Виконуючи різноманітні ролі, імітуючи дії тварин, птахів, комах, діти на практиці застосовують здобуті знання про життя, поведінку, способи пересування цих тварин.

Рухливі  ігри  на прогулянці взимку.

 

 

 

Мета: ознайомлення дітей ранньої групи з різними видами рухливих ігор; формування навичок опанування елементами рухливих ігор; виховання уміння спілкування в дитячому колективі.

Завдання: В ході ігор активізувати мовлення дітей, виховувати любов до природи, стимулювати рухову активність, формувати вміння діяти узгоджено. Методичні прийоми: ігрова ситуація, залучення до ігор казкових героїв.

 

Рухлива гра  Підемо гуляти.

Мета гри: формування вміння дітей правильно і послідовно одягатися, закріплювати знання зимового одягу; виховувати бережне ставлення до одягу.Вихователь: Які Ви молодці! Як швидко одяглися. Подивіться, а ось і саночки нас чекають. Давайте покатаємося. Робимо великий потяг.

 Рухлива гра  Потяг

Мета гри: учити дітей ходити й бігати одне за одним; розвивати вміння узгоджувати свої рухи з рухами інших дітей; виховувати уважність, відчуття відстані.

                                           Хід  гри

Діти шикуються одне за одним у колону – це «вагончики». Першим у колоні , «тепловозом», стає вихователь. Він дає свисток, і гравці починають просуватися вперед, поступово прискорюючи темп, який переходить на біг. «Під’їжджаючи до станції» (умовного місця), діти на слова вихователя «Прийшов, прийшов, прийшов!» знову переходять на ходьбу. На слово «Приїхали!» гравці зупиняються, «тепловоз» випускає пару (вимовляє звук «пш-ш-ш»).

Група наша – барвінчата,

Візьмем в руки ми санчата.

 

 

На подвір’я  біжимо

І гулятись почнемо.

Бабу Снігову ліпити

Будемо в куточку,

Дружно й весело всім жити

Вчать у дитсадочку.

Вихователь: Подивіться, хто до нас поспішає. Та це ж Вовчок - сірий бочок.

Вовчок: Холодно взимку, бігаю я по лісі, нудно мені. Дітки, можна я з вами пограюся?

Вихователь: Звичайно можна.

Вовчик сірий завітав

В гості до маляток,

Буде щиро забавлять

Хлопчиків й дівчаток.

Всім нам весело із ним

Гратися, змагатись,

Але, щоб перемогти,

Треба постаратись. 

 

Рухлива гра  Вовк і зайці

 

Мета гри: удосконалювати вміння бігати з підстрибуванням; виховувати увагу, витриманість.

Хід гри

На одному боці майданчика перед накресленою лінією стоять діти. На протилежному боці за «деревом» сидить «вовк».

Вихователь: 

В лісі весело гуляємо,

Бігаємо і стрибаємо,

Зайця, білочку шукаємо.

Діти розходяться, бігають, а на слова «Зайця, білочку шукаймо» діти нахиляються, присідають.

Вихователь:

Діти, поспішайте,

Вовк за деревом,-

Тікайте!

Діти біжать за лінію, а «вовк» ловить їх. Гра повторюється до тих пір поки «вовк» не переловить усіх учасників.

Рекомендації до гри.

Діти мають ходити, бігати в різних напрямах, не наштовхуватися одне на одного, а також підходити ближче до «вовка».

Вихователь: Вовчику, дітки! Скільки снігу у нас, а давайте згадаємо його властивості: сніг у нас холодний, білий, мокрий, тане.

Сніг пухнастий і сріблястий,

Стежки засипає,

І сніжиночка маленька

У танку кружляє.

 Рухлива гра   Погода 

Така простенька гра змушує дитину рухатися , розвиває її мову , тренує її вестибулярний апарат.

                                                Хід гри.

Вихователь говорить по кілька разів такі слова: « Сніг іде, іде, іде. Сніжинки кружляють, кружляють, кружляють». Діти повільно піднімають руки в сторони і кружляють, ніби сніжинки, спочатку в одну сторону, потім - в протилежну. 

Вихователь: Продовжимо гру, повторюючи по кілька разів кожну вправу. «Вітер піднімається! Хмари наближаються. Вітер посилюється. Сніжинки кружляють все швидше і швидше». Піднімаємо руки над головою, і махаємо ними. Кружляємо сильніше і сильніше.

Продовжуємо гру: «Вітер все сильніше і сильніше. Може навіть збити з ніг. Сніг летить і летить, вже падає, як з відра. Наближається буря. Зараз вона зіб'є з ніг і засипле снігом. Рятуйся , хто зможе!» 

З цими словами вихователь біжить і ховається під сніговиком. Малюки - слідом за ним. Відпочивають. Гра триває.Вихователь:  «Хмара грізна пішла. Небо посвітлішало. Сніжинки кружляють, як у вальсі, спокійно і красиво». Кружляємо, як сніжинки. Малюки кружляють разом з вихователем і повторюють його слова.

 

 Пташки в гніздечку

Мета: вчити дітей ходити і бігати врозсип, не наштовхуючись один на одного; привчати їх швидко діяти за сигналом вихователя, допомагати одні іншим.

Хід гри: діти сидять на стільчиках, розставлених в кутках кімнати. Це – гніздечка. За сигналом ведучого всі пташки вилітають на середину кімнати, розлітаються в різні боки, присідають, розшукуючи корм, знову літають, розмахуючи руками-крилами. За сигналом «Пташки, в гніздечка!» діти повертаються на свої місця.

Вказівки до проведення: вихователь стежить за тим, щоб діти-пташки діяли за сигналом: летіли від гніздечка щонайдалі й поверталися тільки до свого гніздечка.

Для гніздечок можна використовувати великі обручі, покладені на підлогу. Це можуть бути і кола, накреслені на землі, в яких діти присідають навпочіпки.

Вихователь вчить дітей бути уважними під час бігу. Діти привчаються поступатися місцем тим, хто біжить назустріч, щоб не зіштовхнутися; акуратно вистрибувати з гніздечок (обручів), контролювати власні рухи, враховуючи загальний темп гри.

 Миші й кіт

Мета: привчати дітей легко бігати на носках, не наштовхуючись один на одного; орієнтуватися в просторі, змінювати рухи за сигналом вихователя.

Хід гри: діти сидять на стільчиках. Це миші в нірках. З протилежного боку кімнати чи майданчика сидить кіт. Він засинає (заплющує очі), а миші розбігаються по всій кімнаті. Але нарешті кіт прокидається, потягується, нявкає і виходить на полювання. Миші швидко тікають і ховаються в нірках (займають свої місця). Пійманих мишей веде до себе. Коли всі сховаються, кіт ще раз проходить кімнатою, потім повертається на своє місце і знову засинає.

Вказівки до проведення: миші можуть вибігати з нірок тільки тоді, коли кіт заплющить очі й засне, а повертатися до нірок – коли кіт прокинеться і занявкає.

Вихователь стежить, щоб усі діти вибігали і розбігалися щонайдалі від своїх місць.

Нірками, крім стільців, можуть служити дуги для підлізання. Коли миші повертаються назад, вони можуть просто забігти за свій стільчик чи дугу і сховатися, присівши за ними.

Діти і вовк

Мета: вчити дітей виконувати рухи згідно зі словами; закріплювати вміння бігати у різних напрямках. Розвивати спритність, упевненість.

Хід гри: ділянка або кімната зображують ліс. Діти з вихователем збирають сунички. Дорослий, який зображує вовка, ховається.

Вихователь промовляє:

Ми сунички спілі

У лісі збирали.

На полянках, на горбочках

Смачненькі шукали.

Але раптом гілки хрусь… (пауза).

Діти, діти, поспішайте, вовк за дубом – всі тікайте!

Діти розбігаються, а вовк ловить.

По доріжці

Мета: вправляти дітей в ходьбі по обмеженій площині, розвивати відчуття рівноваги, спритності.

Хід гри: вихователь проводить на підлозі дві паралельні лінії (або кладе дві мотузки) завдовжки 2,5-3 м на відстані 35-30 см і каже дітям, що це вузька довга доріжка в лісі,  якою вони підуть гуляти. Іти потрібно дуже обережно. Діти йдуть повільно один за одним, а потім повертаються по ній.

Вказівки до проведення: діти не повинні наступати на лінії чи мотузки, заважати одне одному, наштовхуватись на того, хто йде попереду.

Переступи  через палицю

Мета: привчати дітей під час ходьби не човгати ногами, піднімати їх вище. Розвивати вміння переступати через предмети, які трапляються на шляху.

Хід гри: покласти на підлогу посеред кімнати паралельно дві палиці на відстані 80-100 см. Попереду палиць з іншого боку кімнати поставити стілець і на сидіння покласти прапорець.

Дитина стає у 2-3 кроках від палиць обличчям до них. За вказівкою дорослого вона йде по першій палиці, переступає через неї, потім переступає через другу палицю, іде до стільця, бере прапорець, піднімає його вгору і рухає ним. Порухавши, кладе прапорець і повертається на своє місце. Завдання виконує наступна дитина.

Вказівки до проведення: якщо діти швидко і впевнено виконуватимуть вправу, можна її ускладнити: покласти на підлогу паралельно 4-6 палиць або кілька обручів і запропонувати дітям переступати через них.

 Пташки та  автомобіль

Мета:  вчити дітей  виконувати рухи згідно зі словами; закріплювати вміння імітувати повадки птахів, вчити дітей бігати в заздалегідь обумовлене місце. Виховувати  уважність, сміливість.

Хід гри: діти біжать гуртом, як пташки, розвівши руки в боки і помахуючи ними, як крилами. Вихователь стоїть збоку і каже:

Пташечки маленькі, дружно полетіли

Всі літали, всі літали, крильцями махали.

Так вони літали, крильцями махали,

На стежинку сіли, зернятка клювали.

На слова «На стежинку сіли» діти присідають і постукують пальчиками (пташки клюють зернята).

Пташки клюють ще деякий час після закінчення слів вихователя. Потім вихователь, тримаючи в руках обруч, або серсо, як кермо автомобіля, біжить у напрямку до «пташок», промовляючи «бі-бі». Діти тікають від автомобіля і біжать в заздалегідь обумовлене місце кімнати – “гніздечко”.

Роль автомобіля можна доручати дитині або кільком дітям.

Згодом можна запропонувати дітям стрибати, просуваючись уперед, зістрибувати з пеньочків або низької колоди не вище 15см.

Дітки маленькі ходять тихенько

Мета: привчити дітей ходити тихо, навшпиньках.

Хід гри: Діти ідуть зграйкою разом з вихователем в одному напрямку. Раптом вихователь каже: „А тепер побачимо, хто з вас уміє ходити тихо-тихо, навшпиньках” (показує, як потрібно йти).

Діти піднімаються навшпиньки і прагнуть пройти якомога тихіше. Вони продовжують йти в тому напрямку, в якому йшли раніше. Потім вихователь непомітно відходить у бік і каже: „А тепер усі біжіть до мене”. Діти біжать до вихователя. Вихователь хвалить тих, хто старанно і добре виконав вправу.

Вказівки до проведення: деякі діти під час ходьби навшпиньках неприродно пригинають голову, втягуючи її в плечі. Їм здається, що вони в цьому випадку тихіше йдуть. Потрібно стежити за цим, вказуючи дітям на помилки і виправляти їх.

Ходьба навшпиньках корисна для фізичного розвитку дитини, оскільки укріплює стопу. Однак не слід втомлювати дітей надмірно тривалими виконаннями цієї вправи. Гра повторюється 3-4 рази.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рухливі ігри

 

 

 

C:\Users\valera\Desktop\unnamed.png

 

 

 

 

 

 Горобчики

Мета: вчити дітей виконувати рухи згідно зі словами; закріплювати вміння імітувати повадки птахів, вчити дітей бігати врозтіч та у заздалегідь обумовлене місце. Виховувати  уважність, сміливість.

Хід гри: діти-горобчики сидять на стільчиках (у гніздечках) і сплять.

На слова вихователя:

В гнізді горобчики живуть, вранці з сонечком встають.

Діти розплющують очі й голосно співають:

Чик-чирик, чик-чирик, свою пісеньку ведуть.

Після цього діти розбігаються по кімнаті. На слова вихователя: «В гніздо полетіли», – повертаються на місця.

 

 

Ведмедик

Мета:  вчити дітей  виконувати рухи згідно зі словами; вчити дітей бігати вроздріб та в заздалегідь обумовлене місце. Виховувати  уважність, сміливість.

Хід гри:  роль ведмедя спочатку виконує  хтось із дорослих:

Якось ми у ліс ходили і ведмедика зустріли

На горбочку він лежав, під ялиночкою спав.

Круг ведмедика ходили, вайлуватого будили,

Прокидайся-но, вставай і маляток доганяй.

Після цих слів «ведмедик» ловить дітей, які тікають.

Зайчики та лисичка

Мета:  вчити дітей  виконувати рухи згідно зі словами; закріплювати вміння імітувати повадки тварин, бігати урозтіч та присідати. Виховувати уважність.

Хід гри: діти-зайчики сидять на стільчиках. Осторонь  від них – «лисичка». Вихователь співає:

Сірі зайчики сидять, довгі вушка в них стирчать.

Ось такі вушка, малі сірі вушка.

Діти слухають і, приклавши долоні до вушок, показують, які довгі вушка у зайчиків. Вихователь співає, або промовляє слова:

Бігають зайчата, гарні стрибунята.

Ось такі зайчата, гарні стрибунята!

“Зайчики” вільно бігають по кімнаті.

Під кінець куплета присідають.

Вихователь співає:

В лісі лис ганяє, стрибунят шукає.

Ой біжіть, зайчата, гарні стрибунята!

“Зайчики” тікають, “лисичка” біжить за ними.

 Не спізнися

Мета: вчити дітей діяти за сигналом швидко, привчати їх орієнтуватися в просторі, розвивати спритність.

Хід гри: вихователь розкладає на підлозі по колу кубики (невеликі кільця чи брязкальця). Діти стають біля кубиків. За сигналом вихователя вони розбігаються по всій кімнаті, за сигналом «Не спізнися!» біжать до кубиків.

Вказівки до проведення: спочатку діти можуть підбігати до будь-якого вільного кубика, поступово вони звикають займати своє місце. Після сигналу «Не спізнися!» вихователь біжить разом з дітьми, роблячи вигляд, що хоче взяти кубик. Якщо діти швидко займуть свої місця, вихователь має похвалити їх.

Під час гри вихователь стежить, щоб діти якнайдалі тікали від кубиків, не наштовхувалися один на одного, допомагали один одному знайти свій кубик, коли пролунає сигнал.

 

Сліпий Панас

Мета: привчати діяти за сигналом, орієнтуватися у просторі; бігати не наштовхуючись одне за одного. Виховувати витримку.

Хід гри:  вихователь зав’язує собі очі. Він є Панас. Діти промовляють:

Панас, Панас, лови швидше нас.

Діти тікають, а Панас їх ловить.

Зайчик

Мета гри: Розвивати у дітей уміння узгоджувати рух зі словами. Вправлятися з бігу. У підстрибуванні на двох ногах, знаходженні свого місця. Сприяти розвитку мовлення.

Опис: На одному боці майданчика відзначаються місця зайців. Кожен стає на своє місце. За сигналом вихователя «Біжіть в коло!» всі діти збираються в коло, а один із зайців, якого призначає вихователь, стає в середину. Діти з вихователем виголошують вірші та виконують рухи під текст:

Зайчик біленький сидить вушками ворушить, - діти стоять у колі,

Ось так, ось так вушками ворушить! – ворушать кистями рук, піднявши їх до голови.

Зайчику холодно сидіти, треба лапочки зігріти,

Хлоп-хлоп, хлоп-хлоп, треба лапочки зігріти – плескають у долоні.

Зайчику холодно стояти, треба зайчику поскакати

Стриб-скок, стриб-скок, треба зайчику поскакати – стрибають на 2 ногах на місці.

Хтось зайчика злякав, зайчик стриб та й пострибав! – вихователь плескає в долоні, діти розбігаються по своїх домівках.

Правила: Діти тікають тільки після слів « Та й пострибав!», а збираються в коло після слів «Біжіть в коло!»

Варіанти: На підлозі викласти мотузку зі зв'язаними кінцями. За сигналом зайчики перестрибують мотузку. В середину можна поставити кількох зайців.

 Бульбашки

Мета гри: Розвивати у дітей уміння узгоджувати рухи зі словами, рухатися ритмічно. Вправлятися у присіданні та побудові в коло, в бігу у різних напрямках.

Опис: Діти стоять впритул по колу, взявшись за руки. Разом з вихователем вони кажуть: «Роздувайся бульбашка! Роздувайся великою! Залишайся такою, та не лопайся». Вимовляючи вірші, діти поступово розширюють коло. Коли вихователь скаже – «Бульбашка луснула», всі діти опускають руки, і хором кажуть «Хлоп!» та сідають навпочіпки. Вихователь пропонує надути новий міхур: діти встають, знову утворюють маленьке коло, гра поновлюється.

Правила:

Говорити хором «Хлоп!» та присідати навпочіпки тільки після слів «Бульбашка луснула».

Варіанти: Виконувати махові рухи руками, спочатку бульбашка маленька, потім велика – широкі махи руками. Після слів «Та не лопайся!» вихователь говорить «Полетіли бульбашки!», діти розбігаються хто куди хоче.

 

 Біжіть до прапорця

Мета гри: Розвивати у дітей увагу, вміння розрізняти кольори. Вчити діяти за зоровим сигналом. Вправлятися з бігу та ходьби.

Опис: Діти отримують прапорці двох кольорів – одні червоні, інші сині. Вихователь стає з одного боку майданчика та тримає в одній руці синій, в інший червоний прапорець. Діти з синіми прапорцями гуртуються близько до синього, з червоними – близько червоного. Потім вихователь пропонує дітям погуляти. Діти ходять та бігають по майданчику. Вихователь переходить на інший бік та каже: «Раз, два, три – сюди мерщій біжи!». Він простягає руки в боки, діти біжать до вихователя та гуртуються біля прапорця відповідного кольору. Коли всі діти зберуться, він пропонує їм помахати прапорцями.

Правила:Розходитися по майданчику можна тільки за словом вихователя «Йдіть гуляти!».  Збиратися біля вихователя можна тільки після слів «Раз, два, три – сюди мерщій біжи!».

Варіанти: Взяти замість прапорця стрічку або хустинку, потім потанцювати з ними. Ввести по 2 червоних та синіх прапорця. Вихователь може змінювати прапорці, перекладаючи їх з однієї руки в іншу. Включити додатковий сигнал «Стоп!» (всі закривають очі).

Сонечко та дощик

Мета гри: Розвивати у дітей вміння виконувати рухи за сигналом вихователя, знаходити своє місце на майданчику. Вправлятися з ходьби та бігу.

Опис: Діти сидять на стільцях вздовж кімнати, це їх «будинок». Вихователь дивиться у вікно і каже «Яка гарна погода, йдіть гуляти!». Діти встають і йдуть в будь-якому напрямку. «Дощ пішов, біжіть додому!» - каже вихователь. Діти біжать до стільців і займають свої місця. Вихователь промовляє «Кап – кап – кап!». Поступово дощ вщухає і вихователь каже: «Ідіть гуляти. Дощ перестав!».

Правила:Діти йдуть з дому за сигналом «Йдіть гуляти!». Біжать додому за сигналом «Дощ пішов!».

Варіанти: Діти спочатку займають будь-який стілець, потім тільки свій. Замість будиночка, можна влаштувати переносний навіс – ховатися від дощу. Під час прогулянки діти можуть збирати гриби та ягоди». Ходьбу можна замінити танцем.

Фігури


Мета гри: розвиток уваги, вміння реагувати на сигнал.

Опис: Із загального числа учасників гри вибирається ведучий. Інші гравці розбігаються по майданчику. Ведучий ходить і говорить:
«Море хвилюється - раз,
Море хвилюється - два,
Море хвилюється - три,
Всі фігури на місці замри!»
Після цих слів всі гравці зупиняються і завмирають в тій позі, в якій їх застала команда ведучого. Ведучий обходить гравців і намагається знайти того, хто поворухнеться. Цей гравець займає місце ведучого, а іншим учасникам  дається команда: «Відімри!», і гра продовжується.
Варіант гри: гравці які порухалися вибувають з гри, а гра продовжується з колишнім ведучим до тих пір, поки не залишиться 3-4 гравців.

Миші і кіт

Мета: Розвивати у дітей вміння швидко діяти за сигналом, ходити, зберігаючи форму кола. 

Опис: Усі гравці, крім двох, стають в коло на відстані витягнутих рук та беруться за руки. В одному місці коло не замикається. Цей прохід називається воротами. Двоє граючих, знаходяться поза колом, вони зображують мишку та кішку. Мишка бігає поза колом та в колі, кішка – за нею, намагаючись зловити її. Мишка може вбігати в коло через ворота і підлазити під руки тих, хто стоїть у колі. Кішка – тільки через ворота. Діти ходять по колу і говорять: «Ходить Васька сіренький, хвіст пухнастий – біленький. Сяде, вмивається, лапкою витирається. Пісеньки співає, дім нечутно оббігає, причаїться, споглядає, на сірих мишок чекає.». Після цих слів кішка починає ловити мишку.

Правила:

Ті, хто стоїть у колі мають не пропускати кішку під зчеплені руки.

Кішка може ловити мишку за колом і в колі.

Кішка може ловити, а мишка тікати після слова «чекає».

Варіанти: Влаштувати додаткові ворота, ввести 2 мишок, збільшити кількість кішок.

Знайди собі пару


Мета: Розвивати у дітей вміння виконувати рухи за сигналом, за словом, швидко будуватися в пари. Вправлятися з бігу, з розпізнавання кольорів. Розвивати ініціативу, кмітливість.

Опис: Гравці стоять вздовж стіни. Вихователь дає кожному по одному прапорцю. За сигналом вихователя діти розбігаються по майданчику. За іншим сигналом, або за словом «Знайди собі пару!», діти, які мають прапорці однакового кольору, знаходять собі пару, кожна пара, використовуючи прапорці, робить ту чи іншу фігуру. У грі бере участь непарна кількість дітей, одна дитина має залишитися без пари. Гравці кажуть: «Гей, Іванко – не зівай, швидко пару обирай!».

Правила: Гравці стають у пари та розбігаються за сигналом (словом) вихователя.

Кожен раз гравці мають знайти пару.

Варіанти: Замість прапорців використовувати хусточки. Щоб діти не бігали парами, ввести обмежувач – вузьку доріжку, перестрибнути через струмочок.

Кольорові автомобілі

Мета: Розвивати у дітей увагу, вміння розрізняти кольори та діяти за зоровим сигналом. Вправлятися з бігу, ходьби.

Опис: Діти сидять вздовж стіни, вони автомобілі. Кожному дається прапорець якогось кольору. Вихователь стоїть обличчям до гравців, в центрі. В руці – 3 кольорових прапорця, з кольорами світлофора. Піднімає прапорець, діти, які мають прапорець такого ж кольору біжать по майданчику в будь-якому напрямку, на ходу вони гудуть, мов автомобіль. Коли вихователь опускає прапорець, діти зупиняються, і за сигналом «Автомобілі повертаються!» - направляються кроком до свого гаража. Потім вихователь піднімає прапорець іншого кольору, але може підняти і 2 , чи всі 3 прапорця разом, тоді всі машини виїжджають з гаража.

Правила: Виїжджати з гаражів можна тільки за сигналом вихователя, повертатися в гараж теж за сигналом.

Якщо прапорець опущено, автомобілі не рухаються.

Варіанти: Розкласти по кутах орієнтири різного кольору. На сигнал «Автомобілі виїжджають», в цей час поміняти місцями орієнтири. Запропонувати дітям згадати різні марки автомобілів.

Зайчик сірий умивається


Завдання: Вправляти в стрибках на двох ногах з просуванням вперед. Вчити співвідносити дії зі словами.
Опис: Всі стають в коло, вибирається зайчик, він стає в центр кола.

Діти утворюють коло кажуть: 
Зайчик сірий умивається,
Видно в гості збирається.
Вимив носик, вимив хвостик,
Вимив вухо, витер сухо.
зайчик проробляє всі рухи, відповідні тексту. Потім він стрибає на двох ногах, просуваючись (йде в гості) до кого-небудь з тих, що стоять у колі. Той стає на місце зайчика. 
Правила: згідно з текстом вірша діти виконують рухи, стрибають на двох ногах, просуваючись вперед - «направляються в гості».

 

Не ворушись

Мета: Вчити відчувати і розуміти один одного.

Опис: Грають у парах. Плескають у долоні один з одним під вірш. Потім не рухаються, поки хтось перший не ворухнеться (засміється).

Раз, два, три, чотири,

Ми сиділи у квартирі,

Чай пили, чашки били,

Турецькою гомоніли:

– Чабі-чалябі-чалябі-чабі-чабі.

Ми набрали в рот води

І сказали всім замри.

А хто перший ворухнеться,

Той програв в цікавій грі.

Рухлива гра «Хоровод»

мета:   вчити дітей водити хоровод; вправляти в присіданні.

Діти за вихователем проговорюють слова. Взявшись за руки, ходять по колу.

Навколо трояндових кущів, серед трав і квітів

Кружим, кружляємо хоровод, ох, веселий ми народ!

До того ми закружляли, що на землю попадали.

Бух!

При проголошенні останньої фрази виконують присідання.

Рухлива гра «Карусель»

мета:   розвивати у дітей рівновагу в русі, навик бігу, підвищувати емоційний тонус.

Опис.   Вихователь пропонує дітям покататися на каруселі. Тримає в руках обруч (перебуваючи в середині обруча) з прив'язаними до нього різнокольоровими стрічками. Діти беруться за стрічки, вихователь рухається з обручем. Діти йдуть, а потім біжать по колу. Вихователь каже:

Ледве-ледве, ледве-ледве закрутилися каруселі,

А потім, а потім все бігом, бігом, бігом!

Тихіше, тихіше, не біжіть, карусель зупиніть,

Раз і два, раз і два, ось і скінчилася гра!

Діти зупиняються.

Рухлива гра «Воробушки і автомобіль»

мета: привчати дітей бігати в різних напрямках, що не наштовхуючись один на одного, починати рух і міняти його по сигналу вихователя, знаходити своє місце.

Опис.   Діти - «горобці» сідають на лавку - «гніздечко». Вихователь зображує «автомобіль». Після слів вихователя: «Полетіли, воробушки, на доріжку» - діти піднімаються і бігають по майданчику, розмахуючи руками - «крильцями». За сигналом вихователя: «Автомобіль їде, летите, воробушки, в свої гніздечка!» - «автомобіль» виїжджає з «гаража», «горобці» відлітають в «гнізда» (сідають на лавки). «Автомобіль» повертається в «гараж».

Рухлива гра «Раз, два, три - біжи!»

мета:   тренувати дітей в умінні діяти за сигналом; розвивати швидкість бігу, злагодженість колективних дій.

Опис.   Діти стоять біля вихователя і слухають, що він скаже. Якщо вихователь каже: «Раз, два, три, до дерева біжи», діти біжать до дерева і чекають вихователя. Якщо вихователь скаже: «Раз, два, три, до пісочниці біжи», діти біжать до пісочниці і чекають вихователя.

Рухлива гра «Вийся, вінок»

мета:   вчити дітей водити хоровод; вправляти в бігу.

Опис. Діти і вихователь стоять біля дерева, навколо якого можна утворити коло і поводити хоровод. Вихователь вимовляє: «Ви, хлопці, листочки, з яких я буду плести віночки. Подув вітерець, розлетілися листочки »(діти виконують біг по майданчику). За сигналом вихователя: «Вийся, вінок! Завивати, вінок! Та не плутайся! »(Діти біжать до вихователя). Вихователь допомагає створити коло. Разом з вихователем діти водять хоровод навколо дерева, вимовляючи римовані рядки:

Вийдемо, вийдемо погуляти, погуляти в садочок,

Будемо листя збирати, зробимо віночок.

Багато листів наберемо, жовтеньких і червоних,

І віночки ми сплетём з листочків різних.

Рухлива гра «Акула і рибки»

мета:   розвиток вміння у дітей бігати в певному напрямку; орієнтуватися в просторі.Діти - «рибки» «плавають». За сигналом вихователя: «Акула» - діти ховаються, «спливають» в укриття (будиночок з каната).

Рухлива гра «Зайчик білий сидить»

мета:   привчати дітей слухати текст і виконувати рухи з текстом; вчити їх підстрибувати, плескати в долоні, тікати, почувши останні слова тексту; доставити дітям радість.

Опис.   Діти - «зайчики» сидять на лавці. Вихователь пропонує вибігти «зайчиків» на середину майданчика ( «галявину»). Діти виходять на середину майданчика, стають близько вихователя і присідають навпочіпки. Вихователь вимовляє текст:

Зайчик білий сидитьДіти ворушать кистями

І вухами ворушить.рук, піднявши їх до голови,

Ось так, ось так   імітуючи заячі вуха.

Він вухами ворушить.

Зайчику холодно сидіти,Плескають у долоні.

Треба лапочки погріти

Хлоп, хлоп, хлоп, хлоп,

Треба лапочки погріти.

Зайчику холодно стояти,Підстрибують на обох

Треба зайчику поскакати.   ногах на місці.

Скок-скок, скок-скок,

Треба зайчику поскакати.

(Назва іграшки)   зайчика злякав,Саме вказується,

хто налякав зайчика

Зайка стриб і поскакав.(вихователь показує

іграшку).

Діти тікають на свої місця.

Рухлива гра «Мій веселий дзвінкий м'яч»

мета:   вчити дітей підстрибувати на двох ногах, уважно слухати текст і тікати тільки тоді, коли будуть сказані останні слова.

Опис.   Діти стоять з одного боку майданчика, біля них вихователь з м'ячем в руках. Він показує, як легко і високо підстрибує м'яч, якщо його відбивати рукою, супроводжуючи дії словами:

Мій веселий дзвінкий м'яч,

Ти куди пустився навскач?

Червоний, жовтий, блакитний,

Чи не наздогнати тобою.

Рухлива гра «Сніг іде»

мета:   навчити співвідносити власні дії з діями учасників гри; тренувати дітей в бігу, робити повороти навколо себе.

Вихователь читає вірш:

Білий сніг пухнастий в повітрі кружляє,

І на землю тихо, падає, лягає.

Діти бігають по колу, кружляють.

Рухлива гра «Літаки»

мета:   вчити дітей бігати в різних напрямках, що не наштовхуючись один на одного; привчати їх уважно слухати сигнал і починати рух по словесному сигналу.

Опис.   Вихователь пропонує дітям приготуватися до «польоту», показавши попередньо, як «заводити» мотор і як «літати». Вихователь каже: «До польоту приготуватися. Завести мотори! »- діти роблять обертальні рухи руками перед грудьми і вимовляють звук:« Р-р-р ». Після сигналу вихователя: «Полетіли!» - діти розводять руки в сторони (як крила у літака) і «летять» - розбігаються в різні боки. За сигналом вихователя: «На посадку!» - діти сідають на лавку.

Рухлива гра «Пузир»

мета:   навчити дітей ставати в коло, робити його то ширше, то вже, привчати їх узгоджувати свої рухи з вимовними словами.

Опис.   Діти разом з вихователем беруться за руки і утворюють невелике коло, стоячи близько один до одного. Вихователь вимовляє:

Роздувати, міхур, роздувається, великий,

Залишайся такою да не лопаються.

Рухлива гра «Сніжинки і вітер»

мета:   розвиток уяви дітей, уважності, вміння грати в колективі; вправляти в бігу, робити повороти навколо себе, в присіданні.

Вихователь вимовляє слова:

А зараз я подивлюся:

Хто вміє веселитися,

Хто морозу не боїться.

Вихователь - «вітер» імітує подих вітру, а діти - «сніжинки» пересуваються по майданчику, зображуючи політ сніжинок. Діти ховаються (сідають), коли вихователь припиняє дути.

Рухлива гра «Потяг»

мета:   вчити дітей ходити і бігати в колоні по одному, прискорювати і сповільнювати рух, робити зупинки по сигналу; привчати дітей знаходити своє місце в колоні, що не штовхати товаришів, бути уважними.

Опис.   Діти стають в колону по одному (не тримачись один за одного). Перший - «паровоз», інші - «вагони». Вихователь дає гудок, і «потяг» починає рухатися вперед спочатку повільно, потім швидше, швидше, нарешті, діти переходять на біг. Після слів вихователя «Поїзд під'їжджає до станції" діти поступово уповільнюють рух - поїзд зупиняється. Вихователь пропонує всім вийти, погуляти, зібрати квіти, ягоди на уявній галявинці. За сигналом діти знову збираються в колону - і поїзд починає рухатися.

Рухлива гра «Воробушки і кіт»

мета:   вчити дітей м'яко зістрибувати, згинаючи ноги в колінах, бігати, не зачіпаючи один одного, вивертатися від ловить, швидко тікати, знаходити своє місце, привчати дітей бути обережними, займаючи місце, не штовхати товаришів.

Опис.   Діти - «горобці» сидять в своїх «гніздечко» (в колах, позначених на землі, або намальованих на асфальті) на одній стороні майданчика. На іншій стороні майданчика - «кіт». Як тільки «кіт» задрімає, «горобці» «вилітають» на дорогу, «перелітають» з місця на місце, шукають крихти, зернятка (діти присідають, стукають пальцями по колінах, як ніби клюють). Але ось «прокидається» «кіт», «нявкає» і біжить за «горобчика», які «відлітають» в свої «гнізда». Спочатку роль «кота» виконує вихователь, а потім хтось із дітей.

Рухлива гра «Зайці та вовк»

мета: привчати дітей уважно слухати вихователя, виконувати стрибки і інші дії відповідно до тексту; вчити орієнтуватися в просторі, знаходити своє місце

Опис.   Діти - «зайці» ховаються за кущами і деревами. Осторонь, за кущем, знаходиться «вовк». «Зайці» вибігають на галявину, стрибають, щипають травичку, граються. За сигналом вихователя: «Вовк йде!» - «зайці» тікають і ховаються за кущі, дерева. «Вовк» намагається їх наздогнати. У грі можна використовувати віршований текст:

Зайчика скачуть: скок, скок, скок -

На зелений на лужок.

Травку щипають, їдять,

Обережно слухають,

Чи не йде вовк?

Рухлива гра «Кудлатий пес»

мета : Вчити дітей рухатися відповідно до тексту, швидко міняти напрям руху, бігати, намагаючись не потрапляти ловлячи і не штовхаючись.

Опис. Діти стоять на одній стороні майданчика. Одна дитина, що знаходиться на протилежному боці, зображує «пса». Діти тихенько підходять до нього, а вихователь в цей час вимовляє:

Ось лежить кудлатий пес,

У лапи свій уткнувши ніс,

Тихо, смирно він лежить,

Не те дрімає, не те спить.

Підійдемо до нього, розбудимо

І подивимося: «Щось буде?»

Діти наближаються до «псу». Як тільки вихователь закінчує читання вірша, «пес» схоплюється і голосно «гавкає». Діти розбігаються, «пес» намагається зловити когось. Коли всі діти сховаються, «пес» повертається на місце.

Рухлива гра «Кури в городі»

мета:   розвивати координацію рухів, швидкість реакції; вправляти в бігу, присіданні і подлезании.

Опис.   На середині майданчика обмежують невелику площу - «город». Недалеко від нього, з одного боку майданчика ставлять стілець - це «будинок» сторожа, з іншого боку на рівні грудей дитини на стійках укріплюють рейку або натягують стрічку - «будинок» для курей. Роль «сторожа» спочатку виконує вихователь, а потім більш активні діти. Решта - «кури». За сигналом вихователя: «Ідіть, курочки, гуляти» - діти - «кури» подлезают під «огорожу» (рейку), пробираються в «город», бігають, «шукають» корм, «кудахчут». «Сторож» зауважує «курей» і жене їх з «городу» - плескає в долоні, примовляючи: «Киш, киш!» Діти - «кури» тікають, подлезают під рейку і ховаються в «будинок». «Сторож» обходить «город» і знову сідає. Гра повторюється. Якщо гра проводиться вперше, то площа «городу" не позначається. Діти бігають, використовуючи весь майданчик

Рухлива гра «Пташки в гніздечку»

мета:   вчити дітей ходити і бігати врозтіч, що не наштовхуючись один на одного; привчати їх швидко діяти за сигналом вихователя, допомагати один одному.

Опис. З одного боку майданчика вільно розкладають обручі ( «Гніздечко») за кількістю дітей. Кожна дитина ( «пташка») стоїть в своєму «гніздечку». За сигналом вихователя діти - «пташки» вибігають з обручів - «гнізд» - і розбігаються по всьому майданчику. Вихователь імітує годування «птахів» то в одному, то в іншому кінці майданчика: діти сідають навпочіпки, б'ючи кінчиками пальців по колінах - «клюють» корм. «Полетіли пташки в гнізда!» - каже вихователь, діти біжать до обручів і стають в будь-який вільний обруч. Гра повторюється. Коли гра буде засвоєна дітьми, можна ввести нові правила: розкласти 3-4 великих обруча - «в гнізді живе кілька птахів». На сигнал: «Полетіли птиці в гнізда» - діти біжать, в кожен обруч встають 2-3 дітей. Вихователь стежить, щоб вони не штовхалися, а допомагали один одному встати в обруч, використовували всю площу, виділену для гри.

Рухлива гра «По рівній доріжці»

мета:   розвивати у дітей узгодженість руху рук і ніг; привчати ходити вільно в колоні по одному; розвивати почуття рівноваги, орієнтуванні в просторі.

Опис.   Діти, вільно групуючи, йдуть разом з вихователем. Вихователь в певному темпі вимовляє наступний текст, діти виконують руху відповідно до тексту:

Рухлива гра «Пастух і стадо»

мета:   закріплювати у дітей уміння грати за правилами гри, вправляти в ходьбі і бігу.

Опис.   Діти зображують «стадо» (корів, телят, овець). Вибирають «пастуха», дають йому дудочку і «батіг» (скакалки). Вихователь вимовляє слова, діти виконують рухи по тексту:

Рано - рано вранці

Пастушок: «Ту-ру-ру-ру»,

( «Пастушок» грає на сопілці.)

А корівки в лад йому

Затягнули: «Му-му-му».

Діти - «корівки» мукають. Потім «пастух» жене «стадо» в поле (на домовлену галявину), все ходять по ній. Через деякий час «пастух» клацає батогом (скакалки), жене «стадо» додому. Гра повторюється.

Рухлива гра «Коники»

мета: привчати дітей рухатися удвох один за іншим, погоджувати руху, не підштовхувати біжить попереду, навіть якщо він рухається не надто швидко.

Опис.   Діти діляться на дві групи: одні зображують «конячок», інші - «конюхів». Кожен «конюх» має «віжки» - скакалки. За сигналом вихователя «конюхи» ловлять «конячок», «запрягають» їх (надягають «віжки»). За вказівкою вихователя діти можуть їхати (бігти в парі) тихо, риссю або галопом. Через деякий час «коней» розпрягає і випускають на луг, «конюхи» сідають відпочивати. Через 2-3 повторення гри діти міняються ролями. У грі діти чергують руху: бігають, підстрибують, ходять кроком і т.п. Можна запропонувати різні сюжети поїздок: на скачки, за сіном, в ліс за дровами. Якщо «конюх» довго не може «зловити» будь-яку з «коней», інші «конюхи» допомагають йому.

Рухлива гра «Знайди свій колір»

мета: вчити дітей швидко діяти за сигналом, орієнтуватися в просторі; розвивати спритність.

Рухлива гра «Квочка і курчата»

мета:   вчити дітей підлазити під мотузку, не зачіпаючи її, вивертатися від ведучого, бути обережним і уважним; привчати їх діяти за сигналом, що не штовхати інших дітей, допомагати їм

Діти, що зображують курчат, разом з вихователем - «квочкою» - знаходяться за натягнутою між стільцями на висоті 35-40 см мотузкою - «будинком». На протилежному боці майданчика сидить велика «птах». «Квочка» виходить з «дому» і відправляється на пошук корму, вона кличе «курчат»: «Ко-ко-ко-ко». За її покликом «курчата» подлезают під мотузку, біжать до «квочки» і разом з нею гуляють, шукають корм. За сигналом: «Велика птах!» - «курчата» швидко тікають в будинок. Роль «квочки» в перший час виконує вихователь, а потім цю роль можна давати дітям, спочатку по їх бажанню, а потім за призначенням вихователя. Коли «курчата» повертаються в «будинок», тікаючи від великої «птахи», вихователь може підняти мотузку вище, щоб діти не зачіпали її.

Рухлива гра «Миші в коморі»

мета:   розвивати у дітей уміння виконувати рухи за сигналом; тренувати дітей в подлезании, в бігу і присідання.

Діти - «мишки» знаходяться на одному боці майданчика. На протилежному боці протягнута мотузка на висоті 50 см від рівня землі - це «комора». Збоку від граючих знаходиться «кішка» (її роль виконує вихователь). «Кішка» засинає, і «миші» потихеньку тікають в «комору». Проникаючи в «комору», вони нагинається, щоб не зачепити мотузку. Там вони сідають і начебто «гризуть» сухарі. «Кішка» прокидається, нявкає і біжить за «мишами». Вони швидко тікають у свої нірки. Гра поновлюється. Надалі в міру засвоєння правил гри роль «кішки» може виконувати будь-хто з дітей.

 

 

C:\Users\valera\Desktop\unnamed (2).jpg

 

 

Рухлива гра «Миші і кіт»

мета:   привчати дітей бігати легко, на носках, які не наштовхуючись один на одного; орієнтуватися в просторі, змінювати руху по сигналу вихователя.

Діти сидять на лавках - це «миші в нірках». На протилежному боці майданчика сидить «кіт», роль якого виконує вихователь. «Кот» засинає (заплющує очі), а «миші» розбігаються по майданчику. Але ось «кіт» прокидається, потягується, нявкає і починає ловити «мишей». «Миші» швидко тікають і ховаються в «нірках» (займають свої місця). Спійманих «мишок» «кіт» веде до себе. Коли інші «миші» сховаються в «нірках», «кіт» ще раз проходить по майданчику, потім повертається на своє місце і засинає. «Миші» можуть вибігати з «норок» тоді, коли «кіт» закриє очі і засне, а повертатися в «норки» - коли «кіт» прокинеться і занявкає. Вихователь стежить, щоб все «мишки» вибігали і розбігалися якнайдалі від «норок». «Норка», крім лавок, можуть служити дуги для подлезанія, і тоді діти - «мишки» - виповзають зі своїх «нірок».

Рухлива гра «Пташки літають»

мета:   вчити дітей зістрибувати з невисоких предметів, бігати врозтіч, діяти тільки по сигналу; привчати малят допомагати один одному.

Діти стають на невелике піднесення - дошку, кубики, бруски (висота 5-10 см) - по одній стороні майданчика. Вихователь каже: «На вулиці сонечко світить, все пташки вилітають з гнёздишек, шукають зернятка, крихти». Діти зістрибує з підвищень, «літають» (бігають, розмахуючи руками - «крилами»), присідають, «клюють» зернятка (стукають пальчиками по землі). Зі словами вихователя: «Дощик пішов! Всі пташки сховалися в гніздечку! »- діти біжать на свої місця. Перед грою вихователь повинен приготувати невисокі лавки чи така кількість кубиків, брусків, щоб вистачило всім бажаючим грати. Розташувати їх треба в одному боці майданчика на достатній відстані один від одного, щоб діти не штовхалися і могли вільно зайняти свої місця. Потрібно показати дітям, як м'яко зістрибувати, допомогти їм піднятися на узвишшя після бігу. При повторенні гри сигнал можна давати одним словом: «Сонечко!» Або «Дощик!» Діти повинні знати, за яким сигналом що потрібно робити.

Рухлива гра «У ведмедя у бору»

мета:   розвиток у дітей швидкості реакції на словесний сигнал, розвиток уваги; тренувати дітей в бігу.

З усіх учасників гри вибирають одного ведучого, якого призначають «ведмедем». На майданчику для гри окреслюють два кола. Перше коло - це барліг «ведмедя», другий - це будинок, для всіх інших учасників гри. Починається гра, і діти виходять з дому зі словами:

У ведмедя у бору

Гриби, ягоди беру.

А ведмідь не спить,

І на нас ричить

Після того, як діти вимовляють ці слова, «ведмідь» вибігає з барлогу і намагається зловити когось із дітей. Якщо хтось не встигає втекти в будинок і «ведмідь» ловить його, то вже сам стає «ведмедем».

Рухлива гра «Гуси - гуси»

мета:   розвиток у дітей координації рухів, швидкості реакції, вміння грати в команді.

Діти стоять біля однієї стіни кімнати. Ведучий (дорослий) посередині.

Ведучий говорить: «Гуси, гуси».
Діти: «Га, га, га».
Ведучий: «Є хочете?»
Діти: «Так, так, так».
Ведучий: «Ну, летите - раз хочете, тільки крила бережіть ».
Діти біжать до протилежної стіни (там їх будиночок), а ведучий повинен встигнути осалить якомога більше дітей.

 
 

 

Pin this image on Pinterest«Знайди свій будиночок»

Мета: виховувати увагу; закріплювати вміння розрізняти кольори.

Підготовка: діти стоять за лінією будинку, на одній стороні залу, біля них кошик з м'ячами різних кольорів. Навпаки три обруча, в яких лежать м'ячі трьох кольорів (синій, зелений, червоний).

Хід гри: вихователь висипає м'ячі і діти по сигналу повинні зібрати всі м'ячі в свої «хатинки» (обручі) за кольором.

Правила: м'ячі класти в свій «будиночок» за кольором.

«За рівної доріжці»

Мета: вправляти в ходьбі в колоні по одному, стрибках у просуванні вперед; розвивати почуття рівноваги, орієнтуванні в просторі.

Підготовка: діти стоять в колоні по одному.

Хід гри: діти йдуть в обхід наліво в колоні по одному. Вихователь каже текст:

«За рівної доріжці,

За рівної доріжці,

Крокують наші ніжки:

Раз, два, раз, два.

За камінцях, по камінцях,

За камінцях, по камінцях (діти стрибають на двох ногах, просуваючись вперед)

В яму - бух! (Сідають навпочіпки)

На слова: «Вилізли з ями» - діти піднімаються.

Вихователь повторює вірш.

Правила: діяти відповідно до тексту вірша.

 «Карусель»

Мета: розвивати у дітей ритмічність рухів і вміння узгоджувати їх зі словами; вправляти в бігу, ходьбі по колу і побудові в коло.

Підготовка: діти утворюють коло, беруться за руки.

Хід гри: рухаються по колу під слова:

«Ледве, ледве, ледве, ледве,

Закрутилися каруселі.

А потім, потім, потім

Все бігом, бігом, бігом.

Тихіше, тихіше, не поспішайте,

Карусель зупиніть!

Раз, два, раз, два,

Ось і скінчилася гра! ».

Спочатку діти йдуть по колу, потім біжать, з закінченням слів зупиняються.

Правила: робити руху відповідно до тексту, тримати коло.

 

«Ніжки»

Мета: розвивати у дітей спритність і вміння виконувати рух згідно з текстом.

Підготовка: діти стоять шеренгою, за лінією будинку, вихователь - на відстані 15-20 кроків.

Хід гри: педагог вимовляє текст потешки, діти, наближаючись. Виконують відповідні рухи.

«Ніжки, ніжки бігли (біжать),

По доріжці (стрибають на двох ногах вперед),

Бігли ліском (біжать),

Стрибали по купинах (стрибають),

Прибігли на лужок (стрибають на місці, зупиняються),

Втратили чобіток (розгортаються, біжать за лінію будинку)

Знайшли чобіток!

 «Світлофор»

Мета: розвивати у дітей уміння розрізняти кольори світлофора і діяти по зоровому сигналу. Тренувати в бігу і ходьбі колоною. Знайомити з ПДР.

Підготовка: діти стоять уздовж стіни в колоні парами, тримаючи один одного за руки, вільними руками тримаються за шнур, кінці якого пов'язані. Вихователь в одному з кутів кімнати, в руці три кольорових прапорця (червоний, жовтий, зелений).

Хід гри: піднімає зелений прапорець - діти йдуть (біжать) (тролейбус рухається). Добігши до вихователя - діти дивляться, чи не змінився чи колір прапорця. Якщо зелений - рух триває, жовтий або червоний - діти зупиняються і чекають, коли з'явиться зелений.

 «Автобус»

Мета: вчити дітей орієнтуватися в просторі, ходити один за одним, бігати по майданчику в різних напрямках.

Підготовка: дати дітям кольорові стрічки (40 см) і запросити сісти в «автобус». Діти стають один за одним, беруться за шнур, в іншій руці тримають стрічку.

Хід гри: заробив мотор. Вихователь: «Автобус їде і сигналить».

Діти: «Бі-бі-бі-бі!»

Вихователь: «Автобус їде і колеса шарудять»

Діти: «Ш-ш-ш-ш-ш»

Вихователь: «автобус їде, а мотор його бурчить».

Діти: «Р-р-р-р».

Вихователь: «Автобус приїхав».

Правила: діти відтворюють звук, і «автобус поїхав», пасажири махають стрічками.

 «Зайчик білий сидить»

Мета: розвивати у дітей уміння узгоджувати рух зі словами. Тренувати в бігу, в підстрибування на двох ногах. Сприяти розвитку мовлення.

Підготовка: діти утворюють коло. Приймають і.п. - упор присівши, кисті рук над головою. На одній стороні майданчика відзначена лінія будинку. У вихователя іграшка ведмідь.

Хід гри: педагог вимовляє слова і виконує руху, діти повторюють їх наслідуючи його.

«Зайчик білий сидить і вухами ворушить
(Кистями рук над головою імітують вушка)

Ось так, ось так він вухами ворушить.

Зайчику холодно сидіти, треба лапочки погріти,
Плескають у долоні)

Хлоп, хлоп, хлоп, хлоп, треба лапочки погріти.

Зайчику холодно стояти, треба зайчику поскакати,
встають і підстрибують на двох ногах)

Скок, сік, скок, скок, треба зайчику поскакати.

Мишка зайчика злякав ... (показують ведмедика)

Зайка стриб і втік (тікають за лінію будинку).

Правила: виконувати рухи відповідно до тексту. Тікати від ведмедя за лінію будинку.

 «Веселі сніжинки»

Мета: розвивати у дітей уміння узгоджувати рух зі словами.

Підготовка: побудова дітей по точках (орієнтири).

Хід гри: за сигналом вихователя діти виконують руху відповідно до тексту:

«Ми веселі сніжинки,

У повітрі кружляли.

Дмухнув вітер - полетіли,

Полетіли, полетіли,

Полетіли, тихо сіли.

Вітер знову набіг

І сніжинки все підняв.

Закружляли, полетіли,

І на землю тихо сіли ».

 «Зайка сірий умивається»

Мета: вправляти в стрибках на двох ногах з просування вперед. Вчити співвідносити дії зі словами.

Підготовка: всі стають в коло, вибирається зайка, він стає в центр кола.

Хід гри: діти, що утворюють коло кажуть:

«Зайка сірий умивається.

Видно в гості збирається,

Вимив носик,

Вимив хвостик,

Вимив вухо,

Витер сухо! »

Зайка проробляє всі рухи, відповідні тексту. Потім він підстрибує на двох ногах, просуваючись (йде в гості) до кого-небудь з присутніх в колі. Той стає на місце зайчика, і гра повторюється.

Правила: виконувати рухи відповідно до тексту. Кожен раз вибирати нового зайчика.

«Влуч у коло»

Мета: вправляти в метанні правою і лівою рукою в горизонтальну ціль.

Підготовка: діти стоять по колу на r 2-3 кроків від лежачого в центрі великого обруча або кола d 1-1,5 м. У руках у дітей мішечки з піском або інші предмети для метання.

Хід гри: за сигналом діти кидають предмети в коло правою і лівою рукою, по іншому сигналу беруть їх з кола. Педагог зазначає тих, хто зумів потрапити.

Правила: кидати і брати тільки по сигналу; намагатися потрапити в обруч; кидати однією при повторенні іншою рукою.

 

 

 

C:\Users\valera\Desktop\unnamed (1).jpg

 

 

 «Влуч у ціль»

Мета: вправляти в метанні правою і лівою рукою в вертикальну ціль.

Підготовка: педагог ставить або підвішує 2-3 вертикальні цілі. Перед цілями на r 1,5-2 метра позначається смуга шириною 40 см. На ній навпроти кожної цілі стоять відерця з м'ячами (шишками, мішечки з піском).

Хід гри: 2-3 дітей встають до відерця, беруть предмети і метають їх в ціль однієї й іншої рукою. Збирають кинуті предмети в відерця, виходять інші гравці.

Правила: метати за сигналом тієї рукою, який вкаже педагог; збирати предмети після того, як все зробили метання, не виходячи за межі смуги.

 «Знайди, де заховано»

Мета: розвивати орієнтування в просторі, виховувати увагу, витримку.

Підготовка: діти приймають і.п. -лежачи на животі, закривають очі. Педагог ховає іграшку (предмет).

Хід гри: за сигналом діти відкривають очі, встають і йдуть шукати іграшку (предмет).

Правила: коли педагог ховає іграшку можна підглядати.

 «Жаби»

Мета: вправляти в стрибках на двох ногах; розвивати спритність, вміння співвідносити руху з текстом.

Підготовка: посередині майданчика відзначають велике коло, діти розташовуються по краю кола.

Хід гри: педагог читає вірші, а діти виконують руху.

«Ось жаби по доріжці
Скачуть, простягнувши ніжки,
Ква-ква, ква-ква-ква,
Скачуть, простягнувши ніжки »

Діти підстрибують, зображуючи жаб. Після закінчення вірша педагог плескає в долоні (лякає жаб); жаби стрибають в болотце - перестрибують через межу - і сідають навпочіпки.

Правила: намагатися перестрибнути через межу. Поштовх двома ногами.

 «Влуч у воротики»

Мета: вчити катати м'яч в прямому напрямку, відштовхувати його енергійно; вміння орієнтуватися в просторі.

Підготовка: діти за допомогою педагога розподіляються парами і встають на r 4-6 кроків один від іншого. Між кожною парою посередині встановлені воротики - з кубиків, кеглів, фішок. Кожна пара отримує один м'яч.

Хід гри: за сигналом діти починають котити м'яч один одному через ворота.

Правила: катати м'яч, не зачіпаючи ворота; відштовхувати енергійно однією або двома руками (за вказівкою педагога).

«Кинь і догони»

Мета: вправляти в кидках м'яча двома руками різними способами.

Підготовка: 5-6 дітей встають на вихідну лінію на r кроку один від одного. В руках у кожного по м'ячу.

Хід гри: діти кидають м'ячі за сигналом двома руками знизу, наздоганяють їх, беруть і встають на другу межу (на r 5-6 кроків від вихідної). Знову кидають м'яч, наздоганяють, повертаються до початкової лінії і передають м'ячі наступним дітям.

Правила: кидати всім разом за сигналом; наздогнавши м'яч, підняти, встати на другу лінію і чекати сигналу до повторного кидка.

 

 

 

docx
Додано
18 травня 2020
Переглядів
1787
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку