Мета: дати поняття про те, що кожна людина має право на ім'я, житло, відпочинок, кожна людина має поважати права: свободу інших людей. Допомогти дітям оволодіти умінням відповідати на запитання за змістом казки, оцінювати поведінку героїв. Розвивати логічне мислення, вміння висловлювати свою думку, уяву, пам'ять ,мислення. Закріпити знання про українські народні казки. Виховувати любов до народного фольклору, повагу один до одного, батьків, старших людей, уміння спілкуватися.
Тема: Про Козу-Дерезу та співчутливих дітей
Мета: дати поняття про те, що кожна людина має право на ім’я, житло, відпочинок, кожна людина має поважати права: свободу інших людей. Допомогти дітям оволодіти умінням відповідати на запитання за змістом казки, оцінювати поведінку героїв. Розвивати логічне мислення, вміння висловлювати свою думку, уяву, пам'ять ,мислення. Закріпити знання про українські народні казки. Виховувати любов до народного фольклору, повагу один до одного, батьків, старших людей, уміння спілкуватися.
Обладнання: музика, коза, стільці для дітей, на мольберті сюжети казок, скринька з героями казок, цеглинки, палички, веселі і сумні зайці, маска вовка .
Хід заняття
1.Діти під музику заходять
Вих-ль: Доброго дня, рідний наш дім
Доброго дня людям усім
Доброго дня сонечку ясному
Доброго дня всьому прекрасному.
Голос: Доброго дня, доброго дня!
А на мене ніхто не звертає уваги!
-Вихователь разом з дітьми шукає того, хто міг би це сказати. Звертаю увагу на капусту.
- Хіба капуста може розмовляти?(Відповіді дітей)
- А мені здається, що це розмовляє саме вона(пропоную дітям сісти на стільчики і подивитись що буде далі. За допомогою заздалегідь заготовленого матеріалу перетворюю капусту на Козу, при цьому розповідаю, що капуста біла ,хрумка, корисна)
-Діти, на що перетворилась капуста?
- Так,це Коза. І вона хоче з вами познайомитись. Її звуть Дереза, а вас?(Діти по черзі називають своє ім’я)
- Ой, які гарні у вас імена, каже Коза. Так , Коза кожному з дітей ці імена дали батьки і вони мають право носити це ім’я все життя. І діти хочуть розповісти віршика
І дівчатко і хлоп’я
Мають право на ім’я
Ти Даша, а я Маша
Всі ми разом гарні діти
Будемо себе любити.
(діти ріками показують ,як вони себе люблять)
Коза: Добре, що ви себе любите,
А казки вам подобаються?
Діти: Так, подобаються
Коза: А про мене казки знаєте?
Діти: так, знаємо.
Вих-ль: А які саме казки ви знаєте?( «Коза-Дереза», «Вовк та семеро козенят»)
-А які казки ви знаєте?
Вих-ль: Ой, що це шуркотить, пищить, борсається?
-Що у нас у цій скриньці?(відкривається скринька , а в ній персонажі казок)
-Хто це?
Я по засіку метений,
Я на яйцях спечений,
Я від баби втік ,я від діда втік.
-З якої казки?(«Колобок»- знайти відповідь)
-А чому так трапилось, що колобок заблукав ?
(Був неслухняний, не слухався дідуся й бабусю, без дозволу покинув домівку)
-А це з якої казки?
Мій котику
Мій братику
Несе мене лиса
За кленові ліса
За крутії гори
За високі води ( Котик і Півник)
-Чому лихо трапилось з півником?
А що не так зробила лисиця?(кожна людина має право спокійно мешкати в своїй оселі)
Мишка за кішку
Кішка за жучку
Жучка за бабу
Баба за діда
Дід за ріпку (Ріпка)
-Чи дружні були люди та звірята?
-Що вони отримали за працю і дружбу?(кожна людина має право на працю)
-А по роботі й нагорода
І не їла й не пила
Тільки бігла через місточок
Та вхопила кленовий листочок
Тільки бігла через гребельку
Та вхопила водиці крапельку
Коза пропонує згадати пісеньку Кози( за системою К. Орфа діти використовують цеглини)
-Що зробила коза в казці?
Добре вчинила коза чи погано?
(Так ,Коза вчинила погано , тому що кожна людина має право спокійно жити в своїй оселі)
Драматизація казки «Зайчикова хатка»
-Діти, чуєте хтось плаче?(сидить зайчик на пеньочку і плаче)
-Зайчику пострибайчику, чому такий сумний?
Зайчик: Маленька хатинка у лісі стоїть,
Повинен я зайчик у хатинці тій жить
Та хитра Лисиця мене прогнала
І в теплій хатинці сама зажила
-Ви мені допоможіть, хитру лисицю проженіть
-Дітки допоможемо зайчикові?
-А щоб допомогти зайчику ми повинні з вами перетворитися на казкових героїв і потрапити на казкову галявину треба пройти по місточку( діти йдуть по масажній доріжці)
-Дітки, ось ми і потрапили в казку, будиночок стоїть і зайчик на пеньочку сидить
-Чого це ти зайчику плачеш?
З:- А як же мені не плакати , коли мене лисичка з хатки вигнала?
С:- Не плач я тобі допоможу
Гав-гав-гав! Ану лисиця йди геть із зайчикової хатки!
Л:- Як вискочу, як вистрибну ,полетить твоя шерсть!
Собака злякався і втік.
Заплакав зайчик іще дужче
Аж тут ведмідь
В:- Чого це ти плачеш? Питає у зайчика
З:-А як же мені не плакати, коли мене лисиця із хатки вигнала
В:- Не плач, я тобі допоможу
Пішли вони з ведмедем до хатки
Як зареве ведмідь
В:- Ану лисичко , геть із зайчикової хатки! А лисиця з печі:
Л:- Як вискочу, як вистрибну ,полетить твоя шерсть
Злякався ведмідь і втік. Сидить зайчик і гірко плаче. Аж тут іде півник Золотий Гребінець;
П:-Чого плачеш, зайчику?
З:-А як же мені не плакати ,коли мене лисичка з хати вигнала?
-Пішли, я тобі допоможу.
З:- Та де тобі ! собака гнав, не вигнав, ведмідь гнав, не вигнав і ти не виженеш
П:-А я тобі кажу ходім
-Ось прийшли вони до хатинки
Півник як закукурікає:
П:-Ку-ку-рі-ку! Іду до хатки лисичку виганяти!
Злякалася лисичка та й каже:
Л:-Іду,іду ось уже взуваюся!
-А півник знову
П:- Іду до хатки лисичку виганяти!
На плечі косу несу ,заріжу ,заріжу!
-Лисичка відповідає
Л:- Зачекай ,уже одягаюся
Півник постукав у віконечко, а лисичка як вискочить , як дремене
Подякував зайчик півникові Золотому Гребінцю і сказав:
З:- як хочеш будемо разом жити
(зляканий, засмучений)
-Хто допоміг зайчику
Гра: «Знайти сумного зайчика і веселого»
-Діти , а вам шкода лисчки?
-Так робити не можна
Тобі лисичко, має бути соромно і тобі Кізонько
Здавна українські люди допомагали один одному
Треба помиритись зі звірятами
Малята, навчимо Козу і лисичку мирилкам
Ти не плач,не плач,не плач
І скоріш мене пробач
І на мене ти не сердься
Бо у тебе добре серце
Будемо завжди дружити
І ніколи не сваритись!
-Ви запам’ятали
Дітки,а мені Козу і лисичку шкода, тому що кожен має право на житло,а в них хатки не має
-Давайте для них побудуємо дім з паличок.(діти працюють Коза з лисичкою дякують)
-Молодці діти! Ви добре попрацювали! А гратися вам подобається?
Гра: Ірву, ірву горішки ,
Вовка не боюсь , а ні трішки
Вовк за горою
Я за другою.
-Ми добре з вами грали, відпочивали
То ж запам’ятайте
-Кожна дитина має право на відпочинок
-Ось і закінчилось наше заняття. Ви малята ,виявилися співчутливими
-Молодці
Коза тепер з лисичкою не будуть злими, вередливими бо матимуть свою хатку. А ми запросимо їх оглянути наш садочок-це ваш дружній дім