Розробка уроку виробничого навчання на тему:
«Підготовка цегляних, бетонних та інших каменеподібних поверхонь під обштукатурювання
Навчальна мета: сформувати стійкі знання підготовки поверхонь, що підлягають штукатуренню, ознайомити учнів з факторами, які впливають на якість робіт.
Виховна мета: виховання любові до обраної професії, до предмета, бережного використання інструмента, сприяти вихованню здатності продуктивно працювати в умовах індивідуальної, парної та групової роботи
Розвивальна мета: розвивати вміння логічно мислити, пам’ять, увагу, вміння застосовувати навчальну інформацію в нестандартних ситуаціях, розвиток пізнавального інтересу;
Методична: активізація діяльності учнів на уроці за допомогою використання електронних навчальних засобів.
Тип уроку: Комбінований, урок формування нових знань, умінь та навичок(з використанням інтерактивних методів навчання)
Методи проведення: - словесний (розповідь, міні-лекція, бесіда, пояснення);
- наочний (демонстрація презентації, друкований матеріал)
- практичний (виконання самостійного і практичного завдання)
- інтерактивний;
Основні принципи роботи: рівність усіх учасників уроку; створення особистої мотивації.
Ключові слова: розчищення швів, видалення пилу, змочування поверхні, виконання насічок.
Форми роботи: фронтальна, індивідуальна, робота в парах.
Міжпредметні зв’язки: матеріалознавство - засоби для армування, інформаційні технології – презентація, хімія – застосування хімічних реагентів для очищення поверхні.
Особистісні: заохочення учнів до подальшого самовдосконалення в галузі сприяння усвідомленню своїх здібностей, розвитку пізнавального інтересу.
• допустимі відхилення поверхонь за вертикаллю і горизонталлю;
• технологію підготовки цегляних, бетонних, каменеподібних поверхонь;
• технологію насічення;
• технологію прочищення швів;
• технологію очищення поверхні (вручну та механізовано);
• технологію змочування поверхні;
• технологію армування поверхні в місцях потовщеного шару;
• правила безпечного виконання робіт під час підготовки цегляних, бетонних та каменеподібних поверхонь.
Хід уроку:
Перевірка наявності учнів на уроці.
Перевірка готовності учнів до уроку (наявність конспектів, ручок, підручників).
Налаштування мультимедійної техніки викладачем (перед початком уроку, на екрані відображена дата, тема, мета уроку, план нового матеріалу).
На кожному учнівському столі розкладений роздатковий матеріал:
- опорні конспекти;
- схеми;
- різнорівневі картки – завдання;
- опорні сигнали;
- технологічні картки;
Кожен учень на столі має «Листок оцінювання», в якому буде надавати відповідь на запитання, виставляти бали (сам або товариш), а також буде підраховуватися загальна сума балів.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів (Зв'язок з предметом раніше вивченим матеріалом, з в/н…) ( 5 хв.)
Викладач: Перед тим, як перейти до вивчення нового матеріалу, давайте пригадаємо, що ми з вами вивчали на попередньому уроці.(Можна для перевірки використати індивідуальні завдання в письмовій формі, але, на мою думку, краще проводити голосне опитування з метою, що якщо якийсь учень не все засвоїв, то почувши відповідь додатково запам’ятає інформацію)
Учень: На попередньому уроці ми вивчали:
Види й характеристику поверхонь, що підлягають обштукатурюванню Вимоги до підготовки поверхонь під обштукатурювання
Значення підготовки поверхонь під обштукатурювання.
Очищення поверхонь від забруднень за допомогою хімічних речовин і спеціальних сумішей.
Викладач: Перевірку раніше вивченого матеріалу ми проведемо методом
«Мікрофон». Умовно групу поділяємо на дві команди і кожна з команд задає по три запитання. Якщо не буде чіткої і правильної відповіді, то той хто задавав запитання надає правильну відповідь. Будьте уважними і надавайте короткі, чіткі відповіді(учні задають запитання та надають відповіді).
Правильна відповідь1бал. ( слайд 2) (додаток 1)
Дивіться на екран
з/п |
Питання |
Відповіді |
1. |
Які будівельні роботи повинні бути закінчені до початку штукатурних робіт? |
- закінчено влаштування даху; - закінчено всі загально-будівельні та спеціальні роботи; - встановлено та закріплено перегородки, віконні та дверні коробки; - виконано всі електромонтажні роботи; - закінчено монтаж системи опалення, водогону і каналізації; - закінчено настилання чорних дощаних підлог; - опоряджено шви між блоками або панелями; - влаштовано стяжки під підлоги. |
2. |
Від чого залежить якість виконаної штукатурки? |
Одним з найважливіших чинників, що визначає якість штукатуркиє міцне зчеплення її з поверхнею. |
3. |
Які види плям можуть виникнути на поверхні? |
На поверхні будівельних конструкцій можуть виникнути плями копоті, бітуму, масні плями, плісняви, іржі та інші. |
4. |
Чому потрібно видалити плями з поверхні? |
Плями необхідно обов’язково видалити, інакше вони можуть проявитися на оштукатуреній поверхні. |
5. |
Чим видаляють плями бітуму з поверхні? |
Необхідно видалити механічним способом, промити розчинником, а потім добре промивають поверхню водою. |
6. |
Чим видаляють плями копоті з поверхні? |
Плями копоті необхідно очистити механічним способом, промити водою, або можна знищувати спеціальними кислотними або лужними складами. |
7. |
Чим видаляють плями грибка з поверхні? |
Для початку необхідно позбутися від підвищеної вологості в місцях зростання грибків. Видаляється цвіль спеціальними засобами – біоцидами, або ж речовинами які містять хлор. |
8. |
Чим видаляють масні плями? |
2 % розчин соляної кислоти добре знежирює поверхню. Знежирення виконують щітками, наче трохи розтираючи поверхню, а потім добре промивають поверхню водою. |
Вчитель: Молодці, ви добре запам’ятали раніше вивчений матеріал і зафіксували
отримані бали на «Оцінювальному листі».
Викладач: Що таке штукатурка?(Показує шматочок штукатурки, раніше відшарованої від поверхні.)
Учень:Штукатурка – це затверділий шар розчину на поверхні, утворений штукатурним розчином на поверхнях конструктивних елементів, частин будівель і споруд.
Викладач: Правильно, і ось у мене шматок штукатурки – він досить міцний, як камінь, але чомусь цей шматок відшарувався від основи. Як на вашу думку, чому? (Вчитель повинен підвести учнів до відповіді чому це сталось.)
Учень: Мабуть, було погане зчеплення штукатурки з основою.
Викладач: Правильно. Мабуть, недостатньо забезпечити міцність самої штукатурки (що залежить від якості самого розчину), а потрібно ще добитися міцного зчеплення її з поверхнею основи. Отже, сила зчеплення розчину це важливий фактор, і залежить від її підготовки. А тому ми переходимо до вивчення нової теми уроку.
Тема нашого уроку: «Підготовка цегляних, бетонних та каменеподібних поверхонь під обштукатурювання»
Мета уроку: Засвоєння нових знань з підготовки цегляних, бетонних та каменеподібних поверхонь, що підлягають штукатуренню, ознайомитися з факторами, які впливають на якість робіт.
Повідомлення викладачем нової навчальної інформації із застосуванням мультимедійної презентації. (Учні записують в конспект)
Викладач: Робітники, які мають достатню кваліфікацію, знають, що якість штукатурення залежить не тільки від вміння штукатурити, а й від якості підготовки поверхонь. Гладкі, вологі, запилені, масні поверхні не можна оштукатурювати, тому що це приведе до відшарування штукатурного шару. Всі забруднення та неякісно підготовлена поверхня призведе до поганого зчеплення (адгезії) розчину з поверхнею. А це, в свою чергу, призведе до подорожчання будівельних робіт, зниження якості…
Згідно вашої кваліфікаційної характеристики (штукатур 2,3 розряду) ви повинні володіти прийомами підготовки поверхонь. І зможете вистояти на ринку праці.
У вас на столах знаходяться матеріали до уроку, де є опорний конспект, яким ви користуєтесь на уроці.
3.3. План вивчення нового матеріалу: (додаток 1)
1. Вимоги до поверхонь перед оштукатуренням.
2. Підготовка цегляних (зі швами та в пустошовку)
- очищення швів мурування,
- насікання поверхонь,
- обмітання від пилу,
- змочування водою.
3. Підготовка бетонних поверхонь.
- очищення поверхні,
- насікання поверхонь,
- обмітання від пилу,
- змочування водою,
4. Підготовка поверхонь з шлакобетонного мурування.
5. Підготовка гіпсобетонних поверхонь.
6. Охорона праці при виконанні роботи.
• допустимі відхилення поверхонь за вертикаллю і горизонталлю;
• технологію підготовки цегляних, бетонних та каменеподібних поверхонь;
• технологію насічення;
• правила техніки безпечної праці під час виконання робіт з підготовки цегляних, бетонних та каменеподібних поверхонь.
Пояснення матеріалу (слайд 5)
Викладач: До початку підготовки поверхонь мурованих, з бетону та інших відповідно до технологічних умов перевіряють вертикальність і горизонтальність конструкцій.
Допустимі відхилення від горизонталі на 1 м довжини – до 5 мм, а на всю висоту будинку – не більше ніж 15 мм.
Допустимі відхилення кутів мурування від вертикалі на один поверх цегляних стін не повинні перевищувати 10 мм, на всю висоту будинку — 30 мм.
Нерівності на вертикальних поверхнях, призначених під обштукатурювання, допускаються для стін з цегли до 10 мм. Відхилення рядів мурування за горизонталлю на 10 м довжини стіни допускаються до 20 мм.
Якщо в процесі перевірки з'ясується, що відхилення перевищують норми, дефекти усувають.
Щоб штукатурний розчин міцно приставав до поверхні, вона повинна бути шорсткою, чистою, без пилу і жирних плям. Природної шорсткості поверхні недостатньо для міцного зчеплення її з розчином, тому на поверхнях під час їх підготовки створюють штучну шорсткість.
Розглянемо підготовку цегляних стін, мурованих різними способами.
Підготовка цегляних стін, мурованих впустошовку (шви розчином не заповнені). (слайд 7)
Особливість поверхні: незаповнені шви цегляного мурування створюють добру шорсткість поверхні, отже, забезпечують добре зчеплення штукатурного шару. Підготовка складається з кількох етапів:
Викладач: А тепер, будь ласка, запишіть алгоритм виконання підготовки цегляної поверхні виконаної в пустошовку. (Опорний конспект)
Особливість цегляної поверхні виконаної з підрізанням: поверхня гладка і не забезпечує доброго зчеплення з розчином. Підготовка складається з кількох етапів.
троянкою, зубилом чи сокирою, утворюючи на них похилі борозни завглибшки 3—5 мм на відстані 50—80 мм одна від одної. на 1 м2 поверхні не менше 300 насічок. Насікають поверхню троянкою, молотком, зубилом.
Насікати поверхні треба тільки в захисних окулярах, користуючись справним інструментом. (слайд 9)
Щоб поліпшити зчеплення розчину з бетонною поверхнею, то їх очищають сталевою щіткою, насікають сокирою або зубилом і по насічених поверхнях просвердлюють отвори завглибшки до 20мм, діаметром 10...12 мм. Їх розташовують на відстані 50...70 мм один від одного у шаховому порядку.
Рис. 1. Похила насічка поверхні.
Рис.2. Додаткове оброблення бетонних поверхонь.
Кам’яні поверхні очищають від різних плям металевими щітками, а напливи з твердого розчину та камені, що виступають, зрубують зубилами. Якщо поверхня забруднена на значній площі, то її очищають піском за допомогою піскоструминних апаратів.
Штукатурити починають через 1—2 годин після змочування поверхні.
Викладач: А тепер, будь ласка, запишіть алгоритм виконання підготовки цегляної поверхні виконаної з підрізанням.(Опорний конспект) (слайд 10)
Кам’яні та бетонні поверхні дуже важко піддаються обробці. Тому вико- ристовують для насічення засоби малої механізації: електричні чи
пневматичні відбійні молотки. Для підвищення продуктивності праці у відбійний молоток вставляють зубчатку або троянку.
Рис.3.Відбійний молоток:
1 — ручка ; 2 — вмикач; 3 — зубчатка; 4 — корпус;
5 — електропровід
підготовляють так: шви кладки розчищають (якщо необхідно) не менше як 15 мм, поверхні кладки очищають сталевими щітками.
Щоб не розчищати шви можна у шви кладки через кожні 100-150 мм вставляти шматки дроту, за допомогою яких роблять плетіння з дроту, для утримання штукатурного шару або виконують
кріплення металевої сітки.
Викладач: І звичайно, якщо на поверхні є плями, то які ваші дії?
Учень: Плями необхідно обов’язково видалити хімічним, термічним або механічним способом. Погіршується адгезія з поверхнею, а також плями можуть виступити на оштукатурену поверхню.
Викладач: Правильно.(Постав собі додатковий бал).
Викладач: Є досить цікава інформація. Її підготували учні. (слайд 12)
Учень:Ми з вами говорили, що очищення великих поверхонь від пилу, бруду, фарби тощо виконують за допомогою піскоструменного апарату. Я в Інтернетмережі знайшов цікаву інформацію, що в останні роки з'явилася достатня кількість нововведень в технології піскоструменевої обробки поверхонь.
Наприклад, з'явилась:
- термопіскоструменева обробка (застосовується реактивна струмінь, що отримується при згоранні палива),
- «мокра» піскоструменева (абразивний матеріал змішується з водою),
- очищення льодом (заморожена вода в якості абразиву – не залишає пилу).
Викладач: Дякую, це досить цікаво. Молодець! (Постав собі додатковий бал.)
Учень: А я бачив на будівництві, що в місцях потовщеного шару і для армування поверхні використовують не тільки металеву сітку, але й гратки, полімерну штукатурну сітку. (слайд 13)
Викладач: Правильно. Ти дуже уважний! (Постав собі додатковий бал.)
Але більш детально ми поговоримо на майбутніх уроках.
Викладач: Запитання у вас є?
Якщо запитань немає, тоді переходимо до наступного етапу нашого уроку. Ще раз нагадую про роздавальний матеріал, яким ви повинні користуватися.
Я часто повторюю таку фразу - ваше життя та здоров’я в ваших руках.
А тому головним чинником виробництва являється дотримання безпечних умов праці. (слайд 14)
З правилами безпечних умов праці вас ознайомить інспектор охорони праці
(бере участь учень – в ролі інспектора).
Учень - інспектор: підготував презентацію з«Охорони праці» та зробив доповідь. Постав собі за презентацію 10 балів. (слайд 15, 16,17) (додаток1) Викладач: Запитання у вас є? Немає. Тоді переходимо до узагальнення вивчених знань.
Викладач: Скажіть, будь ласка, що ми вивчили на сьогоднішньому уроці?
(Учні відповідають.)
V. Осмислення нових знань і умінь. (10 хв.) (слайд 18 - 27)
Закріплення, систематизація та узагальнення нового матеріалу
Картка - завдання №1 Тест (І рівень) (додаток 3)
Картка - завдання №2, 2а Криптограма (додаток 3)
Завдання: Написати слова, терміни які починаються з відповідної літери стосовно теми уроку і завдання (- для учнів, які мають середні та високі здібності до навчання; - для учнів, які мають слабкі та середні здібності до навчання)
Картка - завдання №3 Заповнити таблицю: написати операції для виконання підготовки цегляних, бетонних поверхонь (можна користуватися
опорним конспектом). (додаток 3)
(для закріплення матеріалу, для учнів які мають середні та високі здібності до навчання)
Картка - завдання №4,№5(за вибором) Технічний диктант Завдання: Дописати пропущені слова за значенням тексту (для учнів, які мають середні здібності до навчання) (додаток 3)
(В залежності від здібностей учнів групи, при можливості, дати на опрацювання одну із карток - № 6, 7, 8, 9, 10.) (додаток 3)
Картка - завдання №6,7. Завдання:Описати технологічну послідовність виконання операцій підготовки поверхонь та інструменти для виконання роботи
(для закріплення матеріалу для учнів які мають слабкі та середні здібності до навчання);(для закріплення матеріалу для учнів які мають середні та високі здібності до навчання).
Картка - завдання №8 Картка з проблемними завданнями
Картка - завдання № 9, 10. Завдання:Опишіть застосування інструмента, який застосовується в роботі з підготовки цегляних, бетонних та каменеподібних поверхонь (для закріплення матеріалу для учнів які мають слабкі та середні здібності до навчання);(для закріплення матеріалу для учнів які мають середні та високі здібності до навчання).
Що нового ви узнали на уроці?
Що вам сподобалось на уроці найбільше?
Що вам не сподобалося?
Рефлексія (Учням пропонується зробити помітку , вибрати «чоловічка», який відповідає рівню їх відчуттів після вивчення матеріалу уроку)
Виставлення оцінок з коментарем.
Інструктаж щодо виконання домашнього завдання. (1 хв.)
№ з/п |
Вид поверхні |
Технологічні операції з підготовки поверхні |
Необхідний інструмент, пристрої |
Вимоги техніки безпеки |
1 |
Цегляна |
|
|
|
2 |
Бетонна |
|
|
|
3 |
Кам'яна (бутобетонна) |
|
|
|
ШЛП-21
|
Завдання |
бали |
||||||||||||||
1. |
Відповіді на запитання «Мікрофон» (1 бал) |
|
||||||||||||||
|
Додаткові бали за відповідь (1-2 бали) |
|
||||||||||||||
2. |
Завдання перевтілення «Ви – інспектор» (1бал) |
|
||||||||||||||
|
Питання узагальнення (1 бал) |
|
||||||||||||||
3. К1 |
ОБЕРИ ПРАВИЛЬНУ ВІДПОВІДЬ - 3 бали (одна правильна відповідь 0,5 бал) |
|
||||||||||||||
4. К2 |
Дати відповідь на завдання КРИПТОГРАМИ (2бали) (0,2бали - 1відповідь) |
|
||||||||||||||
К4,5 |
Технічний диктант (2бали) (0,2бали - 1відповідь) Щоб поліпшити...........розчину з бетонною поверхнею, то її очищають ………….….., насікають …………. або...........і по насічених поверхнях просвердлюють отвори завглибшки до …..мм, діаметром.......мм. Їх розташовують на відстані......мм один від одного у шаховому порядку. Штукатурити починають через 1—2 годин після.............поверхні. |
|
||||||||||||||
6. К |
Перевірка засвоєння знань та вмінь (0,4бали - 1відповідь) (2бали) «Логічний ланцюжок» |
|
||||||||||||||
|
№ з/п |
|
А |
Б |
В |
Г |
Д |
Є |
Ж |
З |
|
|||||
Відпо- відь |
Пояснення |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
літера |
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
Загальна сума балів |
|
||||||||||||||
|
Рефлексія |
|
||||||||||||||
1. |
Знадобляться вам знання отримані на уроці? ТАК. НІ. НЕ ЗНАЮ. |
|
||||||||||||||
2. Який ваш емоційний стан на уроці? |
||||||||||||||||
|
1. Я запам’ятав і знаю. |
2. Я збентежений, треба підучити. |
3. Я засмучений, мої знання слабкі. |
|
||||||||||||
Зразок відповіді (загальна сума балів 12б+) Листок відповіді ШЛП-21
Додаткові бали за відповідь (1-2 бали)
Питання узагальнення (1 бал)
ПІДГОТОВКА (0,2бали - 1відповідь)
(2бали)
Щоб поліпшити зчеплення розчину з бетонною поверхнею, то її очищають сталевою щіткою, насікають сокирою або зубилом і по насічених поверхнях просвердлюють отвори завглибшки до 20мм, діаметром 10...12 мм. Їх розташовують на відстані 50...70 мм один від одного у шаховому порядку.
Штукатурити починають через 1—2 годин після змочування поверхні.
«Логічний ланцюжок»
№ з/п А Б В Г Д Є Ж З
відпов ідь
Є Б
Г Д Ж В А З
Загальна сума балів
Я запам’ятав і знаю.
Я збентежений, треба підучити.
3.
Я засмучений, мої знання слабкі.
|
|
ЗАВДАННЯ |
БАЛИ |
|
||||||
|
П.І. |
1б |
3б |
1б |
3б |
2б |
2б |
12б |
Рефлексія |
|
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
Всього |
1 |
2 |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Опорний конспект |
||||
|
Тема: Підготовка цегляних поверхонь до оштуктурення Міцність і довговічність обштукатурених поверхонь значною мірою залежить від якості підготовки основи. |
|||||
1 |
Підготовка інструменту та інвентарю; Троянка, зубило, бучарда, молоток, віник, щітка, скребок металевий, правило, шпатель, перфоратор, металева щітка, перфоратор, болгарка, ємність.
|
|
||||
2 |
Перевірка рівності Нерівності на вертикальних поверхнях, призначених під обштукатурювання, допускаються для стін з цегли до 10 мм. Допустимі відхилення кутів мурування від вертикалі на один поверх цегляних стін не повинні перевищувати 10 мм, на усю висоту будинку — ЗО мм. Відхилення рядів мурування за горизонталлю на 10 м довжини стіни допускаються до 20 мм. Якщо в процесі перевірки з'ясується, що відхилення перевищують норми, дефекти усувають. |
|
||||
3 |
Насікання поверхонь або розшивка швів Незаповнені шви цегляного мурування створюють добру шорсткість поверхні, отже, забезпечують добре зчеплення штукатурного шару. Для кращого зчеплення розчину з цегляною поверхнею зі швами, заповненими розчином, а також бетонні поверхні насікають троянкою, зубилом чи сокирою, утворюючи на них похилі борозни завглибшки 3—5 мм на відстані 50—80 мм одна від одної. на 1 м2 поверхні не менше 300 насічок. |
|
|
|
|
|
|
||||||
4 |
Зрубування виступів Якщо на поверхні є виступи, більше10мм, то при можливості їх необхідно зрубати |
|
|
|
||
|
||||||
5 |
Очищення від плям (при необхідності) Поверхні очищають від різних плям металевими щітками, поверхневоактивними речовинами, розчином соляної кислоти та розчинниками. |
|
||||
6 |
Очищення від пилу Після насікання поверхню очищають від пилу віничками, щітками або за допомогою стисненого повітря, що подається в приміщення по шлангах від компресора |
|
||||
|
|
7 |
Змочування водою Рясно змочують водою, аби під час штукатурення вода з розчину не так швидко всмоктувалась. Змочують і промивають поверхні водою, набризкуючи її щітками або з шлангів, підключених до водопровідної мережі. Штукатурити починають через 1—2 годин після змочування поверхні. |
|
8 |
Набивання металевої сітки в місцях потовщення шару В місцях потовщеного шару (при товщині більше 2-3см) набивають металеву сітку, або виконують переплетіння проволокою. |
|
|
9 |
Використання механізованих засобів. Кам’яні та бетонні поверхні дуже важко піддаються обробці. Тому використовують для насічення засоби малої механізації: електричні чи пневматичні відбійні молотки. Для підвищення продуктивності праці у відбійний молоток вставляють зубчатку або троянку. |
|
|
10 |
Техніка безпеки
|
|
|
Дати відповідь на запитання:
|
Опорний конспект
Тема: Підготовка бетонних поверхонь до оштуктурення
Міцність і довговічність обштукатурених поверхонь значною мірою залежить від якості підготовки основи. Щоб штукатурний розчин міцно приставав до поверхні, вона повинна
бути шорсткою, чистою, без пилу і жирних плям.
Троянка, зубило, бучарда, молоток, віник, щітка, скребок металевий, правило, шпатель, перфоратор, металева щітка, перфоратор, болгарка, ємність.
Нерівності на вертикальних поверхнях, призначених під
обштукатурювання, допускаються для стін з бетону на 1 м
довжини – до 5 мм, а на всю висоту будинку – не більше ніж 15 мм.
Допустимі відхилення кутів від вертикалі на один поверх стін не повинні перевищувати 10 мм, на усю висоту будинку — 30 мм.
Якщо в процесі перевірки з'ясується, що відхилення перевищують норми, дефекти усувають.
Для кращого зчеплення розчину з бетонною поверхнею поверхні насікають троянкою, зубилом чи сокирою, утворюючи на них похилі борозни завглибшки 3—5 мм на відстані 50—80 мм одна від одної, на 1 м2 поверхні не менше 300 насічок і по насічених поверхнях просвердлюють отвори завглибшки до 20мм, діаметром 10...12 мм. Їх розташовують на відстані 50...70 мм один від одного у шаховому порядку.
Якщо на поверхні є виступи, більше10мм, то при можливості їх необхідно зрубати, або спиляти болгаркою.
5 Очищення від плям (при необхідності)
Поверхні очищають від різних плям металевими щітками, поверхнево активними (ПАР) речовинами, розчином соляної кислоти та розчинниками.
Після насікання поверхню очищають від пилу віничками, щітками або за допомогою стисненого повітря, що подається в приміщення по шлангах від компресора
|
7 |
Змочування водою Рясно змочують водою, аби під час штукатурення вода з розчину не так швидко всмоктувалась. Змочують і промивають поверхні водою, набризкуючи її щітками або з шлангів, підключених до водопровідної мережі. Штукатурити починають через 1—2 годин після змочування поверхні. |
|
8 |
Набивання металевої сітки в місцях потовщення шару В місцях потовщеного шару (при товщині більше 2-3см) набивають металеву сітку, або виконують переплетіння проволокою. |
|
|
9 |
Використання механізованих засобів. Кам’яні та бетонні поверхні дуже важко піддаються обробці. Тому використовують для насічення засоби малої механізації: електричні чи пневматичні відбійні молотки. Для підвищення продуктивності праці у відбійний молоток вставляють зубчатку або троянку. |
|
|
10 |
Техніка безпеки
|
|
|
Дати відповідь на запитання:
|
Тема: Підготовка цегляної поверхні до штукатурення
К О Н С П Е К Т
Операції виконання підготовки
Зрубуванн я виступів
Перевірка рівності
Насікання або
висвердлюв ання
отворів Очищення від пилу
Видалення
плям
Вирівнюванн я значних нерівностей
Армування місць потовщен ого шару
Змочення
поверхні
Картка завдання №2 Криптограма
(для учнів, які мають слабкі та середні здібності до навчання)
Завдання: Написати слова, терміни які починаються з відповідної літери стосовно теми уроку і завдання. (2 бали)
Завдання:
П - інструмент для перевірки рівності поверхні;
І - без нього неможливо виконувати жодну роботу;
Д - використовують для кріплення металевої сітки чи ґраток;
Г - використовують для додаткового зміцнення поверхні;
О - операція підготовки поверхонь;
Т – спосіб очищення поверхні;
О - по насічених поверхнях просвердлюють завглибшки до 20мм;
В – пристрій для перевірки вертикальності кутів;
К – інструмент для збивання розчину;
А – виконується в місцях потовщеного шару.
(для учнів, які мають середні та високі здібності до навчання)
П |
|
|
|
|
|
|
|
||
І |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Д |
|
|
|
|
|
|
|||
Г |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
О |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Т |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
О |
|
|
|
|
|
|
|||
В |
|
|
|
|
|
||||
К |
|
|
|
|
|
|
|
||
А |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Варіант відповіді:
П |
Р |
А |
В |
И |
Л |
О |
|
||
І |
Н |
С |
Т |
Р |
У |
М |
Е |
Н |
Т |
Д |
Ю |
Б |
Е |
Л |
Ь |
|
|||
Г |
Р |
У |
Н |
Т |
О |
В |
К |
А |
|
О |
Ч |
И |
Щ |
Е |
Н |
Н |
Я |
|
|
Т |
Е |
Р |
К |
А |
|
||||
О |
Т |
В |
О |
Р |
И |
|
|||
В |
И |
С |
О |
К |
|
||||
К |
И |
Р |
О |
Ч |
К |
А |
|
||
А |
Р |
М |
У |
В |
А |
Н |
Н |
Я |
|
Тема: Підготовка поверхні під оштукатурення
Заповнити таблицю: написати операції для виконання підготовки цегляних, бетонних поверхонь.
Варіант вірної відповіді:
(для учнів, які мають середні здібності до навчання)
Завдання: Дописати пропущені слова за значенням тексту. 2 бали (0,2 б)
Щоб поліпшити розчину з бетонною поверхнею, її очищають
, насікають або і по насічених поверхнях
просвердлюють отвори завглибшки мм, діаметром - мм. Їх
розташовують на відстані - мм один від одного у шаховому порядку.
Штукатурити починають через 1—2 годин після поверхні.
Варіант відповіді: Щоб поліпшити зчеплення розчину з бетонною поверхнею, то її очищають сталевою щіткою, насікають сокирою або зубилом і по насічених поверхнях просвердлюють отвори завглибшки до 20мм, діаметром 10...12 мм. Їх розташовують на відстані 50...70 мм один від одного у шаховому порядку. Штукатурити починають через 1—2 годин після змочування поверхні.
Картка- завдання «Логічний ланцюжок»
«Підготовка цегляних та каменеподібних поверхонь» до штукатурення
(Для розвитку логічного мислення)
Варіант відповіді:
Завдання: Дати характеристику технологічних операцій підготовки цегляних поверхонь та підібрати інструмент, пристосування та матеріал.
(для закріплення матеріалу для учнів які мають слабкі та середні здібності до навчання)
Завдання: Записати в технологічній послідовність підготовку цегляних та каменеподібних поверхонь. Вибрати інструмент, пристосування та матеріал необхідний в роботі.
Тема: Підготовка цегляних та
каменеподібних поверхонь.
(для закріплення матеріалу для учнів які мають середні та високі здібності до навчання)
№ з/п |
Назва операцій |
Інструмент, пристосування, матеріал |
1. |
|
|
2. |
|
|
3. |
|
|
4. |
|
|
5. |
|
|
6. |
|
|
7. |
|
|
8. |
|
|
9. |
|
|
|
Назва операцій |
Інструмент, пристосування, матеріал |
1. |
Перевірка рівності поверхні |
Правило, будівельний рівень |
2. |
Збивання виступів кладки та виступаючого розчину від мурування кладки |
Зубило, молоток, скарпель, перфоратор |
3. |
Прочищення швів кладки |
Зубило, молоток, скарпель, |
4. |
Насікання на поверхні борозен |
Зубило, молоток, скарпель, бучарда, перфоратор |
5. |
Очищення поверхні від бруду, набризків розчину |
Зубило, молоток, скарпель,шпатель, штукатурна лопатка, піскоструминний апарат |
6. |
Очищення поверхні від плям |
Шпатель, щітка, розчинник, розчин соляної кислоти, ПАР, вода. |
7. |
Очищення поверхні від пилу |
Щітка, вода, піскоструминний апарат |
8. |
Набивання металевої сітки (при потовщеному шарі розчину) |
Молоток, дриль, перфоратор, швидкий монтаж, цвяхи |
9. |
Змочування поверхні |
Щітка, вода |
Завдання: Опишіть застосування інструменту, який застосовується в роботі з підготовки цегляних, бетонних та каменеподібних поверхонь.
(для закріплення матеріалу для учнів які мають слабкі та середні здібності до навчання)
Підготовка поверхні до штукатурення
Завдання: Опишіть
інструмент, пристосування та матеріал необхідний в роботі для підготовки цегляних та
каменеподібних поверхонь.
№ з/п |
Назва операцій |
Інструмент, пристосування, матеріал |
1. |
Перевірка рівності |
|
2. |
Зрубування виступів |
|
3. |
Розшивка швів або насікання |
|
4. |
Очищення від пилу |
|
5. |
Видалення плям копоті |
|
6. |
Армування місць потовщеного шару |
|
7. |
Вирівнювання значних нерівностей |
|
8. |
Змочення поверхні |
|
Завдання для перевірки засвоєння знань учнів які були відсутні на уроках після самостійного опрацювання матеріалу з теми - картки № 11, 12, 13.
№з/п |
Інструмент |
Призначення |
Правила користування та догляду |
1 |
|
|
|
2 |
|
|
|
3 |
|
|
|
4 |
|
|
|
5 |
|
|
|
6 |
|
|
|
7 |
|
|
|
8 |
|
|
|
9 |
|
|
|
10 |
|
|
|
11 |
|
|
|
12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Тестове завдання №12
Критерії оцінювання: повна відповідь 3 бали
а) до 3мм; б) до 5мм; в) до 10мм?
а) металевою щіткою;
б) металевою скребачкою; в) зубчаткою?
а) гладкою;
б) шорсткуватою в) немає значення?
а) 500;
б) 300;
в) 200?
а) 5мм б) 3мм в) 7мм?
а) 100мм;
б) на 50-70мм; в) на 40мм?
а) до 20мм; б) до 15мм; в) до25мм?
а) 7мм; б) 12мм;
в) 10-15мм?
а) для ліпшого зчеплення штукатурного шару з поверхнею; б) для запобігання плям на штукатурці;
в) для надання більшої міцності поверхні?
а) працювати в робочих рукавичках, тримати інструмент за провід;
б) працювати в діелектричних рукавичках, стояти на гумовому килимку, вмикати інструмент у мережу вилкою або штепсельною півмуфтою;
в) працювати в гумовому взутті, бути одягнутому в кашкет?
№ з/п |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
відповідь |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
№ з/п |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
відповідь |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
(для перевірки засвоєння знань та уваги учнями)
(шви розчином заповнені).
Особливість поверхні: заповнені шви цегляного мурування створюють добру шорсткість поверхні, отже, не забезпечують добре зчеплення штукатурного шару. Підготовка складається з кількох етапів:
Варіант вірної відповіді:
(шви розчином не заповнені).
Особливість поверхні: незаповнені шви цегляного мурування створюють добру шорсткість поверхні, отже, забезпечують добре зчеплення штукатурного шару.
Підготовка складається з кількох етапів:
— 304 с.
«Агентство Мультипресс», 2009. – 288с.
http://primebud.org.ua/goods/house_painting_tools.html
Методика проведення уроків різних типів і видів (за професійною спрямованістю) http://otherreferats.allbest.ru/pedagogics/00201551_0.html
ШЛП-21
|
Завдання |
бали |
||||||||||||||
1. |
Відповіді на запитання «Мікрофон» (1 бал) |
|
||||||||||||||
|
Додаткові бали за відповідь (1-2 бали) |
|
||||||||||||||
|
Питання узагальнення (1 бал) |
|
||||||||||||||
2. |
Завдання перевтілення «Ви – інспектор» (1бал) |
|
||||||||||||||
3. К1 |
ОБЕРИ ПРАВИЛЬНУ ВІДПОВІДЬ - 3 бали (одна правильна відповідь 0,5 бал) |
|
||||||||||||||
4. К2 |
Дати відповідь на завдання КРИПТОГРАМИ (2бали) (0,2бали - 1відповідь) |
|
||||||||||||||
К4,5 |
Технічний диктант (2бали) (0,2бали - 1відповідь) |
|
||||||||||||||
6. К |
Перевірка засвоєння знань та вмінь (0,4бали - 1відповідь) (2бали) «Логічний ланцюжок» |
|
||||||||||||||
|
№ з/п |
|
А |
Б |
В |
Г |
Д |
Є |
Ж |
З |
|
|||||
Відпо- відь |
Пояснення |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
літера |
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
Загальна сума балів |
|
||||||||||||||
|
Рефлексія |
|
||||||||||||||
1. |
Знадобляться вам знання отримані на уроці? ТАК. НІ. НЕ ЗНАЮ. |
|
||||||||||||||
2. Який ваш емоційний стан на уроці? |
||||||||||||||||
|
1. Я запам’ятав і знаю. |
2. Я збентежений, треба підучити. |
3. Я засмучений, мої знання слабкі. |
|
||||||||||||
Зразок відповіді (загальна сума балів 12б+) Листок відповіді ШЛП-21
ПІДГОТОВКА (0,2бали - 1відповідь)
(2бали)
Щоб поліпшити зчеплення розчину з бетонною поверхнею, то її очищають сталевою щіткою, насікають сокирою або зубилом і по насічених поверхнях просвердлюють отвори завглибшки до 20мм, діаметром 10...12 мм. Їх розташовують на відстані 50...70 мм один від одного у шаховому порядку.
Штукатурити починають через 1—2 годин після змочування поверхні.
«Логічний ланцюжок»
№ з/п А Б В Г Д Є Ж З
відпов ідь
Є Б
Г Д Ж В А З
Рефлексія
Загальна сума балів
Я запам’ятав і знаю.
Я збентежений, треба підучити.
3.
Я засмучений, мої знання слабкі.