Микола Хвильовий. Роздвоєність особистості (чекіст і людина) протистояння добра і зла в душі героя.
Фітільов. ВАПЛІТЕ.
«Цвітові яблуні »
«Я»
«Я чекіст, але я і людина» (герой про своє роздвоєння).
«Я, главковерх чорного трибуналу комуни, — нікчема в його руках (доктора Тагабата), яка віддалася на волю хижої стихії».
Мати «Моя мати — втілений прообраз тієї надзвичайної Марії, що стоїть на гранях невідомих віків. Моя мати — наївність, тиха жура і добрість безмежна». Я(її м’ятежний син) зовсім замучив себе
Доктор Тагабат Злий геній, безжальний до своїх жертв». «Я бачу тільки білу лисину й надто високий лоб».
Андрюша «Похмурий, наївний, печальний».
«Андрюшу призначили в “чека”, проти його кволої волі. Цей невеселий комунар, коли треба енергійно розписатись під темною постановою — “розстрілять”, завше мнеться, завше не ім’я і прізвище на суворому життьовому документі ставить, а незрозумілий та химерний хвостик».
Дегенерат
«Вірний вартовий із дегенеративною будівлею черепа. Мені видно лише його трохи безумні очі, але я знаю: у дегенерата — низенький лоб, чорна копа розкуйовдженого волосся й приплюснутий ніс. Мені він завжди нагадує каторжника, і я думаю, що він не раз мусів стояти у відділі кримінальної хроніки».
Ішла гроза. Тихо вмирав місяць у пронизаному зеніті. Йшла чітка, рясна перестрілка.Я зупинився серед мертвого степу: там, в дальній безвісті, невідомо горіли тихі озера загірної комуни.
«Шукання Хвильового почались там, де урвалися шукання Коцюбинського»
(М. Рильський).