Підмет. Способи вираження підмета

Про матеріал
Матеріал допоможе поглибити знання учнів про поділ членів речення на головні та другорядні, граматичну основу, ознайомити зі способами вираження підмета; формувати вміння знаходити в реченні граматичну основу, складати речення, в яких би підмет виражався різними способами.
Перегляд файлу

Тема.  Підмет. Способи вираження підмета

Мета: поглибити знання учнів про поділ членів речення  на головні та другорядні, граматичну основу, ознайомити зі способами вираження підмета; формувати вміння знаходити в реченні граматичну основу, складати речення, в яких би підмет виражався різними способами;

виховувати в учнів мовне чуття, естетичний смак до краси слова, почуття пошани до рідного краю.

Обладнання: підручник, комп’ютер, картки-соняшники, картки з алфавітом.

                                                         Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Вчитель. Розпочати сьогоднішній урок я хочу з вірша «Соняшник».

Під вікнами соняшник квітнув,

осяяний сонцем ясним.

Зернистим лицем кругловидим

він в небо мрійливо летів.

Так хочеться з ним відчувати,

як сонце по небу пливе,

шершавого листя торкати,

вдихати духмяності мед.

Так хочеться соняхом стати,

спинити життя круговерть

і з сонцем по небу літати,

промінням наситившись вщерть.

Сподіваюсь, ви теж пройнялись моїм настроєм  і налаштувались на плідну працю.  На уроці ми з вами відчуємо себе господарями нашої землі – ми будемо сіяти. Засіємо соняшникове поле. Як ви вже здогадались, сьогодні на уроці навчальний матеріал  буде пов’язаний  із квіткою сонця – СОНЯШНИКОМ.

 ІІІ. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання. Учні з високим рівнем навчальних досягнень повинні були написати твір-мініатюру, казку або вірш про соняшник, усі інші учні – скласти 5 простих речень, у яких би слово «Соняшник» виступало різними членами речення.

2. Практична робота

Зі слів скласти речення, яке буде епіграфом уроку. Записати його.

Розумніші, ми , ніж, кожен із нас, разом, усі

(Усі ми разом розумніші, ніж кожен із нас. Гордон Драйден).

IV. Оголошення теми й мети уроку

Вчитель.  Щоб дізнатися тему нашого уроку, розгадаємо кросворд, у якому містяться основні терміни з теми, над якою ми працюємо.

Питання кросворду:

  1. Речення, яке має лише одну граматичну основу називається…
  2. Як називається зворотній порядок слів у реченні?
  3. Ознака речення, що вказує на віднесеність повідомлюваного речення до дійсності.
  4. Ознака речення, яка дає оцінку повідомлюваного з погляду реальності/нереальності.
  5. Граматично й  інтонаційно оформлена одиниця мовного спілкування, що формує і виражає окрему, відносно закінчену думку і відношення змісту цієї думки до дійсності.
  6. Розділ науки про мову, який вивчає будову та значення словосполучень і речень.

 

Вчитель. Другу частину нашої теми ви побачите на екрані, розкодувавши наступне завдання. Перед вами алфавіт української мови, кожна літера має порядковий номер.

22, 20, 19, 22, 19, 2, 11,     3, 11, 21, 1, 9, 7, 18, 18, 33,   20, 12, 6, 17, 7, 23, 1

 Отже, записуємо у зошити тему уроку «Підмет. Способи вираження підмета».

IV. Сприйняття і засвоєння нового матеріалу

1. Вчитель.  На уроці ми з вами будемо створювати свою власну квітку соняшника. Уявіть, що наш соняшник – це речення. Кожне речення, як ми вже знаємо має головні та другорядні члени. Головні члени речення складають його граматичну основу – це підмет і присудок.  Граматична основа – це голівка соняшника.  Другорядні члени  речення (означення, обставина, додаток) – це листки соняшника. Пелюстки соняшника – способи вираження підмета.

2. «Мозковий штурм»:

- Що називається підметом?

- На які питання відповідає підмет?

- Як підкреслюємо підмет у реченні?

3. Робота з теоретичним матеріалом. Створення схеми-квітки.

Підмет, виражений одним словом називається простим, він  може виражатися:

Іменником (прикріпити пелюстку). Наприклад:  Цвітуть соняшники, радіють теплу і сонцю...

Займенником (особовим, питальним, відносним, неозначеним, заперечним) (прикріпити пелюстку): Ніхто й не уявляв, який це був красивий соняшник.

Прикметником (субстантивованим) (прикріпити пелюстку): Старий підбадьорював своїх дітей-соняшників.

Числівником (прикріпити пелюстку): У великій світлиці за столом сиділо троє.

Прислівником (прикріпити листок): Це «добре» звучало тепер м’яко.

Неозначеною формою дієслова (прикріпити пелюстку): Спинитися – вмерти з відчаю  й знемоги.

Вигуком або службовим словом, якщо вони вживаються замість іменника (прикріпити пелюстку): Десною котилося переможне «ура».

Складеним називається підмет, виражений словосполученням, утвореним з двох або кількох повнозначних слів. У ролі складеного підмета можуть виступати такі словосполучення:

Складні географічні й астрономічні назви  (прикріпити пелюстку): Київська Русь захистила Європу від монголо-татарської навали.

Назви установ (прикріпити пелюстку): Верховна Рада України – законодавчий орган держави.

Стійкі словосполучення (прикріпити пелюстку): Сільське господарство країни багатогалузеве.

Сполучення іменника у формі називного відмінка з іменником в орудному відмінку з прийменниками (прикріпити пелюстку):  Мати з дочкою вишивали соняшники на рушниках.

Сполучення іменника, що має значення сукупності, з іменником у родовому відмінку (прикріпити пелюстку): Велика зграя журавлів кружляла невисоко над соняшниками.

Сполучення числівника з іменником у називному або родовому відмінку: Тихо листом край дороги два соняшники шептали.

Сполучення займенника стільки (скільки) або прислівники мало, чимало, багато з іменником, займенником, прикметником у родовому відмінку множини (прикріпити пелюстку): Багато літ перевернулось, води чимало утекло.

Сполучення іменника (або числівника чи займенника) у формі називного відмінка й іменника (або займенника) в родовому відмінку з прийменником з (прикріпити пелюстку): Один із партизанів підвівся на стременах.

Підмет може бути виражений цілим реченням (прикріпити пелюстку): «Ще не вмерла Україна» навіки житиме в нащадках.

 

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Вправа  64(с. 47). Усно визначити підмети.

2. Вправа «Установи відповідність».

Впишіть підмети, визначивши їх спосіб вираження.

Спосіб вираження підмета

                              Приклад

 

Назва установи

Проблеми стародавньої історії вивчає Інститут археології НАН України.

Іменник

Українська мова має давні історичні корені.

Займенник

Україно моя, я для тебе на світі живу.

Сполучення іменника у називному відмінку з іменником в орудному відмінку

 

Верба з калиною здавна вважаються символами України.

 

3. Робота біля дошки. Вправа-аналіз.

У реченні визначити граматичну основу. Визначити спосіб вираження підмета.

Від людського життя і навіть від життя цілих поколінь людей залишається на землі тільки прекрасне.

VІ. Підсумок уроку

Вчитель. Наше соняшникове поле дало свої плоди - ваші знання. Це знання, які ви отримали на уроці.

На соняшниках, які ви бачите перед собою на партах, запишіть  відповідь на питання: «Що нового я дізнався на уроці?». Прикріпіть свій соняшник-знання на поле. 

Ми ще раз переконалися, що усі разом ми розумніші, ніж кожен із нас окремо. Подивіться, яке яскраве, зігріваюче, тепле, рідне поле, адже соняшник – символ тепла та літа. Ця чудова сонячна квітка несе тільки позитивні емоції – це і відчуття теплого вітерцю на обличчі, і солодкий аромат польових квітів, і відчуття ласкавого сонечка на щоці.

VІІ. Домашнє завдання.

  •          Вивчити правила, виконати вправу 69;
  •          написати твір-мініатюру на тему: «Що означає любити рідний край».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
22 листопада 2025
Переглядів
125
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку