Підсумковий урок "Будова слова"

Про матеріал
Мета: закріпити знання дітей про морфемну будову слова, уявлення про спорідненість слів, знання про корінь, префікс та суфікс як значущих частин слова; вчити дітей самостійно виконувати морфемний аналіз.
Перегляд файлу

02.02.2022

Тема: Навчаюся розбирати слова за будовою.

Мета: закріпити знання дітей про морфемну будову слова, уявлення про спорідненість слів, знання про корінь, префікс та суфікс як значущих частин слова; вчити дітей самостійно виконувати морфемний аналіз простих за будовою слів; утворювати слова за поданим схемами; розвивати уважність;  виховувати любов до рідної мови,  любов до природи.

Обладнання : презентація

Тип уроку: формування навичок і вмінь

Хід уроку

  1. І. Організація учнів до уроку
  2. Хвилинка ерудита + каліграфічна хвилинка + звуко – буквений аналіз слова

Учитель.  Яке дерево росте швидше за всі інші? ( Баобаб)

                   Хто висиджує яйця стоячи? ( Пінгвін)

(Учні записують каліграфічно відповіді на питання в зошит і виконують звуко - буквений аналіз кожного слова.)

  1. Повідомлення теми, мети уроку.

Учитель. На сьогоднішньому уроці ми закріпимо теми, які вивчали останніми   

 тижнями.

( З΄ ясовуємо разом з учнями, які саме теми: будова слова, правопис –е-, -и- у коренях слів, що перевіряються наголосом.)

  1.      Застосування набутих знань з теми „Правопис –е-, -и- у коренях слів, що перевіряються наголосом”

 Дидактична граВпізнай слово

(Діти записують відповіді в зошит.)

Пора року, що наступає після зими. ( Весна)

Письмові послання. ( Листи)

Частина рослини, по якій поживні речовини та вода із грунту дістаються від кореня до квітки. (Стебло)

Слово з рядка із вірша Т. Г. Шевченка: „Садок .......... коло хати”. (Вишневий)

Учитель.

Яка орфограма об΄єднує записані вами слова?

 Як перевірити правильність написання цих слів?

 

Що писати Е чи И?

Швидко слово ти зміни.

Став під наголос мене

І узнаєш: И чи Е.

3.Вправа «Асоціативний кущ» до слова сніг.

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.

ІV.Формування умінь і навичок

Будова слова”

Робота з таблицею

 

 

 

 

1).             закінчення 

 

2).                              основа

3).                – корінь

 

4).               – суфікс

 

5).             – префікс

 

1.Визначення закінчення

Змінити слова в дужках за змістом речень. Виділіть змінну частину слова. Настала (зим..). З приходом (зим… )стає холодно. З неба (зим…) падає сніг. Багато дітей любить (зим…).. (Слайд№2)

2.«Мозковий штурм»

-Як називається змінна частина слова?

- як називається частина слова без закінчення??

-З яких частин складається основа?

-Яка частина слова є обов′язковою для кожного?

-Що таке корінь?

-Яка частина слова стоїть перед коренем? Що таке префікс?

- Що таке суфікс?

3.Гра «Знайдіть споріднені слова».

 -Чи є спільнокореневі слова

Сніговій, хурделиця , метелиця,  завірюха,  заметіль,  віхола.                      

4 Дидактична гра „Зайве слово”

У записаних словах визнач корені. Яке слово можна вважати „зайвим”, чому?

 

Гора, гірський, горяни, горе, підгір΄я.

Відповідь дітей.   Горе, бо це слово має інше значення, ніж інші записані.

 

  1. Диктант.                                                                                 

Нарешті пішов сніжок. Затанцювали в повітрі сніжинки. Вибігають на вулицю діти, щоб пограти в сніжки.

— Назвіть споріднені слова. (Сніжок, сніжинки, сніжки.)

       Сумно кореню бува,

         Одному стоять в словах, -

         Префікс з суфіксом знову

         Швидко створять нове слово.

6. Вставити префікси

…лізе білочка у дупло, ..горнеться клубочком, ..криється хвостиком і спить. . (Слайд№3)

7. Визначення суфікса

Серед ночі крадькома

Забрела у гай зима.

Глянула довкіл: дубок

Вдягнувся в білий кожушок.

Ледь присіла на пеньок,

 Там зі снігу став горбок.

-Що спільного у словах дубок, кожушок пеньок, горбок.

7

Фізкультхвилинка

Замерз

 

8. Тестові завдання  . (Слайд№6)

1.Вибрати спільнокореневі слова

А)зима, зими, зимі

Б) зима, зимонька, зимовий

В) зима, літо.

2. Вибрати слово без префікса

А) засніжило

Б)підморозило

В) холодно

3. Вибрати слово без суфікса

Г)сніговик

Д)сніги

Е) сніжний

4. Вибрати слово з нульовим закінченням

Г) кучугури

Д) ) крига

Е )мороз

VІ. Домашнє завдання   Вправа 7 с.100

VІІ. Підсумок уроку.

 

Презентація: "Ефективне впровадження рефлексії "

docx
Додано
9 жовтня
Переглядів
65
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку