Узагальнюючий урок по темі: « ЕЛЕКТРИЧНІ ЯВИЩА»
Мета уроку:Узагальнити та систематизувати знання учнів з теми
« Електричні явища»,розвивати навики і вміння оперувати формулами, законами, розвивати графічні навики, навики розв’язувати задачі, вчити користуватися довідниковою літературою, виховувати культуру спілкування.
Обладнання: картки з написаними формулами, зі схемами електричних кіл умовами задач,реостат, вольтметр, амперметр, манометр, акумулятор, електрометр,довідник з фізики.
План проведення уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Узагальнення та систематизація знань учнів.
ІУ. Підведення підсумків уроку.
У. Домашнє завдання.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
У вступній бесіді вчитель розповідає учням про правила проведення кожного туру гри.
ІІ. Повідомлення мети уроку
ІІІ. І тур.
Завдання 1. Знайти відповідність між формулами. На дошці записані формули:
4. U=IR ; 5. Q=I2 R t ; 6. I=I1 +I2 .
Завдання 2. На дошці написані фізичні терміни:
ПОТУЖНІСТЬ СТРУМУ
СИЛА СТРУМУ
НАПРУГА
ДІЕЛЕКТРИК
АКУМУЛЯТОР
ПРОТОН
ІІ тур.
Завдання 1. На столі стоять прилади:
РЕСТАТ, ВОЛЬТМЕТР, АМПЕРМЕТР, МАНОМЕТР, АКУМУЛЯТОР, ЕЛЕКТРОМЕТР.
Який прилад :
Завдання 2. Розв’язати задачі:
ІІІ тур.
Завдання 1. На плакаті намальовані електричні кола.
Завдання до першого малюнка:
Завдання до другого малюнка:
Завдання 2. Чи правильні твердження:
ІУ тур.
З букв, що утворюють слово « КОСМОНАВТИКА» скласти слова, що відносяться до теми « Електричні явища»
У тур.
По горизонталі:
2 - впорядкований напрямлений рух заряджених частинок;
5 - англійський фізик, засновник сучасної теорії електромагнетизму;
7 - сплав з великим питомим опором, до його складу входять залізо, хром і алюміній;
9 - назва атома, що втратив або набув зайві електрони;
10 - французький фізик, дослідив силу взаємодії між зарядженими тілами, сформулював закон, що носить його ім'я;
11 - скам'яніла смола хвойних дерев, що росли на Землі багато сотень тисяч років тому;
12 - прилад для вимірювання напруги;
17 - англійський фізик, що запропонував ядерну модель атома;
19 - найчастіше - металева дротина, що нею з'єднують частини електричного кола між собою;
20 - легкоплавкий метал, що використовується для паяння металів;
21 - інша назва клеми джерела струму;
22 - важливий прилад, що в ньому використовують магнітну дію струму для розмикання і вмикання електричних кіл;
23 - установка, яка складається із джерела струму і споживача електричної енергії;
24 - одиниця напруги в СІ.
По вертикалі:
1 - дуже поширений останнім часом у нашому житті споживач електричної енергії: створює на екрані зображення із звуковим супроводом; 3- прилад для регулювання сили струму в електричних колах за допомогою зміни опору;
4 - джерело електричного струму, перетворює механічну енергію в електричну;
6 - найдрібніша частинка речовини, до складу якої входять протони, нейтрони і електрони;
8 - російський фізик, встановив закон теплової дії електричного струму; 13 - загальна назва важливої частини електричного кола, що у ній за рахунок роботи сторонніх сил відбувається роз'єднання заряджених частинок. Підтримує струм в колі протягом тривалого часу;
18- англійський фізик, що встановив закон теплової дії електричного струму; 19 - позитивно заряджена частинка, що входить до складу ядер атомів.
Відповіді на запитання.
По горизонталі: 2-струм;5- Фарадей; 7-фехраль; 9-йон; 10-Кулон; 11-янтар; 12- вольтметр; 17-Резерфорд, 19-провідник, 20-олово; 21-плюс; 22-реле; 23-коло; 24-вольт.
По вертикалі: 1-телевізор; 3-реостат; 4-генератор; 6-атом; 8-Ленц; 13-джерело; 14-ядро; 15-опір; 16-свинець; 18-джоуль; 19-протон.
ІУ. Підведення підсумків уроку. Виставлення оцінок.
У. Завдання додому:
1. Повторити тему.
2. Розв’язати задачу: Три опори: 5Ом, 6 Ом, 12 Ом з’єднані послідовно. Вольтметр, приєднаний до другого провідника показує 1,2В.Розрахувати силу струму в колі, напругу на першому і третьому опорі, загальну напругу в колі, загальний опір кола.